NEC Medias W: Vyzkoušeli jsme smartphone se dvěma displeji (MWC 2013)

NEC na letošním MWC prezentoval netradiční smartphone Medias W, který se může pyšnit hned dvěma displeji. V Japonsku se začne prodávat v dubnu a do Evropy bohužel nezamíří.

V průběhu dubna se u japonského operátora NTT Docomo začne prodávat nový smartphone od společnosti NEC, jehož hlavním lákadlem je dvojice 4,3″ displejů s qHD rozlišením (540 x 960), které po „složení“ dají dohromady zobrazovací plochu s úhlopříčkou 5,6″. Celkové rozměry v složeném stavu jsou 136 x 64 x 12,2 mm, hmotnost včetně akumulátoru je 183 gramů. Operační systém Android 4.1 „Jelly Bean“ pohání dual-core procesor Qualcomm Snapdragon S4 (MSM8960) s taktem 1,5 GHz pro každé jádro.

NEC Medias W: Netradiční smartphone se dvěma displeji (MWC 2013)

Na „zadní“ straně najdeme objektiv fotoaparátu s rozlišením 8,1Mpx, který je zároveň schopný nahrávat video ve fullHD rozlišení. O přísun energie se stará akumulátor s kapacitou 2100 mAh, nicméně vzhledem k přítomnosti dvojice displejů bychom se právě nízké výdrže obávali nejvíce. Vnitřní paměť o kapacitě 16 GB doplňuje 1 GB paměti RAM, na slot pro paměťové karty se zapomnělo.

  

NEC částečně upravil samotný operační systém do takové podoby, aby se jednotlivé nabídky aplikací lépe zobrazovaly na dvou displejích. Jakmile telefon „otevřete“, obraz se po zhruba 1,5 vteřinách přepne do dual-screen režimu. Hlavní obrazovka na mě z počátku působila trochu zvláštně, ale po chvíli používání jsem si dokázal zvyknout.

  

Líbilo se mi, že ve vybraných aplikacích se využívalo obou displejů. Například v galerii jste na levém panelu viděli miniatury fotografií a videí, na pravém pak snímek či video v plném zobrazení. Podobně to fungovalo i u webového prohlížeče, kde jste mohli mít otevřenou buď jednu stránku přes oba displeje, nebo dvě stránky odděleně. Šikovně bylo vyřešené i Nastavení – v levém panelu se zobrazovaly hlavní nabídky a v pravém pak detaily. Trochu zvláště působila softwarová klávesnice; sice byla poměrně prostorná, ale mezi oběma displeji vzniká malý předěl, který plynulost obrazu narušuje a například klávesa „g“ byla mezi displeji trochu podivně rozdělena, ale je možné, že šlo jen o problém prototypu a do uvedení na trh výrobce podobné problémy vyřeší.

 

Kromě otázky vyšší spotřeby energie se obáváme větší náchylnosti na poškození. Přece jenom se displeje nachází na obou stranách zařízení, takže jediný pád na zem může mít pro telefon fatální následky. Nás to však příliš trápit nemusí, protože zařízení není určené pro Evropu, ale pouze pro japonský trh.

-

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku