Domů » Bleskovky » Nearby Share: AirDrop od Googlu konečně spuštěn. Rychlé sdílení dat funguje od Androidu 6.0

Nearby Share: AirDrop od Googlu konečně spuštěn. Rychlé sdílení dat funguje od Androidu 6.0

Přenést mezi dvěma telefony nějaký obsah bývá docela často nepřekonatelný oříšek. Před lety se pokoušel Google prosadit službu Android Beam, která pro párování využívala NFC, avšak samotný přenos zajišťovala pomalá technologie Bluetooth. Nyní Google vypustil do světa nový standard, který posílání objemných souborů výrazně urychluje. Přivítejte Nearby Share.

share

Nearby Share: rychlé posílání souborů mezi Androidy

Funkce Nearby Share se integruje do standardního dialogu pro sdílení, odkud lze vybrat cílový kontakt nacházející se poblíž. První inicializace mezi telefony proběhne přes Bluetooth, poté je zvolený nejvhodnější způsob přímého bezdrátového přenosu, např. Wi-Fi Direct nebo Wi-Fi Hotspot. Výhodou je, že takovýto přenos funguje zcela offline bez ukusování datových balíčků.

Share links, photos and more with Nearby Share on Android

Přenos dat má být plně šifrován, takže by nemělo být možné odposlouchávání. Každý uživatel bude mít možnost zpřístupnit svoji viditelnost všem kontaktům, nebo pouze vybranému okruhu (či nikomu).

visibility

Funkce Nearby Share není vázána na konkrétní verzi systému Android, zpřístupněna bude aktualizací Google Play Services, a to na všech telefonech s Androidem 6.0 Marsmallow a vyšším. V první vlně přichází update na telefony značek Google a Samsung, ostatní značky se mají dočkat v následujících týdnech.

chrome

Kromě telefonů s Androidem se funkce Nearby Share dostane i na počítače s internetovým prohlížečem Google Chrome. Novinka se zatím nachází pouze v neveřejné verzi a je nutné ji aktivovat přes stránku chrome://flags/ , kde dejte vyhledat slovo „Nearby„.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Takže po sto letech to Google od Applu konečně okopíroval.. za mě je AirDrop jedna z nej featur.

  • Vzhledem k tomu, že jde o řešení, které běží na Androidu, tak to okopíroval spíše od Xiaomi.

 2. ještě by mohli přidat k tomu appku pro windows a macos na snadný posílání souborů.

  • Na W10 taka appka uz je. Vola sa Your Phone a shareujes subory cez drag&drop.

  • win jo, ale na mac kašlou :-(

  • drag and drop funguje cez funkciu phone screen a tá je prístupná len pre vybrané samsung modely

  • Stále je problém, že někdo jiný ti nepošle soubor třeba z PC na telefon. Stejně tak ty nepošleš soubor někomu jinému z PC na telefon. Ještě je potřeba dost dohánět.

  • Skôr som myslel, že síce funkcia je, ale striktne obmedzená na určitého výrobcu a konkrétne modely.

   a toto: „někdo jiný ti nepošle soubor třeba z PC na telefon. Stejně tak ty nepošleš soubor někomu jinému z PC na telefon“ je ďalšie mínus

  • A co konkrétně je potřeba dohánět? Vždyť žádné řešení od konkurence není dostupné jako aplikace na PC.

  • Appka nebude potřeba, bude to fungovat přes chrome na windowsech, linuxu a i macos

 3. Mám to tam. Jmenuje se to sdílení v okolí. Zatím netestované. Není s kým. 😂

 4. Btw. Nearby v desktop chromu se dá povolit pouze v Canary a adresa je chrome://flags/ (pak vyhledat nearby). Za mně autor trochu fušer. Něco jako „chrome://nearby page“ samozřejmě neexistuje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).