Domů » Bleskovky » Nearby Share: AirDrop od Googlu konečně spuštěn. Rychlé sdílení dat funguje od Androidu 6.0

Nearby Share: AirDrop od Googlu konečně spuštěn. Rychlé sdílení dat funguje od Androidu 6.0

Přenést mezi dvěma telefony nějaký obsah bývá docela často nepřekonatelný oříšek. Před lety se pokoušel Google prosadit službu Android Beam, která pro párování využívala NFC, avšak samotný přenos zajišťovala pomalá technologie Bluetooth. Nyní Google vypustil do světa nový standard, který posílání objemných souborů výrazně urychluje. Přivítejte Nearby Share.

share

Nearby Share: rychlé posílání souborů mezi Androidy

Funkce Nearby Share se integruje do standardního dialogu pro sdílení, odkud lze vybrat cílový kontakt nacházející se poblíž. První inicializace mezi telefony proběhne přes Bluetooth, poté je zvolený nejvhodnější způsob přímého bezdrátového přenosu, např. Wi-Fi Direct nebo Wi-Fi Hotspot. Výhodou je, že takovýto přenos funguje zcela offline bez ukusování datových balíčků.

Přenos dat má být plně šifrován, takže by nemělo být možné odposlouchávání. Každý uživatel bude mít možnost zpřístupnit svoji viditelnost všem kontaktům, nebo pouze vybranému okruhu (či nikomu).

visibility

Funkce Nearby Share není vázána na konkrétní verzi systému Android, zpřístupněna bude aktualizací Google Play Services, a to na všech telefonech s Androidem 6.0 Marsmallow a vyšším. V první vlně přichází update na telefony značek Google a Samsung, ostatní značky se mají dočkat v následujících týdnech.

chrome

Kromě telefonů s Androidem se funkce Nearby Share dostane i na počítače s internetovým prohlížečem Google Chrome. Novinka se zatím nachází pouze v neveřejné verzi a je nutné ji aktivovat přes stránku chrome://flags/ , kde dejte vyhledat slovo „Nearby„.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments