Návrat videohovorů? T-Mobile chystá videokomunikaci přes LTE

Klasické videohovory skrze sítě operátorů se nikdy nedočkaly příliš velkého rozšíření, ale už brzy zřejmě dostanou druhou šanci. Český T-Mobile totiž spustil interní pilotní provoz technologie Video over LTE (ViLTE) umožňující provozovat videohovory v síti LTE ve velmi slušné kvalitě. Operátor tuto službu, kterou momentálně testuje na modelu Galaxy S6 edge, nabídne zákazníkům v následujících měsících.

Po VoLTE a Wi-Fi volání spouštíme, zatím interně, další inovativní službu. ViLTE budou lidé moci používat jednoduše a bez nutnosti cokoliv instalovat či nastavovat,“ říká Milan Hába, ředitel technologických a obchodních inovací v T-Mobile.

T-Mobile svým zákazníkům jako první a dosud jediný český operátor komerčně nabízí mobilní volání v LTE (VoLTE) a mobilní volání ve Wi-Fi (Wi-Fi volání). Obě služby mohou využívat všichni klienti s podporovaným telefonem bez ohledu na to, zda mají tarif nebo předplacenou kartu.

Technologii VoLTE aktuálně podporují telefony Samsung Galaxy S5, S6, S6 edge, S7 a S7 edge, iPhone 6, 6 plus, 6s, 6s plus a SE a Microsoft Lumia 550, 640 LTE, 650 a 950. Wi-Fi volání lze provozovat s modely Galaxy S6, S6 edge, iPhone 5c, 5s, 6, 6 plus, 6s, 6s plus nebo SE.

Bude zajímavé sledovat, zda se videohovory v LTE mezi uživateli stanou populární. Rozhodovat ale bude především cena za službu, kterou zatím operátor nezveřejnil. Videokomunikace přes Skype, Face Time a další řešení se samozřejmě započítává do datového limitu a tato novinka by jim mohla konkurovat v případě, že to T-Mobile nepřežene s cenou a komunikaci do FUP limitu zahrnovat nebude.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

7 komentářů

 1. To psal asi nějaký znalec.. „..a komunikaci do FUP limitu zahrnovat nebude.“
  Je snad pochopitelné, že ViLTE se opravdu do FUP počítat nebude. Stejně jako VoLTE.
  Přece neznamená, že když jsou to data, tak automaticky to jde do FUPu ….omg

  • Jochen (neregistrovaný)

   Ale nečtou to jen znalci rovní Vám a jedna z prvních možných otázek, který běžnýho Jardu uživatele napadnou, je právě ta ohledně FUP.

   • Johny (neregistrovaný)

    A zvlášť u t-mobile, kde platí že všechno se počítá do FUP. Oni řeknou že samotnej hovor se tam nezapočítává a pak zjisťíš že ta každý otevření portu ti naůčtujou 50 mega apod.

 2. xheretic (neregistrovaný)

  Bedas: Naopak je dobré, že to autor zmínil…zná totiž praktiky našich OP očivindě trochu lépe než Vy.
  Co třeba mobilní internetová televize od T-Mobile za 299,-kč, kde si ještě můžete připlatit za toto: „Aktivujte si Videotéku a sledujte více než 100 filmů zcela bez omezení za 89 Kč/měs“
  A teď si vemte, že toto řeknou nějakému BFU co ani neví co nějaký FUP je, tak si logicky může po právu myslet, že když už zaplatí téměř 400kč měsíčně za mobilní TV se slovy „zcela bez omezení“ …a ono mu to po 1 minutě přestane hrát, protože mu to sežere jeho datový limit např. 150MB ?!?

  Proto bych se měl před každou novou službou od našich OP napozoru :)

 3. Zog (neregistrovaný)

  Naprosto bez šance na úspěch. Opravdu se divím že takovéto zoufalosti jsou u operátorů stále populární.

 4. N7610 (neregistrovaný)

  Mám t-mobil už 19 let ,a pokud vím videohovory nikdy nešly :-( (nepodporoval) , takže JAKÝ NÁVRAT K VIDEOHOVORŮM

 5. Jiri (neregistrovaný)

  Tak O2 ma videohovory pres UMTS stale, kdyz mate volani do o2 zdarma, tak jsou teze zdarma. Problem je, ze ne vsechny telefony to podporuji.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *