Domů » Bleskovky » Návrat videohovorů? T-Mobile chystá videokomunikaci přes LTE

Návrat videohovorů? T-Mobile chystá videokomunikaci přes LTE

Klasické videohovory skrze sítě operátorů se nikdy nedočkaly příliš velkého rozšíření, ale už brzy zřejmě dostanou druhou šanci. Český T-Mobile totiž spustil interní pilotní provoz technologie Video over LTE (ViLTE) umožňující provozovat videohovory v síti LTE ve velmi slušné kvalitě. Operátor tuto službu, kterou momentálně testuje na modelu Galaxy S6 edge, nabídne zákazníkům v následujících měsících.

Po VoLTE a Wi-Fi volání spouštíme, zatím interně, další inovativní službu. ViLTE budou lidé moci používat jednoduše a bez nutnosti cokoliv instalovat či nastavovat,“ říká Milan Hába, ředitel technologických a obchodních inovací v T-Mobile.

T-Mobile svým zákazníkům jako první a dosud jediný český operátor komerčně nabízí mobilní volání v LTE (VoLTE) a mobilní volání ve Wi-Fi (Wi-Fi volání). Obě služby mohou využívat všichni klienti s podporovaným telefonem bez ohledu na to, zda mají tarif nebo předplacenou kartu.

Technologii VoLTE aktuálně podporují telefony Samsung Galaxy S5, S6, S6 edge, S7 a S7 edge, iPhone 6, 6 plus, 6s, 6s plus a SE a Microsoft Lumia 550, 640 LTE, 650 a 950. Wi-Fi volání lze provozovat s modely Galaxy S6, S6 edge, iPhone 5c, 5s, 6, 6 plus, 6s, 6s plus nebo SE.

Bude zajímavé sledovat, zda se videohovory v LTE mezi uživateli stanou populární. Rozhodovat ale bude především cena za službu, kterou zatím operátor nezveřejnil. Videokomunikace přes Skype, Face Time a další řešení se samozřejmě započítává do datového limitu a tato novinka by jim mohla konkurovat v případě, že to T-Mobile nepřežene s cenou a komunikaci do FUP limitu zahrnovat nebude.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.