Domů » Články » Návod: Jak si v systému Android přizpůsobit funkci režimu Letadlo?

Návod: Jak si v systému Android přizpůsobit funkci režimu Letadlo?

Režim letadlo je funkce, kterou asi netřeba popisovat. Použijete ji nejen v letadle, ale také například když chcete šetřit baterii nebo mít klid od zbytku světa. Na Androidu ale po klepnutí na ikonku letadla dojde k vypnutí nejen mobilního signálu, ale také například WiFi, NFC a Bluetooth.

V dnešní době ale spousta z nás má příslušenství komunikující přes Bluetooth, což značně znepříjemňuje používání režimu letadlo. I na palubě letadla totiž aktivní Bluetooth (a někde i WiFi) nevadí, takže není důvod ho vypínat a omezovat se tak například v poslouchání hudby z bezdrátových sluchátek či synchronizaci s chytrým náramkem. Otevřenost Androidu naštěstí umožňuje snadno si přizpůsobit funkci tohoto přepínače, takže lze nastavit které bezdrátové služby se po aktivaci Režimu letadlo vypnou. Jednoduchý postup krok za krokem najdete v tomto návodu.

Příprava

Pro tento proces budete potřebovat ADB, neboli Android Debug Bridge. Pro neznalé tohoto pojmu lze velmi zjednodušeně říct, že se jedná o univerzální nástroj běžící v příkazovém řádku, s nímž můžete provádět nejrůznější pokročilé operace s vaším Android zařízením. Lze ho využít například pro řešení problémů se zaseknutým „bricknutým“ telefonem, nahrávání uživatelských ROM a Recovery a podobně. O tom ale zase někdy příště, v tomto návodu ADB použijeme k mnohem jednodušším a úkonům.

Pro zprovoznění ADB budete potřebovat USB ovladače pro váš telefon a ADB sadu samotnou. Ovladače typicky najdete na webu výrobce vašeho přístroje, ale některé lze najít i v seznamu univerzálních ovladačů od Google. Nejnovější verzi ADB stáhnete přímo ze serverů Google na následujících odkazech: Windows, Mac OS, Linux.

 1. Nainstalujte USB ovladače a rozbalte ZIP s ADB kamkoliv do vašeho PC.
 2. V nastavení telefonu jděte do sekce Informace o telefonu a 7× klepněte na Číslo sestavení, tím se aktivuje sekce Pro vývojáře
 3. V sekci Pro vývojáře povolte Ladění USB

Jdeme na to

Nyní máme vše připravené a můžeme se pustit do samotné úpravy.

 1. Připojte telefon k PC a ujistěte se, že je režim USB nastaven na režim přenosu souborů (MTP), nikoliv pouze na nabíjení
 2. V PC si otevřete složku do níž jste rozbalili ADB a za současného držení Shiftu klikněte pravým tlačítkem kamkoliv do volného prostoru
 3. Vyberte možnost Zde otevřít příkazové okno (v některých verzích Windows 10 se místo toho zobrazuje Zde otevřít okno PowerShell)
 4. Spusťte ADB zadáním příkazu: adb devices
 5. Nyní by se mělo zobrazit sériové číslo vašeho telefonu a může také vyskočit žádost o autorizaci ADB na vašem smartphonu. Pokud se v tomto kroku nic nestane, pravděpodobně jste špatně nainstalovali USB ovladače.
 6. Zadejte: adb shell
 7. Nyní se dostáváme k samotnému přizpůsobení vypínaných funkcí. Pokud chcete ponechat v Režimu letadlo aktivní WiFi a Bluetooth, zadejte settings put global airplane_mode_radios cell,nfc,wimax. Pokud chcete vypnout i wifi, příkaz bude settings put global airplane_mode_radios cell,wifi,nfc,wimax a podobně. Názvy technologií v příkazu budou vypnuty, vynechané naopak zůstanou zapnuté.
 8. Restartujte telefon

Nyní máme hotovo, při aktivaci Režimu letadlo se již vypnou jen ty funkce, které jste ponechali na seznamu. Pokud se někdy budete chtít vrátit zpět, v ADB zadejte settings delete global airplane_mode_radios.

Aktivní režim letadlo, ale WiFi i Bluetooth zůstalo zapnuté.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments