Domů » Bleskovky » Návod: Jak provést downgrade z iOS 7 beta zpět na iOS 6.1

Návod: Jak provést downgrade z iOS 7 beta zpět na iOS 6.1

Apple krátce po úvodní keynote z konference WWDC (záznam) uvolnil ke stažení první beta verzi operačního systému iOS 7 pro majitele jablečných telefonů, nicméně vyzkoušet ji mohli pouze ti uživatelé, jejichž iPhone má registrované UDID číslo v developerském programu. Na internetu existuje celá řada stránek, kde vám za několik dolarů UDID číslo přidají do seznamu vývojářů a vy si pak snadno můžete nahrávat beta verze iOS 7.

 

Co ale dělat v případě, že nejste s beta verzí spokojeni nebo jste iOS 7 do telefonu nahráli a váš iPhone není v developerském programu registrovaný? Postup je velice jednoduchý. Přímo Apple uvádí, že pokud jste své zařízení aktualizovali na beta verzi systému iOS, nemáte už možnost downgradovat na předchozí „stable“ verzi. Naštěstí to není tak úplně pravda a na starší verzi z bety iOS 7 downgradovat můžete. Návod funguje nejen na iPhone, ale samozřejmě i iPad a iPod Touch. Mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a server SmartMania.cz ani autor článku nenese zodpovědnost za případné komplikace či poškození zařízení.

Tip ke čtení – iOS 7: Od základů nový operační systém (přehled novinek a vylepšení)

Jak na to?

1) Nejprve si stáhněte poslední verzi iOS 6 pro vaše zařízení z této stránky a následně spusťte iTunes. iPhone připojte k PC/Macu.

 

2) Nyní je nutné iPhone uvést do DFU režimu (stiskněte a držte společně tlačítka Domů a Power) a po zhruba 10 vteřinách uvolněte tlačítko Power (Domů držte stále). Aplikace iTunes by nyní měla zobrazit informaci o tom, že se váš iPhone nachází v Recovery režimu.

Doplnění: Někteří uživatelé nám reportují, že lze downgrade provést i bez nutnosti přepnutí do DFU režimu. DFU režim je nutností zejména v případě, kdy nemáte UDID číslo registrované ve vývojářském programu a po naflashování iOS 7 po vás systém vyžaduje aktivaci vývojářského zařízení, kterou ale nelze provést. V tomto případě downgrade bez DFU není možný. Pokud ale máte své zařízení registrované jako vývojářské, můžete v tomto návodu rovnou přeskočit na bod 4.

 

3) Jakmile se objeví zpráva o tom, že je iPhone v Recovery módu, potvrďte dialogové okno a vyberte svůj iPhone ze seznamu připojených zařízení v iTunes.

   

4) Stiskněte klávesu Shift (ve Windows) nebo Alt/Option (v případě, že používáte Mac) a následně klikněte myší na tlačítko Restore iPhone… v iTunes.

 

5) V nově otevřeném okně vyberte ipsw soubor se starší verzí iOS, na který chcete downgradovat. Pozorně si ověřte, zda máte skutečně staženou správnou verzi v závislosti na typu vašeho iPhone. Následně výběr potvrďte a vyčkejte zhruba 10 až 15 minut, než se váš iPhone obnoví zpět na stabilní verzi iOS.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

22 komentářů

 1. Mě šel udělat downgrade tak, že v iTunes jsem vybral Restore iPhone… s klávesou alt, vybral jsem ipsw a vše se nainstalovalo zpět a potom už jsem jenom vybral příslušný backup. Takže vše šlo bez DFU.

  • jj, máte pravdu, někdy to jde i bez DFU, @jiratoxx nás na to také upozornil na Twitteru, nicméně s DFU to jde vždy stoprocentně, proto jsme raději vybrali tuhle „podrobnější“ variantu (na jistotu) :-)

  • Doplnil jsem pro jistotu do návodu malou vsuvku ohledně možnosti přeskočit krok s přepnutím do DFU módu.

 2. Co, downgrade? Něco je snad špatně?

  • U bety? Jistě:-)

  • to je osobní zkušenost nebo vycházíš z toho, že bety jsou vývojové, takže chyby prostě obsahují.

   pokud to první, tak by mě zajímalo co konkrétně, poe bych ji chtěl zkusit, ale pokud je tam nějaký zásadní problém, tak se do ní nepohrnu…

  • koukni do vlakna tady na foru: [odkaz]

 3. Bude video s ukázkou bety?

 4. Sotva to vyšlo tak už je návod na downgrade :D :D

  • Ono to jeste nevyslo, soucasna verze je oficialne dostupna jen pro vyvojare.

 5. Prosil bych fandy Windows Phone, aby se sekajícímu iOS nesmáli. Jde zatím o betu.

  Počkejte si na plnou verzi. Jestli problémy, které testeři iOS7 zaznamenávají, přetrvají, budu mezi prvními, kdo jim to dá sežrat. Zatím by to ale nebylo fér. MS taky nikdy nevydal veřejnou betu pro WP…

  • go away, troll!

  • vrat (neregistrovaný)

   troll? spíše trotl

  • to taky. takovy reinkarnovany Hulan :)

  • Já to myslel ale naprosto vážně. V několika příspěvcích výše se lidi smějí, že je třeba dělat downgrade z 7 na 6.

   Apple vydal veřejnou betu, což považuji za sympatický krok (tedy spíš marketingový tah) a je pochopitelné, že to ještě není doladěno.

   Proto se mi nelíbí, že lidi výše to kritizují. U Windows Phone se krátce po vydání 7.8 začala spousta lidí zajímat o možnosti downgradu.

   biscuit84,vrat: S tím, že jste pitomci nic neudělám.

 6. vrat (neregistrovaný)

  Jenže Apple žádnou VEŘEJNOU betu nevydal. Je určena jen pro vývojáře a určitě není vhodná do primárního telefonu k běžnému fungování. Opět jsi ze sebe udělal primitivního hlupáčka.

  • A vývojáři jsou snad co? Nějací nadlidi, kteří se nepočítají mezi veřejnost? Mít vývojářský účet je nějaká těžká záležitost?

   Jasně není to zdarma, ale může to mít kdokoli, kdo bude chtít..

   Mám z tebe akorát legraci, ať píšu proti Applu nebo se ho naopak zastávám, vždy musíš být proti mě…

  • Vyvojari tvoria tak 1 max 2% vsetkych uzivatelov iOS a 99% uzivatelov si betaverziu iOS 7 do svojho iZariadenia urcite nestiahne. Zato taky WP7.X bola jedna velka verejna betaverzia :)

   Btw. najvyssi cas zriadit ti profil na exotopedii, dostanes cestne miesto vedla Hulana :-D

   PS: Ty a zastavat sa Applu? To by muselo peklo zamrznut :-D

 7. Jirka250598 (neregistrovaný)

  Nechápu o čem tu mluvíte, nejsem žádný pokročilý uživatel/vývojář, a betu iOS7 jsem si stáhnul ihned po vydání. Rozhodně ještě není na denní využití, jde pouze o jakousi demonstraci jak by měl systém vypadat a fungovat. Co však nechápu, jsou posměšky uživatelů ostatních platforem ohledně downgrade iPhonu. Nikdo nenutil uživatele iOS aby si tento systém stahovali, oficiálně vyjde až na podzim spolu s iP5S ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).