TOPlist

Test: Navilock NL-322BTR TMC přijímač

Recenze Bluetooth TMC přijímače.

-Velmi často se v různých diskuzích o navigačních softwarech či zařízeních setkávám s dotazy, jestli existuje nějaký externí TMC přijímač, díky kterému bych i v té mé navigaci mohl využít dynamické navigace pomocí TMC dopravních informací. Sám jsem takové řešení ke svému komunikátoru HTC Touch Pro hledal. Nabízela se například řešení v podobě TMC přijímačů, které se k vašemu zařízení připojují pomocí miniUSB či jiného typu konektoru. Problémem je ale kompatibilita, protože i když jste třeba našli TMC přijímač, který by podle všeho měl fungovat, tak vaše zařízení s ním prostě nekomunikuje. Před nedávnem mi ale do oka padl přijímač Navilock NL-322BTR, který splňuje přesně mé představy.

Navilock NL-322BTR je TMC přijímač, který se připojuje pomocí DIN a ISO konektoru mezi anténu automobilu a vaše autorádio. Je tedy navržen pro použití a pevnou instalaci do motorových vozidel. Dopravní informace pak vysílá do vaší navigace pomocí rozhraní Bluetooth. Odpadají tak problémy s kompatibilitou, neboť Bluetooth rozhraní již bývá standardem ve všech komunikátorech a přenosných navigacích. Vzhledem k tomu, že je přijímač vlastně ukryt uvnitř palubní desky za autorádiem, nemusíte se trápit s nějakým překážením všemožných kabelů a antén nalepených přísavkami na předním skle automobilu. Další výhodou je pak velmi dobrý příjem, protože Navilock NL-322BTR používá pro příjem TMC externí anténu vašeho vozidla.

-
Balení obsahuje TMC přijímač, svorku, která vám usnadní připojení napájecího kabelu k napájení vašeho automobilu a manuál, který je ale bohužel pouze v němčině

-
1. TMC Bluetooth přijímač, 2. DIN konektor, 3. ISO konektor, 4. Pojistkové pouzdro se skleněnou pojistkou 5A, 5. Napájecí kabel, 6. Svorka

-

Instalace
Montáž přijímače do vozidla není nikterak složitá. Stačí vytáhnout autorádio z palubní desky, připojit TMC přijímač mezi anténu automobilu a autorádio, připojit napájecí kabel k příslušnému obvodu a hurá na cesty. Váhat můžete snad jen nad tím, kam připojit napájecí kabel. V tom by vám měl poradit manuál od vašeho autorádia, kde byste měli najít potřebné informace. Osobně to mám zapojené tak, aby byl přijímač napájen pouze v případě, kdy mám klíček v zapalování. Přijímač tak nepřetržitě nečerpá energii z autobaterie. U některých automobilů můžete využít i napájení přímo z antény. Tomu, kdo se v autech moc nevyzná, rozhodně doporučuji nechat si přijímač nainstalovat v odborném servisu!

-

Spárování s komunikátorem HTC Touch Pro
Tento TMC přijímač můžete spojit s každým PDA/PND/Smartphone, který disponuje technologií Bluetooh. Pro smysluplný provoz je ale samozřejmě také nutný navigační program, který podporuje TMC protokol GNS 3.0. Abyste mohli přijímač spárovat s vaším zařízením, musíte nejprve Navilock NL-322BTR zapnout tím, že strčíte klíček do zapalování (v mém případě). Poté spusťte Bluetooth správce na vašem PDA/PND/Smartphone. Postupujte podle pokynů na obrazovce nebo případně požijte návod k obsluze vašeho zařízení. Pokud je vyžadován PIN kód, zadejte „0000″. U Windows Mobile 5.0 a vyšší může být vyžadováno manuální přidělení sériového portu. Stejný COM port, jaký jste přidělili TMC přijímači, musíte poté zadat i ve vašem navigačním programu jako TMC port.

- -

Mezi navigační programy, které podporují protokol GNS 3.0 a umí tedy spolupracovat s tímto TMC přijímačem patří:
• iGO 2006 Plus a vyšší
• Navigon MN6.0 a vyšší
• Destinator 6.0 a vyšší
• ALK CoPilot 7.0 a vyšší
• Falk Navigator SC

Manuál pro Navilock NL-322BTR (německy) – Stáhnout
Návod na spárování Navilock NL-322BTR s Navigonem MN6.X (německy) – Stáhnout
(přepsáno do elektronické podoby pro vlastní potřebu autora z manuálu dodávaného v balení).

Navilock má ve své nabídce tento přijímač také verzi s FAKRA konektorem, který nese název Navilock NL-323BTR.

Pokud už maté nějaké zkušenosti se značkou Navilock, tak vás jistě nepřekvapí, že tento výrobek nepochází z dílen Navilocku, ale jeho výrobcem je německá společnost GNS GmbH, která prodává tento výrobek i pod svým vlastním názvem GNS TrafficBoxPlus FM9BT-Y ISO nebo v případě verze s FAKRA konektorem GNS TrafficBoxPlus FM9BT-Y FKR.
Na našem trhu se ale prodává pouze Navilock verze, kterou si můžete pořídit za cenu okolo 1400,- Kč včetně DPH.

-

Specifikace
FM TMC přijímač
DIN-ISO anténní přípojka

DSP (Digital Signal Processor) – Digitální signálový procesor
Frekvenční rozsah: 87,5 – 108,0 MHz
Citlivost: cca 3 mV (S+N)/N=26dB

Napájení: 8-14 V
Spotřeba: cca 75 mA

Bluetooth (Class 2)
Profil: sériový port (SPP – Serial Port Profile)
Protokol: GNS 3.0

Rozměry: 46,0 x 20,0 x 16,0 mm (bez kabelů)
Hmotnost: 34 g
Provozní teplota: -20°C až +70°C

Certifikáty: CE, R & TTE, E-Mark

V současné době testuji všechny možnosti využití TMC dopravních informací v navigačním programu iGO 8, tudíž se můžete v nejbližších dnech těšit na podrobný článek na toto téma.

Autor článku Tomula
Tomula

Kapitoly článku