Domů » Bleskovky » Nástupce Lumií? Tento telefon s ARMovými Windows má podporovat Android aplikace

Nástupce Lumií? Tento telefon s ARMovými Windows má podporovat Android aplikace

Poměrně neznámá značka Emperion začala v září loňského roku lákat na chystaný smartphone nazvaný Nebulus, který se má lišit od současné produkce tím, že jej bude pohánět systém od Microsoftu. První rendery naznačovaly přítomnost dnes už mrtvých mobilních Windows, pozdější tweety upřesnily, že telefon budou pohánět klasická Windows pro ARMové procesory. Tím ovšem tento příběh nekončí.

Windows 10 s podporou aplikací pro Android

Britská firma slibuje, že na telefonu půjdou spustit aplikace pro Android bez jakéhokoliv emulátoru a bez nutnosti přepínat mezi systémy. Jak to Emperion technicky dokáže, je zatím ve hvězdách, údajně však v této věci spolupracuje přímo s Microsoftem. Nad ARMovými Windows má běžet vlastní prostředí výrobce, pravděpodobně doplněné i o aplikaci pro telefonování; sám systém od Microsoftu totiž tuto schopnost postrádá.

emperion

Nebulus je pravděpodobně vyvíjen delší dobu, což prozrazují technické specifikace – telefon má pohánět postarší čipset Qualcomm Snapdragon 845. Z dalších známých parametrů jmenujme 128GB úložiště, 6,19“ displej, 6 000mAh akumulátor, reproduktory s certifikací Dolby a duální fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů. Díky USB-C konektoru půjde telefon připojit k většímu displeji a rozvinout plnou sílu desktopových Windows.

emperion1

Nebulus má jít do předprodeje za cenu 549 liber (asi 16 500 korun), ovšem otázkou je, zda se tak vůbec stane; zatím máme pouze pár na počítači vytvořených obrázků od neznámé značky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Kdyby tak už to dávno bylo.

 2. Je známo jestli tento mobil bude podporovat x86 aplikace, když je to ARM Win a je možnost připojit monitor? A bude více modelových řad? A ano vím že na Surface Pro X ta emulace x86 aplikací nefunguje úplně ideálně…

  • Měla by být i podpora x64, ale předpokládám, že ta emulace prostě nebude 100%ní, možná ani 50%ní. Uvidíme, třeba překvapí…

 3. No tak jestli půjdou cestou desktopu (ano jde to, viz Android), tak mě tohle bude hodně zajímat (a doufám, že i vývojáře aplikací). V podstatě na to čekám od konce Windows Mobile 6.5 a třeba se snad i dočkám 😀

  • Osobně si myslím že to vývojáře aplikací moc zajímat nebude ale pokuď tam dostanou Google Play a ty androidí aplikace budou fungovat neměl by to být problém. Pokuď tam nebude Google Play, tak by mohl být problém tam aplikace dostat přeci jen většina vývojářů distribuuje jen přes Google Play, snad jedině že by MS expandovala Microsoft store na android a vyhlásil Google Play cenovou válku, dostat vývojře na svojí stranu nízkou marží a nakupováním exkluzivní práva na distrubuci aplikací a her ale to mi nepřijde reálné.

  • No já myslel spíše nativní aplikace pro Windows for ARM.

  • Asi nějaké budou ale spíš to budou appky pro pro Destop/Tablet. A možná appky původně určine pro Window Phone za předpokladu že půjdou spustit a bezproblémově fungovat… Na to aby na to někdo cíleně vyvíjel aplikace muselo by těch zařízení s destop win na mobilu opravdu hodně……
   Nejde jen o to aby ta appka fungovalo ale šla i používat, tudíš minimálně její vizuální prostředí by muselo být upraveno pro velikost displeje a to se asi bude dít vzácně. Nadruhou stranu po připojení většího displeje by to mohla být jiná a pohodlně by šli používat appky např pro ARM Tablety.
   Ale za předpokladu že to celé bude dobře fungovat, aplikace pro android budou běhat hezky a celkově to funkční a praktické, mohli by se oběvit i další výrobci co by tuhle cestu zkusily a pak by to teprve mohlo být opravdu zajímavé.

  • Tak ano OS se musí primárně libit (UI a ergonomie ovládání) a v návaznosti na to je samozřejmě dostupnost zařízení. To nejde bez splnění toho prvního bodu resp. by to nemělo jinak smysl. No a s tím prvním bodem bych neviděl problém, když by to vypadalo v podstatě jako takový „Android od MS“ (ikony a widgety na ploše, nabídka start…). Realizovatelné to takhle je a zájem by určitě taky byl (už jen z toho principu, že by MS nabídnul něco, na co jsou uživatelé v podstatě zvyklí). Samozřejmě by to muselo DOBŘE FUNGOVAT, s tím plně souhlasím…

 4. Nějakou cílovou skupinu by si to asi našlo, ale jako nástupce Lumií bych to neviděl.

 5. Tak tohle šoupnout do mobilu typu S10N, tak bych to bral všemi deseti.

  • Ale jestli to dají do nějaký zastaralý ludry s rámečkama jak u ajfounu, tak to samozřejmě pohřbí předem.

  • Co máte všichni proti těm rámečkům? Mě přijde hrozně divné, když mobily rámečeky nemají.

  • To je jednoduché. Velký displej v relativně malém těle. Měl jsem několik Lumií i 950XL a představ si, že je stejně vysoká jako S10Note a o 7mm širší. Přesto S10N má displej 6,3″ a 950XL má displej 5,7″. Já nejsem dřevorubec a mám vyzkoušeno, že je pro mě ideální šířka mobilu do 70mm, jinak se mi špatně drží. No a na druhou stranu, mobil často používám k prohlížení výkresů v pdf a dwg. Takže každá desetina palce se počítá. Dcera má iPhone 8 Plus, který má stejně velký displej jako S10N a 8 Plus má v obou rozměrech o 7mm víc. S tím by se dalo pádlovat. Nehledě na to, že to ani nedám do kapsy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).