Náš elektromobil nabídne dojezd až 1000 km, slibuje norská automobilka

FrescoXL front

Fresco Motors není příliš známé jméno automobilky, aktuálně však víří vody elektromobilismu svým konceptem, který slibuje velkolepé specifikace. Tedy alespoň v oblasti baterií.

Norský výrobce představil model Fresco XL, které má nabídnout dojezd až 1000 kilometrů, tedy ještě výrazně více, než vozy Lucid Air, jež se chlubí dojezdem přes 800 kilometrů. Dojezd má být zajištěn extrémně nízkým koeficientem odporu vzduchu, který zlepšuje i nezvyklý design kol, ale především obří baterie. O samotné kapacitě baterií se výrobce nezmiňuje.

Vůz má být poháněn dvěma elektromotory, jedním na každé nápravě, a kromě běžné jízdy za každého počasí má zvládnout i off-road. Do útrob se vejde až osm pasažérů a pokud by chtěli majitelé využít vůz na kempování, po sklopení sedaček je zde dostatek prostoru pro spaní pro dvě osoby. U rodinného domu pak může vůz sloužit jako obří powerbanka, která dům napájí v době výpadku elektřiny.

Fresco XL se má na trhu objevit za necelých 115 000 dolarů, tedy za zhruba 2,4 miliony Kč. Otázkou prozatím zůstává, zda se automobilce podaří ustát problémy, které přináší přechod z konceptu do sériové výroby.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku