Cena:

Náhrada za klasický papír? Sony představilo gigantický tablet

Vědecko-fantastické romány po celá léta slibovaly, že klasický papír se stane zapomenutou relikvií, kterou nahradí mnohem sofistikovanější řešení. V představách zasněných autorů budeme namísto stohů mrtvé buničiny stromů používat zázračné tablety, které nám dovolí ukládání neomezeného množství informací a znalostí do jediného zařízení.

Ačkoli toho můžeme se současnými tablety dělat daleko více než s obyčejnou tužkou a papírem, přesto je nelze považovat za plnohodnotnou náhradu. Tento fakt se stal hnacím motorem pro společnost Sony, která před několika dny představila vlastní vizi digitálního papíru budoucnosti. Za ocelově chladným názvem DPT-RP1 se ukrývá tablet s 13“ e-ink displejem a rozlišením 1650 x 2200 pixelů.

dpt-rp1_007

Japonský výrobce hodlá s gigantickou plackou zaujmout především korporátní část publika, která denně pracuje s digitálními dokumenty. Z toho důvodu je displej tabletu opatřen speciální vrstvou umožňující efektní a zřejmě i efektivní anotace za pomoci dotykového pera. Pro úplnost je vhodné dodat, že DPT-RP1 je revizí modelu DPT-S1. Druhá generace je v porovnání se starším sourozencem tenčí (zhruba jako stoh třiceti papírů), lehčí (349 gramů) a mnohem rychlejší.

dpt-rp1_008

Součástí koncepce je speciální desktopová aplikace pro snazší převádění webových stránek a dokumentů do PDF, který je mimochodem jediným podporovaným formátem. Mezi další parametry tabletu se řadí 16GB interní úložiště, Wi-Fi, NFC a Bluetooth. Ačkoli Sony neprozradilo kapacitu akumulátoru, s ohledem na zanedbatelné energetické nároky e-ink panelu lze počítat s výdrží několika týdnů či dokonce měsíců.

dpt-rp1_006

Pokud vás tento exotický kousek elektroniky zaujal, možná vás od pořízení odradí cena, která činí bezmála 18 000 korun. Sony navíc plánuje upřednostnit přímý prodej do firem, který odstartuje začátkem letošního června.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.