Nabušená Sony Xperia Pro-I rozebrána do posledního šroubku. Opravit ji bude slušný oříšek

Sony Xperia Pro I 4

Japonská společnost Sony, zdá se, konečně našla své místo mezi výrobci chytrých telefonů. Prvním ze smartphonů zaměřených na úzké publikum foto a video nadšenců je Xperia Pro-I, jehož hlavní předností je fotočip o velikosti 1“. Server PBKreviews se nicméně rozhodl podívat se do útrob tohoto telefonu, aby zjistil nejen, co se skutečně ukrývá uvnitř, ale také, jak snadno půjde Xperia Pro-I opravit.

Dostat se dovnitř telefonu nebylo nikterak složité – nejprve je potřeba po zahřátí opatrně odstranit skleněná záda, pod kterými se nachází 13 křížových šroubků. Sony naštěstí nepoužilo proprietární šroubky či velké množství lepidla, což alespoň v první fázi opravu zjednodušuje, stejně jako připojení nabíjecího konektoru k základní desce skrze flex kabel. Problémem je ovšem fakt, že pro výměnu je nejprve potřeba odstranit celou řadu jiných komponent.

Sony Xperia Pro-I Disassembly Teardown Repair Video Review

Obdobný časově náročný proces čeká opraváře také v případě, kdy by chtěl vyměnit displej. Nejprve je totiž potřeba vyjmout reproduktor, vibrační motorek a několik dalších součástek, než se vůbec dostane k flex kabelu, jenž spojuje displej se základní deskou.

Zajímavostí je, že ačkoli je u několika čipů přítomna měděná páska a grafitová vrstva, samotný čipset na sobě nemá nanesenou žádnou teplovodivou pastu, která by pomáhala snižovat a lépe distribuovat odpadní teplo. To může být problémem například při delší zátěži v podobě natáčení videa ve vysokém rozlišení, což je jeden z primárních způsobů využití Xperie Pro-I.

Oprava Sony Xperia Pro-I je poměrně složitá

Na první pohled by se mohlo zdát, že Xperia Pro-I je postavená na základech Xperie 1 III, pouze s jiným fotoaparátem. Pohled do útrob zařízení nicméně tuto domněnku rychle vyvrací, neboť základní deska obou telefonů je značně odlišná. Po rozebrání ohodnotil server PBKreviews opravitelnost Sony Xperie Pro-I třemi body z deseti, přičemž vlajkový model Xperia 1 III dostal ohodnocení 6/10. Případná oprava není nejjednodušší, což se jistě projeví na ceně.

Hardwarové parametry Sony Xperia Pro-I

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 888 5G, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 680 + 3× 2,42 GHz Kryo 680 + 4× 1,80 GHz Kryo 680, GPU: Adreno 660, RAM: 12 GB, interní paměť: 512 GB, pam. karta:
Rozměry: 166 × 72 × 8,9 mm, hmotnost: 221 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,5", OLED, rozlišení: 4K, 1644 × 3840 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/2.0-4.0, 24mm, 2.4µm, PDAF, OIS , druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 50mm, 1/2.9", PDAF, 2× optický zoom, OIS, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 124˚, 16mm, 1/2.55", PDAF, čtvrtý: 0.3 Mpx TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, 24mm, 1/4.0", HDR, Full HD vdeo, EIS
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku