Domů » Bleskovky » Nabídka Start zažije comeback v jedné z příštích verzí Windows

Nabídka Start zažije comeback v jedné z příštích verzí Windows

Microsoft včera v první den vývojářské konference Build dokázal, že se v posledních letech naučil zejména naslouchat svým zákazníkům. Kromě velkého množství novinek v systému Windows Phone, po kterých volali fanoušci tohoto systémů od jeho počátků, ukázal Redmondský gigant i následující změny v systému Windows.

Stejně jako aktualizace Update 1, která bude oficiálně uvolněna v rámci Windows Update příští úterý, bude nadcházející aktualizace systému Windows nesena v duchu sbližování prostředí Modern UI s desktopem. Již od Update 1 bude možné zavírat a minimalizovat Modern UI aplikace ovládacími prvky v pravém horním rohu, v jedné z příštích verzí systému bude dokonce možné pracovat s těmito aplikacemi na desktopu v oknech, tedy podobně jako s běžnými desktopovými aplikacemi.

 

Pro uživatele pracující především v prostředí desktopu je určena i druhá novinka. Tedy novinka, nabídka Start byla součástí Windows až do příchodu osmé verze, kdy ji nahradila domovská obrazovka Start. V další verzi systému dostane uživatel na výběr, zdali chce používat nadále domovskou obrazovku Start nebo dá přednost tradiční vysovací roletce z levého dolního rohu obrazovky.

  

Ta ale bude výrazně přepracována a rozdělena do dvou sloupců, přičemž v obou budou zástupci nejčastěji používaných aplikací s tím rozdílem, že vlevo bude standardní zobrazení, jak jej známe ze starších Windows, pravý sloupec (nebo sloupce) bude tvořen živými dlaždicemi. Jedná se tak o jakýsi kompromis pro uspokojení všech uživatelů Windows na dotykových i nedotykových zařízeních.

 

Bohužel na Build nezaznělo, kdy můžeme výše zmíněné novinky očekávat, může se tak stát ve Windows 8.1 Update 2, který může přijít ještě letos, nebo až v následující verzi Windows s pořadovým číslem 9, jejíž představení je odhadováno na jaro příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Ingnition (neregistrovaný)

  Už se na tohle moc těším. Rozhodně změna ku předu a k lepšímu!! Hlavně ta nabídka Start vypadá fakt luxusně! Palec nahoru!

 2. src (neregistrovaný)

  no hovori sa aj o tom ze to ma byt sucastou Updatu 1, uvidime, kazdopadne myslim ze to uz bude pouzitelne

 3. TomasSX1 (neregistrovaný)

  Krok spat podla mna :(

  • imperator (neregistrovaný)

   relativne…najprv som myslel ze metro je super ale ked uz potrebujem robit krizom krazom cez okna…tak tie fullscreen metro ma zacali zrat…mat v mensom okne mail metro klienta…niekde dole pustene video alebo prehravac…inde zas prehliadac atd…takto tieto fullscreeny to bol kill a to nechcem vediet o praci na viacerych monitoroch…aby som na jednom monitore mal len jedneho velkeho mailoveho klienta :) radsej takto…a na touchovych divajsoch nech to je kludne ergonomicky cez fullscreeny

  • TomasSX1 (neregistrovaný)

   Ja som myslel start mennu

  • Sislik (neregistrovaný)

   pokud pujde v tom novem Start Menu hledat stejne dobre, jako ve Win 7, tak ten krok zpet rozhodne vitam

  • mceza (neregistrovaný)

   V současném Start menu ve Windows 8 jde ale také hledat stejně dobře jako ve Windows 7 (dokonce o něco lépe).

  • Sislik (neregistrovaný)

   jak jsem psal na spouste mistech, tak to neni pravda – ve Win 8 to nehleda napriklad v e-mailech

  • bkf1 (neregistrovaný)

   Dat uzivateli na vyber je ROZHODNE KROKEM VPRED!!!

  • Lister0 (neregistrovaný)

   SISLIK: Na hledání emailů mám emailový klient. Když něco hledám ve startu, hledám většinou programy/soubory. Nepotřebuju mít relevantní výsledky zahrabané mezi stovkou emailů. Přestože je podle mě start nabídka přežitek, pravdu má BKF1 v tom, že volba je jistě přínosem.

  • uni (neregistrovaný)

   Lister0 (neregistrovaný): Ne, ovládací prvek, který zapadne do GUI není přežitek. Diskotéka (úplné vytržení z GUI, jakási pozadí, atd.) je nesmysl, bohužel v tuto chvílí módní, ale snad brzy přežitý. MS k tomu udělal krok.

 4. M.BoBo (neregistrovaný)

  Dle mého super, alespoň nechat tu možnost volitelnou.

 5. bkf1 (neregistrovaný)

  Windows 9 to jisti :)

 6. GreenArrow (neregistrovaný)

  Oni v tom microsoftu opravdu chtějí, abych si koupil Mac.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *