TOPlist

Na tyto nabíječky pozor! Útočníci přes ně dokáží hacknout váš mobil

Nabíjení na veřejné nabíječce
  • Dejte si pozor na veřejné nabíječky na nádražích, letištích a podobně
  • Veřejné nabíjecí stanice totiž mohou představovat riziko kvůli tzv. juice-jackingu
  • Kyberútočníci umí do veřejných USB portů vložit vlastní sledovací software či jiný malware

Myslíte si, že máte svůj telefon dobře zabezpečený? I když používáte silné heslo a jste ostražití při online aktivitách, existuje nenápadná hrozba, která může ohrozit vaše soukromí – stačí jen připojit telefon k nesprávné nabíječce. Tento typ kybernetického útoku se nazývá juice-jacking a může do budoucna představovat vážné bezpečnostní riziko.

Pozor na to, kde nabíjíte telefon

S hrozbou, kterou představuje juice-jacking, se možná setkala většina z vás, aniž byste o tom věděli. Položte sami sobě otázku: využili jste někdy veřejné nabíjecí stanice? Stojany obšancované USB-A či USB-C porty najdete typicky na letištích, nádražích, v nákupních centrech, ale čím dál častěji i v parcích nebo na zastávkách městské hromadné dopravy.

Co je to juice-jacking?

Juice-jacking je forma kybernetického útoku, při kterém útočníci využívají veřejné nabíjecí stanice nebo USB porty k infikování připojených zařízení. Mohou nahrát škodlivý software přímo do přístroje, aniž byste si toho všimli. V některých případech dojde k instalaci malwaru a jindy až ke krádeži citlivých údajů, jako jsou hesla k bankovním aplikacím.

Důrazně však doporučujeme tato veřejná USBčka nepoužívat. Podstata problému spočívá v tom, že kyberútočníci dokáží infikovat veřejné nabíjecí stanice vlastním podvodným softwarem. Při připojení vašeho zařízení pak může dojít k instalaci malwaru, sledovacího softwaru, či rovnou krádeži citlivých údajů. Mezi ohrožená data patří samozřejmě i přihlašovací údaje k bankovnictví a další soukromé informace.

Varuje i americká FCC

Před tímto nebezpečím nevarujeme pouze my. Na potenciálně obrovské riziko upozorňuje i americký regulační úřad FCC, který varuje před používáním volně přístupných USB portů nejen na veřejných místech, ale například i v hotelových pokojích.



nabijeni telefonu 01



Nepřehlédněte

Vyvarujte se veřejným nabíječkám! Podvodníci vám během pár minut vysají telefon

Pokud se vám vybíjí baterie, mějte na paměti, že dobíjení vašeho elektronického zařízení na bezplatných nabíjecích stanicích s USB portem, jako jsou ty na letištích a v hotelových halách, může mít neblahé následky. […] Odborníci na kybernetickou bezpečnost varují, že do veřejných nabíjecích stanic USB mohou kyberútočníci nahrát škodlivý software a získat tak během nabíjení přístup k vašemu zařízením. Malware nainstalovaný přes poškozený USB port může zařízení zablokovat nebo exportovat osobní údaje a hesla přímo pachateli,“ upozorňuje FCC v tiskové zprávě.

K tomuto varování se přidává i Radek Šichtanc z O2, který potvrzuje, že juice-jacking představuje skutečnou hrozbu. I když zatím nejde o masově rozšířený způsob útoku, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření.

Jak se chránit?

Odborníci doporučují několik jednoduchých pravidel. Základem je vyhnout se používání veřejných USB portů, jak už bylo zmíněno. Místo toho byste měli vždy nosit vlastní nabíjecí adaptér a kabel. Pokud máte toto příslušenství u sebe, nemusíte se bát využít veřejných zásuvek do elektrické sítě, ty totiž není tak jednoduché napadnout jako volně přístupné USB porty.

Pokud se obáváte situací, kdy nebude k dispozici klasická elektrická zásuvka, ideálním řešením je pořízení powerbanky. Na trhu jsou dostupné různé kapacity – od kompaktních s kapacitou 5 000 mAh, které poslouží pouze pro váš smartphone, až po výkonné modely s kapacitou 20 000 či 30 000 mAh, jež zvládnou nabít i notebook.

Bezpečnost vašich dat tedy závisí i na zdánlivě banální věci, jako je výběr způsobu nabíjení. Investice do vlastního nabíjecího příslušenství se může ukázat jako klíčová pro ochranu vašeho digitálního soukromí. Nabízí se paralela s veřejnými Wi-Fi versus vlastní hotspot – i v tomto případě je vlastní, osobní řešení vždy bezpečnější.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku