Domů » Bleskovky » Na světě je pouze pět kusů! Rolovací telefon od Oppo se dostal na veřejnost

Na světě je pouze pět kusů! Rolovací telefon od Oppo se dostal na veřejnost

Společnost Oppo ukázala na konci loňského roku koncept smartphonu s rolujícím displejem nazvaný Oppo X 2021. I přes optimistické uvedení letošního roku v názvu telefonu nelze předpokládat, že se s ním letos setkáme na pultech obchodů. Oppo nicméně neschovává svůj prototyp za sklem ve vitríně, ale ochotně jej zapůjčuje různým youtuberům. Díky tomu se můžeme podívat na několik videí, které ukazují rolovací telefon v celé jeho kráse.

oppo X 2021 2
Oppo X 2021

Oppo X 2021 naživo: ještě není připraven

Podle videa Sami Tech Tips ze začátku tohoto měsíce existuje na světě pouze 5 prototypů Oppo X 2021. Zařízení je skutečně pouze prototyp, a nikoliv plně funkční telefon, což dokazuje absence důležitých komponent, jako jsou tlačítka pro změnu hlasitosti či selfie kamera. Modul hlavního fotoaparátu je pravděpodobně také pouze maketa.

Oppo X 2021 Hands-on: All Questions Answered.

Nejsou známé ani další detaily o použitých komponentách, například o procesoru nebo pamětech. Celé zařízení je opravdu jen koncept, který má sloužit k demonstraci technologie rolovacího displeje. Ten má v zasunutém stavu viditelnou plochu o úhlopříčce 6,7“, po rozbalení se natáhne na 7,4“. Bohužel se stále jedná o měkký ohebný zobrazovač, což je vidět na jeho stavu – jsou v něm patrné různé promáčkliny a ohyby. Panel je chráněn vrstvou laminátu o tloušťce 0,1 mm, rádius zaoblení v místě rolování činí 6,8 mm.

J'ai essayé le smartphone du futur avec écran ENROULABLE ! (Oppo X 2021)

Otvírání a zavírání telefonu je realizováno buď dvojklikem zamykacího tlačítka nebo jeho „pohlazením“, byť zavření lze vyvolat i zmáčknutím celého telefonu. Mechanismus se sice chvíli brání, poté však spustí ochrannou akci a sám se zavře. V tomto případě však prostředí systému nevyhodnotí cílené zavření a nezmění rozložení prvků na obrazovce. Jinak je přechod systému velmi plynulý, stejně jako chod samotného mechanismu. Pohyb zajišťují dva motory, celý systém má vydržet až 100 tisíc zasunutí a vysunutí.

They see me rolling: Oppo X 2021 - das ausrollbare Smartphone-Konzept

Oppo X 2021 je zajímavé zařízení, avšak ještě musí v některých oblastech dozrát. Rolovací smartphone chystá i společnost LG, avšak v jejím případě nemusí k realizaci vůbec dojít, neboť mobilní divize korejského výrobce se potýká s finančními potížemi, které mohou vyústit k jejímu zrušení či odprodeji.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Zbohom Fold, toto riešenie dáva omnoho väčší zmysel.

  2. Mě zatím smysl úplně nedává. Řešení samo o sobě je dobré, ale odolnost ohebného displeje ještě není na takové úrovni, aby mohl být bez obav na čelní straně, vystaven veškerým vnějším vlivům. Huawei to pochopilo a nová skládačka má být ala Fold, což je podle mě v současné době nejlepší řešení. Samsung už také má svou rolovačku ve vývoji delší dobu, ale do světa si ji nikdo zatím neodvážil pustit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).