Domů » Bleskovky » Na kolik přátel z Facebooku se můžete spolehnout? Podle studie pouze na čtyři

Na kolik přátel z Facebooku se můžete spolehnout? Podle studie pouze na čtyři

Kolik „přátel“ máte na Facebooku? Bezpochyby několik desítek nebo stovek. Když se však zamyslíte nad tím, kdo z nich by vám pomohl v těžké situaci – na kolika prstech byste je dokázali spočítat? Tuto otázku si položil i Robin Dunbar, profesor na Oxfordské univerzitě.

friends

Po analýze dvou studií, které proběhly minulý rok mezi 3 375 respondenty ve věku od 18 do 65 let, došel k závěrům, že průměrně měli účastníci na Facebooku 150 přátel, přičemž ženy jich měly o něco více. Když měli uživatelé říci, na kolik z nich se můžou bez zaváhání obrátit během emočních nebo sociálních strastí, v průměru se jednalo o 4 osoby (přesně 4,1). Od 14 lidí (přesně 13,6) pak očekávali projevení soucitu. I v případech, kdy měli uživatelé na sociální síti tisíce „přátel,“ byl průměr stejný, za opravdové kamarády označili 4 osoby.

facebook

Ačkoliv se pro většinu uživatelů nebude jednat o překvapivý závěr, jsou výsledky rozhodně k zamyšlení. Na druhou stranu, jak sám Dunbar píše ve studii, přátelství, pokud se neudržují, časem přirozeně uvadají a sociální sítě mohou tento úpadek zpomalit. To však samo o sobě nestačí, pokud se se svými přáteli nepotkáte jednou za čas tváří v tvář.

Jaký dojem máte vy? Pokud se zamyslíte, bylo by číslo reprezentující opravdové přátele stejné, vyšší, nebo nižší?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments