Na irské zdravotnictví zaútočili hackeři, řekli si o tučné výkupné – SMARTmania.cz

Na irské zdravotnictví zaútočili hackeři, řekli si o tučné výkupné

hacker uvodka

Digitální útoky na státní instituce a nadnárodní korporace se v posledních letech stávají čím dál častěji. Nedávno si hackeři za svou oběť vybrali Apple, respektive jednoho z jeho dodavatelů, a požadovali vysoké výkupné za to, že nezveřejní citlivé údaje. Bohužel pro ně odešli s prázdnou, což se ukázalo jako efektivní strategie boje proti ransomware.

Nyní se útočníci zaměřili na Irský zdravotnický systém (HSE), kterému kompletně narušili infrastrukturu související s testováním proti viru COVID-19. Podle informací se naštěstí nepodařilo narušit samotnou vakcinaci, nicméně útočníci si řekli o blíže neurčenou částku v bitcoinech. Ministr Ossian Smyth, který má v irské vládě na starosti eGoverment, potvrdil, že se nejedná o útok jiného státu, ale o mezinárodní hackerskou skupinu, která si „chce jen vydělat“.

covid 19 unsplash
Ilustrační obrázek

Ihned po útoku příslušní pracovníci vypnuli všechny servery, aby předešli větším škodám, přičemž hackerům se údajně nepodařilo získat žádná citlivá data pacientů. Irský premiér Micheál Martin v návaznosti na opatření zločinecké skupině jasně vzkázal, že Irsko žádné výpalné platit nebude.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku