MyMovies: Windows Phone aplikace kritickým pohledem Marka Hajna

Milovníci kinematografie a moderních technologií zpozorněte, přichází aplikace, která vám pomůže zorientovat se v tom, co už jste viděli nebo teprve chcete vidět.

Po kratší odmlce se na vaše monitory či displeje vracím s pravidelným seriálem o českých aplikacích pro platformu Windows Phone 7. I dnes si vezmu na mušku aplikaci českého autora, který se přihlásil sám, abych jeho aplikaci, kterou nabízí v Marketplace, pořádně proklepl. Filip Čevela, tak se dotyčný jmenuje, je jedním z těch odvážnějších, kteří se nebojí „veřejného pranýřování“. Pojďme se tedy na jeho aplikaci MyMovies podívat podrobněji.

Já osobně chodím do kina rád, rád si půjčuju DVD a dívám se na filmy i doma. Jsem vcelku nenáročný divák, který zvládne celé spektrum filmů od těch řekněme „dětských“ jako je Shrek, Doba ledová, Madagaskar, přes Harryho Pottera až po akční pecky ve stylu Iron Man, Transformers, apod. včetně oblíbenců jako je Smrtonosná past, Smrtonosná zbraň, Rocky, cokoli s Belmondem apod. Tzn., zvládnu všechno, včetně romantiky ;)

  

Z toho plyne, že se na filmy, ať už doma nebo v kině, dívám velmi často a viděl jsem jich opravdu velké množství. Nejsem znalec, jen konzument, který k filmu zvládne krabici popcornu a kelímek coly nebo lahvinku bílého a výběr sýrů.

Problém nastane ve chvíli, kdy se mě někdo zeptá, jestli jsem viděl film XY. Nebo doma začnu pátrat mezi DVD a hledat co si pustit a podle jména filmu nepoznám nic. Potřebuju alespoň obrázky nebo popis a jejich hledání je mnohdy nemožné nebo otravné. Hodil by se tedy alespoň hrubý přehled toho, co už jsem viděl, který lze vytvářet a aktualizovat postupně. Kdykoli bych se k němu mohl vrátit a pohodlně v něm hledat.

A přesně tohle aplikace MyMovies ve verzi 2.2 nabízí. Je vcelku jednoduchá, ale praktická. Bohužel má i svoje mouchy, které se ale určitě povede vychytat.

Po spuštění se na krátkou chvíli objeví splashscreen a pak skočíte rovnou do seznamu, který je pojmenovaný „Viděl jsem“. Filmy do něj přidáváte za pomoci tlačítka s lupou ve spodní části obrazovky, a to vyhledáváním přímo v databázi ČSFD, IMDB nebo z již uložených v telefonu. Je to prosté. Zadáte jméno filmu, pak to chvíli trvá, než vám aplikace připraví potřebná data, ale vzápětí nabídne vše, co vašemu dotazu odpovídá. Už ve výpisu vidíte obrázek filmu, jeho jméno, rok kdy vznikl a jména hlavních herců. Pokud na film kliknete, otevře se vám jeho podrobnější popis a můžete listovat mezi základními údaji, zajímavostmi, komentáři a obrázky. Tzn. vše potřebné k tomu, abyste zjistili, jestli je to ten film, který hledáte. Pokud je to on, vyberete seznam, do kterého ho chcete uložit, přidáte vlastní poznámku, kliknete na tlačítko uložit a film se vám převede například do seznamu „Viděl jsem“. Tam se vám zobrazí i s hodnocením dle databáze, ve které jste hledali. Paráda.

  

Jenže, co když neznám jméno filmu? Pak mohu vyhledávat za pomoci rozšířeného hledání, kam zadávám Typ (film, TV film, TV seriál, TV pořad, divadlo, koncert apod.), Žánr (akční, animovaný, dobrodružný, drama, komedie apod.), Původ vzniku (tedy stát) a rozmezí (v letech) od kdy do kdy mohl film vzniknout. Aplikace vám pak dle těchto parametrů nabídne výpis, ve kterém vámi hledaný film už určitě najdete.

A to není vše…

Pokud máte jako já, rádi upoutávky na nové filmy v kině, určitě bojujete s tím, že ačkoli vás ukázka zaujme, těžko si pak zapamatujete, jak se ten film jmenoval. V aplikaci je proto přednastaven i seznam „Chci vidět“, do kterého si ukládáte filmy, které vás do budoucna zajímají a aplikace vás upozorní na jejich premiéru v den, který si sami zvolíte. Šikovné.
A pokud máte vlastní nápad na jakýkoli jiný seznam, např. „Stálo za prd“, „Rád uvidím vícekrát“, „Doporučit“, „Nedoporučovat“, apod., je to jen na vás a obdobné seznamy si v nastavení můžete vytvořit sami.

Takže mám vytvořeny seznamy filmů, průběžně do nich dávám další a další a teď přijde situace v podobě ztraceného, rozbitého, updatovaného nebo nového telefonu. Takže o všechny svoje seznamy, se kterými jsem se měsíce tvořil, přijdu? Naštěstí ne. Placená verze aplikace umí zálohovat seznamy na SkyDrive. Dávám plusové body.

 Abych jen nechválil, musím se zastavit i nad některými chybami aplikace. Ty se většinou týkají jejího ovládaní a ergonomie. Mohou však být čistě subjektivní, takže je neberte jako nutné dogma.

1) Při vyhledávání musíte kliknout na lupičku ve stejném řádku, kam píšete název filmu
Nejdřív mě to nenapadlo a automaticky jsem mačkal „enter“ na klávesnici telefonu a pak jsem hledal nějaké tlačítko pod ní. Zatím jsem si na toto řešení nezvykl.

2) Klávesnice se neumí automaticky skrýt, pokud dáte vyhledat film
Výpis filmů se vám tak zobrazí pod ní a musíte ji manuálně skrýt.

Věci co mi v aplikaci chybí, nebo si dovedu představit, že by je mohla umět:

3) Neumí zobrazit kontextovou nabídku, pokud podržím prst na konkrétním filmu
Hodilo by se pro akce typu smazat, přesunout, sdílet apod.

4) Propojení se sociálními sítěmi a sdílení seznamů/filmů přátelům

Celkově aplikaci hodnotím velmi pozitivně. Nejprve jsem k ní přistupoval s určitými předsudky a říkal jsem si, že ji jen vyzkouším. Teď vím, že ji budu i používat a budu doufat, že se autor bude dál věnovat jejímu vývoji. Dosavadní vývoj a komentáře a hodnocení na Marketplace poukazují na to, že autor si s aplikací dal dost práce. Přesto by však neměl usnout na vavřínech a měl by se ji věnovat dál, protože v ní dřímá velký potenciál.

-

Pokud bych vám měl aplikaci doporučit, vyzkoušejte nejdřív free verzi, která obsahuje reklamy a neumí zálohovat na SkyDrive. Sami pak zjistíte, jestli je tohle váš šálek kávy. Můj ano, takže utracených 21 Kč za plnou verzi zatím rozhodně nelituji.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku