Domů » Články » MyMovies: Windows Phone aplikace kritickým pohledem Marka Hajna

MyMovies: Windows Phone aplikace kritickým pohledem Marka Hajna

Milovníci kinematografie a moderních technologií zpozorněte, přichází aplikace, která vám pomůže zorientovat se v tom, co už jste viděli nebo teprve chcete vidět.

Po kratší odmlce se na vaše monitory či displeje vracím s pravidelným seriálem o českých aplikacích pro platformu Windows Phone 7. I dnes si vezmu na mušku aplikaci českého autora, který se přihlásil sám, abych jeho aplikaci, kterou nabízí v Marketplace, pořádně proklepl. Filip Čevela, tak se dotyčný jmenuje, je jedním z těch odvážnějších, kteří se nebojí „veřejného pranýřování“. Pojďme se tedy na jeho aplikaci MyMovies podívat podrobněji.

Já osobně chodím do kina rád, rád si půjčuju DVD a dívám se na filmy i doma. Jsem vcelku nenáročný divák, který zvládne celé spektrum filmů od těch řekněme „dětských“ jako je Shrek, Doba ledová, Madagaskar, přes Harryho Pottera až po akční pecky ve stylu Iron Man, Transformers, apod. včetně oblíbenců jako je Smrtonosná past, Smrtonosná zbraň, Rocky, cokoli s Belmondem apod. Tzn., zvládnu všechno, včetně romantiky ;)

  

Z toho plyne, že se na filmy, ať už doma nebo v kině, dívám velmi často a viděl jsem jich opravdu velké množství. Nejsem znalec, jen konzument, který k filmu zvládne krabici popcornu a kelímek coly nebo lahvinku bílého a výběr sýrů.

Problém nastane ve chvíli, kdy se mě někdo zeptá, jestli jsem viděl film XY. Nebo doma začnu pátrat mezi DVD a hledat co si pustit a podle jména filmu nepoznám nic. Potřebuju alespoň obrázky nebo popis a jejich hledání je mnohdy nemožné nebo otravné. Hodil by se tedy alespoň hrubý přehled toho, co už jsem viděl, který lze vytvářet a aktualizovat postupně. Kdykoli bych se k němu mohl vrátit a pohodlně v něm hledat.

A přesně tohle aplikace MyMovies ve verzi 2.2 nabízí. Je vcelku jednoduchá, ale praktická. Bohužel má i svoje mouchy, které se ale určitě povede vychytat.

Po spuštění se na krátkou chvíli objeví splashscreen a pak skočíte rovnou do seznamu, který je pojmenovaný „Viděl jsem“. Filmy do něj přidáváte za pomoci tlačítka s lupou ve spodní části obrazovky, a to vyhledáváním přímo v databázi ČSFD, IMDB nebo z již uložených v telefonu. Je to prosté. Zadáte jméno filmu, pak to chvíli trvá, než vám aplikace připraví potřebná data, ale vzápětí nabídne vše, co vašemu dotazu odpovídá. Už ve výpisu vidíte obrázek filmu, jeho jméno, rok kdy vznikl a jména hlavních herců. Pokud na film kliknete, otevře se vám jeho podrobnější popis a můžete listovat mezi základními údaji, zajímavostmi, komentáři a obrázky. Tzn. vše potřebné k tomu, abyste zjistili, jestli je to ten film, který hledáte. Pokud je to on, vyberete seznam, do kterého ho chcete uložit, přidáte vlastní poznámku, kliknete na tlačítko uložit a film se vám převede například do seznamu „Viděl jsem“. Tam se vám zobrazí i s hodnocením dle databáze, ve které jste hledali. Paráda.

  

Jenže, co když neznám jméno filmu? Pak mohu vyhledávat za pomoci rozšířeného hledání, kam zadávám Typ (film, TV film, TV seriál, TV pořad, divadlo, koncert apod.), Žánr (akční, animovaný, dobrodružný, drama, komedie apod.), Původ vzniku (tedy stát) a rozmezí (v letech) od kdy do kdy mohl film vzniknout. Aplikace vám pak dle těchto parametrů nabídne výpis, ve kterém vámi hledaný film už určitě najdete.

A to není vše…

Pokud máte jako já, rádi upoutávky na nové filmy v kině, určitě bojujete s tím, že ačkoli vás ukázka zaujme, těžko si pak zapamatujete, jak se ten film jmenoval. V aplikaci je proto přednastaven i seznam „Chci vidět“, do kterého si ukládáte filmy, které vás do budoucna zajímají a aplikace vás upozorní na jejich premiéru v den, který si sami zvolíte. Šikovné.
A pokud máte vlastní nápad na jakýkoli jiný seznam, např. „Stálo za prd“, „Rád uvidím vícekrát“, „Doporučit“, „Nedoporučovat“, apod., je to jen na vás a obdobné seznamy si v nastavení můžete vytvořit sami.

Takže mám vytvořeny seznamy filmů, průběžně do nich dávám další a další a teď přijde situace v podobě ztraceného, rozbitého, updatovaného nebo nového telefonu. Takže o všechny svoje seznamy, se kterými jsem se měsíce tvořil, přijdu? Naštěstí ne. Placená verze aplikace umí zálohovat seznamy na SkyDrive. Dávám plusové body.

 Abych jen nechválil, musím se zastavit i nad některými chybami aplikace. Ty se většinou týkají jejího ovládaní a ergonomie. Mohou však být čistě subjektivní, takže je neberte jako nutné dogma.

1) Při vyhledávání musíte kliknout na lupičku ve stejném řádku, kam píšete název filmu
Nejdřív mě to nenapadlo a automaticky jsem mačkal „enter“ na klávesnici telefonu a pak jsem hledal nějaké tlačítko pod ní. Zatím jsem si na toto řešení nezvykl.

2) Klávesnice se neumí automaticky skrýt, pokud dáte vyhledat film
Výpis filmů se vám tak zobrazí pod ní a musíte ji manuálně skrýt.

Věci co mi v aplikaci chybí, nebo si dovedu představit, že by je mohla umět:

3) Neumí zobrazit kontextovou nabídku, pokud podržím prst na konkrétním filmu
Hodilo by se pro akce typu smazat, přesunout, sdílet apod.

4) Propojení se sociálními sítěmi a sdílení seznamů/filmů přátelům

Celkově aplikaci hodnotím velmi pozitivně. Nejprve jsem k ní přistupoval s určitými předsudky a říkal jsem si, že ji jen vyzkouším. Teď vím, že ji budu i používat a budu doufat, že se autor bude dál věnovat jejímu vývoji. Dosavadní vývoj a komentáře a hodnocení na Marketplace poukazují na to, že autor si s aplikací dal dost práce. Přesto by však neměl usnout na vavřínech a měl by se ji věnovat dál, protože v ní dřímá velký potenciál.

-

Pokud bych vám měl aplikaci doporučit, vyzkoušejte nejdřív free verzi, která obsahuje reklamy a neumí zálohovat na SkyDrive. Sami pak zjistíte, jestli je tohle váš šálek kávy. Můj ano, takže utracených 21 Kč za plnou verzi zatím rozhodně nelituji.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

19 komentářů

 1. Ha! to se hodí :) nějak jsem tuhle appku přehlíd.. ale ta záloha na skydrive chybí.. při představě že budu měnit / rozbiju / ztratim telefon a budu to tam klepat znovu..

  • Však záloha tam je, v plaecné verzi.

  • jo, už to vidim, nějak jsem to přeskočil :)

   kam se na skydrive ukládá? ideální je to jak to mám Tomáš Slavíček v Handwrite notes do složky documents/app/..

   každou aplikaci která to cpe do rootu si hodně rozmejšlim, páč je v tom pak děsnej guláš a já mám rád na skydrive pořádek :)

  • no tak asi te moc nepotesim, ale zaloha se opravdu uklada to rootu. Respektive si tam vytvori slozku, ve ktere je pak soubor se zalohou.

   Kazdopadne si to znacim ;-)

  • 2 mimonaut: moje aplikacie tiez vytvaraju folder v roote. ono je to vzdy o pocite konkretneho cloveka, ja by som napr. nechcel aby sa mi aplikacie ukladali niekde do documents/app/… alebo podobne zasitej cesty, resp. pokial konkretnu cestu neurci MS, bude v tom vzdy bordel…

  • nj, jenže já mám v rootu základni složky- sources, pictures, fonts, sets, videos, music, apps a documents. A hned vím kde jsem.

   a do toho teď přidej fůru složek od nejrůznějších aplikací – kdo se v tom má potom vyznat? to je jako kdybych si dával do rootu hudební alba, co interpret, to složka..

 2. he:-) Nelze si nevzpomenout, jak toto téma bylo aktuální v době Palmů a PDA, katalogizační aplikace, synchronizace s PC, atd. Historie se opakuje. Nicméně dnes toto přeci jen už asi nahrazují online weby s personalizací.

  Co je velmi potěšující, že je možné zálohovat na Skydrive, toto by měl být standard (obdobně jako u iOS iCloud) a rozhodně se jedná o velmi pozitivní novou vlastnost platformových cloudů (Apple opět určil směr vývoje, po kolikáté již:-) ).

  • Aleš (neregistrovaný)

   Tentokrát Apple pouze nastoupil do rozjetého vlaku. iCloud byl představen jako poslední v rámci cloud mobilních služeb. V Androidech už je to od začátku (zadáte google account a nestaráte se). Ve WinPhonech taky od začátku (zadáte live account a nestaráte se).

   Technologická perlička na závěr iCloud běží na systémech od Microsoftu (Azure) a Amazonu (abych mu nekřivdil)

  • lol Apple ziaden smer v cloude neurcil, roky bol v nom absolutne neuspesny(a sme diktoval tak Amazon a Google) az od minuleho roku zacal nanovo a snazi sa ho tlacit cez iOs

  • Aleš: Zajímavé, že až po iClodu se to jen hemží síťovými úložišti a oznamuje je kde kdo (Google, LG, Samsung, HTC,….;-) ), ale dobře, zkrátka nemám pravdu, klasika. I MS se potřeboval přiživiti „novinkou“ (máte 25GB, ale když nekliknete, že je fakt chcete, tak je vám sebereme-dobrý zviditelnění se zadarmo a bez práce).

   Ale u iOS cloud přinesl hlavně API pro vývojáře, kteří jej mohou používat pro odkládání dat (savegame, databáze, atd. atd.) a je toto pak dostupné na všech Apple produktech (nebo bude) a hlavní kouzlo je, že je to jasně definovaná služba, zatímco např. na Androidu je milion registrací, služeb, názvů atd., kam má věci ukládat vývojář, kam pro ně má lézt uživatel, je to totální chaos a Google se svým Google Drive přišel až jako reakce na iCloud, MS se svým Skydrive, resp. Live stále plácá na úrovni „ani nevíme, jak tomu máme říkat“;-)

  • No Google Drive(v podstate len upraveny GDocs) skutocne nieje reakcia na iCloud, ale na multiplatforomovy dropbox a hlavne snad konecne pouzitelny Skydrive. Cloud inak nieje len uloziste a celkovo v cloude je Apple prakticky nepodstatny hrac, tam diktuju trend ini.

  • mino: Jistě, zatímco Dropbox tu s námi je řádku let, Google na něj reagoval zrovna ve chvíli, kdy se objevil iCloud, to jsou mi náhodičky:-) Obdobně s Skydrive.

   Nicméně Dropbox je velmi marginální služba, vyžaduje buďto předinstalování od výrobce (nepříliš běžná praxe) nebo instalaci ze strany uživatele (a registraci, atd.), což udělá procento uživatelů Zatímco když je cloudové úložiště (dobře, ať se bavíme o konkrétním produktu) je součástí systému (a navíc příp. napříč produkty (Windows/WP, MacOS/iOS), jedná se svým dopadem o zcela jinou váhovou kategorii. A dokud nepřišel iCloud, žádný z jiných hráčů se v tomto nijak nepřetrhl, zatímco nyní se to cloudy jen hemží.

   Ale divím se, že zrovna tobě tady musím takto časovou osu popisovat, když se očividně o tyto technologie zajímáš a sleduješ min. tento web…:-)

  • EDIT: Stále se bavím o cloudovém úložišti (tedy místo pro aplikační data, atd.), no zkrátka to, co využívá tento program na WP.

  • Ale prd iCloud nema ani zdaleka uz len z pohladu datoveho uloziska moznosti dropboxu a inych. Google absolutne nemusi zaujimat nejake mini cloudove riesenie jednej platformy( kde aj tak vacsina ludi stale dava prednost zavedenemu rieseniu googlu, dropboxu a dalsich). Prenho je prave teraz omnoho nebezpecnejsi Skydrive dostavajuci sa do funkcnej podoby, chce byt evidentne multiplatformovy coskoro a hlavne bude vo Win 8 standartne nenapadne „nuteny“ uzivatelom a tym hrozi nenapadny prechod uzivatelov na dalsie Live sluzby.

  • mino: Asi z tvé strany nebyl pochopen smysl iCloud apod. řešení daných platforem. Z hlediska 3rd vývojáře je cloudové úložiště u xyz společnosti úplně u ***, ten potřebuje úložiště spřažené s danou platformou a za kterou je daný vývojář platformy, aby byla jistota, že bude fungovat a nebude závislé na tom, co xyz ustojí v konkurenčním/bezpečnostním/cokoli boji, on potřebuje platformové řešení se zárukou.

   Žádný vývojář se nebude vrhat do sebevražedné akce, kdy bude nutit uživatele, aby prováděl registrace na jakési službě, aby jeho aplikace jela plnohodnotně. On využije to, co bude součástí platformy. A tady je celá pointa toho, co udělal Apple, on řekl, tady dáváme sdílený prostor pro vás, posílejte tam co chcete a odtud to v případě potřeby (např. zapnutí stejné aplikace na jiném zařízení).

   A toto úložiště pak logicky nabízí i uživatelům pro jeho obsah.

   Ať si dělá cloud kdo chce jako prostor k pronajatí komukoli na cokoli, ale to není úkol iCloudu, Skydrive, Drive.

  • UNI škoda úslila

  • Jasne, ze je pre vyvojara jednoduchsie ak ma cloud sluzbu uzivatel predinstalovanu(teda ako je aj u androidu a wp), ale stale sa musis registrovat(@me.com). Zaloha telefonu a aplikacii tiez nieje nic nove, ale 90% percent ludi odradi ale malo miesta v cloude(5gb), teda ak si nepriplatia. Mimo to napr. nastavovanie v iOs co sa ma a nema z aplikacii synchronizovat je umorna klikacka.

   Ale celkovo porovnavat v cloudovych sluzbach Google, ktory roky patri medzi TOP 3 a okrajovy Apple momentalne mozne neni.

  • Ano, škoda úsilí:-)

 3. Kam jste se to dostali od hodnocení aplikace MyMovies? Má možnost zálohy na SkyDrive? Má. Cloudy si řešte jinde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).