MWC 2010: Jaký byl letošní mobilní kongres v Barceloně

Minulý týden proběhl v Barceloně Mobile World Congress 2010, který je největší událostí v oblasti mobilních telefonů a komunikace. Už v minulých letech jsem přemýšlel, že bych se tam rád vypravil, ale nakonec z toho vždy sešlo, tedy až do tohoto ročníku, kdy jsem se napevno rozhodl, že opravdu pojedu. V následujícím článku se vám v lehce uvolněném stylu pokusím celé dění na kongresu přiblížit.

Vše jsem začal plánovat na začátku ledna letošního roku. Podařilo se mi najít velice levný hotel a letenka u ČSA byla také za fajn peníz. Zbývalo tedy jen vyřešit akreditaci, protože platit 2 499 EUR za gold pass, který novináři standardně dostávají, se mi opravdu nechtělo. Po zhruba dvou týdnech čekání mi přišlo potvrzení mé žádosti o akreditaci, což mi udělalo obrovskou radost a odvalilo poslední kámen starosti. Spoustu cenných informací o tom, jak to na kongresu chodí, jsem dostal od Filipa Kůžela z MobilManie, takže Filipe díky! Uplynulo několik týdnů a nastal den odletu. Do Barcelony jsem dorazil v neděli 14. února, tedy den před zahájením MWC. Po ubytování jsem se vydal k branám MWC vyzvednout si novinářskou kartičku, ke které jsem dostal ještě pěkný batůžek. Ten mi v následujících dnech skvěle posloužil pro ukládání letáčků a tiskovin, které jsem po výstavišti posbíral.

- - -
Vzhůru na výstaviště pro akreditaci. Nechat to až na pondělí ráno by se nemuselo vyplatit…

Na nedělní večer měl Sony Ericsson v pěkném klubu u pláže připravenou tiskovou konferenci, na které představil celou řadu zajímavých komunikátorů, převážně pak v barvách Androidu. Ve večerních hodinách následoval přesun zpět na hotel, kde jsem potřeboval načerpat spoustu sil do prvního dne konání MWC. Dalšího dne jsem se na devátou hodinu ráno vypravil k branám výstaviště, kde mi byl po ověření totožnosti a kontrole kartičky umožněn vstup. Následně jsem se vrhnul do útrob jednotlivých pavilonů navštívit expozice jednotlivých firem. Pokud vás zajímá, kde byly jednotlivé stánky umístěny, mrkněte se na tuto interaktivní mapu.

- - -
Nedělní večer na tiskovce Sony Ericssonu

Celý areál je o něco málo menší než prostory brněnského výstaviště, a pokud si chcete jednotlivé expozice jen tak projít, bez potíží celé MWC zvládnete za jediný den. Jestliže s sebou ale nosíte fotoaparát a snažíte se posbírat co nejvíce zajímavých informací, které následně v press centru odešlete dál do světa, chce si to vyčlenit dny alespoň tři. A když do toho máte naplánované ještě různé tiskové konference, začnete mít pomalu pocit, že by den měl mít alespoň 36 hodin, abyste všechno stihli vstřebat, následně o tom napsat a pak opět vyrazit na další lov.

- 
Orientační srovnání velikosti

A přesně takhle nějak to vypadalo na MWC u mě. Vždy jsem oblétl několik expozic, nafotil vše zajímavé a už jsem si to šinul do press centra. Myšlenka, že vše důležité napíšu z pohodlí hotelu v nočních hodinách, se rozplynula hned po první noci, protože právě na hotelu byl internet tak neskutečně pomalý, že jsem se radoval, když se mi po 5 minutách podařilo načíst alespoň titulku SmartMania.cz a nové příspěvky na Twitteru.

- - -

- - -

Na pondělní odpoledne jsem se velice těšil, protože na 15. hodinu měl Microsoft v hotelu Catalunya Plaza naproti výstavišti připravenou tiskovou konferenci, kde představil novou platformu Windows Phone 7 Series. Toho, že se u Microsoftu v oblasti mobilních systému něco stalo, si díky nápadité kampani museli všimnout i tamní a velice přátelští obyvatelé. O Windows Phone 7 Series mám ještě v plánu sepsat podrobnější článek, protože po jeho premiéře byly reakce dosti rozporuplné a ač jsem se původně na nová mobilní okna také pěkně mračil, změnil jsem ve výsledku názor a na nový systém se těším a fandím mu… o tom ale až jindy, pod tímhle článkem totiž opravdu o flamewar nestojím :-) .

- - -
Fronta na tiskovku Microsoftu byla nekonečná a nakonec jsme se stejně do hlavní místosti nedostali

- - -
Expozice na MWC

V úterý jsem pokračoval s prohlídkami nejrůznějších expozic a o půl jedenácté jsem se dostavil před budovu, kde se konala tisková konference společnosti HTC. Vstup na akci byl povolen pouze s pozvánkou, kterou měli z České republiky pouze dva novináři. U vstupu si tedy nešlo nevšimnout zklamaných výrazů ve tvářích některých žurnalistů, kteří byli u dveří odmítnuti. Jaké novinky HTC představilo, už nyní víme. Těšil jsem se, že v průběhu tiskovky budu moci psát krátké postřehy alespoň na Twitter, ale po dvou odeslaných tweetech bezdrátová síť s názvem “quietly_brilliant“ brilantně spadla, takže jsem byl opět bez spojení. Jediný kloudný přístup na internet byl na MWC z press centra, jinde to opravdu stálo za houby.

- - -
Tisková konference HTC

Z Mobile World Congressu mám v zásobě ještě celou řadu videí a snímků, které budu postupně zpracovávat a uvolňovat. Kongres byl pro mě nesmírně zajímavý, navíc se zde konala celá řada přednášek, kterých jsem chtěl také několik stihnout, ale pak to z časových důvodů nevyšlo. Nevadí, alespoň jsem zase bohatší o spoustu zkušeností a příští rok, který rozhodně nevynechám, budu přesně vědět kam a jak skočit :-) . Organizace MWC byla také velmi dobře zvládnuta, ale jedna věc mě přece jenom trochu zklamala.

- - -
Tiskové centrum a jeden unavený novinář (na té třetí fotce) :-)

Vzhledem k zaměření SmartManie je logické, že jsem se věnoval především Android a Windows Mobile komunikátorům, kterých bylo k vidění opravdu spousta. Ale tak nějak jsem měl pocit, že je to všechno na jedno brdo. Kdyby se mě někdo zeptal, jaké zařízení s vlastním operačním systémem mě na MWC nejvíce padlo do oka, tak bych asi nedokázal konkrétně odpovědět, protože většina zařízení si byla opravdu hodně podobná a žádný stroj, který by mě překvapil nějakou nestandardní funkcí, jsem zkrátka neobjevil. Když už jsem si prohlédl zhruba 15 různých zařízení, jako bych u těch dalších věděl, co bude následovat… Qualcomm, Wi-Fi, GPS, několik málo tlačítek… a je zkrátka škoda, že v tomhle směru tady něco více revolučního k vidění nebylo. I tak jsem ale z Barcelony odlétal s nadšením a už teď se těším na příští ročník MWC.

- - -
Windows Phone 7 Series a nenápadná reklama na hotelu Catalunya Plaza

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku