- Nová funkce umožňuje Grokovi pamatovat si předchozí konverzace a uživatelské preference
- Paměť je zatím v betaverzi a do EU a Anglie se teprve dosane
- Uživatelé mají plnou kontrolu nad tím, co si chatbot zapamatuje nebo co má raději zapomenout
Chatbot Grok od xAI, kterou založil Elon Musk, nově disponuje funkcí paměti. Díky ní si může zapamatovat informace z předchozích rozhovorů – včetně uživatelských preferencí, tónu komunikace nebo dříve položených otázek.
Lepší, ale jen beta
Cílem není nic jiného než nabídnout uživatelům personalizovanější a kontextově přesnější odpovědi a doporučení. V podstatě tak, jak to už nějakou dobu dělají Gemini i ChatGPT.
Funkce je zatím dostupná pouze jako betaverze na webu Groku a v jeho mobilních aplikacích pro iOS a Android. My máme zatím ale smůlu – uživatelé v Evropské unii a Anglii si ale zatím funkci vyzkoušet nemohou, nicméně se snad dočkáme v dohledné době. xAI zároveň plánuje integrovat paměť i do verze Groku zabudované v síti X, a to v blízké budoucnosti.
Jde to vypnout
Grok dává uživatelům možnost upravit a nastavit, co si chatbot bude pamatovat. V nastavení lze ve složce Data Controls zapnout nebo vypnout možnost Personalizace pomocí paměti. Pro situace, kdy si uživatel přeje, aby rozhovor zůstal zcela soukromý, je k dispozici funkce Privátní chat.
Ten lze aktivovat klepnutím na ikonu ducha přímo v rozhraní chatu. Všechny zprávy z tohoto režimu jsou automaticky vymazány po ukončení relace a neukládají se do paměti, opět obdobně jako třeba v případě možnosti dočasného chatu v ChatGPT.
Grok now remembers your conversations. When you ask for recommendations or advice, you’ll get personalized responses. pic.twitter.com/UXhX7BjS57
— Grok (@grok) April 17, 2025
Grok dotahuje
Zavedení paměti tak řadí Grok mezi pokročilejší AI chatboty, kteří již podobné funkce nabízejí. OpenAI nedávno vylepšila paměťový systém svého ChatGPT, který si nyní lépe pamatuje detaily, jako je styl psaní uživatele, jeho zájmy nebo třeba dietní omezení. Tyto informace pak využívá při dalších konverzacích a jeho odpovědi jsou tak přesnější, osobnější a zpravidla lepší. Podobně i Google rozšířil možnosti své AI Gemini o schopnost pamatovat si předchozí rozhovory, shrnovat minulé konverzace a navazovat na probíhající projekty.
Paměť sice nemusí být na první pohled tou nejvýraznější, nejzajímavější a nejlákavější funkcí AI chatbotů, nicméně jde o jednu z nejužitečnějších. Právě paměť nejvíc zlepšuje běžné chaty a obecnou zkušenost s „povídáním si“ s chatboty, na rozdíl třeba od Sory, která je sice možná mediálně vděčnější, ale reálně užitečná bude nejspíš jen pro malé procento uživatelů.