TOPlist

Musk není fanouškem dlouhověkosti. Prý může vést ke zničení civilizace

elon musk nasa spacex crew demo

O Elonu Muskovi můžeme v posledních letech slýchat téměř každý den. Jeho životní cesta je pro mnohé jako sledování akčního filmu, ve kterém je africký rodák hlavním hrdinou. Možná i proto se stal předlohou pro Tonyho Starka ve filmu Iron Man.

Jelikož je Musk podnikatel a ne politik, často si během svých vyjádření nebere servítky. Na to už ostatně několikrát doplatil – například když na Twitteru napsal, že má zajištěné financování na odkup akcií Tesly za cenu 420 dolarů, což nebyla pravda a musel zaplatit pokutu 20 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun).

Musk však není ani klasickým ředitelem, které můžeme vidět u jiných společností. Nepotrpí si na dress code, na pódiu vystupuje v kožené bundě a publikum baví jedním vtipem za druhým. V nedávnem rozhovoru se však Musk rozmluvil i o politice, o pozicích nejvyšších státních příslušníků, o jejich období ve funkci a také o tom, že by se věda nutně nemusela snažit udržet člověka naživu co nejdéle.

Když neumírají lidé, neumírají ani názory

Hlavním důvodem, proč Musk nepodporuje dlouhověkost, je neochota lidí měnit názory. Dle Muska by v případě, že by lidé žili příliš dlouho, nebylo možné posouvat civilizaci kupředu kvůli velkému množství zastaralých názorů, které nezemřou se svými nositeli.

Capitol Hill

Jak Musk v rozhovoru pro mediální agenturu Axel Springer uvedl, již dnes má svět problém s mnoha lidmi ve vysokém věku ve vedoucích státních úřadech. Musk se netají svou kritikou amerického prezidenta Joa Bidena, kdy naráží na jeho věk v souvislosti s jeho jednáním a občasnou zmateností. Ideálem je dle miliardáře to, když jsou vůdčí představitelé vzdáleni od průměrného věku lidí, které vedou, o 10 až 20 let.

Problém je dle Muska v tom, že otcové zakladatelé Spojených států uvedli při psaní ústavy pouze minimální věk nástupu do funkce. Jelikož si však v 18. století neuměli představit, že by lidé žili mnohem delší život než tehdy, nepřemýšleli i nad maximální horní hranicí. V pozdním věku je pak dle Muska velmi těžké zůstat v kontaktu s mladými a jejich touhou předělávat zažité pořádky.

starlink ufo spacex 02

Válka, štěstí a budoucnost

V prvních dnech ruské invaze, kdy se ruská armáda pokusila znemožnit Ukrajincům přístup na internet, nechal Musk vyslat na Ukrajinu přijímače svého satelitního připojení k internetu Starlink. Své kroky zdůvodňuje tím, že se za každé situace snaží co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že budoucnost, která lidstvo čeká, bude pozitivní. Sám však uznal, že se ne vždy trefí.

V rozhovoru se spoluzakladatel Tesly a SpaceX nechal slyšet, že se cítí pouze průměrně šťastný, občas také osamělý, například když pracuje sám ve svém skromném domě. Jak však uvádí, občas se tak cítí každý z nás.

white concrete building under white clouds during daytime

Ohledně klimatické změny, které se s pomocí odklonu od fosilních paliv snaží zabránit, zmínil, že přechod bude ještě nějakou dobu trvat, přičemž ultimátním řešením je solární energie. Během tohoto přechodu je však nutné spoléhat se na jadernou energii, přičemž krok Německa, které vypíná své atomové elektrárny, bere Musk jako bláznovství.

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku