Domů » Články » Můj první týden s Windows Phone 8.1: Co se mi líbí a na čem by měl Microsoft ještě zapracovat?

Můj první týden s Windows Phone 8.1: Co se mi líbí a na čem by měl Microsoft ještě zapracovat?

Nová verze systému Windows Phone 8.1 se dočkala vřelého přijetí. Systém dospěl a nabídl funkce, po kterých uživatelé volali. Bohužel ale došlo i na změny, které mnohé nepotěší.

Je to již týden od uvolnění poslední verze systému Windows Phone v rámci programu Developer Preview. Za posledních sedm dní jsme vám přinesli několik článků o novinkách, které se v tomto systému odehrály, nicméně nejvíce o novém systému stejně poví vlastní zkušenost. Než se však do instalace pustíte (zde si můžete přečíst náš návod, jak na to), doporučujeme si přečíst zkušenosti reálných uživatelů na našem diskuzním fóru nebo právě tento článek, v němž bych se chtěl o své zkušenosti podělit já. Jelikož se jedná čistě o mé ryze subjektivní názory, nemusíte s nimi pochopitelně souhlasit. Všechny protiargumenty, které se objeví v diskuzi, budu respektovat.

 

Systém Windows Phone používám od jeho sedmé, přesněji řečeno, sedmapůlté verze a jsem jeho velkým fanouškem, jak je ostatně patrné i z mého staršího článku o tom, jaká používám za zařízení. Zároveň se však nebojím napsat, co mi na systému neskutečně vadí a za co by si v Redmondu někdo zasloužil vytahat za uši. Na poslední verzi Windows Phone jsem se nesmírně těšil, ale opatrnost mi zabránila nainstalovat si ji na mé hlavní zařízení Lumii 920, aktualizoval jsem pouze sekundární Lumii 520.

Videopohled na Windows Phone 8.1

Windows Phone 8.1: Videopohled

Mohu alespoň ocenit instalaci aplikací na paměťovou kartu, i když pár funkcí jako (ne)potvrzování párování skrze NFC jsem si nevyzkoušel. I tak se měl první týden stát rozhodujícím, zdali provést aktualizaci i na mém hlavním telefonu, či nikoliv. Ale pěkně popořadě, začněme nejprve funkcemi, které se dle mého názoru skutečně povedly. 


Windows Phone 8.1 na redakční Lumii 1020 

Z čeho jsem unesen 

V systému se odehrálo skutečně velké množství novinek, zejména mě potěšilo zrychlení a drobná obměna animace při návratu na domovskou obrazovku. Na první místo z hlediska inovací se však v mém případě dostal nový Internet Explorer 11. Tuto volbu jsem učinil zejména díky minimu změn v jeho minimalistickém designu a maximu novinek, které se odehrály pod pokličkou.

   

Možnost mít otevřeno více, než šest záložek a ještě je synchronizovat se stolní verzí prohlížeče, stejně tak pokračovat ve čtení otevřených stránek, stahovat a nahrávat soubory nebo podpora WebGL a HTML5 videa, privátní režim a režim pro čtení, na tyto funkce si člověk zvykne rychle. Mnozí mohou namítat, že jiné prohlížeče některé z těchto funkcí nabízí již dlouho, žádný z nich se ale nedokáže spustit ve vteřině, stejně tak nedokáže otevřít stránku z příchozího odkazu.

 

Velkou radost mi také udělal nový Windows Phone Store, je rozhodně mnohem přehlednější a díky možnosti vyzdvihnout užitečné uživatelské recenze je snazší vybírat skutečně kvalitní aplikace a hry. Také mě zaujala šíře nastavení, zejména možnost ručně kontrolovat aktualizace, případně je instalovat automaticky či možnost podívat se na historii stahování nebo rovnou do seznamu všech v historii nainstalovaných aplikací a her.

   

Jelikož má Lumia 520 značně omezenou velikost vnitřní paměti, je pozitivní, že již lze využít paměťové karty i pro instalaci aplikací a her, v případě potřeby snadno změnit jejich umístění. Velice návykové je i jejich zavírání gestem v okně multitaskingu, dovedu si představit, že by v budoucnu na tomto místě mohla být zobrazena i pětice notifikací ze zamykací obrazovky, případně rychlého přehledu, podobně jako například na systému BlackBerry 10.

 

I když jsem si dříve myslel, že notifikační centrum je v systému Windows Phone zcela zbytečné, dospěl jsem po týdnu k názoru, že mi na mé Lumii 920 chybí. Ne však kvůli samotným notifikacím, ale především kvůli přístupu k rychlým přepínačům a ukazateli procentuálního stavu baterie, díky čemuž na mé domovské obrazovce ubylo několik dlaždic. Samotné notifikace snad ocením v budoucnu, až s nimi bude spolupracovat více aplikací.

 

Také jsem velice rád za univerzální aplikace, již několikrát jsem se drbal na zátylku, proč je zapotřebí platit dvakrát a také hrát dvakrát nezávisle na sobě například Angry Birds na Windows a Windows Phone, když se v podstatě jedná o stejnou hru. Stejná slova platí i pro ostatní aplikace a hry. V budoucnu se velmi těším na rozšiřující se seznam univerzálních aplikací, toto rozhodnutí je určitě obrovským krokem vpřed. 

Drobnosti, které mi udělaly radost

Stejně jako notifikační centrum jsem nijak nevítal přítomnost pozadí pod dlaždicemi, vzhledem k tomu, že je tato funkce volitelná, nebyl důvod k panice. O to větší překvapení pro mě bylo, jak vkusně může nová domovská obrazovka vypadat při vhodně zvoleném pozadí a při nastavení průhlednosti pro většinu dlaždic díky aplikaci Transparent Tiles. Věřím, že průhlednost se stane v budoucnu standardem pro všechny vývojáře aplikací.

  

Ačkoliv jsem dosud používal na pořizování snímků ve výchozím stavu aplikaci Nokia Camera a to spíše kvůli příjemnějšímu prostředí a ovládání, líbí se mi změny v nové výchozí aplikaci Fotoaparát. Pravda, s Lumií 520 mnoho snímků nepořizuji, nicméně těším se, až aplikaci vyzkouším na svém hlavním přístroji.

 

Další funkcí, po které fanoušci volali již léta je implementace oddělené hlasitosti. Ta se Microsoftu povedla a funguje báječně, konečně lze rychle vypnout nejen zvuky, ale i vibrace, stejně tak nechat telefon vesele vyzvánět, aniž by některá z aplikací vydala zvuk. Jen je škoda, že nyní není možné ztlumit vše jedním klikem, jako v předchozí verzi systému, vždy je zapotřebí rozbalit celou nabídku.

 

Radost mi udělalo zamezení nevyžádaného spuštění aplikace pro hledání při stisku tlačítka s lupou, vítám i možnost nepotvrzovat každou změnu při použití příslušenství NFC (což si ale osobně vyzkouším až na Lumii 920). Díky možnosti rychlejšího obnovování informací na dlaždicích snad slovo „živá“ dostane v budoucnu nový rozměr. Také mě velmi potěšil fakt, že většina vestavěných systémových aplikací je aktualizovatelná nezávisle na celém systému, čehož snad využijí aplikace zmíněné v odstavcích níže. 

Co se povedlo a nepovedlo zároveň

Velice rozpačitý jsem z nové aplikace kalendář, která přichází s několika novými náhledy, přičemž filozofie ovládání je při použití libovolného z nich stejná. Líbí se mi možnost rozkliknout si jednotlivé dny v týdenním nebo měsíčním náhledu, příjemná je i jednoduchá předpověď počasí na následující dny.

Tyto novinky ale dosti znehodnocuje pár věcí, první z nich je odstraněná agenda, tedy ucelený pohled na nejbližší události v kalendáři a úkolech, dále pak zamrzí horší dostupnost úkolů a za největší nedostatek považuji živou dlaždici, která stále neumí zobrazit více, než jednu událost, konající se dnes, případně zítra. Doufejme, že tyto nedostatky budou napraveny v některé z příštích aktualizací. 

 

Nově lze také po stisknutí lupy vyhledávat lokální obsah v telefonu, nicméně samotné hledání je poměrně zdlouhavé, a pokud například hledáte nějakou položku v nastavení, rychlejší je vyhledat ji ručně. Samotné hledání v systému Windows Phone by si zasloužilo přepracovat, tlačítko lupy by mělo rychle vyhledávat na místě, ve kterém se zrovna nacházíte (ve zprávách konkrétní text SMS, v internetovém prohlížeči text na stránce, v nastavení jednotlivé položky apod.).

 

Stejně tak mě těší i netěší podpora slabšího hardwaru. Na jednu stranu jsem rád, že díky tomu se systém Windows Phone bude šířit rychleji, vždyť nejprodávanějším zařízením s tímto systémem je Nokia Lumia 520, na druhou stranu koupě Windows Phone telefonu znamenala jednotnost v ovládání a přítomnost hardwarové spouště fotoaparátu. Ta se má podle posledních spekulací stát výsadou pouze Lumií s fotoaparátem PureView, stejně tak budou zřejmě hardwarová tlačítka pod klávesnicí přítomná pouze u vyšších modelů. Tímto rozhodnutím přichází systém Windows Phone o jednu ze svých velkých výhod. 

Co mě mírně zklamalo

Je zvláštní, že tolik propagovanou funkci, kterou je možnost nastavit si pozadí pod dlaždice, nepodpořil Microsoft připraveností svých aplikací, které ač nenabízí živé dlaždice, nejsou průhledné. Řeč je především o aplikacích Hudba, Video a Hry, které mimo výše zmíněný nedostatek trpí i pomalými reakcemi, nestabilitou a také menším množstvím funkcí, než jejich předchůdci ve Windows Phone 8. Snad se to ale změní v některé z budoucích aktualizací.  

 

Také se ještě musím vrátit k notifikačnímu centru, i když jsem si jej poměrně oblíbil, nechápu omezený počet voleb pro rychlé volby, chybí zde například možnost rychle vypnout a zapnout datové přenosy, což by se spoustě uživatelů včetně mě velmi hodilo. Kromě toho bych byl rád, kdyby ikonka notifikující o novinkách v akčním centru nemizela v případě, že se moje pozornost upne pouze k jednomu oznámení, přičemž ostatní si ponechávám na pozdější zobrazení.

  

Dovedu si představit, že by mizela až v případě, kdy budou všechny notifikace vyřízené, rovněž bych uvítal přítomnost kompletní historie notifikací, například napravo od jejich seznamu. Vzhledem k jejich ručnímu odstraňování tímto směrem by to dávalo smysl, přechod by byl realizován podobně jako mezi domovskou obrazovkou a seznamem aplikací.

 

S hlasovou asistentkou jsem si povídal jen krátce, mé „američtině“ neměla problém porozumět, očekával jsem však více odpovědí z její strany, než pouhé výsledky na vyhledávači Bing. Stejně tak mě zklamala nutnost její aktivace společně se změnou prostředí systému na anglické.

  

O možnosti přesouvat aplikace na paměťovou kartu jsem psal již výše, naopak nechápu, proč nebyla tato možnost přidána pro mapové podklady. Lze to sice obejít instalací aplikace Kontrola úložiště Beta, nicméně výše zmíněné by mohlo řešit právě Inteligentní úložiště, sloučené s položkou v nastavení Kontrola úložiště do jedné aplikace.  

 

Očekával jsem, že s novou verzí systému přijde i nově řešené rozmístění položek nastavení, bohužel ty jsou stále nepřehledně rozházené. Vzhledem k tomu, že na druhé stránce nastavení, kde se nachází nastavení aplikací, ubylo několik položek (Hry, Hudba, Úlohy na pozadí), nebylo by od věci těchto stránek přidat více a jednotlivé položky logicky roztřídit do kategorií.

 

Bohužel změny se nedočkala ani systémová klávesnice. Tedy abych byl přesný, dočkala se mnoha změn, jako například možnosti psaní metodou swipe, našinec si ji ale neužije. Pro něj došlo k výraznému zhoršení našeptávače slov, odstranění znaku pro čárku (který jde naštěstí aktivovat v nastavení) a ponechání podle mě zbytečných kláves pro háček, čárku a kroužkované u.

 

Navíc jsem zklamán z celkově nižší stability systému, což zde ale zmiňuji jen okrajově, neboť ve většině případů se jedná jen o nepřipravenost aplikací na běh pod jeho nejnovější verzí. I když pravda, podařilo se mi i celkové zamrznutí systému do stavu černé obrazovky, kdy naštěstí pomohl běžný restart hardwarovým tlačítkem. 

Co se v Redmondu opravdu nepovedlo?

Tato kapitola je věnována novinkám, které ani po týdnu používání nejsem schopen Microsoftu odpustit a doufám, věřím a modlím se, aby v budoucnu došlo k nápravě. Začněme tím nejmenším a tím je neodstranění původní aplikace Hudba + Videa. Jistě, toto rozhodně není problém, který by mohl někomu vadit, zejména proto, že nové aplikace se zrovna příliš nepovedly, potíž vidím v samotném principu.

 

Stolní systém Windows i ve své osmé verzi stále při instalaci ovladače předpokládá, že ve svém počítači stále máte disketovou mechaniku a nabízí vám instalaci ovladače z tohoto média. Tato položka se nezměnila od dob Windows 95 a mám obavu, aby se něco podobného nedělo i se systémem Windows Phone. Nabalování nových funkcí na starý systém a nedokonalé uklízení historického nepořádku, které vede k jeho bobtnání, je zcela určitě cestou do pekel.

 

Co mě také příliš nepotěšilo a přijde mi zcela nelogické, je návaznost funkce Quiet Hours a na personální asistentku Cortanu. Na tuto funkci jsem se velmi těšil a upřímně její absenci v českém prostředí nechápu, Joe Belfiore naštěstí na svém twitterovém účtu přislíbil budoucí nápravu.

 

Šokující je pro mě i přítomnost her v seznamu aplikací. Běžný uživatel by nad tímto mávl rukou, nicméně pokud seznam vašich aplikací začíná písmenem A, pod nímž je úhledně seřazeno osm dílů Angry Birds, může si leckdo klepat na čelo, co že se ve vašem telefonu nachází za důležité aplikace. A to nehovořím o tom, že v mém hlavním telefonu mám nainstalováno rovnou 70 (slovy sedmdesát) her, nyní již převážně pro svého bratrance do dětského koutku. Bohužel i samotná aplikace Hry se příliš nepovedla, namísto okamžitého zobrazení seznamu her probíhá neustále jejich načítání. Přitom by stačilo nechat vše, jak bylo, maximálně přidat písmenkové hledání v seznamu her.

 

Záměrně až na konec této „osobní recenze“ jsem si nechal položku, která mě opravdu rozzuřila do běla již při svém prvním neoficiálním úniku. Nejedná se o nic menšího, než o odstranění plné integrace sociálních sítí. Nechci vypadat jako člověk závislý na Facebooku nebo Twitteru, má týdenní aktivita zahrnuje průměrně jednu změnu stavu, deset komentářů a jednu nahranou fotografii.

 

Jsem zejména konzumentem obsahu a to včetně jeho komentářů, proto jsem dosud neměl důvod používat aplikaci pro Facebook, která je na Windows Phone dle mého názoru neuvěřitelně pomalá a neintuitivní. Veškeré prohlížení, sdílení a komentování jsem dříve provozoval přímo ve svižném, graficky jednoduchém prostředí systému a novinky ze sociálních sítí se načítaly mnohem rychleji, než v aktuální verzi systému.

  

Navíc v případě přítomnosti na místě s horším příjmem signálu dříve postačilo při psaní komentáře klepnout na tlačítko plus a zatímco jsem psal komentář, načetly se mezitím komentáře předchozí. Nyní je zapotřebí vyčkat, než se spustí aplikace Facebook, což mnohdy trvá neúměrně dlouho, stejná slova platí i v případě změny vlastního stavu, nahrávání fotografií nebo prostého lajknutí. I kdyby aplikace dostala radikální aktualizaci, nevěřím, že se vrátí komfort, na který jsem byl zvyklý už od dob Windows Phone 7.5. 

  

Stejně jako konzumaci obsahu ze sociálních sítí jsem s velkou oblibou používal vestavěný chat, kterým jsem zcela nahradil dříve používané ICQ, Facebook chat se tak stal mým jediným prostředkem pro přímou online komunikaci (pominu-li Skype). Již ve Windows Phone 8 jsem si v den vydání nainstaloval pro tyto účely aplikaci Facebook Messenger, ovšem jeho používání se pro mě stalo utrpením – aplikaci v podstatě nejde vypnout, maximálně ji každé ráno v osm hodin utlumit na následujících 24 hodin, nelze psát zprávy v režimu naležato a rychlost a grafická jednoduchost také vzaly za své.

  

Zůstal jsem tedy u vestavěného chatu a doufal, že pro Windows Phone 8.1 přijde nová, rychlejší verze Messengeru, která dokáže vestavěný chat plnohodnotně nahradit. Bohužel se tak nestalo a používání Facebook Messengeru je pro mě stejným utrpením, jako dříve. Stále však věřím, že některá z aktualizací zmíněné nedostatky vyřeší.

 

Chápu, že výše zmíněné změny nejsou dílem Microsoftu, ale především Facebooku, rovněž chápu argument, že toto řešení povede k většímu otevření systému pro další služby, ale proč musíme být připraveni o ten dokonalý uživatelský komfort, který jsme si mohli užívat v minulých létech? Bohatě by postačilo, kdyby aktualizované API dokázalo vyextrahovat z aplikací jako je Facebook (a brzy i Twitter) více, než pouhý seznam novinek v několikanásobně delším čase. Touto změnou přišel systém Windows Phone o jednu ze stěžejních funkcí, které mě před léty nalákaly vydat se dlaždicovou cestou.

  

Sečteno a podtrženo, systém Windows Phone 8.1 není dokonalý systém. To ale naštěstí není žádný, proto je v našem mobilním rybníčku neustále veselo. Určitě se nejedná o pouhou evoluci, ale o menší revoluci, neboť množství novinek výrazně převyšuje jejich počet v jakékoliv předchozí aktualizaci systému. Bohužel ne všechny kroky vedou správným směrem, například přidání některých funkcí, jako třeba akční centrum, může být diskutabilní z hlediska samotné filozofie systému, stejně tak diskutabilní je i mnou vyzdvižený zápor v podobě odstranění integrace sociálních sítí.

 

Jelikož je tento článek pouze mým subjektivním zamyšlením, bude i můj závěrečný verdikt zcela subjektivní a patrně s ním nebudou někteří čtenáři souhlasit. Můj primární přístroj, tedy Lumia 920, se v nejbližší době Windows Phone 8.1 nedočká. Ačkoliv jsem si velmi oblíbil některé z nových funkcí systému, nestačí to k vyvážení položek v posledních dvou kapitolách mého článku. Sociální sítě, přítomnost her v seznamu aplikací a chyby v systémových aplikacích jsou pro mě hlavní argumenty, proč raději vyčkávat na případné změny, které budu průběžně monitorovat na svém sekundárním telefonu.

 

Doufám, že alespoň část novinek, kvůli kterým jsem se takto rozhodl, bude v blízké budoucnosti napravena aktualizací některých aplikací. Do té doby bude můj verdikt na Windows Phone 8.1 následující: Bylo přidáno to, co jsem v minulosti nepostrádal. Bylo odebráno to, co jsem na systému miloval.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

85 komentářů

 1. Jakube, moc pěkně sepsáno. Podobně to s WP 8.1 cítím i já (jen teda přečíst tolik textu do konce dalo práci :D)

  • adam (neregistrovaný)

   Tobě možná…

  • borix (neregistrovaný)

   Díky za pěknou recenzi. S většinou věcí souhlasím, ale faktem je, že každý má jiné priority, takže jednomu se něco nelíbí a druhý to kvituje.

   Já osobně jsem si myslel, že notifikační centrum budu hodně používat, ale po zkušenostech jsem všechny notifikace povypínal a používám ho jen k zapnutí/vypnutí wifi a quite hours, přechodu do nastavení. Každopádně i tak je to užitečný bonus + navíc pro náhled na hodiny a datum, když jsem v nějaké aplikaci.

   Co se týká vylepšení explorera, pořád mi přijde 100 x lepří Maxthon browser a pro stažení/odeslání souborů není problém IE na chvilku zapnout (samozřejmě tyhle dvě funkce jsou občas užitečné). Ve WP 8.1 konečně mají i smysl správci souborů, nepoužívám moc, ale někdy se hodí. Kalendář je mnohem přehlednější, ale stále zůstávám u WeakView – hlavně kvůli dlaždici, kde může být zobrazeno více událostí. Navíc, když ve WeakView mám zadané umístění, není problém přepnout rovnou do mapy a zapnout navigaci, což standardní kalendář nedokáže (mám pocit, že předchozí verze to uměla, ale nejsem si jist). Pokud se ale nepletu, tak od verze 8.1, by externí aplikace měly mít lepší přístup do systému, takže bude možné zadávat události přímo, bez obcházení přes internet. Integrace sociálních sítí se mě netýká, před tím mě to neobtěžovalo a taď mi rozhodně nic nechybí, jen mi trošku vadí ikona modrého efka na dlaždici lidé (detail). Za ten týden používání jsem si všiml, že se rapidně zlepšilo zadávání textu, funguje to zase jako dříve a vrátila se mi tam i mnou dříve zadaná slova, ale pořád mi aktuálně nejde přidávat nová. Pozdí na dlaždicých je určitě pozitivní vylepšení, já jsem se vrátil opět k jednobarevnému, ale dcera má na pozadí texturu a je nadšená. Oddělená hlasitost mi přijde celkem k ničemu, ale já jsem o začátku patřil k měnšině, které původní řešení vyhovovalo. Drobné změny proběhly i u mailů. Zajímavé je třeba automatické nastavení intervalů synchronizace podle vytížení. U jednoho účtu mám pravidelnou synchronizaci po 30ti minutách, u ostatních automaticky. Dále jsou nově a celkem šikovně řešené náhledy příloh. U mailového klienta mi stále vadí jedna drobnost. Když dáte odpovědět na zprávu nebo předat dál, tak není možné zasahovat do původního textu – někdy je potřeba kus původní zprávy umazat a toho se dá docílit dost krkolomně. Přesouvání aplikací na kartu, správa volného místa, kontrola vytížení baterie apod. jsou určitě hodně pozitivní vylepšení. A ještě jedna podstatná výhoda pro majitele nenokií a lumií s omezenou licencí navigace – pro všechny je teď celosvětová navigace zdarma. Aplikace hudba, video, rádio apod. asi nemá cenu řešit – jsou to teď apky nezávislé na systému a budou se pravidelně aktualizovat. Když to shrnu subjektivně já, vzhledem k tomu, že používám telefon hlavně pracovně, tak asi kromě výše uvedené výtce k mailu, mám problém najít něco, co by mi na tomhle systému nevyhovovalo.

 2. Marek (neregistrovaný)

  Dakujem za velmi pekny clanok. Prakticky so vsetkymi plusmi a minusmi treba len suhlasit. Niektore veci sice mna az tak nezamrzia lebo ich nepouzivam ale niektore su vyslovene nedokoncene. Na jednej strane treba brat ze je to stale len Developer Preview kde sa s tymito vecami musi ratat, ale na niektorych veciach je vyslovene citit ze to bolo site horucou ihlou aby sa vsetko stihlo do zaciatku aprila. Podla mna az s junovym GDR1 bude vsetko tak ako ma byt a popravde dovtedy ani samotny WP8.1 nedostanu oficialne stare telefony takze niektore veci mozno fixnu samotny vyrobcovia. WP8.1 prinasa pre mna neskutocne mnozstvo super noviniek, no pre mna su 4 veci uplne nepochopitelne 1. preco sa games miestaju s Apps, 2. preco nemozem v notifikacnom centre nastavit mobilne data, 3. preco sa v notifikacnom centre inac Wifi zapina ako vypina a 4. preco su settings stale neni sortovane podla abecedy. Ak by tieto 4 body boli este splnene tak by som nad ostatnymi vecami mavol rukou, ze to sa este dorobi. Ale toto su uplne 4 mini featury,ktore normalnemu programatorovi nemozu zabrat viac ako 1-2 dni a to uz prehanam a pritom by sa user experience vyrazne zlepsil. Toto mi uplne pokazilo radost s naozaj prepracovaneho updatu plneho novych features.

  • Ty hry v seznamu jsou hrozné. O to hůř to vypadá v případě autora – celá obrazovka plná Angry Birds jasně ukazuje, že to není dobrá cesta… Přitom by do hubu Game stačil dát přepínač, zda je chci zobrazovat v seznamu aplikací nebo ne. A byl bych spokojen…

   Snad jde jen o Preview verzi notifikačního centra. Těch položek je opravdu málo. Já bych třeba uvítal NFC – je to věc, kterou používám zřídka, ale když už, tak ji chci mít rychle. Když jeho zapnutí budu hledat v nastavení, tak tím o výhody rychlosti NFC přijdu…

   To Wifi se chová divně. Pitom by třeba stačilo, aby krátké tapnutí vypínalo/zapnalo a podržení dostalo do nastavení…

   To sortování také nechápu. Ve WP se úplně vše řadí podle abecedy. To jen tady se to řadí podle nějaké divné logiky, kterou jsem neobjevil…

   Mě ještě zamrzí integrace FB. Moc jsem to nepoužíval, ale čas od času jsem napsal nějaký status, napřímo nasdílel fotku nebo zapnul chat a někomu napsal. Teď na to musím zapínat tu příšernou a pomalou aplikaci. Integraci mohou odstranit až v okamžiku, kdy mají kvalitní náhradu. Tou současná app Facebook není ani zdaleka…

  • 3dmax4 (neregistrovaný)

   K chování té WiFi mám následující vysvětlení:

   Když zapínáte WiFI a má se k čemu připojit, tak se automaticky připojí, event. když chce přístupové údaje, tak se vytvoří notifikace. Když se WiFi vypíná, tak máte možnost si navolit, kdy ji chcete opět zapnout. Pracuje se tedy s tím, že uživatel „by mohl“ chtít při vypínání WiFi říct, kdy ji zase zapnout.

 3. 12345 (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat..Neměla být včera vydána aktualizace aplikace „hudba“ ?

 4. Tomáš Slavíček

  Pěkný článek. Palec nahoru za ten závěr, to jsem nečekal! Já WP 8.1 docela vítám… Kalendář se mi líbí víc. Průhledné dlaždice (a že se můžou obnovovat každou minutu), na to jsem čekal taky dlouho. Jinak mi víceméně nic nechybí, integrovaný chat jsem skoro nepoužíval…

  Ale plně sdílím názor, že ač to měla být revoluce, je to spíš krok stranou. Výhledově to bude dobré, zvlášť, jestli systémové aplikace jako Hudba budou aktualizovat pravidelně a nezávisle na systému… Ale vůbec to pořád není tah na branku. Je to čekání, čekání… Čím ten systém má přesvědčit běžné lidi, že je lepší než zavedená konkurence? Kdy mají přijít nástupci Lumií 720, 820, příp. 920? Co ostatní výrobci, proč nemají žádné telefony? Takhle se WP nikdy mezi lidi nerozšíří…

 5. JaroB (neregistrovaný)

  Ahojte. Mám pár otázok k WP a aplikáciám…vie už IE11 alebo iný prehliadač zalamovať text a prekladať? Je nejaká aplikácia na nahrávanie prichádzajúcich hovorov? Je možné priamo z kalendára volať na zobrazené číslo?Je možné už v kalendári vyhľadávať udalosti?

  DIK za odpovede

  • Zalamovat text, který není naprasený natvrdo na šířku samozřejmě umí, navíc existuje čtecí mód, který může řešit i ty prasácké stránky (napiš nějaký příklad stránky, kde by to podle tvého názoru mělo zalamovat a nezalamuje.) Hovory normálně nahrávat nelze, ale existuje aplikace, která to nějak obchází, je dostupná jen v US regionu. Volat z kalendáře číslo lze. Vyhledávat bohužel ne.

  • hledat v kalendáři lze když používáš jinou kalendářovou aplikaci. např. weekview

  • Tak ještě oprava: vyhledávání v kalendáři je integrováno v Bingu, výsledky na záložce Phone. Nevím, zda funguje i s CZ/SK regionem.

  • JaroB (neregistrovaný)

   DIK chlapi za odpovede ale už nemám WP telefón…čakám kedy bude WP pre mňa použiteľný a aby mi smart hlavne uľahčoval prácu a život…skús napr.f1news.autoroad.cz či zalamuje text pri priblížení…a čo preklad stránok?

  • V článcích (homepage je desktop, tam není jak zalamovat) to sice nezalamuje, ale navrhne možnost prohlížení ve čtecím módu. Tam se dá nastavit velikost písma a tudíž je to ekvivalentní řešení k zalamování při zoomu. Za mě dobré.

   Překlad přímo v IE není (lze nahradit třeba google překladačem).

  • JaroB (neregistrovaný)

   „Překlad přímo v IE není (lze nahradit třeba google překladačem).“

   Ako? Skúšal som to pred tým ale vôbec mi to nešlo…vieš mi to prosím priblížiť? Dá sa doinštalovať do prehliadača googletranslator alebo ako? Alebo máš na mysli copy/paste článku do google translatora?

   DIK

  • Proč copy/paste? Google i Bing translatory to zládají hezky rovnou v reálném čase překládat.

  • lumix22 (neregistrovaný)

   Hovory můžeš nahrávat pomocí funkce Callcorder Pro. Je to prý zatím jediná aplikace na nahrávání hovorů. Snad časem přibudou další. :)

 6. Já se vracím kvůli bugům o víkendu na WP8.. je toho moc co mi občas nefunguje a já jsem u WP zakotvil také kvůli spolehlivosti.. Jinak pěkné, snad ty chyby opraví.

  • ahoj, dotaz, jak se vrátím zpět na wp8, pokud budu taky nespokojen. zatím to jde, ale třeba baterka mi přijde, že je o třetinu horší. díky.

  • Pres Nokia Care Suite, Nokia Software Updater for retail apod.

 7. Já jsem právě downgradoval WP 8.1 na Lumii 620, vadilo mi velké zpomalení telefonu a občasné nereagování. Na své L920 si ho ale nechávám :)

 8. Martin (neregistrovaný)

  Máš pravdu. Mám 8.1 na Lumii 820 i na Lumii 920 a také vidím, že to není dokonalé, ale když jsem si 8.1 stahoval, tak jsem s tím počítal. Je to přeci jen vývojářská verze a ne verze finální. Tak uvidíme, jak se s tím ještě poperou.

  • No ja nevim, opravdu se ma finalni verze jeste nejak zmenit? Ja mam za to, ze tenhle software je jiz doavan vyrobcum pro nova zarizeni, takze z toho mi vychazi ze nejaka finalni uprava jiz asi nebude, spis az v nektere z dalsich aktualizaci.

  • Však není problém to zaktualizovat, ne? WP telefony mají integrovánu službu Windows Update.

  • Šance, že se něco zásadního změní, je opravdu malá, je to jen toužebné přání uživatelů, kteří se upnuli k tomu, že jde o developer preview. Je to přesně jak říkáš, tahle verze už je na Lumia 630.

   Microsoft nikdy neprovádí opravy ihned, spíš pozdě.

   Například hry takhle nejsou proto, že by měl MS dojem, že to uživatelé chtějí, ale díky oddělené verzi Herního centra, které není systémové. Proto chybí často používané hry nebo odinstalace, app si nemůže sahat do menu.

   Protože herní hub v systému zůstal skrytý, musel by dostat MS rozum a nahradit ho, což je maličkost, ale dost o tom pochybuju.

  • To co mate nyni je jiz final verze a nachlup stejne sestaveni jako na 630 ci 930. Zadna beta to neni.

  • Což ale nevylučuje vydávání aktualizací.

  • Ano,ale nepiste nesmysly ze tim, ze je to preview verze, ze je to nejaka prvni bugova verze apod nesmysly.Je to normalni ostra verze.

  • Jo, nevšiml jsem si, že reaguješ na ten první příspěvek.

   Hodně těch bugů může být způsobeno nepřizpůsobením OS pro konkrétní HW. Ještě chybí aktualizace od Nokie. S ní to může fungovat výrazně lépe.

  • Souhlasím s vámi, pánové. Pokud to ale takto opravdu vyjde a na nějaké podstatnější změny se bude čekat třeba do GDR, tak je třeba se zeptat. Dělá si z nás MS prdel?

   Je tam tolik drobností, že si nemohu pomoci, ale je to nedodělek v tomto stavu. Kdyby toto bylo třeba u Sailfish OS, člověk by to shovívavě přešel a pochopil. Ale MS chce být pružnější, lepší atd. Alespoň tak se prezentovali.

  • sekiis (neregistrovaný)

   Tak kdyt je to final verze tak to prechazim zpět na WP8 protože to co vylepšily nepřeváži to co zdupali a tim myslím spolehlivost,integrované socky sítě,zhoršený našeptavač,sekající a pomalý přehrávač byť je „lepší“, a hlavně stabilita spadla pod úroveň WP. A sleduju že je více nespokojených než spokojených.

  • Spokojení jen neremcají na fórech… A stabilita je výborná. Nic nelaguje, nic se neseká. Systém běží suprově, možná dokonce lépe než předtím.

   Přehrávač dostal včera update, aplikace sociálních sítí ještě nejsou na WP 8.1 připraveny.

   A s tím přechodem zpět hodně štěstí. Jsem zvědav, jak dlouho se budou ještě vyvíjet aplikace pro WP8. Moc dlouho to asi nebude…

 9. ahoj,dá se nějak oficiálně vrátit na WP8, pokud mi 8,1 nebude vyhovovat?

  díky moc.

  • kraken (neregistrovaný)

   Tak toto by aj mňa zaujímalo.

  • pes (neregistrovaný)

   jo

  • Dá, ale není to otázka jednoho kliknutí. Doporučuji počkat na oficiální uvolnění pro veřejnost. Toto je jen preview verze pro vývojáře ;)

  • Je to finalni sestaveni nachlup stejne jako na 630 ci 930, zadna beta.

  • To, že to má stejné sestavení jako telefony, které ještě nejsou ani v prodeji, ale přece nic neznamená. Update se může vydat kdykoli.

  • uz jsem to na 920 soupnul ale trochu jsem se vydesil ty baterky, nejak to vic zere nebo co, na sluz 620 ta baterka pada pres noc treba 20%, a to neni noumauni :D

 10. Myslím, že by se mělo počkat až na úplné finální sestavení verze 8.1. Přece jen je to verze pro vývojáře, ta první. Samozřejmě že nevím podrobnosti atd., ale moc se mi to nelíbí, že MS uvolnil developer program „pro každého“… kdyby byl program uzamčený, systém by se dostal na normální svět sice o 2 měsíce déle, ale už vyladěný… takto hodně lidí nadává na systém a sami si podle mě ani nejsou zcela vědomi, že to je první vývojářská verze…. sám mám WP8.0 a jsem nadšenec do všeho od MS, ale na 8.1 si počkám až na oficiální update…

 11. Odintegrovanie FB,a iných sociálnych sietí najprv mrzelo aj mňa, ale má to logiku, ktorú výborne popisujú v článku na WPCentral.

  PRE AUTORA: nainštalovali ste si FB pre WP8.1? Pretože ten štartuje okamžite a komentovanie, pridávanie statusov atď na FB je rovnako rýchle ako komentovanie priamo z hubu vo WP8.

  • Jakub Karásek

   Článek na WPCentral jsem četl ještě před uveřejním článku a jak v něm píši – tu logiku chápu, ale aplikace FB a FB Messenger jsou tak strašné, že jen jejich spuštění mi vyvolává záchvaty nevolnosti.

   Samozřejmě mám nainstalovanou verzi pro WP8.1, nyní jsem provedl test, oba telefony na stejné Wi-Fi, v obou případech jsem novinky kontroloval naposledy dnes dopoledne v jeden čas. Po současném otevření hubu Lidé se mi na WP8 načetly za 2 vteřiny, na WP8.1 za 9 vteřin.

   Když jsem v obou případech zároveň stiskl tlačítko pro komentování, na WP8 jsem byl schopen psát komentář za 1 vteřinu, na WP8.1 to trvalo vteřin pět. To podle mě okamžitě není

  • O to smutnější, že člověk je na WP zvyklý na to, že je vše hned. Okamžitě, bez čekání :-(

  • Pán Karásek, v tom prípade tomu nerozumiem. V prípade vypnutej FB aplikácie môžem komentár písať za cca 1.5 sekundy (nenačítava sa celá aplikácia, len daný podproces – status, komentár atď.). V prípade, že aplikáciu FB „zavriem“ tlačidlom späť (tj vo WP8.1 uspím) a opäť dam napríklad komentovať, spustenie (resp. fast resume) je skutočne okamžité! Akurát včera som sa divil, ako to dokázali urobiť tak rýchlo. Aspoň na mojej 920.

   Určite máte FB aplikáciu vo verzii 8.1??

  • Ešte dodatok, je pravda, že mám FB aplikáciu povolenú na pozadí. A na rýchle prehliadanie noviniek je,hub Ľudia stále ideálny.

   Čo ma hnevá viac je, že vo WP8.1 nefunguje na FB embedded vkladanie. Tam, kde predtým zobrazilo pekný náhľad článku s fotkou apod., je teraz iba suchý link.

  • Jakub Karásek

   Kdybych neměl aplikaci pro WP8.1, težko bych ji měl integrovanou :) Na pozadí ji povolenou nemám a spuštěná nebyla, to jsem dříve řešit nemusel, prostě jsem kliknul a psal. Jak jsem psal ve článku, respektuji názory ostatních, ale v tomto případě sám vidím na vlastní oči, jak je vše dvakrát až třikrát pomalejší a ošklivější. A to jsem nyní na mé domácí 50mbit Wi-Fi, příště to zkusím někde na Edge.

  • Mám to také zpomalené. Pokud není aplikace na pozadí, otevírá se opravdu dlouho. Navíc Messenger dost často zobrazí prázdnou bílou obrazovku a musím ho zavřít a otevřít znovu. To se ale jistě vyladí v updatu aplikace. Ale i tak je to oproti bleskové reakci integrovaného řešení žalostné.

  • Tomáš Slavíček

   Prostě nějak museli odlišit tu experience na levných Lumiích vs. na dražších… Věřím, že ta pomalost bude dána i tou Lumií 520.

  • Musíte brát v potaz, že integrace do People hubu apod. bude doladěna aplikacemi, momentálně jste na developer preview, systém jako takový a jeho nedostatky už se nezmění, ale aktualizace klíčových aplikací pro sociální sítě apod. změní úplně pohled na celý systém, máme se na co těšit, ale ty neduhy (přepínače v action centru, hry v aplikačním seznamu apod.) s tím se rovnou smiřte, v tom se už nic určitě nezmění.

  • Jakub Karásek

   Je možné, že pomalost je dána slabším hardwarem Lumie 520, ale to není omluva, dříve vše fungovalo bez sebemenší prodlevy. Vzhledem k tomu, že 40 % Windows Phone 8 telefonů je Lumia 520, tato „novinka“ nenadchne velkou spoustu lidí. A to nehovořím o Lumii 630, která má pomalu namířeno do prodeje a má se stát dalším levným hitem. Dříve byla mobilní Windows svižná na jakémkoliv hardwaru, pevně doufám, že se v budoucnu nedočkám argumentu: Promiňte pane, ale aplikace Facebooku se vám otvírá 10 sekund, protože máte málo RAM.

 12. Kdysi jsem updatoval WP 7.5 na WP 7.8 pres Zune. Kdyz jsem nebyl spokojeny, mohl jsem se vratit k predchozi verzi. To uz ted nejde pres OTA. Jinak pod vsechno, co napsal Jakub, bych se podepsal. Asi si poridim L 630, az vyjde, a na L 520 necham osmicky. Aspon budu mit srovnani.

 13. so stabilitou problem žiadny nemam, ani som nemal za starej verzie.

 14. Skvělý článek! Naprostý souhlas … i s tím, jak to bylo seřazeno. Velký fail je livetile kalendáře. Ale největší nedostatek je zrušení integrace FB. Důvody, kvůli kterým to chybí autorovi jsou přesné. Navíc, pokud má někdo amoled displej v telefonu, černé pozadí ve fb chatu mu šetří energii. Kdyby si mohl systém vzít jen chat s pár jednoduchými smajlíky, jako doposud a na ostatní by člověk mohl použít messenger, pokud by chtěl (samolepky a ostatní přiblblosti), bylo by to ideálí. Doufám v to do budoucna, ale nejspíš marně.

  • Bílé pozadí z hlediska šetření energie mi je šumák. Co mi ale vadí, že Messenger nerespektuje nastavení barevného tématu. Tedy barvu pozadí ani barvu motivu… Jednou z předností WP je grafická jednotnost aplikací. A pak to takhle porušujou zrovna takovou „profláklou“ aplikací…

  • Facebook je proslulej tím, jak si dělá co chce a kašle na jakýkoliv doporučení a návody. Prostě si to udělá podle sebe a ať mu všichni políbí

  • Ano hledisko šetření energie to není zas tak důležité, jen je to doplnění – další + integrované varianty. Ostatní věci už byly popsány v recenzi a s těmi ohledně FB souhlasím. Grafická jednoduchost a změny barev podle tématu jsem měl dost rád. Messenger otevírám vždycky s odporem, protože si vzpomenu na integrovaný FB.

   Jako taky nebyl ideální … neukazoval vždy všechny online nebo občas někoho najednou zobrazil jako offline v průběhu chatu i když byl připojen a hned zase odepsal. Také jsem nevěděl, jestli si dotyčný zprávu přečetl nebo ne. Ale teoreticky by mohl být chat oddělen jako třeba kalendář a další dříve systémové aplikace. Pak by snad šlo rychleji dopracovávat změny z FB. Řešení by se určitě našlo.

 15. jbem (neregistrovaný)

  Tak koukám, že se stále čeká na další aktualizace, aby to bylo použitelný. Škoda, systém je sympatickej a nějak jsem doufal, že od verze osm i použitelnej (na můj telefon upgrade na verzi 8 nevyšel, takže jsem zakysl u 7.5). A jelikož ani 8.1 toho moc nezměnila, nezbývá než s ajfonem / hemeroidem v ruce čekat na další verze a updaty :)

  • Určitě vyčkej. Je velká pravděpodobnost, že bys v tuhle chvíli nebyl úplně nadšený. I skalní fanoušci jsou dost kritičtí včetně mě.

  • jbem (neregistrovaný)

   Já mám takovou zkušenost, že co ten telefon uměl už v základu a při koupi (wp7), tak uměl skvěle, rychle, celkem i přehledně a jednodušše. Ale spoustů věcí neuměl a pokud na něco byla potřeba aplikace, tak její používání bylo asi jako rvát si žhavý hrábě do zadku. A to koukám platí asi pořád, viz facebook app, kdy jsem raději používal webový rozhraní, který navíc v internet exploreru vypadalo hůř a umělo toho míň, než na jiných telefonech v browseru.

 16. Michal (neregistrovaný)

  Moc pěkné zhodnocení. Chci se zeptat ostatních jestli mají podobný probém: na mé Lumii 720 občas chvilku trvá, než se všechny aplikace vykreslí (necelá 1 sekunda). Dál mám trošku zasekané notifikační centrum když je tam více upozornění. Má někdo podobný problém? Dělal jsem HR bez obnovy zálohy.

 17. Slufi (neregistrovaný)

  1) Pokud se pohybuji v nějakém článku s videem (v IE), tak scrolování je děs. Pokud odpíchnu prst z tabulky s videem, nic se nestane. (Možná je to hloupost, ale mě to vadí :) ) Tohle se mi například u UC Browseru vůbec neděje. 2) Idos měl pěkné mobilní grafické schéma..v 8.1 pokud napíšu do vyhledávače [odkaz] .. kde je?

 18. ferrari (neregistrovaný)

  Přesně, přesně, přesně!! naprosto přesně má slova, seřazeno tak jak bych to seřadil já, opravdu jde vidět, že jste přinejmenším stejný nadšenec do windows phone, jako já.. mám je taky od wp7.5, a tohle je podle největší krok zpět.. a mínusy bohužel převažujou super plusy :(

  Jinak na tom facebooku je špatně hlavně to, že aplikace ukazuje filtrovaný pogled novinek, tak, jak to filtruje samotná facebook na základě marketingu a dat, která od vás získává, kdežto integrovaný facebook ukazoval(u mě ještě ukazuje) novinky, které jsou nefiltrované od všech mých přátel a sledovaných zájmů přesně tak, jak přišly.

  A co se týče chatu, neznám nic luxusnějšího a komfortnějšího, než mít facebook a sms v jedné osobě, kde můžu odpovídat podle toho, jestli jsem na síti nebo nikoliv a navíc ta rychlost a komfort toho, že pouze kliknu na jméno a okamžitě píšu ve velice přehledném prostředí s elegantním rozdělením příchozích a odchozích zpráv, to mi prostě nikdo nesebere. a nechápu, jak si někdo může stěžovat na rychlost a spolehlivost integrovaného fb chatu, občas se mi stane, že zpráva zazvoní ještě dříve, než v počítači a nestalo se mi, že by někdy nepřišla. Jen chybí skupinový chat, ale ten používám výjimečně a kvůli němu už tu aplikaci spustím :)

  asi tolik, děkuji za super článek!

  • Kewl (neregistrovaný)

   Integrovaný chat měl několik zásadních nevýhod (i přesto jsem ho také aktivně využíval):

   1) neukazoval přečtení zprávy

   2) neuměl skupinový chat

   3) pokud konverzace probíhala na jiném stroji, v chatu se ukazovaly odpovědi druhé strany, ale moje zprávy ne = chaos

   A pak taková drobnost – občas jsme v SMS dostal nějakou zajímavou informaci, kterou jsem si v té formě chtěl uchovat, ale fb chat mi ji zaspamoval někam do historie (ad absurdum pak byly situace, kdy mi někdo do chatu napsal – poslal jsem ti to v SMS).

   Jedinou podstatnou výhodou byla rychlá dostupnost a nastavení stavu (online/away/offline).

 19. Mirek (neregistrovaný)

  Ctu si tady a jsem dost prekvapeny… Pro MS a WP je tohle posledni sance, tak jsem cekal, ze si na tom daji *opravdu* zalezet…

  Ne, ze by jinde nebyly problemy (iOS 7 krasne naucil muj Ipad 2 co to znamena lagovat a update z Androidu 2.3.6 na 4.1.2 na mem minulem telefonu – Galaxy S Advance – taky zdaleka nebyl z nejpovedenejsich). Asi si clovek nepomuze…

  Tak vitejte do klubu nedokanalych OS. No alespon si snad uz nekteri lide uvedomi, ze nic neni dokonale a pri trose snahy se da strhat jakykoliv system (ne jen ten „zalagovany reklamosystem“ abych citoval mistniho klasika :-) ).

  • Zas ja by som to tak tragicky nevidel. Radím sa do skupiny(dovoľujem si tvrdiť drvivo väčšej), ktorá je s WP8.1 takmer bezvýhradne spokojná. Nikdy ma WP nebavil viac ako teraz. Action Center som ocenil napríklad, keď som niečo súrne vybavoval súbežne cez dva messengery a zároveň sms… všetko sa mi krásne ukazovalo tam, vôbec som nemusel prepínať do úvodnej obrazovky a len som priamo z AC preklikával cez aplikácie. Rýchle, pohodlné, efektívne. Dokonca mi nevadí ani Messenger, na mojom telefóne sa spúšťa veľmi rýchlo a páči sa mi aj jeho dizajn.

  • WP 8.1 jsou krok správným směrem, např. provázání aplikací na úrovni API místo integrace. Ostatní bylo vylepšeno přesně tím směrek, po kterém lidé vaolali.

   Kromě nedokonalých aplikací (které nejsou přímo součástí OS, ale vylepší se časem) jako Music to vidím jednoznačně pozitivně.

 20. Olda (neregistrovaný)

  Tak ještě cca 1 rok a budu o WP mobilu uvažovat. Ubírají se správným směrem.

 21. Lukas J (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  hned v úvodu mých nářků velký dík redakci a skvělé postřehy a vůbec i veškeré články co se WP týče.

  Sám se tak nějak ztotožňuji s názory pana redaktora… Já se k WP dostal po jak už tady někdo vzpomenul, totálně zpackané aktualizaci svého Samsungu Galaxy S Advance z 2.3 na Android 4.1, kdy se z tohoto stal pro mě nepužitelný krám… Právě proto, že jsem hledal jednoduchost, rychlost, volil jsem nakonec WP8.

  Je fakt že co člověk, to jiný názor, jiný způsob využívání atd. Celkově mě spíš zklamal směr, kterým se začal MS ubírat… Já nemám nic proti průhledným dlaždicím, notifikačnímu centru atd. určitě šikovné věci, některé spíš jenom pro oko. Ale je pro mě trochu nepochopitelné že MS zazdí to na čem si celý systém zakládal… právě třeba integrace sociálních sítí. Aktuálně třeba nemám a k životu nepotřebuji žádnou externí aplikaci, jako FB, FB messenger, Twiter a přesto všechno co chci vědět a potřebuji ke komunikaci, mám rychle dostupné.

  Samozřejmě že FB tlačí na používání vlastních aplikací, ale chápal bych ústup MS v okmažiku, kdy budou pro tento systém plnohodnotné a funkční aplikace a ne nějaké nefunkční polotovary.

  No a potom se mi moc nezdají různé drobnosti, popsané panem redaktorem…

  Začal jsem tomuto systému fandit, jediná věc která mi vadila je pro mě ne příliš pohodlná klávesnice, asi nejlepší jsem používal na Nokii N9, ale jinak nic…

  Z toho co čtu o aktuální verzi 8.1 jsem mírně řečeno na rozpacích… O to víc, že je to verze která se asi nějakých zásadních změn proti oficiálnímu uvolnění nedočká. Zatím tedy zůstanu u WP8 a uvidíme, s čím přijde samotný MS i nové aplikace.

  • Pedro (neregistrovaný)

   Zdravím,

   také zatím zůstávám u WP8 – ale těšil jsem se spíše na jiný okruh „novinek a vylepšení“ (na které jsem byl zvyklý od WindowsMobile 6 a výš – např. notifikace blikáním diodou, práce s doručenkami SMS, apod.)

   U WP8 mi chybí VPN – tak jsem předpokládal, že nadšenci jako vy, kteří už mají WP8.1 otestují i tuto funkcionalitu a zatím nic. To opravdu nikdo z vás nechce používat např. Lumii 920 k VPN? (je to sice díky velikosti displeje nouzovka, ale alespoň něco)

   Ten odklon WP8 od podnikové sféry byl velmi zarážející…

   Tak pokud to někdo má jak otestovat, tak se pls podělte o zkušenosti.

   Chápu, že spoustu lidí zajímají věci jako FB apod., ale já osobně bych dal přednost bezpečnému připojení k firemnímu mailu a k firemnímu PC.

   V podnikové sféře by mělo být nasazení mobilů s WP8 a tabletů s Win8 více podporováno ze strany Microsoftu.

   Mám takový pocit, že tomu tak není.

 22. Mně teda nejvíc mrzí, že NOKIA 930 nemá Glance screen a ani notifikační diodu. Informace na obrazovce jsem považoval za velké plus!

 23. Spamek (neregistrovaný)

  To jsou články, to by člověk brečel … strašné. Kam tenhle server směřuje …

  • Miquik (neregistrovaný)

   A copak se ti přesně nelíbí, hošíčku? Tento článek je pro mě pořád 100x více přínosnější než tvůj stupidní komentář. Smartmanii mám rád, Windows Phone mně úplně neberou, ale hlupáků v diskuzích koukám nikdy nebude málo.

  • Když si přečteš pořádně diskuzi, tak si všimneš, že většina lidí naopak článek chválí … což není úplně časté ty šašku ;) Běž spamovat na MM, tam už je to skoro jen odpad.

  • Spamek (neregistrovaný)

   Prosím Vás o zamyslení se nad svou odpovědí. Jak chcete definovat pojem většina? S čím ho chcete porovnat? Z mého pohledu poměr čtenářů a těch, co se vyjádřili kladně, a to není většina, ale de facto statisticky neměřitelná absolutní hodnota ani na desetiny procenta v případě nuly. Odpad je to zde v případě článků zaměřených na Windows, kterých je zde více než je zdrávo. Nic proti Windows jako takovému, ale redaktoři kteří jej užívají jako primární zdroj a jsou placeni za reklamu ze strany Microsoftu by se k tomu neměli vyjadřovat.

  • Až bude nový iOS nebo iphone, budou tu podobné články a bude jich hodně. To samé u Androidu.

   WP8.1 je starý týden a je tam mnoho změn. Navíc ho většina lidí bude instalovat až v létě, takže se o to zajímají také.

   To, že tento web píše o WP je dobře, většina jich systém upozaďuje. Navíc je to jeden z těch nejkvalitnějších webů.

   A stačí se podívat do diskuzního fóra. Nevím, jestli je někde větší a informovanější skupina lidí, která radí ostatním a diskutuje o WP. Články jsou tedy směrovány tam, kde je o to zájem.

  • Michal Javůrek

   Spamek: A kde jste přišel na to, že jsme placeni za reklamu od Microsoftu? Hrozně se mi líbí, jak jsme občas nařknuti z toho, že nás platí ta a ta firma (podle typu článku a podle toho, jaký tábor čtenář zastává). Už jsem byl podle takových jako vy placený Google, Nokií, HTC, Samsungem, teď Microsoftem (to už to dlouho nebylo, pravda). Ujišťuji vás, že kdyby tomu tak bylo, tak tady s vámi nediskutuji, ale srkám koktejl na Bahamách.

   A teď vážně – obsah vybíráme takový, jaký u nás čtenáři čtou, protože ano – to pak generuje zobrazené stránky a příjem z reklamy = to nás živí. Mějte pěkný večer, dobrá nálada občas pomáhá :)

 24. Oslík (neregistrovaný)

  Já se popravdě divím tomu, kolik lidí si vystačí se systémovou integrací Facebooku a Twitteru (a LinkedInu) ve WP 8.1. Fakt ty služby intenzívně využíváte? Já ano a neumím si představit, že by mi jejich integrované provedení v hubu stačilo. To stačí na rychlé mrknutí na novinky, ale dost věcí tam není ani tak.

  Píši statusy obvykle z dedikovaných aplikací, už od doby WP 7.0. Tedy v 90 % do Twitteru a z něj se mi to propaguje na FB – mám Twt napojen v FB. Pouze výjimečně z hubu odpovím.

  Neskutečně mě štve jen jeden detail na oficiální aplikaci pro Twitter a stejné je to i na několika free alternativních, co jsem zkoušel – že z něj nejde poslat nezkomprimovanou fotku. Prostě nejde. Vždycky se zkomprimuje a to do hnusné kvality. Takže fotky posílám na Twitter přímo z aplikace Fotky přes OneDrive.

  FB Messenger mi taky vyhovuje, i když nevypadá hezky, a nechci mít mix SMS a chatů v jednom streamu zpráv.

  Podotýkám, že WP 8.1 nainstalované nemám. Nižší rychlost a spolehlivost by byl zásadní problém, ale pokud sei vzpomínáte, „řádné“ updaty pro jednotlivé mobily jsou VŽDY customizované pro daný mobil, jdou s updatovanými drivery od výrobců apod. Tohle nejsou „velká“ Windows, kde jsou všechny možné drivery v jednom balení. Nenapadlo by mě čekat, že to bude fungovat stejně dobře, jako oficiální update, byť by to byl úplně totožný build – a to na 99 % nebude. (Je úplně jedno, že je teď na presales 930 a 620kách, co by tam jako mělo být?)

  • Oslík (neregistrovaný)

   OPRAVA: „…kolik lidí si vystačí se systémovou integrací Facebooku a Twitteru (a LinkedInu) ve WP 8.0.“

  • No já se snažím spíše moc ,,nezaspamovat“ zeď, protože to často otravuje, i když si to člověk možná moc neuvědomuje. Takže jsem spíš konzument obsahu.

   V integrovaném chatu jsem byl právě rád za SMS, beru to dnes už jako podřadnou službu díky cenové politice operátorů atd. SMS téměř neposílám a to samé mí přátelé. Chat ve FB je pro mě hlavní textový prostředek pro komunikaci, dalším je pak skype. Záleží v jaké věkové kategorii člověk je.

   Takže záleží, jak to člověk využívá, ale chápu, že spoustě lidí vyhovuje oddělení ve WP 8.1 … bohužel je nás spousta, kteří tohle ,,opláčou“. Je to vidět už od začátku, co se o tom začalo spekulovat.

   Kdyby MS dovolil použít spojení se SMS nadále, vylepšil jen to, aby se zobrazily i zprávy, které se psaly třeba z PC a jako hlavní by byla aplikace messenger, myslím, že většině lidem by to stačilo. Prostě jen základní zachování text + jednoduché smajlíky.

 25. Toman (neregistrovaný)

  Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli je v Nokii 520 po updatu na WP8.1 k dispozici aplikace Narrator? Měla by být v nastavení přístupnosti, nevím přesně, jak se to jmenuje v češtině, v anglických WP je to Ease of access. Díky.Tom

 26. Toman (neregistrovaný)

  Ještě by mě zajímalo, jestli již lze ve WP8.1 psát alfanumerickým způsobem nebo stále jen qwerty, či jestli je už možné doinstalovávat alternativní klávesnice s plnou integrací do systému?

 27. zuzka (neregistrovaný)

  Ahoj rada bych se zeptala jestli v aktualizaci 8.1 lze nastavit rychly stav pro chat a zasílání rychlých zpráv do telefonu ??? (aplikace facebook)

 28. vendy (neregistrovaný)

  Ahoj chci se zeptat jestli lze vrátit aktualizaci 8.1 zpet na puvodni kde byl rychlejsi pristup na chat a bylo videt pouhym posunutim prstu ve vláknech kdo je online bez prihlasovani na stranku facebooku a taky v techto vláknech odepisovat…moc diky za info jsem z toho zoufala!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).