Domů » Bleskovky » Mozilla připravuje nový Firefox pro Windows 10 a iOS

Mozilla připravuje nový Firefox pro Windows 10 a iOS

Na rozdíl od konkurenční Opery se Mozilla s prohlížečem Firefox na mobilních platformách prosadit nedokázala. K dispozici je pouze pro Android a pro vlastní platformu Firefox OS, která však příliš rozšířená není. Brzy by však měl přijít Firefox pro iOS (který se od května nachází ve stádiu beta verze) a také nová verze pro Windows 10.

   

Bohužel dosud není jasné, zda se bude v případě Windows jednat o univerzální aplikaci, která zavítá i do mobilních telefonů, Mozilla prozatím ukázala snímky pouze počítačové (a tabletové) verze. Rozložení ovládacích prvků se od současné verze příliš nemění, podle manažera společnosti je to z důvodu snadnějšího přechodu na novou verzi. Datum vydání prohlížeče Firefox pro iOS či Windows 10 je ale prozatím neznámé.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  Myslel jsem, ze mobilni windows mohou obsahovat pouze IE a alternativni „prohlizece“ jsou jen skiny nad IE jadrem. Budou W10m podporovat i plnohodnotne alternativni prohlizece?

  • Tak to jste si myslel špatně, žádné takové omezení nikdy neexistovalo.

  • Ale existovalo

  • Neexistoval. Ve Windows Phone 7 pouze nebylo možné vyvíjet v C, C++, takže port nebyl proveditelný.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Steelspace: Ono jak píše …jsou jen skiny nad IE jadrem… to není zas tak daleko od pravdy.

   Alpha verze Opery již třeba na WP7 existovala. Tedy jen na odemčené přístroje vývojářů. A u WP 8.x se také o moc samostatných prohlízeců neobjevilo.

   Než odůvodnění vývojem v C++ to bylo a je dané uzamčením samotného OS , který nedovolil jiné než MS aplikace k některým úkonům.

  • Tak. MS prostě neposkytoval API/SDK pro vývoj vlastního jádra prohlížeče. Podobně postupoval i Apple u iOS, což před lety uvolnil. MS tradičně v jiném vlaku o několik stanic dál…

   Jinými slovy, kde bylo IE jádro mizerné, byly mizerné o ostatní „přeskinované“ prohlížeče. Cílem vývoje těch skinů byl vlastně jen udržení brandu v podvědomí, aby „jo, jsme taky na WP“, ale pod kapotou to je jinak.

   Škoda, že mimo toho, že nevíme zda se jedná o univerzální aplikaci jsme se také vlastně nedozvěděli, na jakém jádře to je a jestli je to vůbec pro ARM, pak bychom měli důkaz, že v W10M tomu bude jinak (pokud toto tedy není již „obecně“ známé a já jsem jen tradičně mimo.

   On je ten článek vlastně dost na nic.

 2. Celé téma má jedno jediné zajímavé (a to velmi). FF jako Windows Apps. A pak si přečteme, že to je to, co se neví. Ach jo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).