Domů » Bleskovky » Motorola oznámila partnerství s 3D Systems: Smartphony chtějí tisknout na 3D tiskárně

Motorola oznámila partnerství s 3D Systems: Smartphony chtějí tisknout na 3D tiskárně

O projektu Phonebloks jsme mohli poprvé slyšet před několika týdny. Za myšlenkou smartphonu složeného z jednotlivých bloků stojí holandský designér Dave Hakkens, který si od tohoto projektu slibuje hned několik výhod. Například v případě, že uživatel bude potřebovat lepší fotoaparát či displej, nebude nutné si hned pořizovat nové zařízení. Postačí pouze vyměnit požadované bloky s konkrétními komponenty, s čímž jde ruku v ruce i snížení stále se hromadícího elektroodpadu.

Phonebloks - The next step

Toto nekonvenční řešení zaujalo společnost Motorola, která se spojila s týmem lidí z Phonebloks a společně začali pracovat na projektu modulárního smartphonu ARA. Další posun v celé záležitosti přineslo nedávné oznámení, jehož předmětem bylo uzavření partnerství s firmou 3D Systems, která se zabývá 3D tiskem. Tato společnost se stane výhradním dodavatelem hardwaru v podobě jednotlivých bloků. Ještě než se dočkáme prvního smartphonu ARA, bude nutné zapracovat na zrychlení tisku jednotlivých součástek, což nepochybně povede k vývoji zcela nových technologií, které Motorola využije i v jiných oblastech svého podnikání.

Co se týče komerčního uvedení, tak zde budeme muset být zatím trpěliví. Podle prvních odhadů se „skládacího“ smartphonu dočkáme nejdříve koncem příštího roku.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. Fore (neregistrovaný)

  Bylo by fajn, si poskládat mobil podle toho, po čem toužím. A každej rok za určitej peníz (aby se jim to taky vyplatilo) kupovat třeba lepší CPU/GPU/foťák.

  • honza (neregistrovaný)

   A občas i základní desku….

  • Napad je to skvely, ale myslim ze nez to vychytaji, bude to docela dlouho trvat. Co se tyce velikosti a hmotnosti, bude to vzdycky horsi nez plne integrovane reseni. Pak je otazkou, zdali budou uzivatele ochotni tuto vymenu akceptovat.

 2. David Podzimek

  Jeden chytrý analytik poznamenal, že cena konektoru spojujícího zařízení s novou součástkou je často vyšší než samotný procesor apod. Zvlášť v době SoC tohle nemá moc smysl. Drahé řešení…

  • Richard Streit

   Zřejmě proto to chtějí tisknout na 3D tiskárnách. :-)

  • Martin II (neregistrovaný)

   RICHARD STREIT: Ale to by mnuseli tlacit naraz cely telefon. Ak chcu po castiach, uz tam musia byt konektory.

   Toto sa podla mna nikdy nedostane do vyroby. Je to take koncepne riesenie ako u automobiliek auta-koncepty, ktore sa vyrobia len na otestovanie niektorych technologii. Cele auto sa nikdy nedostane do vyroby ale technologie, ktore sa osvedcili, ano.

  • Veď tým že sa k tomu pripojila Motorola a majú veľa nových vecí, tak môžu na všeličo nového prísť. A určite nové poznatky ktoré sa osvedčia budú aplikovať do telefónov.

  • David Podzimek

   Nemohu si pomoci, ale vždy když vidím napsáno Motorola, tak čtu Google a ten je známý nakupováním mozků, nápadů apod.

  • V článku se nepíše o koupi, ale o spolupráci. :o

  • Takto..bez toho aby sa Phoneblokc venovali veľké firmy…ako napríklad Motorola(Googl), Samsung a podobne…tak by hoc ohlas mali dobrý ale nemali by prostriedky a možnosti to zrealizovať.

   Takto keď sa do toho pustil Google, tak niečo možno z toho aj bude.

  • Dříve byla nesmírně drahá i výroba stolních počítačů, a koukněte se, kam až se to dostalo. To že teď jsou některé části drahé neznamená, že tomu tak bude i za pár let. Pokud se Motorola nenechá ztáhnout Googlem, aby to odpískala, tak si myslím, že to má šanci na úspěch, i když je zde samožřejmně kopice problémů co se musí vyřešit..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).