Domů » Bleskovky » Motorola otočila, její top model dostane delší softwarovou podporu. I tak je to trestuhodně málo

Motorola otočila, její top model dostane delší softwarovou podporu. I tak je to trestuhodně málo

Vlajkový smartphone Motorola Edge+, představený před třemi týdny, má vrátit legendární mobilní značku na výsluní. Telefon je napěchován špičkovou výbavou, za kterou si však výrobce nechá řádně zaplatit, a to i přes některé konkurenční nevýhody. Jednou z nich je například softwarová podpora.

Motorola Edge+ měla dostat pouze Android 11

Lenovo (které telefony Motorola vyrábí) mělo v plánu pro Motorolu Edge+ vydat pouze jeden systémový update, tedy na připravovaný Android 11. Konkurence přitom u vlajkových modelů dodává alespoň dvě systémové aktualizace, a k tomu ještě přihazuje další období pravidelných bezpečnostních záplat.

Motorola Edge Plus 3
Motorola Edge+ na oficiálním snímku

Na aktualizační politiku Lenova (Motoroly) si dokonce v tomto týdnu postěžovali redaktoři serveru Android Central a světe div se, jejich stížnost byla vyslyšena – pouhý den po vydání jejich článku došlo k oficiálnímu oznámení, že Motorola Edge+ dostane nejen Android 11, ale i Android 12.

Hardwarové parametry Motorola Edge+
Systém: Android 11
Rozměry: 161,07 × 71,38 × 9,6 mm, Hmotnost: 203 gramů
Čipset: Snapdragon 865, octa-core 1x 2,84 GHz Kryo 585, 3x 2,42 GHz Kryo 585, 4x 1,8 GHz Kryo 585
RAM: 12 GB, Interní paměť: 256 GB, Pam. karta:
Displej: AMOLED, 6,7", Full HD+, 1080 x 2340 px
Hlavní fotoaparát: 108 Mpx, f/1.8, 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS
Druhý fotoaparát: 16 Mpx, f/2.2, 13 mm, širokoúhlý, záběr 117°
Třetí fotoaparát: 8 Mpx, f/2.4, 3x optický zoom, PDAF, OIS , Přední kamera: 25 Mpx, f/2.0, HDR, Full video
Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Nutno podotknout, že za nabízenou cenu, která převyšuje i základní částku za iPhone 11 Pro, bychom očekávali delší porci updatů; zmíněný iPhone se může těšit na 4 – 5 budoucích verzí systému iOS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Tak Motorola nikoho moc ani nezajímá. Předraženej model, průser z ohebným Razrem (nikdo to nekupuje), takže díky, ale o téhle značce mě fakt nebaví ani číst.

 2. Dva roky podpory za takovou cenu, to je vtipné… Kdy se konečně výrobci Androidích telefonů poučí u Applu, že 5 let softwarové podpory je naprostý standard? Proč si kupovat telefon za 20k Kč a více, když za dva roky (v lepším případě) je nepoužitelný, protože už nedostane aktualizace na nový OS?

  • Proč by měl být nepoužitelný, když pořád bude dostávat bezpečnostní aktualizace? Ono za každou cenu cpát na starší telefon nejaktuálnější systém taky není ideálka. Sám jsem si to zkusil s iPhone 5S, který byl po aktualizaci na iOS 12 tak pomalý, že jsem někdy myslel, že ho vyhodím z okna.
   Jinak srovnávat aktualizace iOS a Androidu jsou trošku hrušky s jablkama. U iOS je to vyloženě binární věc, zatímco u Androidu člověk nemusí dostat nejnovější Android, ale může pořád dostávat bezpečnostní aktualizace systému, klidně i funkční vylepšení nadstavby od výrobce a mít nejnovější služby a software od Googlu. Nedostat aktualizaci na nejnovější Android opravdu není konec života telefonu.

  • FRANTA:
   Pravda, že srovnávat Apple s Androidem (a obecně s čímkoliv), je více nebo méně mimo mísu, protože Apple to má vše takové po svém (Think Different) a je spousta věcí (zas ne úplně vše), které se od nich prostě nedají jen tak „naroubovat“ jinam (díky tomu už vzniklo spousta „kočkopsů“).

  • ABBY:
   On za to ZÁSADNĚ může hlavně Google a to tím, že v Androidu STÁLE není vyřešen systém aktualizací. Až bude skutečně vyřešen (což při současné „rychlosti“ vypadá minimálně ještě na několik let „náročného“ vývoje), tak to poznáme jednoduše – aktualizace půjdou přímo od Google.

  • Můžete mi říct, co si představujete pod „systémem aktualizací“? O co se Google snaží je, aby byl systém modulární a jednotlivé části šly aktualizovat samostatně. A to nemá ani Apple, kde jsou ty aktualizace naopak hodně monolitické.
   Hlavním viníkem toho, že telefony nejsou upgradované na novější verze Androidu, jsou výrobci hardwaru, kteří neposkytnou ovladače pro nové jádro Androidu. Jsou totiž motivovaní prodávat co nejvíc hardwaru a co nejdelší podpora toho stávajícího jde proti tomu. Google se to jen snaží obejít a zařídit, aby šlo v systému aktualizovat pokud možno vše kromě toho jádra s ovladači.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).