TOPlist

Motorola MPx200: Fígle s SMS zprávami

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Uživatelé Motoroly MPx200 se často setkávají s několika problémy při práci s SMS zprávami. Mezi nejčastější patří neúplné zobrazování zpráv v Inboxu. V praxi to znamená, že vám přijde textová zpráva, vy jdete do Inboxu a vidíte její začátek v seznamu zpráv a když si ji chcete přečíst celou, vidíte pouze prázdný displej. Příčinou je plná Storage paměť. Zkuste odinstalovat některé aplikace, které vám v telefonu zabírají místo a pak se zprávy budou zobrazovat v pořádku.

Doporučuji však ještě jeden fígl. SMS zprávy se ukládají do souboru cemail.vol, který naleznete ve Storage či IPSM. Tento soubor má občas opravdu obří velikost (zejména při velkém počtu uložených sms), avšak jednoduše ji lze zmenšit tak, aby odpovídala správné velikosti v poměru s uloženými smskami. SMSky tak můžete ,,manuálně,, odstranit (nemám teď na mysli přes Resource Manager), stačí pouze smazat soubor cemail.vol. Podívejme se tedy, jak na to.

a) Smazaní soubor cemail.vol bez zálohy sms: Soubor nelze smazat přímo, protože jej systém chrání. Pokud jej však přejmenujete na libovolný jiný název, budete jej moci po restartu telefonu smazat. Po přejmenování tedy vypněte a následovně zapněte telefon. Windowsy si automaticky vytvoří nový soubor cemail.vol a ten váš již můžete vymazat. Přijdete tím o všechny sms zprávy v telefonu, ale také se vám uvolní celkem dost paměti.

b) Zmenšení velikosti souboru cemail.vol se zálohou sms: Jak jsem již zmínil, soubor cemail.vol se neúměrně zvětšuje v poměru s uloženými smskami. Pokud o zprávy nechcete přijít, ale přesto chcete podstatně zvětšit vaši volnou paměť, zálohujte je pomocí programu Jeyo Mobile Companion (návod, download). Poté použijte stejný postup, jako v odstavci A. Až se vám vytvoří nový soubor vytvoří, naimportujte si zpět přes Jeyo vaše uložené smsky. Velikost souboru cemail.vol bude podstatně menší se stejným počtem uložených zpráv a vy tím získáte více volného místa.

 

Dalším častým problémem je, že se na homescreenu zobrazují nepřečtené sms zprávy i když jsou všechny přečtené. K opravení tohoto problému budete potřebovat Database Viewer (download), který jednoduše spusťte v telefonu a najděte v něm soubor cemail.vol (opět buď ve Storage či IPSM) a v něm najděte hodnotu pmailNamedProps. Zde nalistujte položku UnreadCouter (je tam dvakrát) a na každé z nich proveďte Menu/Delete record. Vypněte a zapněte telefon.

 

Posledním problémem může být časté chození sms zpráv od Network s obsahem 04001 (číslo se může lišit). Nebojte se, za tyto sms zprávy nic neplatíte a ani vám je nikdo úmyslně neposílá. Je to chyba neoficiálních WM2003 na MPx200 a aby jste těmto zprávám zamezili, stačí v menu Settings/Phone/Channels a odškrtnout položku Enable Channels.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku