Domů » Recenze » Motorola Droid Razr: Tenká žiletka s Androidem (recenze)

Motorola Droid Razr: Tenká žiletka s Androidem (recenze)

Motorola se pokusila vzkřísit legendu. Nový Razr dostal do výbavy operační systém Android, dvoujádrový procesor a prostorný displej s qHD rozlišením.

Před časem jsme vám nabídli první ochutnávku z testování nové Motoroly Droid Razr. Už jen z tohoto článku s prvními dojmy jste mohli nabít pocitu, že na nás nová žiletka po krátkém seznámení zapůsobila. Jaké je naše resumé po více jak 14 dnech intenzivního testování? Dokáže moderní smartphone dostát legendárnímu jménu svého předchůdce? Věříme, že naše dnešní recenze tyto otázky zodpoví.

- - -

Na úvod nutno podotknout, že Razr je „uvnitř“ Android jako každý jiný. Jeho výkonný hardware pohání Android ve verzi 2.3.5 a protože telefonů s tímto operačním systémem je na trhu spousta a již jsme některé z nich testovali, nebudu dnes „nosit dříví do lesa“ a zaměřím se na Razr jako takový. Na to, v čem je jedinečný, v čem je od ostatních odlišný a co vám nabídne jedině on. Stejně tak nečekejte suchý výčet parametrů a funkcí, ale naopak subjektivní názor po intenzivním používání telefonu.


Klady (+)

– kvalitní zpracování, atraktivní design
– prostorný Super AMOLED displej s qHD rozlišením
– dvoujádrový procesor
– stabilní a svižný systém
– notifikační dioda

Zápory (-)

– absence české lokalizace
– nevyměnitelná baterie
– microSIM karta
– nekvalitní sluchátka
– průměrný fotoaparát 

Obsah balení

Razr dorazil v malé úhledné krabičce, která ničím nepřekvapí. Ani zpracováním, ani obsahem. Uvnitř kromě telefonu naleznete nabíječku, datový kabel, sluchátka a pár návodů. Toť vše. Očekával bych HDMI kabel, protože Razr se pyšní microHDMI konektorem, ale v balení bohužel nebyl. Dodávaná sluchátka bohužel patří ke slabšímu průměru a neuchvátí vás ani designem, ani zvukovou kvalitou. Razr byl úhledně zabalen a po vyndání veškerého obsahu z krabice vás zarazí absence baterie. Ano, tušíte správně. Razr má napevno vestavěnou baterku a není možnost se k ní dostat, natož ji z telefonu vyndat. V případě nutné výměny se tak budete muset obrátit na servis.

- - -

Design a zpracování

První a dost podstatná oblast, ve které je Razr jiný než dostupná konkurence. Ano, je částečně kovový, částečně plastový, přední stranu zabírá displej, na zadní je čočka foťáku, LED dioda a hlasitý reproduktor, po obvodu pak pár tlačítek a slot pro microSIM a microSD kartu. Standard, řekli byste. Ani na fotkách Razr nevypadá nijak výjimečně. Tmavá tenká obdélníková placka. Někoho zaujme, někoho vůbec. Jenže pak ho potkáte naživo, vezmete ho do ruky a nový Razr vás naprosto očaruje. Na první pohled překvapí, jak je velký. Displej má úhlopříčku 4,3 palce, ale okolo něj je relativně široký rámeček, takže Razr je znatelně větší než jeho nejbližší konkurent, Samsung Galaxy S II.

- - -

Se svými 127 gramy je ale překvapivě lehký. Když první překvapující moment odezní, dostaví se příjemné pocity z toho, jak dobře udělaný, bytelný a neotřelý telefon v ruce držíte. Zcela okouzlující je pak jeho „útlý pas“. Takřka po celém těle jen 7,1 mm. Kazí to širší kus v horní části těla, která skrývá čočku foťáku, diodu a další elektroniku. Není to ale velká překážka a celkový dojem z Razru byl i po více jak 14 dnech zcela ucházející. Zvláště pak kevlarová záda vypadají naprosto výborně.

- - -

- - -

Můj iPhone 4 má na zádech folii imitující karbon a záda Razru vypadají ještě o kousek lépe. Přiznám se, že mě ale nezaujal tolik jako dříve testovaná Nokia N9 nebo Nokia Lumia 800. Tyto telefony si ale přímo nekonkurují, a to ani zpracováním. Jsou odlišné, z jiného těsta. Nejbližším modelem pro srovnání je výše zmíněný Galaxy S II, s nímž jsem měl možnost Razr srovnávat naživo. Ale ani on, díky menším rozměrům, není nejvhodnější. Měl jsem z něj jiný, troufám si říct až tuctový, dojem.

- - -

Z mého pohledu je výše uvedené největší devízou nového Razru. Ten pocit, který ve vás vyvolá pokaždé, když ho vezmete do ruky. Ty obdivné pohledy a pochvalné poznámky, když ho vytáhnete ve společnosti. Ta bytelnost, kvalita a jedinečnost, kterou vám nabídne každý celičký den. Na trhu je aktuálně jen velmi málo takových telefonů. A věřte, že pokud si Razr oblíbíte, rádi mu pak odpustíte další neduhy, kterými bohužel trpí.

- -

Displej: Prostorný a s jemným rozlišením

Jedním z nich je displej. Ten by mohl být označen za největší slabinu celého telefonu, ačkoli je vyrobený Super AMOLED Advanced technologií s krycím sklem Gorilla Glass a dala by se tedy očekávat jen samé superlativa. Slabinou displej určitě je, ale jen v některých situacích. Při srovnání s jiným displejem některého z konkurenčních modelů. Pokud budete telefon používat a nesrovnávat, budete maximálně spokojeni a na nějaké minusové body si ani nevzpomenete. Displej je velký, dostatečně jemný (540 x 960 pixelů) a hezky barevný. Poslední „parametr“ já osobně považuji za největší problém, a to nejen u Razru, ale u všech AMOLED displejů obecně. Jsou prostě zbytečně barevné a do reálného zobrazení každodenního světa, který nás obklopuje, mají hodně daleko. Moje stížnosti a nářky si ale nechme na jindy nebo alespoň do diskuse. Nemohu si stěžovat ani na viditelný rastr zmiňovaný v jiných recenzích. Ano, jednotlivé pixely jsou vidět, ale to si musíte dát telefon blíž k očím a pořádně zaostřit. Tohle asi běžně neděláte, takže to nepovažuji za vadu, protože při běžném používání rastr není znatelný.

- - -

Při srovnání s Galaxy S II vyšel Samsung o něco lépe. Jeho displej je jasnější, barvy barevnější a bílá bělejší. Pak vedle těchto dvou postavíte iPhone 4 s jeho úžasně jemným Retina displejem a opět se dostaví jeho neduh vybledlosti. Ale jen do té doby než zapnete foťáky a podíváte se na okolní svět skrz displeje těchto telefonů. Rázem pochopíte, že „vybledlost“ iPhonu 4 se nejvíce přibližuje realitě. Razr a Galaxy S II mají sice úžasné a velké displeje, ale jejich barvy mají s realitou jen velmi málo společného.

V internetových diskusích jste určitě zaznamenali problémy s fleky a vypálenými pixely na displeji, kterými by měly trpět některé Razry. Testovaný kousek byl naprosto v pořádku a další kusy, které jsem měl možnost za poslední tři týdny potkat taktéž. Očividně to bude vada jen určité série, proto doporučuji si kupovaný kus v obchodě nejdříve pořádně prohlédnout a ozkoušet. Jak fleky, tak vypálené pixely by měly být nejlépe vidět při volbě tmavého pozadí na displeji.

Hardwarová výbava

Je dnes alfou a omegou, marketingovým tahounem a taky trochu pozlátkem. Je to ale hra, kterou výrobci rozehráli, předhánějí se, kde se jen dá a my jsme jim na to skočili. Pojďme tedy tuto hru hrát dál. Razr není žádný béčko. Naopak, patří k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete koupit. Jeho srdcem je procesor Texas Instruments OMAP 4430, se dvěma jádry typu Cortex-A9 taktovanými na 1,2 GHz. A to není špatné. Procesoru pak zdatně sekunduje 1 GB RAM, 16 GB ROM a celá armáda senzorů a pomocníků, až po standardní konektory microUSB a 3,5mm jack. Pomyslnou třešinkou na dortu je microHDMI konektor. Trošku zvláštní, ale ne úplně nestandardní volbou je použití microSIM. Takže se v případě Razru připravte na stříhání a nebo výměnu u operátora. Já doporučuji druhou variantu, přeci jen je bezpečnější a spolehlivější. Výhodou určitě je i slot na microSD kartu, ten naleznete hned vedle slotu pro microSIM. Paměťovka by určitě potěšila jako součást balení, v krabici ji však nenajdete. Při dnešních cenách to snad moc nevadí.

Nakonec nechybí ani signalizační LED dioda nad displejem, která vás svým poblikáváním upozorní na běžné věci od nepřijatého hovoru, přes nové zprávy všech typů, až po vybitou baterii. V základu její chování nelze nijak nastavit, v Marketu ale naleznete aplikace, které vám to umožní.

- -  -

Telefon samozřejmě kromě GSM (GPRS, EDGE) zvládá i 3G sítě s HSPA. Dále pak WiFi s DLNA a možností vytvořit hotspot a Bluetooth v nejnovější verzi 4.0. Po hardwarové stránce je Razr dostatečně výkonný na to, aby vás při používání nijak nezdržoval, nabídl vám moderní graficky náročné hry, stejně jako práci s obsáhlejšími dokumenty nebo fotografiemi. Celé to pak závisí na optimalizaci použitého OS.

- - -

Výdrž baterie

Razr překvapil. Zpočátku, než jsem se mu dostal pod kůži a dával mu zabrat, vydržel necelý den. Dostával ale hodně do těla a měl jsem ho v ruce od nevidím do nevidím, hrál si s ním, procházel menu, nastavení, stahoval aplikace, brouzdal po webu, neustále četl a posílal tweety, telefonoval nebo hrál hrál hry. Pak jsem dal Razru na chvíli pokoj a s výrazně nižší frekvencí používání vydržel dva dny. Jakmile se jeho užívání ustálilo na průměru, zvládl s přehledem den a půl. Ve výsledků to ale znamená, že se každodennímu nabíjení nevyhnete, nemusíte se ale obávat, že byste baterku o kapacitě 1 780 mAh museli dobíjet v průběhu prvního dne.

- - -

Při přehrávání filmu s nastavenou maximální úrovní jasu se Motorola přihlásila o dobití po 3 hodinách a 25 minutách. Při nastavení jasu na poloviční hodnotu vydržet 4 hodiny a 20 minut.

Fotoaparát a záznam videa

Foťák, chlouba Motoroly Razr. Osm megapixelů, možnost pořizovat širokoúhlé snímky s poměrem stran 16:9, natáčení HD videa. Kvalita fotek a videí posuďte sami z přiložených snímků a záběrů. Já si jen neodpustím poznámku, že foťák mě zklamal, natáčení videa naopak nadchlo. Další, poměrně velkou vadou, je absence mechanické spoušti. Závěrka foťáku se ovládá pouze přes displej.

- -

Za dobrých světelných podmínek vám Razr pořídí pěkné fotky. Jakmile se světlo zhorší, nastupuje viditelný šum a obrázky jsou rozmazané, protože optika nezvládá rychle zaostřit. Nikde také není řečeno, že problém není v rukách autora článku ;-) Nicméně lze s jistotou říct, že na běžné momentky Razr bohatě stačí. Chcete-li však s telefonem více rozvinout umělce skrytého ve vašem já, raději se porozhlédněte jinde, konkurence vám nabídne mnohem víc.

- - -

- - -

S videem je to ale přesně naopak. FullHD rozlišeni (1080p, 30 FPS) už stojí za to a finální výsledek vypadá, jako by ho pořídila jiná optika než ta, která má na svědomí fotky. Obraz je čistý, ostrý a zvuk dostatečně hlasitý, a srozumitelný. Pro pořizování videí, která se nebudete muset bát pustit na televizi s větší úhlopříčkou, mohu Razr jedině doporučit.

S foťákem se pojí dobře a přehledně zpracovaná galerie, která vám kromě fotek pořízených Razrem dokáže zobrazit i další online galerie z propojených sociálních sítí. Zobrazení galerie se mění dle vertikálního nebo horizontálního natočení Razru a oba pohledy vypadají dobře a rychle se s nimi pracuje.

Android bez MotoBlur

Jak už bylo řečeno výše, v novém Razru běží Android ve verzi 2.3.5. A ani tentokrát se neobejdeme od drobných úprav grafického rozhraní, které by se dali označit za nadstavbu. MotoBlur to ale není. V telefonu najdete „odkazy“ na příslušnost ke stáji amerického výrobce, ale jsou jen minimální. Není to tak znatelné jako u Motoroly Defy+ nebo dalších starších modelů. Zaplať bůh.

- - -

- - -

Někdo o těchto úpravách hovoří jako o nové generaci MotoBlur, já osobně si ale myslím, že je to naopak. Motorola od MotoBlur pomalu upouští a zásahy do Androidu už nebudou tak znatelné. Což by bylo, vzhledem k akvizici Googlem, vcelku logické.

- - -

Zásahy se tak omezují na některé, níže uvedené aplikace, nabídku vlastních widgetů a drobné grafické úpravy v seznamu aplikací, nastavení, kalendáři a kontaktech. Nenarazíte však na nic, co by vás vyvedlo z míry nebo rozčilovalo. Změny jsou provedeny velmi decentně a mnohdy si jich ani nevšimnete, pokud vedle nemáte telefon s jinou nadstavbou nebo čistým Androidem.

Razr by se měl v prvním kvartále 2012 dočkat upgrade na nový Android 4.0. Tímto novým OS zatím disponuje nový Galaxy Nexus a pomalu se prodírá do dalších starších modelů různých výrobců. Kdy přesně dostane Android 4.0, nebylo v době vydání recenze známo. Vězte ale, že vás budeme včas informovat.

- - -

Důležité funkce jako kontakty, kalendář, úkoly apod. tak zůstaly nezměněny. Motorola zasáhla pouze svými aplikacemi jako je MotoCast nebo MotoPrint, ale o tom až později.

Aplikace a organizační funkce

Razr v základu disponuje standardní várkou nainstalovaných aplikací, mezi které patří například Angry Birds, Flash Player, Maps, Navigation, Quick Office Lite, News, News & Weather a další včetně vyhledávání a hlasového ovládání od Googlu. Poslední jmenované není, kvůli absenci češtiny, moc použitelné. Aplikací není ani moc, ani málo.

V základu snad nic podstatného nechybí, a kdyby snad ano, tak je to vlastně jedno, protože vše potřebné jednoduše stáhnete z Marketu. Já jsem jako vždy mezi prvními stahoval aplikace pro sociální sítě, DropBox, Evernote, Doit.Im a pak také jinou klávesnici. Tuhle možnost na Androidu velmi oceňuji. Možnost stáhnout si jinou, lepší klávesnici s širokým rozsahem nastavení a nabídkou skinů mi na iOS docela chybí.

- - -

O kontaktech se zmíním níže, hlavně o jejich provázanosti se sociálními sítěmi. Kalendář a úkoly jsem chválil už v recenzi Motoroly Defy+ a u Razru to bude stejné. Po dlouhé době základní kalendář, který nabízí vše potřebné a je přehledný, použitelný a praktický. Klobouk dolů. Oblíbil jsem si ho a teď mi chybí, protože na iOS s kalendáři tak trochu válčím a nemohu najít to, co by mi plně vyhovovalo.

- - -

Razr dále nabízí základní funkce jako je budík, který umí nastavit více časů naráz a posunout buzení a zvolený čas dál. Další obligátní funkcí je minutka.

Webový prohlížeč a sociální sítě

Standardní webový prohlížeč, kterým Razr disponuje, je dostatečně rychlý, dobře se ovládá, podporuje multi-touch gesta a otevření více záložek, nebo oken, chcete-li. Pro běžné surfování na cestách bohatě stačí a na velkém displeji Razru je radost brouzdat po webu. Prohlížeč samozřejmě podporuje Flash, takže vám zobrazí i složitější prvky, ty ho ale nepříjemně zpomalují. Můj celkový dojem je hodně pozitivní a po dobu testování, jsem Razr hodně používal pro surfování, mimo jiné jsem skrz něj přispíval i do komentářů pod články. A to velmi pohodlně.

- - -

Díky aplikaci Social Networking jsou opět integrovány nejpoužívanější sociální sítě jako Twitter, Facebook a LinkedIn. Můžete být neustále ve spojení. Všechny ostatní, které by vám snad chyběly, můžete jednoduše doinstalovat z Marketu. Nechybí ani obligátní widgety pro uvedené sociální sítě. Dalších widgetů je nepřeberné množství, a pokud by vám snad nějaký chyběl, nedivil bych se, kdyby byl v Marketu ke stažení.

- - -

Se sociálními sítěmi se pojí i podpora automatického stažení a synchronizace kontaktů, a to i z GMailu. Android provede sloučení kontaktů sám, případně vás upozorní na konflikty, u kterých bude potřebovat váš zásah.

- - -

Když už jsem se otřel o e-mail, mě bych k němu dodat asi víc. Nerad se ale opakuji a proto vás odkážu na recenzi Motoroly Defy+, protože práce s maily je u Razru v podstatě totožná.

Další vylepšení od Motoroly

Razr se i uvnitř odlišuje pár drobnostmi a mezi ty nejzajímavější a nejpraktičtější řadím tyto:

MotoCast bych možná mohl označit za jakousi obdobu „applovského“ iCloud, jen s tím rozdílem, že tu jaksi chybí ten cloud. Jde o službu, která bezdrátově synchronizuje vybraný obsah vašeho telefonu a počítače. Myšlenka jistě dobrá, ale dnes, v době všemožných cloudových služeb, je synchronizace jen s počítačem jaksi mimo.

MotoPrint aneb jednoduchá utilitka pro tisk přímo z Razru. Za předpokladu, že máte vhodnou tiskárnu, je tisk fotek, dokumentů apod. přímo z Razru otázkou jen pár kliknutí. Vše pak probíhá skrz WiFi síť, ke které je tiskárna připojena.

- - -

Smart Actions je naprosto geniální věc, která vám pomůže optimalizovat a zjednodušit používání Razru. Za prvé lze nastavit chování telefonu dle předem určených pravidel. Cosi jako profily, ale formou „když A, tak X“, ale s možností „když A, B a C, tak X, Y a Z“. Kombinací je nepřeberné množství a obrázek si udělejte z přiložených screenů.

Za druhé vám Smart Actions dokážou sami nabídnout vytvoření určitého profilu chování Razru, a to na základě toho, jak telefon používáte. Takový menší „Big Brother“.

- - -

V praxi to znamená, například, dorazím-li do kanceláře, zapne se WiFi, ztlumí se zvuky, změní se tapeta, prodlouží se timeout displeje a vypne se Bluetooth. Nebo když kapacita baterie spadne pod 15%, Razr opět provede sérii nastavených akcí. Jednoduché, funkční, efektivní a praktické. Jakmile Smart Actions přijdete na chuť, budete je chtít používat pořád.

- - -

Nápověda je věc, kterou bych běžně asi pominul a v recenzi se o ní vůbec nezmiňoval. Ale u Razru je to prostě jinak. Motorola očividně myslí na detaily a takhle dobře zpracovanou nápovědu jsem už dlouho neviděl. Nabízí totiž, kromě dobře zpracovaných tipů a triků, mezi kterými najdete opravdu užitečné věci i perfektní instruktážní videa. Pokud si tedy Razr pořídíte, optimálně pod stromeček, tuto část SW výbavy určitě neopomeňte a věnujte se ji hned po uvedení Razru do provozu. Nejen, že vám ušetří čas při poznávání telefonu, ale popostrčí vás tím správným směrem u věcí, na které byste přicházeli až časem.

- -

Závěrečné hodnocení

Nový Razr je velmi neobyčejný telefon. Má své vady, ty ale vycházejí hlavně z použitého operačního systému. Nezbývá než doufat, že Android 4.0 tyto drobné chybky opraví. Celkově je Razr velmi dospělý telefon s dobrou multimediální výbavou, který může směle konkurovat již etablovanému Samsungu Galaxy S II. S ním má plně srovnatelné „vnitřnosti“ a záleží tedy na vašich osobních preferencích, subjektivním dojmu z designu a v neposlední řadě na ceně.

Já osobně, bych rozhodně volil Motorolu Razr. A nakonec to bude hlavně cena, která rozhodně o tom, jestli se Razr stane legendou či ne a jestli jméno svého slavného předchůdce nosí oprávněně. Má totiž všechny předpoklady k tomu se jí stát, ale konkurence je velmi tvrdá a s ostrými lokty.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
64 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments