Domů » Recenze » Motorola Droid Razr: Tenká žiletka s Androidem (recenze)

Motorola Droid Razr: Tenká žiletka s Androidem (recenze)

Motorola se pokusila vzkřísit legendu. Nový Razr dostal do výbavy operační systém Android, dvoujádrový procesor a prostorný displej s qHD rozlišením.

Před časem jsme vám nabídli první ochutnávku z testování nové Motoroly Droid Razr. Už jen z tohoto článku s prvními dojmy jste mohli nabít pocitu, že na nás nová žiletka po krátkém seznámení zapůsobila. Jaké je naše resumé po více jak 14 dnech intenzivního testování? Dokáže moderní smartphone dostát legendárnímu jménu svého předchůdce? Věříme, že naše dnešní recenze tyto otázky zodpoví.

- - -

Na úvod nutno podotknout, že Razr je „uvnitř“ Android jako každý jiný. Jeho výkonný hardware pohání Android ve verzi 2.3.5 a protože telefonů s tímto operačním systémem je na trhu spousta a již jsme některé z nich testovali, nebudu dnes „nosit dříví do lesa“ a zaměřím se na Razr jako takový. Na to, v čem je jedinečný, v čem je od ostatních odlišný a co vám nabídne jedině on. Stejně tak nečekejte suchý výčet parametrů a funkcí, ale naopak subjektivní názor po intenzivním používání telefonu.


Klady (+)

– kvalitní zpracování, atraktivní design
– prostorný Super AMOLED displej s qHD rozlišením
– dvoujádrový procesor
– stabilní a svižný systém
– notifikační dioda

Zápory (-)

– absence české lokalizace
– nevyměnitelná baterie
– microSIM karta
– nekvalitní sluchátka
– průměrný fotoaparát 

Obsah balení

Razr dorazil v malé úhledné krabičce, která ničím nepřekvapí. Ani zpracováním, ani obsahem. Uvnitř kromě telefonu naleznete nabíječku, datový kabel, sluchátka a pár návodů. Toť vše. Očekával bych HDMI kabel, protože Razr se pyšní microHDMI konektorem, ale v balení bohužel nebyl. Dodávaná sluchátka bohužel patří ke slabšímu průměru a neuchvátí vás ani designem, ani zvukovou kvalitou. Razr byl úhledně zabalen a po vyndání veškerého obsahu z krabice vás zarazí absence baterie. Ano, tušíte správně. Razr má napevno vestavěnou baterku a není možnost se k ní dostat, natož ji z telefonu vyndat. V případě nutné výměny se tak budete muset obrátit na servis.

- - -

Design a zpracování

První a dost podstatná oblast, ve které je Razr jiný než dostupná konkurence. Ano, je částečně kovový, částečně plastový, přední stranu zabírá displej, na zadní je čočka foťáku, LED dioda a hlasitý reproduktor, po obvodu pak pár tlačítek a slot pro microSIM a microSD kartu. Standard, řekli byste. Ani na fotkách Razr nevypadá nijak výjimečně. Tmavá tenká obdélníková placka. Někoho zaujme, někoho vůbec. Jenže pak ho potkáte naživo, vezmete ho do ruky a nový Razr vás naprosto očaruje. Na první pohled překvapí, jak je velký. Displej má úhlopříčku 4,3 palce, ale okolo něj je relativně široký rámeček, takže Razr je znatelně větší než jeho nejbližší konkurent, Samsung Galaxy S II.

- - -

Se svými 127 gramy je ale překvapivě lehký. Když první překvapující moment odezní, dostaví se příjemné pocity z toho, jak dobře udělaný, bytelný a neotřelý telefon v ruce držíte. Zcela okouzlující je pak jeho „útlý pas“. Takřka po celém těle jen 7,1 mm. Kazí to širší kus v horní části těla, která skrývá čočku foťáku, diodu a další elektroniku. Není to ale velká překážka a celkový dojem z Razru byl i po více jak 14 dnech zcela ucházející. Zvláště pak kevlarová záda vypadají naprosto výborně.

- - -

- - -

Můj iPhone 4 má na zádech folii imitující karbon a záda Razru vypadají ještě o kousek lépe. Přiznám se, že mě ale nezaujal tolik jako dříve testovaná Nokia N9 nebo Nokia Lumia 800. Tyto telefony si ale přímo nekonkurují, a to ani zpracováním. Jsou odlišné, z jiného těsta. Nejbližším modelem pro srovnání je výše zmíněný Galaxy S II, s nímž jsem měl možnost Razr srovnávat naživo. Ale ani on, díky menším rozměrům, není nejvhodnější. Měl jsem z něj jiný, troufám si říct až tuctový, dojem.

- - -

Z mého pohledu je výše uvedené největší devízou nového Razru. Ten pocit, který ve vás vyvolá pokaždé, když ho vezmete do ruky. Ty obdivné pohledy a pochvalné poznámky, když ho vytáhnete ve společnosti. Ta bytelnost, kvalita a jedinečnost, kterou vám nabídne každý celičký den. Na trhu je aktuálně jen velmi málo takových telefonů. A věřte, že pokud si Razr oblíbíte, rádi mu pak odpustíte další neduhy, kterými bohužel trpí.

- -

Displej: Prostorný a s jemným rozlišením

Jedním z nich je displej. Ten by mohl být označen za největší slabinu celého telefonu, ačkoli je vyrobený Super AMOLED Advanced technologií s krycím sklem Gorilla Glass a dala by se tedy očekávat jen samé superlativa. Slabinou displej určitě je, ale jen v některých situacích. Při srovnání s jiným displejem některého z konkurenčních modelů. Pokud budete telefon používat a nesrovnávat, budete maximálně spokojeni a na nějaké minusové body si ani nevzpomenete. Displej je velký, dostatečně jemný (540 x 960 pixelů) a hezky barevný. Poslední „parametr“ já osobně považuji za největší problém, a to nejen u Razru, ale u všech AMOLED displejů obecně. Jsou prostě zbytečně barevné a do reálného zobrazení každodenního světa, který nás obklopuje, mají hodně daleko. Moje stížnosti a nářky si ale nechme na jindy nebo alespoň do diskuse. Nemohu si stěžovat ani na viditelný rastr zmiňovaný v jiných recenzích. Ano, jednotlivé pixely jsou vidět, ale to si musíte dát telefon blíž k očím a pořádně zaostřit. Tohle asi běžně neděláte, takže to nepovažuji za vadu, protože při běžném používání rastr není znatelný.

- - -

Při srovnání s Galaxy S II vyšel Samsung o něco lépe. Jeho displej je jasnější, barvy barevnější a bílá bělejší. Pak vedle těchto dvou postavíte iPhone 4 s jeho úžasně jemným Retina displejem a opět se dostaví jeho neduh vybledlosti. Ale jen do té doby než zapnete foťáky a podíváte se na okolní svět skrz displeje těchto telefonů. Rázem pochopíte, že „vybledlost“ iPhonu 4 se nejvíce přibližuje realitě. Razr a Galaxy S II mají sice úžasné a velké displeje, ale jejich barvy mají s realitou jen velmi málo společného.

V internetových diskusích jste určitě zaznamenali problémy s fleky a vypálenými pixely na displeji, kterými by měly trpět některé Razry. Testovaný kousek byl naprosto v pořádku a další kusy, které jsem měl možnost za poslední tři týdny potkat taktéž. Očividně to bude vada jen určité série, proto doporučuji si kupovaný kus v obchodě nejdříve pořádně prohlédnout a ozkoušet. Jak fleky, tak vypálené pixely by měly být nejlépe vidět při volbě tmavého pozadí na displeji.

Hardwarová výbava

Je dnes alfou a omegou, marketingovým tahounem a taky trochu pozlátkem. Je to ale hra, kterou výrobci rozehráli, předhánějí se, kde se jen dá a my jsme jim na to skočili. Pojďme tedy tuto hru hrát dál. Razr není žádný béčko. Naopak, patří k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete koupit. Jeho srdcem je procesor Texas Instruments OMAP 4430, se dvěma jádry typu Cortex-A9 taktovanými na 1,2 GHz. A to není špatné. Procesoru pak zdatně sekunduje 1 GB RAM, 16 GB ROM a celá armáda senzorů a pomocníků, až po standardní konektory microUSB a 3,5mm jack. Pomyslnou třešinkou na dortu je microHDMI konektor. Trošku zvláštní, ale ne úplně nestandardní volbou je použití microSIM. Takže se v případě Razru připravte na stříhání a nebo výměnu u operátora. Já doporučuji druhou variantu, přeci jen je bezpečnější a spolehlivější. Výhodou určitě je i slot na microSD kartu, ten naleznete hned vedle slotu pro microSIM. Paměťovka by určitě potěšila jako součást balení, v krabici ji však nenajdete. Při dnešních cenách to snad moc nevadí.

Nakonec nechybí ani signalizační LED dioda nad displejem, která vás svým poblikáváním upozorní na běžné věci od nepřijatého hovoru, přes nové zprávy všech typů, až po vybitou baterii. V základu její chování nelze nijak nastavit, v Marketu ale naleznete aplikace, které vám to umožní.

- -  -

Telefon samozřejmě kromě GSM (GPRS, EDGE) zvládá i 3G sítě s HSPA. Dále pak WiFi s DLNA a možností vytvořit hotspot a Bluetooth v nejnovější verzi 4.0. Po hardwarové stránce je Razr dostatečně výkonný na to, aby vás při používání nijak nezdržoval, nabídl vám moderní graficky náročné hry, stejně jako práci s obsáhlejšími dokumenty nebo fotografiemi. Celé to pak závisí na optimalizaci použitého OS.

- - -

Výdrž baterie

Razr překvapil. Zpočátku, než jsem se mu dostal pod kůži a dával mu zabrat, vydržel necelý den. Dostával ale hodně do těla a měl jsem ho v ruce od nevidím do nevidím, hrál si s ním, procházel menu, nastavení, stahoval aplikace, brouzdal po webu, neustále četl a posílal tweety, telefonoval nebo hrál hrál hry. Pak jsem dal Razru na chvíli pokoj a s výrazně nižší frekvencí používání vydržel dva dny. Jakmile se jeho užívání ustálilo na průměru, zvládl s přehledem den a půl. Ve výsledků to ale znamená, že se každodennímu nabíjení nevyhnete, nemusíte se ale obávat, že byste baterku o kapacitě 1 780 mAh museli dobíjet v průběhu prvního dne.

- - -

Při přehrávání filmu s nastavenou maximální úrovní jasu se Motorola přihlásila o dobití po 3 hodinách a 25 minutách. Při nastavení jasu na poloviční hodnotu vydržet 4 hodiny a 20 minut.

Fotoaparát a záznam videa

Foťák, chlouba Motoroly Razr. Osm megapixelů, možnost pořizovat širokoúhlé snímky s poměrem stran 16:9, natáčení HD videa. Kvalita fotek a videí posuďte sami z přiložených snímků a záběrů. Já si jen neodpustím poznámku, že foťák mě zklamal, natáčení videa naopak nadchlo. Další, poměrně velkou vadou, je absence mechanické spoušti. Závěrka foťáku se ovládá pouze přes displej.

- -

Za dobrých světelných podmínek vám Razr pořídí pěkné fotky. Jakmile se světlo zhorší, nastupuje viditelný šum a obrázky jsou rozmazané, protože optika nezvládá rychle zaostřit. Nikde také není řečeno, že problém není v rukách autora článku ;-) Nicméně lze s jistotou říct, že na běžné momentky Razr bohatě stačí. Chcete-li však s telefonem více rozvinout umělce skrytého ve vašem já, raději se porozhlédněte jinde, konkurence vám nabídne mnohem víc.

- - -

- - -

S videem je to ale přesně naopak. FullHD rozlišeni (1080p, 30 FPS) už stojí za to a finální výsledek vypadá, jako by ho pořídila jiná optika než ta, která má na svědomí fotky. Obraz je čistý, ostrý a zvuk dostatečně hlasitý, a srozumitelný. Pro pořizování videí, která se nebudete muset bát pustit na televizi s větší úhlopříčkou, mohu Razr jedině doporučit.

Motorola XT910 Razr: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

S foťákem se pojí dobře a přehledně zpracovaná galerie, která vám kromě fotek pořízených Razrem dokáže zobrazit i další online galerie z propojených sociálních sítí. Zobrazení galerie se mění dle vertikálního nebo horizontálního natočení Razru a oba pohledy vypadají dobře a rychle se s nimi pracuje.

Android bez MotoBlur

Jak už bylo řečeno výše, v novém Razru běží Android ve verzi 2.3.5. A ani tentokrát se neobejdeme od drobných úprav grafického rozhraní, které by se dali označit za nadstavbu. MotoBlur to ale není. V telefonu najdete „odkazy“ na příslušnost ke stáji amerického výrobce, ale jsou jen minimální. Není to tak znatelné jako u Motoroly Defy+ nebo dalších starších modelů. Zaplať bůh.

- - -

- - -

Někdo o těchto úpravách hovoří jako o nové generaci MotoBlur, já osobně si ale myslím, že je to naopak. Motorola od MotoBlur pomalu upouští a zásahy do Androidu už nebudou tak znatelné. Což by bylo, vzhledem k akvizici Googlem, vcelku logické.

- - -

Zásahy se tak omezují na některé, níže uvedené aplikace, nabídku vlastních widgetů a drobné grafické úpravy v seznamu aplikací, nastavení, kalendáři a kontaktech. Nenarazíte však na nic, co by vás vyvedlo z míry nebo rozčilovalo. Změny jsou provedeny velmi decentně a mnohdy si jich ani nevšimnete, pokud vedle nemáte telefon s jinou nadstavbou nebo čistým Androidem.

Razr by se měl v prvním kvartále 2012 dočkat upgrade na nový Android 4.0. Tímto novým OS zatím disponuje nový Galaxy Nexus a pomalu se prodírá do dalších starších modelů různých výrobců. Kdy přesně dostane Android 4.0, nebylo v době vydání recenze známo. Vězte ale, že vás budeme včas informovat.

- - -

Důležité funkce jako kontakty, kalendář, úkoly apod. tak zůstaly nezměněny. Motorola zasáhla pouze svými aplikacemi jako je MotoCast nebo MotoPrint, ale o tom až později.

Aplikace a organizační funkce

Razr v základu disponuje standardní várkou nainstalovaných aplikací, mezi které patří například Angry Birds, Flash Player, Maps, Navigation, Quick Office Lite, News, News & Weather a další včetně vyhledávání a hlasového ovládání od Googlu. Poslední jmenované není, kvůli absenci češtiny, moc použitelné. Aplikací není ani moc, ani málo.

V základu snad nic podstatného nechybí, a kdyby snad ano, tak je to vlastně jedno, protože vše potřebné jednoduše stáhnete z Marketu. Já jsem jako vždy mezi prvními stahoval aplikace pro sociální sítě, DropBox, Evernote, Doit.Im a pak také jinou klávesnici. Tuhle možnost na Androidu velmi oceňuji. Možnost stáhnout si jinou, lepší klávesnici s širokým rozsahem nastavení a nabídkou skinů mi na iOS docela chybí.

- - -

O kontaktech se zmíním níže, hlavně o jejich provázanosti se sociálními sítěmi. Kalendář a úkoly jsem chválil už v recenzi Motoroly Defy+ a u Razru to bude stejné. Po dlouhé době základní kalendář, který nabízí vše potřebné a je přehledný, použitelný a praktický. Klobouk dolů. Oblíbil jsem si ho a teď mi chybí, protože na iOS s kalendáři tak trochu válčím a nemohu najít to, co by mi plně vyhovovalo.

- - -

Razr dále nabízí základní funkce jako je budík, který umí nastavit více časů naráz a posunout buzení a zvolený čas dál. Další obligátní funkcí je minutka.

Webový prohlížeč a sociální sítě

Standardní webový prohlížeč, kterým Razr disponuje, je dostatečně rychlý, dobře se ovládá, podporuje multi-touch gesta a otevření více záložek, nebo oken, chcete-li. Pro běžné surfování na cestách bohatě stačí a na velkém displeji Razru je radost brouzdat po webu. Prohlížeč samozřejmě podporuje Flash, takže vám zobrazí i složitější prvky, ty ho ale nepříjemně zpomalují. Můj celkový dojem je hodně pozitivní a po dobu testování, jsem Razr hodně používal pro surfování, mimo jiné jsem skrz něj přispíval i do komentářů pod články. A to velmi pohodlně.

- - -

Díky aplikaci Social Networking jsou opět integrovány nejpoužívanější sociální sítě jako Twitter, Facebook a LinkedIn. Můžete být neustále ve spojení. Všechny ostatní, které by vám snad chyběly, můžete jednoduše doinstalovat z Marketu. Nechybí ani obligátní widgety pro uvedené sociální sítě. Dalších widgetů je nepřeberné množství, a pokud by vám snad nějaký chyběl, nedivil bych se, kdyby byl v Marketu ke stažení.

- - -

Se sociálními sítěmi se pojí i podpora automatického stažení a synchronizace kontaktů, a to i z GMailu. Android provede sloučení kontaktů sám, případně vás upozorní na konflikty, u kterých bude potřebovat váš zásah.

- - -

Když už jsem se otřel o e-mail, mě bych k němu dodat asi víc. Nerad se ale opakuji a proto vás odkážu na recenzi Motoroly Defy+, protože práce s maily je u Razru v podstatě totožná.

Další vylepšení od Motoroly

Razr se i uvnitř odlišuje pár drobnostmi a mezi ty nejzajímavější a nejpraktičtější řadím tyto:

MotoCast bych možná mohl označit za jakousi obdobu „applovského“ iCloud, jen s tím rozdílem, že tu jaksi chybí ten cloud. Jde o službu, která bezdrátově synchronizuje vybraný obsah vašeho telefonu a počítače. Myšlenka jistě dobrá, ale dnes, v době všemožných cloudových služeb, je synchronizace jen s počítačem jaksi mimo.

MotoPrint aneb jednoduchá utilitka pro tisk přímo z Razru. Za předpokladu, že máte vhodnou tiskárnu, je tisk fotek, dokumentů apod. přímo z Razru otázkou jen pár kliknutí. Vše pak probíhá skrz WiFi síť, ke které je tiskárna připojena.

- - -

Smart Actions je naprosto geniální věc, která vám pomůže optimalizovat a zjednodušit používání Razru. Za prvé lze nastavit chování telefonu dle předem určených pravidel. Cosi jako profily, ale formou „když A, tak X“, ale s možností „když A, B a C, tak X, Y a Z“. Kombinací je nepřeberné množství a obrázek si udělejte z přiložených screenů.

Za druhé vám Smart Actions dokážou sami nabídnout vytvoření určitého profilu chování Razru, a to na základě toho, jak telefon používáte. Takový menší „Big Brother“.

- - -

V praxi to znamená, například, dorazím-li do kanceláře, zapne se WiFi, ztlumí se zvuky, změní se tapeta, prodlouží se timeout displeje a vypne se Bluetooth. Nebo když kapacita baterie spadne pod 15%, Razr opět provede sérii nastavených akcí. Jednoduché, funkční, efektivní a praktické. Jakmile Smart Actions přijdete na chuť, budete je chtít používat pořád.

- - -

Nápověda je věc, kterou bych běžně asi pominul a v recenzi se o ní vůbec nezmiňoval. Ale u Razru je to prostě jinak. Motorola očividně myslí na detaily a takhle dobře zpracovanou nápovědu jsem už dlouho neviděl. Nabízí totiž, kromě dobře zpracovaných tipů a triků, mezi kterými najdete opravdu užitečné věci i perfektní instruktážní videa. Pokud si tedy Razr pořídíte, optimálně pod stromeček, tuto část SW výbavy určitě neopomeňte a věnujte se ji hned po uvedení Razru do provozu. Nejen, že vám ušetří čas při poznávání telefonu, ale popostrčí vás tím správným směrem u věcí, na které byste přicházeli až časem.

- -

Závěrečné hodnocení

Nový Razr je velmi neobyčejný telefon. Má své vady, ty ale vycházejí hlavně z použitého operačního systému. Nezbývá než doufat, že Android 4.0 tyto drobné chybky opraví. Celkově je Razr velmi dospělý telefon s dobrou multimediální výbavou, který může směle konkurovat již etablovanému Samsungu Galaxy S II. S ním má plně srovnatelné „vnitřnosti“ a záleží tedy na vašich osobních preferencích, subjektivním dojmu z designu a v neposlední řadě na ceně.

Já osobně, bych rozhodně volil Motorolu Razr. A nakonec to bude hlavně cena, která rozhodně o tom, jestli se Razr stane legendou či ne a jestli jméno svého slavného předchůdce nosí oprávněně. Má totiž všechny předpoklady k tomu se jí stát, ale konkurence je velmi tvrdá a s ostrými lokty.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

64 komentářů

 1. Pekna recenzia, chvalim autora :) Motorola uz dlhsi cas tak trochu vycnieva medzi ostatnymi Androidmi a Razr mi pride hodne podareny, ze by som mu i ten Amoled display odpustil :)

  • No (neregistrovaný)

   No ten displej je najhorsi, aky som na motorolach videl.

   Tento telefon je usity horucou ihlou, coz u motoroly nie je zvykom.

   A ten kto tento telefon ma a je trocha objektivny, nemoze povedat ze ma kvalitny displej ( fleky na displeji, casto trpi mrtvymi pixelami( mal som 2 kusy s vadnymi pixelami ),pri vacsine vidgetov 3 stran rozostrene pismo…

  • No (neregistrovaný): Aha, takze natrafit na dobry kus je problem? No mozno by nebolo na skodu nejaky cas pockat, ked prijdu dalsie serie. Tie prve vzdy mavaju vela nevychytanych much. Vacsinou to plati u kazdeho noveho zariadenia…

  • Displej mu odpustite raz dva. Pri beznem pouzivani je naprosto dostatecny a ze je s nim neco jinak zjistite az kdyz vedle nej polozite jiny, lepsi displej.

  • No (neregistrovaný): Mel jste smulu, ale podle toho bych nesoudil model jako takovy. Testovany Razr byl naprosto v poradku a dalsi kusy, ktere jsem videl taky. Resp. zatim jsem nazivo nevidel zadny kus, ktery by mel popisovane vady displeje.

   A rozhodne si nemyslim, ze by Razr byl usity horkou jehlou. Naopak. Podle me se jedna omvelmi kvalitnina dospely model, ktery muze smele konkurovat Samsungu Galaxy S II.

  • Marek Hajn: Tak ja obecne nemusim technologiu Amoled, mal som zapozicany SGS2 i Galaxy Tab a z toho displaye ma po case zacali boliet oci…

  • biscuit84: Zcela neoficialne. Kousky od Sunnysoftu jsou v poradku. Oproti tomu Vodafone nejspis dostal tu vadnou serii. Ale je to neofiko nepotvrzene info vychazejici z mych zkusenosti.

  • biscuit84: Ja jsem proti AMOLED displejum taky trochu vysazeny. Nakonec to pisu i v recenzi. Pro me, stale a porad, vede displej iPhone 4.

  • Marek Hajn: Tak som na tom rovnako, pre mna su top IPS displaye, ci uz u Applu alebo u LG :)

  • Neoplex (neregistrovaný)

   Marek Hajn: vsichni iPhonisti jsou zaujati vuci Amoled displejum. A to mi i trochu vadilo na recenzi, ktera byla misty lehce zaujata a od zacatku bylo jasne, jakeho vyrobce uznavate. Docela mi to pokazilo dojem, z jinak hezky napsane recenze.

  • Neoplex (neregistrovaný): Nic ve zlym, ale jste vedle. Nepreferuji zadneho vyrobce, naopak mam rad rozmanitost trhu. To, ze pouzivam iPhone a ten je v nektrych oblastech svetlne roky pred ostatnimi, ale zaroven v jinych zaostava, neznamena, ze nekoho preferuji.

   Razr se mi hodne libil, ale jsou proste veci, ktere.modernim telefonum neodpustim a budu je kritizovat. Mate samozrejme plne pravo na svoji kritiku vuci me, stejne jako ja vuci telefonum ;)

  • Autor recenze asi ještě žvatlá dudlík, když za mínus považuje microSD. Nevím, jakou jinou kartu by chtěl do tenkého těla Razru narvat. Já s pamětí 16 GB + 64GB microSD nemám žádný problém ;-) Pokud si někdo myslí, že na iPhone není, tak Steve Jobs v roce 2004 ještě čůral do nočníku a o tom, že nějaké mobil má v sobě GPS a navigaci (Motorola A780, Linux) a umí rozpoznat ručně psaný český text si mohl nechat jen zdát. Bratr Slovák XSARAHDI má s česko/slovenskou lokalizací pravdu jen částečně. Razr obsahuje českou lokalizaci – slovník českých slov včetně háčků a čárek, menu jen nelze přepnout do češtiny a psát jednotlivá písmenka s háčka a čárky. Autor WHITEHAND si stěžuje, že „Dvě pro mě klíčové vlastnosti – výkon a displej, Motorola totálně… pokazila.“. Co konkrétně mobil „nestíhá“ už ale radši neuvádí… Pokud jde o displej, je špičkový, pokud chcete vidět křunt, kupte si iPhone. Já jsem s Razrem maximálně spokojený a neměnil bych :-)

  • Kevil: Na tupý komentáře většinou nereaguji, ale až si vyndáte ten dudlík, co žvatláte, tak mi napište, kde si stežuji na microSD. Diky ;)

  • Omlouvám se, přehlédl jsem, že píšete o microSIM kartě, ne microSD… ;-)Nicméně i tak nevidím důvod, proč jste uvedl microSIM do záporů. SIM stejně vložíte do telefonu zpravidla jen jednou.

  • Kevil: V pohodě ;)

   Zde musím naprášit kolegu Hrmu, protože microSIM do nevýhod uvedl on při editaci a vkládání článku do systému.

   Jak se můžete dočíst zde v diskusi, já osobně microSIM za nevýhodu nepovažuju ;)

  • Petr (neregistrovaný)

   Kevil: MicroSim si musis upravit pokud si sikovnej a nepose… to tak dobry jinak musis za operatorem (a pripadne bez backupu kontaktu si nahranej jeste vic) stejne jako u iPhonu napr….takze zapor to proste je….komentar na iPhone a displej nebudu hodnotit…je videt ze totalne nevis o cem mluvis-pises….ale takovych lidi jsou diskuze plny….ale co mame demokracii:):)

 2. skoda, ze uz Motorola nedava poriadne fotaky ako ked spoluoracovala s Kodakom na Z5

  • Fotak pro me byl velkym zklamanim. Naopak nataceni videa Razr zvlada naprosto na vybornou.

   Co se tyce fotek, tak jsem ale rozmazlenej iPhonem 4.

 3. Udivuje mě, že „-“ není nevyměnitelná baterie, to už se nepovažuje za negativum?

  Osobně si nemyslím, že by to byl kandidát na nějak významné zařízení, příliš rozporuplné vlastnosti. Od displeje přes SIM a baterii po „nevím kam patřím“ (např. grafická nenadstavba).

  • Souhlasím, zapomněli jsme na to, jdu to doplnit.

  • Jiří Hrma: Ja osobne nevymenitelnou baterii nepovazuji za minus. Mam to tak v iPhonu, ma to Razr, Nokia N9 i Lumia 800. Zatim mi to nikde nevadilo a ani jsem se nesetkal se situaci, kdy bych potreboval baterii nutne vyndat nebo vymenit.

   Naopak, diky tomuto reseni jsou konstrukce telefonu dostatecne pevne.

  • Jiří Hrma: Tak pre Mareka ta Microsim a nevymenitelna bateria nemusi byt minus, kedze je zvyknuty z iPhone… ale recenzia vyzaduje nadhlad, takze je dobre, ze sa to medzi negativami objavilo….

  • biscuit84: Presne tak. Ja microSIM (ma ji cim dal tim vic telefonu, vcetne nove Omnie W) a nevymenitelnou baterku rozhodne nepovazuji za minus. Z meho pohledu nijak neprekazi pohodlnemu pouzivani telefonu.

  • Marek Hajn: Samsung Omnia W tuším nemá microSIM, nebo alespoň prototyp co jsem měl chvíli půjčený měl klasický slot na SIMku :)

  • Jiří Hrma: Nemuzu to rict na 100%, ale kdyz jsem dnes byl v Sunnysoftu pro Galaxy Note, jeden pan si tam kupoval Omnii W a strihali mu do ni microSIM.

  • martan (neregistrovaný)

   Marek Hajn a Jirko: nevymenitelnu bateriu je mozne povazovat za negativum. S tym suhlasim ze treba mat nadhlad a aj ked pre mna je to jedno, niekto iny moze mat dve baterky a pocas dna ich meni. MicroSIM je vsak o niecom inom. Povazovat kazdu novu technologiu ci ine vylepsenie, ktore sa prejavi az v buducnosti za negativum je nezmysel. Zatial trend microsim nastupuje pomaly, ale casom nan prejdu vsetky telefony a obycajne sim sa prestanu pouzivat, to je skratka fakt. Treba sa s nim zmierit … ;-)

 4. Vzhladom na velkost displeja je toto uz strasne padlo.Drzal som to v ruke a rozdiel oproti SGS2 je uz citit. Nic pre moje ruky :)

 5. Jakub Čermák (neregistrovaný)

  Shodou okolností jsem si telefon nedávno pořídil. Pěkná recenze, minusech vám chybí nevyměnitelná baterie a senzorové klávesy, kterým jako bonus občas zlobí podsvícení (nebo alespoň jsem nevysledoval, kdy má svítit a kdy ne). Ostatní „-“ jsou imho nepodstatné – microsim má nevýhodu jen v tom, že musím vysolit stovku za mikrosim (pokud máte taky takovou prastarou kartu jako já, že to nejde prý jen stříhnout), dodávaná sluchátka jsem nepoužil nikdy u žádného stroje (aspoň za posledních 5 let), foťák je na vyfocení jízdního řádu nebo papíru dobrý až dost, a k ničemu jinému si nedokážu představit, že by libovolný foťák šel použít. Leda tak na nějaké drobné momentky, ale vždy to bude mít mizernou kvalitu. Přepálenost barev subjektivně pozoruji, ale možná je to tím, že přecházím z 3,5 roku starého rezistivního displeje, a nemám pocit, že by mi to nějak vadilo, mělo by to zlepšit čitelnost na slunci. Softvarově je telefon promáklý, ostatní androidy, co jsem viděl, jsou takové nestabilní a nedomrlé, přišlo mi, že Motorola konečně pochopila a narozdíl od HTC, které se snaží předělat vše svým zaseklým Sense, tak vzala základ a jen doplnila věci, které tam chyběli (tasky z exchange, integrace s FB i do kontaktů, …). Systém je rychlý a ještě mi nic nespadlo (teda, dobře, jednou jsem si všiml error hlášky během vypínání, ale ta zmizla, než jsem si ji stihl přečíst :) )

  • S tou SIM me to udivuje. Ja jsem menil 2 SIM za microSIM u T-Mobilu a jednu u O2 a vzdy to bylo zadarmo. Nikdy ani nenaznacili, ze by chteli neco zaplatit. U O2 to dokonce byla mnoho let stara SIM.

   Jinak diky za pochvalu recenze.

  • Bacan (neregistrovaný)

   Podsvícení kláves je vždy podle toho, kde se nacházíte. Pokud jste na slunci, svítit nebudou, ve tmě zase ano :)

 6. poterienko (neregistrovaný)

  Jen drobnost, co mě trkla do oka. Cituji „obrázky jsou rozmazané, protože optika nezvládá rychle zaostřit“, tato věta nedává smysl. Buď jsou rozmazané, protože sw nastavil moc dlouhý čas a nebo jsou neostré, protože objektiv nestihl zaostřit.

  Jinak fotky mobilu taky nic moc, příště bych raději rozsvítil lampičku, než blejskat bleskem…

 7. Nejprve chci poděkovat za pochvalné komentáře a vzápětí se omluvit za fotky Razru, které stojí za prd, vím to. Bohužel světelné podmínky (venku bylo a je fakt hnusně) nedovolovaly fotit bez blesku. Slibuji, že v příští recenzi se polepším. Děkuji za schovívavost.

  • martyl (neregistrovaný)

   Ja vzdy pockam az ramecek zmeni barvu na zelenou a pak az mackam spoust afotky mi na mobil prijdou v pohodě. Rozhodne na motoroly jsou parádní proti napriklad milestone a milestone 2. Co se mi libi, je vykon LED diody….ve srovnani opet mm2 a galaxy ace

  • johny (neregistrovaný)

   Shovívavost, čeština je zrádný jazyk :)

  • johny (neregistrovaný): Diky ;) nevsiml jsem si.

  • PetrM (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Opravte si úvod článku, pocity jsme určitě nenabili, ale nabyli.

 8. Tak pridam aj svoj nazor. 1-micro sim pohoda,aj tak sa nato casom prejde.

  2-bateria by mi dost vadila,na sgs2 mam dokupenu sirsiu bateriu,podla mna telefon lepsie vyzera kedze je trosku sirsi(mne osobne ten super slim style nevyhovuje) a este ma aj vecsiu kapacitu co je super.3-dysplej je farebnejsii ale je to o zvyku. Ak porovnam slcd radsej mat trosku viac farieb ale slusnu citelnost na slnku.

  • martyl (neregistrovaný)

   P.S. Omlouvam se za špatné umisteni sveho příspěvku :)

 9. martyl (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat k vadě displejů. Razry od sunnysoftu nemaji ani flicek viditelny na uplne černé ploše za úplné tmy? Muj telefon od vodafonu toto má. Jinak ale naprosto v poradku a jakmile je treba jen slabé svetlo žárovky, fleky uplne zmizi. Kdybych o nich nečetl, nevěděl bych vubec, ze neco takového je.

  • Nemohu rict, ze vsechny Razry od Sunnysoftu jsou v poradku, ale videl jsem tri kusy od nich a vsechny byly v poradku, displeje bez vad.

   Pokud si budete Razr kupovat v Sunnysoftu osobne, myslim, ze vam ho radi predvedou.

 10. Já bych se naopak přiklonil k tomu, že RAZRy jsou šité horkou jehlou. Měl jsem v ruce pět kusů a čtyři z nich vykazovaly vady. Mrtvé pixely a znatelné fleky po celém displeji u dalšího kusu nefungoval fotoaparát.

  Jinak RAZR je kvalitní zařízení se kterým jsem byl spokojený, dokud nešel do servisu. Překvapivě.

  Děkuji za recenzi a přeji hezké vánoční svátky.

  • Ja diky. Preju pevne nervy a stastnou ruku pri vyberu noveho telefonu. Aktualne testuji Samsung Galaxy Note a musim rict, ze je hodne povedeny ;)

   Pristi tyden se muzete tesit na prvni dojmy a pak na recenzi ;)

  • Ondrej (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Díky za recenzi, ale světlo do volby mi to nepřineslo…pořád nevím jestli Galaxy Nexus nebo tuhle Motorolu…:-)

  • Martan (neregistrovaný)

   Ondrej (neregistrovaný): ak vyberas medzi tymito dvomi, tak rozhodne nexus. Mam ho tyzden a nema chybu. Konecne cisty android, slusna vydrz, istota updatu, hd displej … Rozhodne lepsie ako motorola.

  • monak (neregistrovaný)

   Mno, on to nebude jen Razr, co je šitý horkou jehlou.

   Mám Defy a těch problémů jsem měl víc než dost.

   S tím je také spojená nevyměnitelná baterie. Už několikrát se mi stalo, že telefon zamrzl a nešlo s ním dělat vůbec nic. Pomohlo jen vytažení baterie.

  • Ondrej (neregistrovaný): No, volil bych hlavně podle displeje. Jestli vám stačí 4,3″ Razru nebo požadujete větší. Galaxy Nexus je taky novější a už rovnou z výroby má ICS. Motorola se ho dočká, ale nevíme kdy.

  • Ondrej (neregistrovaný)

   Martan (neregistrovaný): Díky, jen mě děsí ta velikost…a foťák není lepší než na mém starém dobrém Desire…:-(

 11. Osobně si taky myslím, že RAZR je šitý horkou jehlou. Měl jsem PHOTON 4G a tam to bylo uplně jinak. Špičkový displej, provedení, skvělý fotoaparát a přístroj makal naprosto bez problémů. Kdyby mi dal někdo znovu na výběr mezi RAZRem a PHOTONem, jednoznačně bych si vybral PHOTON…

 12. whitehand (neregistrovaný)

  Dvě pro mě klíčové vlastnosti – výkon a displej, Motorola totálně… pokazila.

  Displej je očividně nepovedený a PowerVR SGX540? Pro mě zklamání a RAZR bych rozhodně nechtěl. Navíc pokud má stejně velký displej jako SGS2, ale telefon je celkově daleko větší, navíc design telefonu je podle mě taky katastrofa, nevidím důvod proč jít do RAZRU a ne do SGS2.

 13. Uživatelem nevyměnitelnou baterii nevnímáte jako mínus? No to je tedy síla. Kam ten svět spěje? Představte si, že nebudete moci opravit auto, proto že si to výrobce nepřeje? To Vám připadá jako výhoda? Jen způsob jak z Vás tahat prachy, nebo zkrátit životnost přístroje. Jak(lépe: za kolik) takový přístroj za rok, či dva prodáte? Kdo si koupí starší smart, který bude muset poslat hned do servisu, aby v něm vyměnili baterku?

  • Nevnímám. Je to trend, kterým se budou výrobci ubírat dál a když se podíváte na trh, telefonů s pevně zabudovanou baterkou je čím dál tím víc.

  • Thomasino (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Mylsím si, že nevyměnitelná baterie je krok zpět. Jsem rád že na SGSII si můžu vybrat jestli budu používat tenkej jednodenní telefon nebo akceptovatelně tlustší dvoudenní telefon.

 14. securid (neregistrovaný)

  Samá výkonnost a za půl roku už aktualizace nepůjde :D Ps. Od HW tl. fotoaparátu výrobci do budoucna upouštějí takže to nelze uvádět jako chybu přístroje.

 15. Pjenkys (neregistrovaný)

  Trochu jsem se podivil, že v recenzi píšete, jaká je škoda, že k telefonu není paměťová karta. Telefon má 12GB uživatelské paměti (myslím), což je pro spoustu lidí naprosto dostačující. Motorola by k telefonu dodala 8, nebo 16GB kartu. To by bylo sice fajn, ale zvedlo by to cenu a lidi, kteří zase opravdu chtějí spoustu místa a koupili by si 32GB kartu, by měli jednu 16GB kartu zbytečně.

 16. autor je vysazeny na amoled technologii, tak ji udupe pod cernou zem…ja naopak amoled miluju a vsechno ostatni mi prijde jako nedorobek…. ale nepisu neobjektivne recenze….

 17. tento mobil som casom chcel kvoli dvojjadrovemu procesoru a tomu qHD displeju ale stastie, ze cena ma odratila a tak isto po precitani recenzie som si vsimol ze to ma microSIM jaj stastie, ze som tu motorolu nekupil

 18. xsarahdi (neregistrovaný)

  Ako je možné že to nemá CZ/SK lokalizáciu keď tam je Android ??? Android je podľa mojich znalostí multijazyková platforma ktorá už v základe obsahuje CZ/SK lokalizáciu…Tak ako je možné, že Motorola to nemá a ani v oficiálnej distribúcii???Je to vôbec možné??? Pripadá mi to ako by Motorola zámerne CZ/SK jazyk vymazával!!!Už len kvôli tomu by som to nekúpil, nie že by som mal problém s Ang. jazykom ale ide o princíp. Keď chce moje peniaze tento američan tak nech nevymazáva môj materinský jazyk ktorý tam evidentne bol a je v Androide stále !!!

 19. Zdravím je možné poprosit o snímky v plném rozlišení? Mám také RAZR ale jeho fotoaparát podává dost tristní výsledky. Takže bych rád porovnal oba fotoaparáty. Předem děkuji.

  • xsarahdi (neregistrovaný)

   Zaujímavé,že ešte ani tu na SM mi nikto nevie nik odpovedať na túto zásadnú otázku týkajúcu sa Motoroly. :-(

   PF 2012

 20. Raději bych viděl na pultech Milestone 4 – člověk musí šetřit telefon jelikož není adekvátní náhrada s HW klávesnici.

 21. lindros (neregistrovaný)

  Jak vám na Razru funguje wifi hotspot? Já to nějak nemůžu rozchodit. Notebooky se mi nedaří připojit (WIN XP ani WIN 7). Telefon HTC sensation se mi naopak k Razru připojit podařilo.

  Předem díky za konstruktivní rady!

 22. KURTHOR (neregistrovaný)

  Vyplatí se více Asus PadFone nebo tohle? Parametry podobné, pro RAZR možná skoro lepší… Pro Asus zas mluví možnost jen monitoru (tabletu)… Co si o tom myslíte?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).