Domů » Bleskovky » Mobilní Ubuntu bude v průběhu příštího roku dostupné také pro high-end zařízení

Mobilní Ubuntu bude v průběhu příštího roku dostupné také pro high-end zařízení

O mobilní verzi populární linuxové distribuce Ubuntu jsme již nějaký ten pátek neslyšeli, nyní však stojaté vody rozpohybovaly nové informace mluvící o tom, že tento operační systém zavítá na high-end smartphony již během příštího roku. Společnost Cannonical stojící za vývojem oznámila, že uzavřela první dohody se čtyřmi velkými výrobci smartphonů. Konkrétní jména bohužel tají.

  

Ubuntu je navrženo ve verzích pro dvě kategorie smartphonů – nižší třída musí mít alespoň dvoujádrový procesor a 512 MB RAM, zatímco vyšší potřebuje čtyřjádro a 1 GB operační paměti k tomu. Důvod je prostý – výkonnější zařízení totiž po připojení k monitoru mohou fungovat jako PC.

Díky tomu, že Ubuntu je open-source, bude podobně jako u Androidu zdrojový kód volně dostupný. Již v tuto chvíli je k dispozici SDK pro vývojáře. Co myslíte, má Ubuntu šanci se prosadit nebo se jedná jen o další výkřik do tmy?

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

7 komentářů

 1. Pomalé, pomalé! Co se týče vývoje.

 2. vlada (neregistrovaný)

  Pokud bude dualboot s Androidem + dostupny dock, jdu do toho uz jen ze zvedavosti :)

 3. Thegrid (neregistrovaný)

  Tak k něčemu podobnému bude muset dospět každý systém. Mobily začínají vyrovnávat PC minimálně v nejběžnějších věcech, jako prohlížeč, email, youtube atp.. a je tedy nasnadě připojit mobil k monitoru/tv, než startovat zbytečně pc.

 4. MoB (neregistrovaný)

  Mně se to líbí a rozhodně by to dávalo smysl – moderní chytré telefony mají výkonu na rozdávání.

 5. Lister0 (neregistrovaný)

  Určitě šanci mají hlavně z toho důvodu, že Samsung a jiní výrobci hledají alternativu k Androidu. Google nasazuje svými Nexusy poměrně vysokou laťku i z hlediska ceny. Samsung zkouší hloupý tizen (a neumí to) a přitom tu má nadějný projekt ve formě Ubuntu. Velký přínos vidím taky v tom, že může telefon fungovat jako PC a vypadá celkem dobře. Uvidíme, jak bude fungovat, ale tohle by se na trhu mohlo prosadit. Líbí se mi to, přestože bych si to, díky mé preferenci W8/WP, nekoupil.

  • Tizen je nepoměrně schopnější systém než WP. A kromě Samsungu na něm dělá i Intel. Nelíbí se mi, že Tizen preferuje hlavně HTML aplikace, ale zvládá i nativní v Qt. Mimochodem jediný OS, který Qt nepodporuje, jse právě WP. Pro Sailfish a Ubuntu to je výchozí grafický framework, pro Android je už oficiálně a funguje i na iOS a Tizenu. K tomu navrch běhá na všech desktopových OS. Akorát stupidní a ořezaná architektura WP/RT to neumožňuje.

 6. Marek (neregistrovaný)

  Konecne plnohodnotny operacni system. Urcite vyzkousim.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).