Mobile World Congress 2013: Na jaké novinky se můžeme těšit? (přehled)

Už toto pondělí se otevřou brány nového výstaviště v Barceloně při příležitosti konání dalšího ročníku Mobile World Congressu. Naše redakce bude u toho a v tomto článku se podíváme, co nás čeká a nemine.

První kvartál se během několika posledních let stal významným obdobím pro všechny fanoušky moderních technologií, a mobilní elektroniky obzvlášť. Hned v lednu nás vždy zaplaví nával novinek na lasvegaské konferenci CES, na které se tradičně představují nové trendy, které se budou v nadcházejícím roce výrobci snažit protlačit mezi širokou veřejnost. A ačkoliv se nejedná o specializovanou akci, i zde se často objeví nějaký zajímavý smartphone či tablet. A ani letos tomu nebylo jinak.

Ty pravé žně pro mobilní nadšence ale přicházejí až v únoru, kdy se v Barceloně koná tradiční Mobile World Congress. Je sice pravdou, že se řada výrobců (HTC, Samsung a další) vytasí se svými největšími trumfy na zvláštních akcích, aby jejich představení nezapadlo v záplavě dalších zařízení, přesto se ale i letos máme rozhodně na co těšit. Pojďme si tedy přiblížit, čeho bychom se mohli od jednotlivých značek příští týden dočkat.

Samsung: Galaxy S4 až na samostatné akci v březnu

Jak už jsme naznačili výše, obecně se příliš nepředpokládá, že bychom mohli na MWC zahlédnout jeden z nejočekávanějších telefonů tohoto roku, Samsung Galaxy S4. Naše zraky tak snad alespoň spočinou na novém Galaxy Note 8.0, případně na třetí generaci tabletů Galaxy Tab. Objevily se i spekulace týkající se odhalení nějakého zařízení s operačním systémem Tizen nebo chytrých hodinek Galaxy Watch, o jejich pravdivosti ale spíše pochybujeme.

 

HTC: Vlajková loď už byla představena

Vlajková loď HTC One už sice byla představena, nepředpokládáme ale, že by tchajawanský výrobce přijel do Barcelony s prázdnou. V kuloárech se mluví o odhalení dvou zařízení střední, respektive nižší třídy – modelech M4 a G2. Možná přijde řada i na onen záhadný tablet s Ubuntu OS.

Nokia

Nokia bude na MWC pořádat tiskovou konferenci, která se uskuteční 25. února, nicméně nových Lumií se zde pravděpodobně nedočkáme, ty si finský výrobce chystá až na samostatnou akci Nokia World, která se uskuteční v průběhu dubna v Londýně. Spekuluje se rovněž o představení tabletu s Windows RT, který by se mohl objevit už v Barceloně. My na konferenci každopádně nesmíme chybět a přineseme vám informace z první ruky, nicméně už teď je jasné, že klíčové telefony se objeví až na Nokia Worldu.

Aktualizováno: Vypadá to, že Nokia nakonec na MWC ukáže dva levné Windows Phone 8 telefony – Lumia 520 a Lumia 720.

Sony

Japonci představili své nejžhavější novinky už v lednu. Předpokládáme tedy, že se bude dění na jejich stánku točit právě kolem smartphonu Xperia Z a tabletu Xperia Tablet Z. Co se nových zařízení týče, v úvahu připadají dva modely střední třídy s dvoujádrem a Androidem 4.1 – Xperia L a Xperia SP.

 

LG: Premiéra představených novinek

Největší hvězda jihokorejského stánku je po nedávném představení vlajkové lodi Optimus G Pro zřejmá, návštěvníky veletrhu k němu ale rozhodně nebude lákat jenom ona. Očekává se rovněž odhalení dvou dalších novinek, modelů F5 a F7, a na řadu mají prý přijít i letošní přírůstky do řady L-style a nástupci modelů Vu a Vu 2.

Asus

U Asusu jsme si poslední dobou zvykli na samá zajímavá zařízení a ani letošní MWC by neměl být výjimkou. Chystají se prý nové tablety s Windows 8 a na řadu by měli přijít i nástupci osvědčených modelů jako Transformer Pad Infinity a Padfone. Mluví se i sedmipalcovém Fonepadu na platformě Intel. U Asusu tedy letos bude rozhodně živo.

Hewlett-Packard

HP se po svém neúspěchu s platformou webOS a TouchPadem snaží znovu proniknout do světa tabletů, tentokrát za pomocí Androidu. Na MWC bychom se prý mohli dočkat nového přírůstku s Jelly Beanem běžícího na výkonném chipsetu NVidia Tegra 4. Spekuluje se dokonce i o smartphonu, nechme se tedy překvapit, nicméně MWC v podání HP by letos mohlo být velice zajímavé.

 

Motorola

Moc bychom si přáli, aby se v Barceloně objevil X-Phone od Motoroly. Tento skvěle vybavený telefon s kevlarovým šasi si ale Google zřejmě nechá až na vlastní konferenci Google I/O. Naděje ale umírá poslední, třeba se dočkáme příjemného překvapení.

Acer

Na stánku Aceru se určitě dočkáme čerstvě představených dual-sim modelů řady Liquid, E1 a Z2. Společnost by jim podle spekulací mohl dělat i jejich dosud neodhalený vybavenější bratříček a vyloučená není ani řada levných tabletů s Androidem. 

Lenovo

Čínské Lenovo se na CESu vytasilo jednak se dvěma zajímavými hybridy tabletu a notebooku s Windows 8, ale především se supervýkonným smartphonem IdeaPhone K900 běžícím na chipsetu od Intelu. Ten bude podle očekávání hlavní hvězdou firmy také na MWC, kde bychom se snad mohli dozvědět podrobnosti o jeho dostupnosti a předpokládané ceně.

 

Huawei

Z Číny se do Barcelony chystá ještě jedna zajímavá výprava, a sice od společnosti Huawei. Ta na CESu představila dva našlapané přístroje s Androidem, pětipalcový Ascend D2 a šestipalcový Mate, a sympatický telefon střední třídy Ascend W1 s Windows Phone 8. Ty se určitě objeví na veletrhu i tentokrát a aby toho nebylo málo, společnost jim budou s největší pravděpodobností dělat ještě modely Ascend P2 a P2 Mini.

ZTE

A Čína ještě jednou. Také ZTE představilo v Las Vegas svého výkonného zástupce s pětipalcovým displejem. Model Grand S se tak jistě objeví i v Barceloně. Společnost mu budou dělat „dvě významná mobilní zařízení“, z nichž alespoň jedno poběží na operačním systému Firefox OS. U ZTE tedy bude rušno.

Kromě výše uvedených nejvýznamnějších výrobců se také na letošním Mobile World Congressu můžeme těšit na celou řadu menších stánků, u kterých se to vždy jen hemží zajímavými nápady z řad samotných zařízení či třeba jen praktických doplňků. Těšíme se i na zajímavé technologie a řešení, která by v budoucnu mohla mobilní trh obohatit.

Jak už jsme zmínili výše, SmartMania nesmí ani letos v Barceloně chybět, takže se můžete těšit na celou řadu zajímavých článků a videopohledů. Aby vám nic neuniklo, doporučujeme vám přihlásit se k odběru našeho kanálu na YouTube, případně nás můžete sledovat na Twitteru. Mobile World Congress začíná už 25. února 2013 a těšíme se, že u toho budete s námi!

-

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku