Domů » Recenze » Recenze netradičního UMPC Mivvy UM400

Recenze netradičního UMPC Mivvy UM400

Velká recenze UMPC Mivvy UM400 s 1GHz procesorem, 768MB RAM, 64MB VGA, 30GB HDD a 6,5″ dotykovým WVGA displejem

-Za několik dní se v České republice začne prodávat očekávané UMPC Mivvy UM400. Jedná se o výborně vybavené zařízení s dostatečně rychlým procesorem, kvalitním displejem, velice dobrou výdrží a především příznivou cenou; navíc se může pochlubit i výsuvnou hardwarovou klávesnicí, která usnadní psaní v terénu. Mivvy UM400 je kompaktní mobilní kancelář, která vás na cestách nezklame.

Za zapůjčení UMPC děkuji společnosti E-SHOP s.r.o. . Mivvy UM400 si můžete zakoupit v jejich internetovém obchodě.

 

Klady (+)
výkon
rozměry, hmotnost
Wi-Fi 802.11b/g
možnosti rozšíření (GPS, TV, WWAN)
hardwarová klávesnice
výdrž na baterie 
 
Zápory (-)
výsuvný mechanismus
zahřívání
obsah balení

 

Technická specifikace
Operační systém: bez OS, Linux, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista Home Premium (možnost volby)
Procesor: VIA ULVC7-M, 1.0 GHz, nanoBGA2, FSB: 400 MHz
Paměť: DDR2-533, 768 MB RAM
Chipset: VX700
Grafický čip: integrovaný na VX700, UniChromePro jádro, 64MB
Displej: dotykový LCD 6.5″ palce, TFT, WVGA (800×480), LED podsvícení
Pevný disk: HDD PATA, 1.8“, 5 mm tloušťka, 4200rpm, 30GB
Baterie: Lithium Polymer baterie s kapacitou 3900mAh, celkem: 28.86 wattů
Komunikace: Wireless LAN, USB, I/F, 802.11.b+g
Bluetooth: RealteK, Bluetooth 2.0+EDR, USB2.0 I/F, class II
Webová kamera: 300K pixelů, VGA rozlišení, USB I/F, použitelná pro Video přes IP
Reproduktory: Mono, 1watt
Rozměry: 190 x 120.8 x 28.3 mm
Hmotnost: 720 gramů
Konektory/Porty: USB 2.0 x 2,SD/MMC čtečka karet s podporou SDIO, VGA out, výstup na sluchátka, mikrofon nebo reproduktory
Volitelné příslušenství: Dokovací kolébka, GPS navigace, TV tuner, WWAN modul (UMTS), ochranná fólie na displej

Model Mivvy UM400 jsem měl zapůjčený na 14 dnů. Po uvedení do prodeje bude dostupných několik variant, které se budou lišit v předinstalovaném operačním systému a doplňkovém příslušenství (GPS modul, TV tuner, dokovací stanice). UM400 jsem v prvních dnech testoval s Windows XP Home edition, poté jsem se rozhodl používat moderní operační systém Windows Vista Ultimate edition. Při testování s Windows XP fungovalo vše naprosto bez komplikací, výrobce pro XP nabízí vlastní ovladače (pro dotykový displej a další periferie). Start systému Windows XP se pohyboval okolo 30-40 vteřin, což je myslím výborný výsledek. O Vistě si podrobně povíme až v dalších odstavcích.

 

Obsah balení
– UMPC Mivvy UM400
– baterie (2 článková, Li-Pol 3900mAh)
– dotykové pero
– napájecí kabel
– CD s ovladači
– manuál

Jak je vidět, v balení se nacházejí pouze základní součásti pro práci. Ochranný obal nebo externí mechanika, kterou někteří konkurenční výrobci ke svým UMPC dodávají, by určitě nebyla na škodu. V prodejní verzi se zřejmě dočkáme širšího příslušenství. Tuhle informaci se ale do data uveřejnění této recenze nepodařilo potvrdit. Nicméně i kdyby tohle mělo být všechno, je to myslím přijatelné vybavení vzhledem k tomu, za jakou cenu se UM400 prodává.

 

Vzhled, provedení a design
UMPC by mělo být zařízení s co možná nejmenšími rozměry a přívětivou hmotností, které dokáže zastat funkce klasického PC a především zajistit dokonalou mobilitu. Kryt Mivvy UM400 je celý vyrobený z pevného plastu, díky tomu se hmotnost zastavila na hodnotě 720 gramů, pokud si s sebou na cesty vezmete i napájecí kabel, připočítejte ještě dalších 140 gramů. Rozměry UMPC v zavřeném stavu jsou 190×121×28 mm (což je zhruba jako trochu silnější kniha), po vysunutí klávesnice je výška UMPC zhruba 240 mm. Pokud tyto hodnoty srovnáme s konkurencí, zjistíme, že je Mivvy rozměrově velice příjemné zařízení s vyhovující hmotností. V batohu jej téměř necítíte, ruce vás při držení nebudou bolet ani po delší práci.

- -

Celá konstrukce se skládá ze dvou částí – horního dílu s displejem, a spodní části s hardwarovou klávesnicí. Horní díl se nese v duchu černé metalízy, která vypadá velice stylově a dodává zařízení jistou exkluzivitu. Spodní díl je nastříkaný nenápadnou stříbrnou barvou, nicméně na dolní části zařízení najdeme ještě matný černý plast. Drobné výhrady bych měl ke kvalitě zpracování výsuvné konstrukce. Na krajích horního dílu jsou umístěny malé kolejničky, které zajišťují vysouvání klávesnice. Při zasunutí je mezi oběma díly znát drobná vůle a je celkem pravděpodobné, že po dlouhodobějším používání se bude ještě zvyšovat. Není to nikterak výrazné a u mechanických částí se s tím jednoduše musí počítat.

- -

Na horní straně zařízení se kromě dotykového 6,5″ displeje nacházejí i klíčová ovládací tlačítka, která vám usnadní práci a pohyb v operačním systému. Nad displejem se nachází objektiv VGA kamery, kterou můžete využít pro snímání autoportrétů a především videokonference, v jeho okolí je umístěna dvojice mikrofonů. Displej není situován přesně do středu zařízení, jelikož na levý okraj se musela vtěsnat ovládací tlačítka. Ta jsou rozdělena do několika funkčních skupin (ovládání funkcí systému, navigace, myš); úplně první tlačítko slouží ke spouštění Centra mobilních zařízení (pouze Vista), kde lze upravovat hodnotu podsvícení displeje, hlasitost, přepínat na druhý monitor případně zobrazit aktuální kapacitu baterie). Ve Windows XP toto tlačítko slouží k regulaci hlasitosti (celkem 8 úrovní). Druhé tlačítko s lupou slouží ke změně rozlišení (Vista i XP, je však potřeba doinstalovat potřebné ovladače). Třetí tlačítko emuluje funkci klávesy Enter; i když nechápu, proč výrobce tuto funkci nepřiřadil čtyřsměrovému ovladači, který se nachází hned pod ním. Ten bohužel akce potvrzovat neumí, zvládne pouze pohyb do stran (emulace šipek klávesnice). Jeho citlivost je dostatečná a velikost vyhovující. Zbývají nám dvě tlačítka, která slouží k emulaci pravého a levého tlačítka myši; v kombinaci s malým touchpadem v pravém dolním rohu je takto zařízení možné (po troše cviku) celkem snadno ovládat. Na touchpad jsem si musel chvíli zvykat – správné nastavení citlivosti v operačním systému můj problém poměrně snadno vyřešilo. Je škoda, že ovládací klávesy nedisponují alespoň slabým podsvícením, které by ulehčilo orientaci při práci v noci.

- -

- -

Ve spodní části pod displejem nalezneme pětici systémových diod. Ty jsou modře podsvíceny a informují a aktuálním stavu Bluetooth modulu, Wi-Fi, práci HDD, stavu baterie a celkovém pohotovostním režimu. Dioda pro baterii společně s pohotovostní diodou mají hned tři stavy; u baterie je stálým svícením signalizován plný stav dobití nebo probíhající nabíjení. Pokud dioda nesvítí, baterie se nedobíjí. Když bliká, je kapacita baterie nižší, než 10%. U Power diody (pohotovostní), je svícením znázorňován stav hibernace, pokud je zhasnutá, znamená to, že je systém normálně spuštěný, a pokud bliká, je zařízení v režimu spánku.

- -

Na zadní straně nalezneme dvojici větracích otvorů, které slouží pro chlazení komponent uvnitř UMPC. Nechybí zde ani malý reproduktor s výkonem 1Watt, který celkem postačí pro nenáročný poslech hudby nebo sledování filmů. Uprostřed je malý vyklápěcí stojánek, pomocí kterého lze Mivvyho postavit například na pracovním stole. Stojánek je odnímatelný, a v případě potřeby jej lze zaměnit za GPS modul nebo digitální TV tuner (připojuje se do BAY konektoru, který se nachází pod krytem). Klouzání po ploše by měly zabránit gumové podložky. Ve spodní části se dále schovává dvoučlánková Li-Pol baterie s kapacitou 3900mAh. Nechybí zde ani otvor pro dotykové pero. Je také dobré vědět, že při používání stylusu v operačním systému dochází k emulaci klasického stisku levého tlačítka myši. Pokud je UMPC spuštěno delší dobu, dochází k poměrně znatelnému zahřívání zadní strany, to je daň za umístění komponent v malém zařízení, nicméně ani po 20 hodinách práce nedošlo k žádnému přehřátí nebo pádu systému z důvodů vysoké teploty u některé z komponent.

- -

Přední hrana ukrývá trojici konektorů – najdeme zde první z USB 2.0 portů, VGA konektor pro připojení externího monitoru a konektor pro usazení do dokovací stanice. Na zadní hraně je pak další z ventilačních otvorů a rovněž zámek Kensington.

- -

- -

Na levém boku se v malém otvoru nachází zámek baterie, a kousek vedle posuvník, kterým baterii v případě výměny uvolníte. Své místo zde má i slot pro paměťové karty formátu SD/MMC/SD-IO a druhý USB 2.0 port. Protější pravý bok je rovněž hojně osazený, narazíme zde na dvojici audio konektorů (výstup na 3,5mm jack a externí mikrofon), tlačítko pro regulaci hlasitosti (pokud budete UM400 používat s Windows XP, získáte hned dva regulátory hlasitosti – jeden vedle displeje a druhý na boku). Dále se zde nachází otvor pro připojení napájecího kabelu a poměrně užitečné tlačítko SAS, které po stisku emuluje známou a životně důležitou kombinaci Ctrl + Alt + Delete. Poslední posuvník slouží jako tlačítko Power / Hold. Standardně se nachází ve středové pozici, tahem směrem nahoru dojde k zapnutí UMPC, tahem směrem dolů (Hold) k uzamčení všech kláves (tlačítka, hw klávesnice, touchpad).

- -
Srovnání s Qtekem 9000 (HTC Universal)

Videopohled na Mivvy UM400

 

Hardwarová klávesnice
Výsuvná hardwarová klávesnice nabízí celkem 68 kláves. Jejich uspořádání je trochu netradiční, nicméně na rozdělení do bloků se dá poměrně rychle navyknout. Toto rozmístění si samozřejmě výrobce jen tak nevymyslel, hlavním cílem bylo usnadnit psaní na klávesnici při držení UMPC v rukou, což se nakonec povedlo. Při uchycení vám na každé straně zbude jeden volný palec, a právě pomocí palců budete na klávesnici psát asi nejčastěji. Každý palec bude obsluhovat jeden blok, a po troše cviku budete schopní psát na klávesnici opravdu rychle. Pokud máte kratší prsty, pravděpodobně budete trochu bojovat s používáním tlačítek v horní řadě, do jisté míry toto můžete ovlivnit jiným uchycením zařízení. Samotné vysunutí klávesnice není vůbec náročné, horní díl od spodního snadno oddělíte i jednou rukou.

- -

Až na několik výjimek je většina kláves čtvercového tvaru (8×8 mm), tato velikost pro psaní plně dostačuje, klávesy jsou ale v horní části lehce zkosené, proto skutečná plocha, která přichází do kontaktu s prsty, má rozměry 6×6 mm. Klávesnice se chová zcela totožně, jako ta u klasických PC, což mi ale trochu vadilo. Pokud například chcete napsat velké písmeno, musíte držet klávesu Shift a do toho zmáčknout požadovanou klávesu – zcela normální proces na prostorné klávesnici, ale zkuste si takové kombinace provádět zde. Občas se možná vaše prsty budou trochu namáhat. Často používaná kombinace Alt+F4 může být také poněkud oříšek. Nejprve musíte držet klávesu Alt, do toho stisknout a držet další klávesu Fn, která teprve vyvolá sekundární znak (F4). Takový trojhmat není vůbec snadné provést, rychlejší je vytáhnout stylus a jednoduše okno zavřít přes dotykový displej (jde to samozřejmě i prstem). Kdyby si systém stisk některé z funkčních kláves pamatoval (jako například u softwarových klávesnic Pocket PC), bylo by psaní speciálních znaků mnohem snazší. Trochu mi chybí podsvícení klávesnice, to by při psaní v horších světelných podmínkách znatelně pomohlo, jelikož světlo z displeje na klávesnici vůbec nedopadá.

- -

Zdvih jednotlivých kláves je poměrně malý, což může někomu způsobovat problémy, při stisku je slyšet drobné cvakání, a to je dobře, jelikož kvůli poměrně malému zdvihu snadno poznáte, zda jste klávesu opravdu zmáčkli. Mezi oběma bloky klávesnice se nachází čtveřice komunikačních tlačítek, které slouží k aktivaci Bluetooth, Wi-Fi, webové kamery nebo BAY modulu.
Jak si můžete všimnout na snímcích, na klávesnici chybějí české znaky, nicméně u finálních prodejních kousků budou české klávesy řešeny pomocí speciálních přelepek; psát hezky česky tedy nebude žádný problém.

Celkově mám z hardwarové klávesnice dobré dojmy, pro práci v terénu (psaní dokumentů, e-mailová korespondence) zcela dostačuje. A pokud budete UMPC používat i doma, není nic pohodlnějšího, než k němu připojit LCD monitor, klávesnici a myš, a můžete dál pokračovat v práci. U žádného jiného UMPC na našem trhu navíc není klávesnice přímo součástí konstrukce, v terénu jste tedy odkázání pouze na dotykový displej nebo externí klávesnici; řešení u Mivvy UM400 mi proto přijde mnohem lepší.

 

Windows Vista, hardware a výkon
Jak jsem již zmínil v úvodu, UM400 jsem používal převážně s operačním systémem Windows Vista. Jedná se zatím o poslední verzi systému Windows, a proto mě zajímalo, jak si s ní Mivvy poradí. Někdo by mohl oponovat, že UMPC nabízí “pouze“ 768 MB RAM, a Vista pro pohodlný běh vyžaduje alespoň 1 GB, nesmíme ale zapomínat, že grafický adaptér nepodporuje grafické rozhraní Aero, čímž ušetříte cenné MB RAM. Vzhledem k rozměrům displeje a rozlišení dále doporučuji vypnout grafický Vista kabátek oken, která kvůli tomu mají mnohem větší rozměry. Při práci v terénu většina z nás pravděpodobně upřednostní výkon a produktivitu před hezkou grafikou, a právě aktivace klasického Windows vzhledu ušetří další MB RAM. I po dlouhodobější práci a spoustě spuštěných programů na pozadí se mi nestalo, aby se Vista zasekávala z důvodů nedostatku volné operační paměti. Mivvy UM400 tedy nezklamal, a rozhodně se nového operačního systému vůbec nemusí bát. Stejně bezproblémově fungoval i nový kancelářský balík Microsoft Office 2007, UM400 je tedy na moderní software velice dobře připravena. Samotný start Windows Vista Ultimate edition trval okolo 55 vteřin.

- -
Pracovní plocha v rozlišení 800×480px a 800×600px

Součástí operačního systému Windows Vista je také několik nástrojů pro usnadnění ovládání pomocí dotykového displeje. Velice oceňuji například tzn. inteligentní kurzor, kdy se vedle ukazatele objevuje ještě průhledný obrázek myši, pomocí kterého můžete snadno provádět pravý a levý klik – opravdu výborná vlastnost. Vista také nabízí propracovaného průvodce, který vás naučí používat základní gesta v operačním systému a zpříjemnit si tak celkové ovládání.

- -

Jednotlivé komponenty jsou chlazeny pomocí tří průduchů, které nalezneme na těle zařízení. Při běžné práci není UM400 téměř slyšet, je opravdu velice potichu. Pokud dojde ke zvýšení teploty u některé z komponent, automaticky se aktivují chladící obvody, nicméně i při spuštěných ventilátorech je Mivvy velice tichý.

Video – start operačního systému Windows Vista

Procesor
Hnacím motorem celého zařízení je procesor VIA ULV C7.M, který pracuje na frekvenci 1000 MHz. Velikost cache L1 je 64 kB, L2 128 kB, FSB 400 MHz. Procesory z této rodiny jsou speciálně určeny pro mobilní zařízení, nabízejí totiž dostatečný výkon při zachování malých energetických nároků. Kromě výkonu v aplikacích jsem procesor otestoval i ve hrách. Nepředpokládám, že by většina majitelů toto zařízení používala na hry, nicméně zpestřit si náročnou služební cestu třeba Warcraftem III nemusí být vůbec na škodu. Procesor nemá žádný problém ani s přehráváním videa, zkoušel jsem snímky v rozlišení 640×480px, a jak při přehrávání na baterie, tak i v sítí, nevykazoval Mivvy sebemenší problémy, video bylo zcela plynulé.

Benchmarky naměřené programem HWinfo32:
CPU Benchmark – 6244
FPU Benchmark – 2872
MMX Benchmark – 2718

- -
Informace o hardwaru v programu HWinfo32

- -

Pokud chcete výkon Mivvyho porovnat například s vaším PC, stačí si program HWinfo32 stáhnout z oficiálních stránek programu a spustit benchmarkovací test.

Chipset, grafický adaptér a paměť
Výkon zařízení samozřejmě nezajišťuje jen procesor, velice důležitou roli hraje i grafický adaptér a operační paměť. Srdcem celého zařízení je chipset VX700, do kterého je integrovaný i grafický adaptér (UniChromePro jádro). Grafika může využívat maximálně 64 MB sdílené paměti, což pro běh běžných aplikací zcela dostačuje. Od UMPC se neočekává žádný oslnivý výkon ve 3D aplikacích, spíše stabilita a výkon pro běh běžných programů, což Mivvy splňuje.

- -
Nastavení rozlišení; nastavení napájení

- -
Prohlížení internetu ve všech rozlišeních: 800×480px; 800×600px

- -
1024×600px; 1024×768px

Kapacita paměti RAM je 768 MB, a bohužel ji již není možné nikterak rozšířit, 1 GB tam tedy skutečně nedostanete. Jedná se o paměť typu DDRII, která pracuje na 533 MHz. Naměřená hodnota propustnosti byla 621 MB/s.

Video – práce v operačním systému Windows Vista

Displej
O zobrazování a ovládání operačního systému se stará 6,5″ dotykový displej s WVGA rozlišením (800×480px). Podsvícení zajišťované pomocí diod je dostatečné a rovnoměrné, v systému jej samozřejmě lze regulovat, čímž lze ještě více prodloužit dobrou životnost baterie. Abyste mohli dotykovou vrstvu správně používat, je potřeba čas od času provést kalibraci displeje. Ve Windows Vista je pro to přímo připravena aplikace, v XP stačí použít ovladače od výrobce, které naleznete na CD. Po nainstalování ovladačů je možné používat i vyšší rozlišení. Displej nativně podporuje pouze rozlišení 800×480px, avšak softwarovou interpolací lze přepnout ještě na vyšší rozlišení – 800×600px, 1024×600px a 1024×768px. Z vlastní zkušenosti doporučuji používat původní rozlišení, maximálně interpolované na 800×600px, vyšší režimy už jsou velice málo ostré a především titěrné. Jak si můžete všimnout z přiložených videí, přepínání jednotlivých rozlišení je otázkou několika málo vteřin. Pokud připojíte externí monitor, budete na něm moci pracovat v maximálním a trochu netradičním rozlišení 1024×900px. V případě potřeby je možné přes aplikaci od výrobce s displejem rotovat, systém tedy můžete z klasického landscape klidně přetočit i do portrait režimu. Barevné schopnosti displeje jsou výborné, nicméně s čitelností na přímém sluníčku je to špatné, na displeji toho mnoho neuvidíte.

- -

Video – rozlišení a rotace displeje

HDD
Pevný disk je připojený přes rozhraní PATA (ATA100). Jedná se o disk s kapacitou 30GB s 2MB vyrovnávací cache, jehož velikost je 1,8″ a otočí se 4200× za minutu, zajímavá je i jeho tloušťka, která činí pouhých 5mm. Naměřené hodnoty v benchmarkovacím programu nejsou příliš oslnivé, nicméně nesmíme zapomínat, že se nacházíme v kategorii UMPC a nikoliv u klasických PC.

Benchmarky naměřené programem HWinfo32:
Read Burst Rate – 69.48MB/sec (přenosová rychlost)
Random Read – 11.54MB/sec (skutečná přenosová rychlost při čtení)
Random acess – 22.54ms (přístupová doba)

-
Výsledky benchmarku v HWinfo32

Wi-Fi, Bluetooth, komunikace
Jako správné mobilní zařízení je i Mivvy UM400 osazen bezdrátovými moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0. Při testování Wi-Fi jsem nenarazil na žádné komplikace; tam, kde jsem byl zvyklí připojovat se svým notebookem, jsem se úspěšně připojil i s UM400. Komplikace nenastaly ani při používání technologie Bluetooth, úspěšně jsem se spároval s několika Pocket PC a přenášel soubory mezi jednotlivými zařízeními. Na těle zařízení postrádám klasický síťový konektor RJ45 a rovněž i IrDA port. První zmíněný lze ale vyřešit dokoupením dokovací stanice, která konektorem RJ45 disponuje. Nezlobil bych se ani za konektor PCMCIA, který je ale rozměrově poměrně veliký, a proto na něj již nezbylo místo.

-

-
Dokovací stanice

K UMPC lze připojit další periferie pomocí dvou USB 2.0 konektorů, na dokovací stanici pak naleznete ještě další tři USB 2.0. Mnozí jistě ocení i integrovanou čtečku SD/MMC karet, s mou 4GB SD kartou A-Data si ale Mivvy neporadil. Podpora standardu SDHC rovněž chybí. Pokud nevlastníte externí DVD-ROM mechaniku, pravděpodobně se USB porty a Wi-Fi stanou jediným zdrojem, jak do UMPC dostat další data (externí HDD, USB Flash disk).

Zvuk
O reprodukci zvuku se stará dvoukanálový čip Realtek ALC268. O kvalitě reproduktoru jsme si již psali, nicméně v případě potřeby není problém připojit k UM400 vlastní domácí sestavu.

Baterie, výdrž
Musím přiznat, že jsem byl výdrží Mivvyho příjemně překvapený. O přísun energie se stará dvoučlánková Li-Polymerová baterie s kapacitou 3900mAh, Při běžné práci (bez Wi-Fi, s jasem nastaveným na poloviční hodnotu), mi UMPC vydrželo pracovat 4 hodiny a 21 minut, což jsou velice příjemné hodnoty. Pokud budete připojovat na Wi-Fi, počítejte s výdrží okolo 2 hodin a 45 minut (opět na poloviční podsvícení).

 

Celkové hodnocení
Na českém trhu zatím není možné vybírat z příliš pestré nabídky UMPC, nicméně Mivvy UM400 má určitě našlápnuto velice dobrým směrem. Dokáže zaujmout velice dobrým hardwarovým vybavením a troufám si říci, že na cestách bez problémů dokáže nahradit notebook. Výrobci se do poměrně malého zařízení podařilo vtěsnat procesor se slušným výkonem a malou energetickou náročností, díky tomu Mivvy vydrží poměrně dlouho nabitý.

Integrovaná klávesnice vám v terénu pomůže s psaním textu a rozhodně ji považuji za veliké plus. I přes přítomnost klávesnice si Mivvy dokázal zachovat rozměry, které jsou běžné pro klasická UMPC. S BAY modulem není problém pořídit si k UM400 další zajímavé příslušenství, jako je zmíněný GPS modul, TV tuner nebo WWAN karta. I když osobně si na tak velkém displeji navigaci v automobilu příliš představit nedovedu, zejména v nočních hodinách musí světlo řidiče oslňovat, pro práci s mapami je ale GPS ideální.

Dílenské zpracování má nějakou rezervu. I když jsou do sebe jednotlivé díly kvalitně slícovány, výhrady mám především k tlačítkům v okolí displeje a také k chybějícímu podsvícení jednotlivých prvků. Výborné by bylo, kdyby se v zařízení nacházel i GSM modul, zatím jej lze rozšířit alespoň u UMTS (WWAN) modul. Mivvy UM400 se bude v maloobchodní síti prodávat (bez operačního systému) za velice příjemných 19 989,- Kč včetně DPH. Pokud vyžadujete opravdovou mobilitu, určitě bude Mivvy UM400 vaším favoritem, mým se rozhodně stal.

Všechny obrázky k recenzi si můžete prohlédnout v naší Galerii. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, využijte nových UMPC sekcí v našem diskuzním fóru a ptejte se! Bude-li v mých silách, rád vám na vaše otázky odpovím.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

82 komentářů

 1. díky za pěknou recenzi

 2. Děkuji za kladné hodnocení a jsem rád, že se líbila

 3. Takze nic moc. Absence sitove karty je trestuhodna. Mnoho uzivatelu totiz nebude kupovat ext. CD mechaniku, ale chtelo by si ji nasdilet s desktopem. Mimo jine to znamena, ze dokyna bude stat min. 3000,-. Vykon kvalita a kapacita HDD je nizsi, nez u meho Samsungu Q1. Ted lituju, ze jsem se ho zbavil v ocekavani 2. generace UMPC. Na druhe strane je tu LED podsviceni a klaveska… Mimochodem, budou na tom fungovat XP Tablet edition?

 4. Jeste bych mel jeden dotaz: Co je to „bcas zkalibrovat displej“ ? Jednou za mesic, dvakrat denne?

 5. Kalibraci displeje jsem prováděl zhruba jednou za 5 dní. Není to žádné železné pravidlo, prostě podle potřeby.

 6. recenzi jsem dost vyhlížel a v první řadě díky za ní pane Hrma. teď hodně váhám zda koupit tohle nebo počkat na shifta jenže ten bude s cenou tak na dvojnásobku ale zase je hezčí a má slot na simku. co byste mi doporučili, dík

 7. 4GB SD karta možná nefungovala proto, že se nejedná o „standartní velikost“ SD karet, které mají normální limit 2 GB. Proto vznikl SDHC standart pro vyšší kapacity. Vím, že 4GB SD existují, prodávají se a občas i fungují. Sám jsem jednu takovou měl (Opiumex), ale nevydržela a byla hrůzně pomalá. I v různých diskuzích se lze dočíst o problémech se 4 GB SD kartami. Takže… zkuste nějakou 2 GB kartu, jestli to bude lepší.

 8. Fakt moc pěkná recenze. Děkuji za ní, protože jsem se na ní moc dlouho těšil Opravdu hezké počteníčko, jen tak dál

  Ahoj,
  Dragokazov

 9. Dobrá recenze. Nedovedu si však moc představit přeinstalování systému bez externí mechaniky. Neumožňuje náhodou disk připojení jako externí hdd pomocí usb (podobně jako Raon Everun) – pak by totiž stačilo kopírovat zálohy.

  Poslední otázka se týká podpory (aktualizace softu, atd.). Na stránkách Mobinote žádnou nevidím. Kdo je vůbec původním výrobcem tohoto umpc? Že by gigabyte?

 10. Už to vidím. I Gigabyte U60 je rebrand Arima.com.tw . Bohužel i výrobce je tedy dost skoupý na informace.

 11. Máš to hezký, moc. Maminka

 12. Dobrá recenze, jen bych měl poznámku k videu s bootováním visty, já myslel že to mělo bejt o bootování a né o vzhledu

 13. K těm paměťovým kartám, zkoušel jsem i klasickou SD kartu s kapacitou 1GB, a ta fungovala naprosto spolehlivě, 4GB karty (non SDHC) jsou tak trochu extrém, nicméně v Qteku 9000 mi šlape výborně.

  Výrobcem tohoto zařízení není Gigabyte, ale Arima Computer. Funkci připojení pevného disku jako externí HDD jsem netestoval, nicméně kdyby to UM400 podporovala, určitě by o tom bylě někde zmínka.

 14. Kamil Pulicar

  Externí HDD pojede když jede i na jornadě! (nevidím duvod proč by nejel) Jirko tobě jede SDHC karta v unim? Jinak ta maminka byla tvoje? Taky pozdravuju maminko

 15. kapu: Já sem nikde nepsal, že mám SDHC 4GB kartu, naopak v recenzi píšu, že mám klasickou SD. Yes, It was my mum

 16. Kamil Pulicar

  „4GB karty (non SDHC) jsou tak trochu extrém, nicméně v Qteku 9000 mi šlape výborně.“ Asi jsem to blbě pochopil :( Nevadí jinak škoda že si neskusil Linux!

 17. Linux neznám a neovládám…

 18. Už jsem doufal, že to bude nástupce mého notebooku. Ovšem pro mě je hlavním mínusem chybějící RJ45 LAN konektor . To sráží využitelnost (jinak slušného) zařízení.

  Recenze jako taková je ovšem bezva.

 19. Tak jsem něco objevil – USB ETHERNET adapter. Pomocí něj by mělo jít připojit Mivvy do LAN i bez dokovací stanice. -vix-
  ([odkaz])

 20. chci se zeptat, jakým způsobem se dá nahrát systém a další programy? je nutné dokoupit externí mechaniku?
  děkuji

 21. Systém a jiná data je možné nahrát například přes zmíněnou externí mechaniku, USB Flash disk nebo pokud je v zařízení už nějaký OS, tak klidně i přes Wi-Fi.

 22. Neviete niekto aky Win XP tam treba?
  Nikde som sa napriklad nedocital ci reba XP Tablet ed. alebo staci klasicke XP napr.Home. Ide mi o funkcnost toho dotykoveho displ., teda ci bude fungovat aj s Netablet XP.
  Inak dik za recenziu. Uz tyzden mam na stole mini ntb. Kohjinsha na skusku ale po tejto informacii ide z domu.

 23. Ako je to myslene s tym UMTS modulom? Je integrovany do zariadenia alebo je to externe zariadenie.Ak by bol sucastou tak by to bolo lepsie riesenie.Je to leb čiste UMTS, alebo jeho nadstavba HSDPA?

 24. Klidně tam lze nahrát XP Home nebo Professional, Tablet PC verze není vyžadována, jelikož výrobce nabízí pro klasická XP vlastní drivery, které dovolí používat dotykový displej.

  Modul WWAN je do BAY modulu, není tedy součástí zařízení. Nemám o něm zatím přesné informace, ale pravděpodobně bude podporovat jen klasicke UMTS, bez HSDPA.

 25. recenze super,ten USB ETHERNET adapter mi taky moc pomohl v rozhodovani ale jeste kdyby to slo spojit s novym „ufonem“ nebo uz chci moc? a jen tak ciste orientacne co by jste si teda nechali za OS visty nebo XP?

 26. sikovna masinka, uz sa na nu tesim, diky za recenziu.
  ale potrebujem radu:
  rad by som k nej mal i nejaky sikovny malicky mobil, ktory ani nebudem vytahovat z vrecka, takze toto UMPC by sluzilo na vytacanie i na hlasity hovor. je to cez bluetooth mozne? podporuje nejaky telefon a jeho ovladaci soft v PC tuto moznost? na samotny fon okrem toho BT nemam ziadne extra poziadavky, jedine aby bol maly a lahky, nic viac. nejake rychlejsie datove prenosy by boli vitane, nie nezbytne.
  diky.

 27. Dobrý den, vysvětlete mi jako počítačovému pologramotovi, jak bude v praxi řešeno připojení k internetu v terénu.Děkuji. Hellebrand

 28. viz. připojení k internetu v terénu
  Je to klasické PC (notebook), čili se nabízejí podobná řešení.
  1) Pomocí mobilu spárovaného přes Bluetooth
  2) Pomocí nějakého bezdrátového modemu (na USB) od mob. operátora (GPRS,EDGE a jiné)
  -vix-

 29. Uz to niekde maju aj skladom? Vacsinou v e-shopoch avizovali, ze v piatok 25.8. bude Mivvy v predaji. Zatial sa ale nic nedeje.
  Myslite, ze to bude niekto predavat aj v nejakom kamennom obchode trebars niekde v Brne?

 30. Došlo k malému zdržení při přepravě. V prodeji bude od úterý 28.8.
  Michal Šlajs
  E-SHOP s.r.o.

 31. Kamil Pulicar

  V Brně možná bude v bývalem caraforu, dole je takovej obchod Měly tma i Asus r2.
  Jinak Bluetoot sluchatka atd budou fungovat!
  V terenu se dá připojit přez Wi-Fi atd je tam toho hafo mužeš i přez simku….

 32. dovolím si požádat zkušenější, jakým způsobem půjdou synchronizovat data z hlavního velkého PC do tohohle UMPC, jestli to vůbec jde (kromě USBflash)? děkuji

 33. Docela dost me tohle zarizeni zaujalo….. Mam ale otazku. podporuje zarizeni bootovani z USB flash disku?mam pomerne casto ve zvyku preinstalovavat operacni system a muj starej notas tohle treba neumel.

  Je jeste nejaky jiny podobny zarizeni ktery byste mi doporucili? Nechci zadny zazraky. musi to nejakou dobu vydrzet, musi to byt maly a musi to umet minimalne Windows XP a mit bluetooth.

  Vetsina UMPC zarizeni se bud u nas neprodava a nebo jsou strasne drahy oproti treba USA…ma nekdo zkusenosti s nakupem ze zahranici tehle zarizeni? Koupil si nekdo podobne zarizeni ktere se u nas normalne neprodava?

 34. opravte si jednotky, kapacita není 28,86 Wattů ale Watthodin

 35. koupil jste si to někdo bez OS? je nějakej problém ho tam narvat?

 36. Ahoj lidi. Mam to doma. Koupil jsem to bez OS. Pripojil jsem k tomu pres obycejny kabel „USB to IDE“ DVD Asus a po jednom restartu se objevila v botovaci nabidce v biosu. Pak jsem tam normalne nainstaloval XP. Zkousim i linux ale ne vsechny distra zchroupnou IDE radic disku, nevim co s tim. Jediny z linuxu co mi zatim chodi je DSL nainstalovany a botovany z Gigove USB fleshky „kingston DTI/1GB“. Je to vinikajici stroj .

 37. Jeste jsem zkusil knopix z cd a ten jede taky. Poradte mi nekdo distribuci linuxu k nainstalovani na HDD, ktera bez problemu umi vyse uvedeny VIA chipset please -> (pardal(a)volny.cz). Taky jsem pro zajimavost zkousel bootovat z usb Floppy a jelo to uplne bez problemu. Nabotoval jsem DOS 6,22 a svete div se, on tu flopinu vidi a pracuje s ni. Dokonce mi v DOSu funguje i USB klavesnice a stejne tak v jednodisketovem linuxu. Tahle masinka je pro mne opravdu prekvapenim. Baterie vydrzi opravdu pres 4hodky tak jak je to v recenzi a v emulovanem rozliseni 1024×600 se da bez problemu pracovat. Vrele doporucuji.

 38. kupil som bez OS a zatial mi najviac vyhovuje windows XP+sp2. visty neponukli ziadnu extra vyhodu, XP tablet PC edition ma zklamali, ich funkcie sa daju daleko lepsie nahradit roznymi utilitami tretich firiem.
  zacal som si vytvarat pomocou Samurize utilitky nove UI, site na mieru UMPC, cosi trochu podobneho Today obrazovke z PPC. pomocou freeware strokeit planujem moznost pisania pomocou graffiti znakov.
  chcel by som este premapovat funkcie niektorych HW tlacitiek, az bude cas sa s tym trochu pohram.

 39. zkoušeli jste už někdo připojit USB TV kartu? jak to funguje? mně to s Pinnacle 330e nechce chodit.

 40. Nechcete nekdo z tech co to mame udelat stranky nebo forum abychom si mohli sdelovat sve poznatky? Ja to neumim.

 41. Přímo v našem fóru je sekce speciálně pro UMPC – [odkaz]

  diskutovat tedy můžete i tam

 42. bootuje mi to z USB disku uplne v poho, nahodil sem na nej soubory z dvdcka visty a uz jdu instalovat

 43. Vite nekdo, jaky HDD UM400 obsahuje (vyrobce, typ)? Dik.

 44. Obsahuje tento HDD: HDD 1.8″ 30G HTC426030G5CE00 A/0A06 A/A

 45. jen dotaz, pribaleny OS nabizi i nejaky specialni SW pro UMPC? protoze kdyz se koukam na
  [odkaz]
  vidim FineArt PenSoft, coz patrne bude nejaka vychytavka od Gigabyte.

 46. co si myslíite mam pockat na shifta nebo koupit tohle chybi mi tady gsm modul a shift lip vypada, ale zase cena je tady trosku nekde jinde

 47. Chcel by som sa spytat, ako je to s pripojenim dalsieho prislusenstva (napr. TV tuner). Staci vymenit stojan za TV tuner a je to, alebo je potrebna aj dokovacia stanica? Ak to staci vymenit za stojan, predpokladam ze je mozne TV tuner aj sklopit smerom k pristroju? Dakujem za objasnenie.

 48. Presne tak, TV tuner nebo GPSka se vklada do BAY konektoru, ktery se schovava pod stojankem. Stojanek se tedy jednoduse odenda a nahradi vybranym modulem.

 49. zkusil jsem na TV příjem připojit Pinnacle 330e, ale přístroj se úplně zasekl, poradí mi někdo, jaký případný alternativní program lze pro mojí TV kartu použí a který by fungoval i na tomto procesoru? nebo mám ještě dotaz, jeslti je k TV kartě od Mivvy přiložen nějaký software?

 50. Otázka na majitele Mivvyho: Jaké používáte pouzdro? Zatím jsem žádné neobjevil, ideální by bylo třeba takové to ze dvou koženkových tvrdých ploch spojených textilní gumou. Většinou to bývá u PDAček v základní výbavě…

 51. Podle mých informací od majitele MOBILNAUTU budou v blízké době dostupná originální pouzdra pro mivvy. Zkuste občas mrknout na jejich web nebo eshop (www.mnshop.cz). -vix-

 52. Stal jsem se též vlastníkem mivvy um400, zatím řeším problémy – není instalovaná web kamera, zatím nevím jak na to – bylo by to asi vhodné pro Skype. Jinak souhlasím s recenzí, je to šikovné zařízení. Chtělo by to externí DVD mechaniku.
  Kristian

 53. Ovladače pro web kameru a dotykový LCD jsou na DVD uvedeny pod položkou „OSTATNI“ a je možné je otevřít a instalovat z DVD přes program files.

 54. Zkoušel jsem nahrát svůj hlas přes věstavěný mikrofon a při přehrání to bylo hrozné – frekvence hlasu opostupně klesala a skončilo to nějakým huhláním. Ani skype přs věstavěný mikrofon nefunguje – všechny odezvy mají hrozné zpoždění. Neví někdo co s tím?
  Kristian

 55. Mám jej na testování a zaráží mě jedna věc. Přinativním rozlišení displeje se na obrazovku (na výšku) nevejdou dialogy, tlačítka jsou až pod displejem (Windows XP). Jak to řešit? Při vyšším rozlišení se to tam vleze, ale zase se to nedá číst. To s tím ostatní nemají problém?

 56. Stačí nainstalovat UMPCScrollBarXP.

 57. Nezkusil by jste do toho nekdo nainstalova Jas OS X (Mac OS X for PC)?

 58. Už jsem ho měl v ruce minulý týden u jednoho prodejce ve Frýdku Místku. Jediné co mi vadí je podle mého krátkého seznámení v praxi nepoužitelná klávesnice. Jelikož jsem dlouholetý uživatel Palmu a potom PPC, tak jsem zvyklý psát dotykovým pérem nebo to vyřeším externí klávesnicí. Konkrétní přístroj měl nainstalované XP. Výkon je fantastický a srovnatelný s jakýmkoliv běžným NB.Připojení přes WIFI super. Ještě si počkám na Asus Eee PC 701,ale na 90 % budu kupovat Mivvy.Jsem pojištovák a potřebují připojení v terénu přes internet na centrální server. Všechno jsem zkoušel a absolutně žádný problém. Takže 3 kg klasický NB půjde jako dárek nějakému študákovi a já budu nosit v aktovce toho ani ne kilového drobečka.

 59. Ahoj Lidicky,
  mam ho uz druhy den a je to maly mobilni zazrak.
  Potreboval bych ale poradit, kde sehnat prelepky klavesnice s ceskymi znaky. Nevite?
  L.S.

 60. Rozcestník UMPC stránek: [odkaz]

 61. ahoj ludia,
  chcem sa spytat, ci uz ma niekto odskusane SD karty vyssej kapacity, ci to funguje, mozno SDHC?
  diky

 62. Ahoj lidi, potreboval bych vedet jestli jde k tehle super masince nejakym zpusobem pripojit com (RS232), vim ze to jde pres redukci USB-RS232, ale to ma problem s diagnostickyma programama co pouzivam. U notebooku to slo pres PCMCIA, existuje neco takoveho i pro SD-IO. Diky za radu

 63. Právě jsem jich nakoupil víc pro reklamní účely. Musim ríct, že v ruce jsou to opravdu moc pěkný mašinky. Jednoho si nechám a uvidíme, jestli i o ostatní bude takovej zájem. Hlavní je, že už nemusim u sebe tahat noťase…a o to mi přece šlo.*

 64. Pro pouziti SDHC karet vydal Gigabyte driver. Gigabyte prodava toto UMPC pod svou vlastni znackou jako U60.Odkaz je tady: [odkaz]
  ale nezkousela jsem to….Mivvy mi prijde az zitra a SDHC kartu stejne nemam…

 65. Uz sem si to taky objednal

 66. Trochu jsem SW vylepšil HW klávesnici, podrobnosti tady: [odkaz]

 67. dobry den, neviete, predava to uz niekto aj na Slovensku???
  Diky

 68. No, dnes som si kupil cez net Sony Vaio VGN-UX1XN za 920 EUR vratane dopravy. Je to cena s Vistou a aj s mnozstvom doplnkou, vratane docking station, puzdrom…atd, 32 GB SSD diskom, cele mivvy sa moze strcit, cital som mimochodom recenzie na Medion u60 a gigabyte u60 co je to iste co maivvy a neboli velmi priaznive. Toto sony je bozi produkt, no problem bola cena…u nas sa pradava za 100.000 sk. Takto vsak vyzvala vsetky ostatne umpc do boja…HOWG

 69. tak daj link kde za taku cenu.

 70. [odkaz] ale je momentalne vypredany (ani sa necudujem), doplnaju zasoby kazdy den…doprava na Slovensko je 4-5 dni, a stoji 24 GBP.

 71. Bude v něm fungovat 4GB mmc karta?

 72. to Ivan:
  klavesnica je sice anglicka (tlacidla) ale to je aj na inych NB. Je to super rychly, plnohodnotny NB, bootuje rychlejsie ako moj MSI NB s dual corom, pravda je aj,ze display je maly, ale zas super ostry.
  Ak porovname ceny – v podstate su oba NB Mivvy aj Vaio rovnako drahe, tak nie je o com, sony je technologicky uplne niekde inde (procesor, display, SDD disk, RAM,…)
  Mivvy nemam, neviem porovnat, ale so sony som velmi spokojny…

 73. Mam asi mesic Mivvy UM400 a zatim velice spokojen, za tu cenu to je bomba, koupil sem demo produkt za 13 tis. s win XP, je to dostatecne rychly pro beznou cinnost, vydrz cca 3h s wifi, displej trosku mene kontrastni, dotykova vrstva na stranach neni tak presna ale jde to pres soft doladit, velikost a rozliseni displeje (800*480) dostacuje na surfovani a cteni pdf, dokumentu apod. bootuje to do 40s, za ty penize bych mel akorat tak shit notas o vaze 3,5 kg

 74. [odkaz]
  Informační servis UMPC|

  [odkaz]
  kde si přečíst o Mivvy UM400

 75. Taky jsem si koupil „Mivvi“ a moje zkušenost …
  Nefunguje podpora USB 2 – nenašel jsem jak nainstalovat.
  Koupil jsem dokovací zařízení nerozpoznává mi to zapnutý síťový kabel (přestože jsem to včera 4 hodiny nastavoval – šlapalo to dnes nefunguje)
  Nedaří se mi vůbec rozpoznat GPS.
  Ovladače které jsou v balení jsem hodněkrát nainstaloval a stejně to nešlape.Nějak mi připadá,že to někdo zase nedomyslel …..

 76. Jak nefunguje podpora USB 2.0? Co tam mas za OS? Me teda vsechna zarizeni USB funguji v pohode…
  Dokovaci zarizeni sice nemam, ale pry sitovka neni PnP. To znamena ze mivvy musis dat do dokovaci stanice vypnuty.
  S ovladacema je trosku problem. Obcas se trosku tlucou…
  muzes mi napsat SZ. zajimalo by me kde jsou vsude problemy….

 77. Chtel bych se zeptat, jaka je presnost GPS modulu ? Nikde jsem to nenasel. Nebo je to uplne spatny dotaz a je treba je nejake dalsi zarizeni (GPS) ?

  Nevite, jake je napajeci napeti baterie, potrebuji pouzit externi vysokokapacitni baterii a vyresit napajeni z autobaterie pres auto adapter ? Prodejci mne nebyli schopni odpovedet.
  Diky. Petr

 78. Caute vsetcia, rozmyslal som o kupe Mivvy UM400 v zmysle kreslit nanho ale ako som bol prekvapeny z obrazkov na nete je teda moc prcaty na moje predstavy, preto keby niekto mal skusenost s akymkolvek dostupnym laptopom tohto typu len s vecsim displayom prosim, moze my poslat link, alebo poradit? [odkaz] dik vsetkym ktory obetuju par minut na odpis

 79. Nedaří se mě kontaktovat servisní středisko Mivvy,telefon nonstop obsazený,na email žádna reakce.

  Minulí týden jsem se dovolal ,domluvil a od te doby nic.

  Nevim,ale začínám si říkat co že jsem to koupil za přístroj sakra

 80. A jak jsi s reklamací dopadl? Co se porouchalo? Uvažuji o koupi jeho nástupce!

 81. Dobrý den, taky uvažuji o koupi jeho nástupce(UM470), ale občas narazím na negativní komentáře s kritikou na nepřesný displej, musí se často kalibrovat apod. Má s tím někdo nějaké skušenosti, případně uvedené(a jiné) problémy? Díky za odpověd. S pozdravem Kryštof.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).