Mio představilo dva nové komunikátory s atraktivním designem a GPS

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Nové Mio komunikátoryPřed několika měsíci jsme vás informovali o novém Windows Mobile komunikátoru od společnosti Mio, který byl prezentován pod kódovým označením Lovebird. Tento model si odnesl z prestižní soutěže IF Product Design Award for 2008 ocenění za nejkrásnější design. Lovebird byl nyní oficiálně představen na veletrhu Computex pod označením Mio Leap G50, a určitě je na co se dívat. G50 je dalším Windows Mobile komunikátorem, u kterého najdeme displej v jedné rovině s krytem telefonu, což přináší znatelně lepší přístup a snadnější ovládání pomocí prstů. Displej nabízí rozlišení 240×320px a úhlopříčku 2,8 palce, dokáže zobrazit 65 534 barevných odstínů.

Mio Leap G50: Krása sbalená na cesty
Přístroj je postavený na nejnovější verzi operačního systému Windows Mobile 6.1 a o svižný chod se postará procesor Samsung S3C 2443 taktovaný na 400MHz. Měl by nabídnout 2 GB vnitřní paměti ROM, zamrzí ale pouze 64 MB RAM. Komunikátor disponuje čtyřpásmovým GSM modulem a k datovému připojení poslouží GPRS nebo EDGE třídy 10. Na podporu rychlých 3G sítí, které se už pomalu u konkurenčních modelů staly standardem, výrobce zapomněl. Bezdrátové připojení zajistí technologie Bluetooth verze 2.0, absenci Wi-Fi modulu mu ale spousta uživatelů neodpustí, a je to jeden z největších nedostatků jinak poměrně zajímavého telefonu. Celý přístroj lemuje chromovaný rámeček a se svými rozměry 98 x 58,5 x 14,2 mm a hmotností pouze 119 g se v kapse snadno ztratí.

-

Mio přístroj vybavilo 2Mpx fotoaparátem a paměť budeme moci rozšířit pomocí microSD paměťových karet. Nezapomnělo se ani na GPS přijímač, který bude spolupracovat s navigačním softwarem MioMap 2008 dodávaným s přístrojem. G50 podporuje také geotagging, tedy přiřazování zeměpisných souřadnic k fotografiím a následné umístění fotografie do mapy.

-

Přímo v systému najdeme aplikaci pro rychlý přístup k programům, kterou lze ovládat pomocí prstů, a bystřejší čtenáři jistě poznali, že jde, stejně jako u nově představených E-TENů, o upravenou aplikaci SPB Mobile Shell. Standardní ovládací joystick je nahrazen dotykovým snímačem, některé zahraniční zdroje hovoří, že v něm najdeme i snímač otisku prstů. Nové Mio Leap G50 by se mělo ve světě začít prodávat v srpnu tohoto roku.

- 

-

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Displej: Aktivní TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8\”
Procesor: Samsung S3C 2443, 400MHz
Rozměry: 98 x 58,5 x 14,2 mm
Hmotnost: 119 gramů
Paměť: 64 MB RAM, 2 GB ROM
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS
Konektivita: Bluetooth 2.0, miniUSB 2.0
GPS: pravděpodobně SiRF Star III, 20 kanálů, AGPS
Fotoaparát: 2MPx, Autofocus
Slot pro pam. karty: microSD/SDHC
Další informace: uživatelské prostředí Spb Mobile Shell, navigační software MioMap 2008

-

Mio Leap K1 – přístroj dvou tváří
Další představeným přístrojem na Computexu je Mio Leap K1. Z jedné strany celkem obyčejně vypadající mobilní telefon, kterému vévodí úsporný OLED displej s úhlopříčkou 1.69 palce a 2MPx fotoaparát, ale z druhé strany se K1 mění v plnohodnotnou GPS navigaci s aktivním TFT displejem o rozlišení 240×320px a úhlopříčce 2,6 palce. Mezi mobilní a navigační částí bude ale nutné ručně (softwarově) přepínat.

-

O navigaci se stará 20ti kanálový GPS modul, který komunikuje s předinstalovaným navigačním software MioMap 2008. Náš zdroj uvádí, že se jedná o navigační zařízení typu PND, což by nasvědčovalo, že přístroj běží na operačním systému Windows CE jako i ostatní zařízení tohoto typu, které společnost Mio Technology nabízí. Jiný zdroj zase ale uvádí, že se jedná o standardní Windows Mobile 6.1 Professional. Osobně se ale přikláním k první variantě.

-

Mio Leap K1 dokáže pracovat pouze GMS síti v pásmech 900, 1800, 1900 a s okolím může komunikovat pomocí Bluetooth technologie. Všechno je zabaleno v útlém těle o tloušťce 14,5mm. Samozřejmě se nezapomnělo ani na slot pro microSD paměťové karty. I když je přístroj oboustranný, tak se Miu podařilo elegantně vyřešit umístění SIM karty, kterou najdeme na boku telefonu, baterie našla své místo ve spodní části kontstrukce.

-
Zleva: miniUSB konektor, slot pro SIM kartu a 2,5mm audio konektor

-
Zleva: slot pro microSD karty, tlačítko pro přepnutí mobil/navigace, ovládaní hlasitosti, tlačítko fotoaparátu

Do prodeje by se ve světě Mio Leap K1 mělo dostat na přelomu června/července. Od českého zastoupení společnosti Mio se nám podařilo zjistit, že se oba dva modely objeví také na našem a slovenském trhu, ale až začátkem čtvrtého kvartálu tohoto roku, ceny zatím známy nejsou.

-

Hardwarové parametry
Displej: OLED s úhlopříčkou 1.69″ a druhý TFT 240×320 px, úhlopříčka 2.6\”
Podporované sítě: GSM (900/1800/1900 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.0, miniUSB 2.0
GPS: pravděpodobně SiRF Star III, 20 kanálů
Fotoaparát: 2MPx, Autofocus
Slot pro pam. karty: microSD/SDHC
Další informace: navigační software MioMap 2008

Zdroje: www.sogi.com.tw, www.eprice.com.tw

Autor článku Tomula
Tomula

Kapitoly článku