Domů » Bleskovky » Microsoft zvažuje možnost nabízet výrobcům Windows RT a Windows Phone zdarma

Microsoft zvažuje možnost nabízet výrobcům Windows RT a Windows Phone zdarma

Microsoft podle serveru The Verge zvažuje nabízet operační systémy Windows Phone a Windows RT zdarma pro výrobce zařízení. Podle zprávy stojí za touto úvahou nový šéf vývoje operačních systémů Terry Myerson a mělo by to platit až pro budoucí verze. Myerson údajně plánuje větší změny, mezi které patří možnost v aktualizaci „Threshold“ vrátit zpět Start Menu, možnost nechat běžet „metro“ aplikace na ploše a možné sjednocení Windows Phone a Windows RT. Nabídnutí mobilních systémů zdarma by se týkalo až roku 2015. V současnosti velká část příjmů Microsoft pramení z prodeje licencí výrobcům, byť se společnost chce do budoucna více soustředit na prodej samotných zařízení a služeb.

 

Zároveň pohlcení mobilní divize Nokie, která v současnosti prodává okolo 90 % telefonů s Windows Phone, bude znamenat prakticky úplný pokles potenciálu prodeje licencí. Odstranění licenčních poplatků by mělo být nahrazeno prodejem dalších služeb (SkyDrive, Skype, Office atd.), aplikací a reklamou, se kterou Microsoft experimentuje v programech pro Windows 8. Tento krok by softwarovému gigantovi pomohl lépe bojovat s Androidem. Zařízení s Windows Phone a Windows RT vyrábí dnes v relevantním objemu pouze Nokia a Microsoft, proto by nabídka systémů zdarma mohla motivovat další výrobce, kteří v současnosti preferují právě Android.

David Podzimek

19 komentářů

 1. Zoufala doba si zada zoufale ciny. Ani o Windows RT ani o Windows Phone nema za penize zadny vyrobce zajem, tak zkusi stesti se zdarma/akce/vyprodej. V Microsoftu si konecne uvedomuji, ze stary model (penize za licence) je diky Adnroidu, Firefox OS, Sailfish OS a brzo i Tizenu prezity a nema budoucnost. Proto take zacli nabizet desktopova Windows 8.1 neziskovkam zdarma.

  • SW mají neziskovky zdarma přes Techsoup už delší dobu… Nejde o zoufalý čin…

  • smisek (neregistrovaný)

   Zoufalý čin je licence WP zdarma. Jako zoufalý čin lze označit i vlastní existenci WP, přijít na trh jako poslední a ještě s takto kontroverzním systémem je samo o sobě zoufalé.

   Ano, 5% uživatelů chytrých telefonů na světě tuto chybu udělalo a pořídilo si WP telefon, ale pevně věřím, že změna licencování na tomto už moc nezmění – je pozdě. Navíc se jedná o opravdu kontroverzní systém, který se hned tak každému nemusí líbit.

  • SMISEK:

   Co to znamená kontroverzní systém? Každý systém vstoupil na trh jako poslední. Proč označujete rozhodnutí uživatelů určitého systému za chybné, aniž znáte důvody výběru onoho systému?

  • SMISEK: To je tvůj názor. Pro mě bylo zase pořízení WP to nejlepší rozhodnutí, které jsem v mobilní oblasti za život udělal, o chybě se nedá mluvit ani omylem. Jsem nejspokojenější právě s WP. A vzhledem k rozšiřující se uživatelské základně bych si troufnul tvrdit, že se toho ještě změní ku prospěchu WP hodně.

  • „Jako zoufalý čin lze označit i vlastní existenci WP, přijít na trh jako poslední a ještě s takto kontroverzním systémem je samo o sobě zoufalé.“

   Když Apple přišel jako poslední s iOS, tak se mu velké firmy jako Nokia a Microsoft také smály…

   iOS byl ještě kontroverzenější, protože v době jeho nástupu na trh měl méně funkcí než ty nejhloupější telefony…

   „Ano, 5% uživatelů chytrých telefonů na světě tuto chybu udělalo a pořídilo si WP telefon“

   To víš, chyby dělají jidé každý den. 80% uživatelů zas udělalo fatální chybu a pořídilo si Android…

   „Navíc se jedná o opravdu kontroverzní systém, který se hned tak každému nemusí líbit.“

   Ano, ale těm, co se líbí se líbí o to víc, že přináší úplně jiný pohled. Symbian, Android, iOS, Bada a další jsou vzhledově a ovládáním velmi podobné systémy. WP přináší něco nového. Samozřejmě, že se to nebude líbit všem, ale to ani nejde – každému se líbí něco jiného. Mě se WP líbí a miliónům lidí evidentně také.

 2. Karlos (neregistrovaný)

  To je tak když si chce člověk přečíst názory ostatní lidí, ale narazí tu pouze na stále se opakující shity od AARONA a podobně. Už to není ani otravný, spíš nudný.

 3. Sympatický nápad – když by mohl dát zdarma do telefonu WP každý číňan, mohlo by to slušně rozjet trh s WP telefony a narušit (zatím zcela oprávněnou) dominanci Nokie.

  • A co by z toho MS měl, když Android jasně ukazuje, že z podílu na Číně je naprosté kulové (prodej obsahu, licenční poplatky). Tito výrobci rozhodně nebudou cílem. Potřebuje přesvědčit HTC, Samsung, Sony…

  • smisek (neregistrovaný)

   Přesně tak, většina výrobků s Androidem v Číně nemá Play store a z daných uživatelů tak Googlu neplyne ani jeden USD. Čili ano, WP by měl třeba 15% celosvětového podílu, ale MS by byl na tom finančně cca stejně jako dnes.

  • Nene, myslel jsem to jinak. Neluvil jsem o čínském trhu, ale čínských výrobcích, kteří poměrně dost zaplavují svět svými výrobky.. Podívejte se na tabulku největších výrobců telefonů..

  • smisek (neregistrovaný)

   ZTE a Huawei snad používali WP i doposud ne?

  • Jistě, ale pakliže v telefonu za pár šupů musíš platit 50 USD za licenci, není telefon v low end kategorii rázem konkurenceschopný..

  • smisek (neregistrovaný)

   To je pravda no, druhá otázka je : „Bude se jim chtít zaobírat se znovu WP, se kterým dříve díru do světa neudělali?“

  • vlada (neregistrovaný)

   WP stoji asi 10 USD za licenci, tedy nic draheho.

  • smisek (neregistrovaný)

   zdroj?

  • no, jeden z těch tebou dvou jmenovaných už to potvrdil, že vzhledem k vzrůstajícímu podílu připravují nové WP telefony. Nevím který, ale psalo se o tom i tady.

  • vlada (neregistrovaný)

   [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).