Domů » Bleskovky » Microsoft vykázal o polovinu vyšší zisk, prodeje počítačů Surface ale klesly

Microsoft vykázal o polovinu vyšší zisk, prodeje počítačů Surface ale klesly

Microsoft v tomto týdnu zveřejnil finanční výsledky za druhý kvartál letošního roku, který v případě Microsoftu uzavírá fiskální rok 2021. Redmondští mohou mít z vykázaných čísel radost, neboť firma jako celek nadále zažívá růstové období. Tržby se ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce podařilo navýšit o 21 procent na 46,2 miliard dolarů (asi 1 bilion korun), čistý zisk narostl o 47 procent na 16,5 miliardy dolarů (asi 355 miliard korun).

Služby rostou, prodeje počítačů Surface klesají

Největší nárůst tržeb zaznamenal Microsoft u divize Inteligent Cloud, která hlásí příjmy ve výši 17,4 miliard USD, což je meziročně o 30 procent více. Tradičně se dařilo službě Azure a také serverovým produktům.

Surface Studio 2 3
Microsoft Surface Studio 2

Čtvrtinový nárůst vykázala divize Productivity and Business Processes, která vykázala příjmy ve výši 14,7 miliard USD. Microsoftu se dařilo více vydělávat jak produktech Office v komerční i soukromé sféře, stejně tak se dařilo službě LinkedIn a Dynamics.

O 9 procent vyrostly příjmy divize More Personal Computing, která utržila 14,1 miliard USD. Slabší nárůst je zapříčiněn především polovodičové krizi, kvůli které meziročně spadly prodeje počítačů Surface o 20 procent. Mírný pokles také Microsoft zaznamenal v prodeji licencí Windows a obsahu pro konzole Xbox.

I přesto dokázal Microsoft překonat očekávání analytiků a krátce po oznámení finančních výsledků došlo k posílení ceny akcií Microsoftu o nízké jednotky procent. Microsoft má aktuálně tržní kapitalizaci převyšující 2 biliony dolarů, z technologických gigantů je nad ním pouze Apple.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).