Domů » Bleskovky » Microsoft uvolnil preview univerzálních Office aplikací pro Windows 10

Microsoft uvolnil preview univerzálních Office aplikací pro Windows 10

V loňském roce Microsoft překvapil uvolněním svých aplikací Word, Excel a PowerPoint pro platformy Android a iOS se základní editací zdarma, nyní dává ochutnávku tohoto balíku k dispozici uživatelům systému Windows. Nainstalovat si ji však mohou pouze Insideři používající tecchnické preview systému Windows 10.

    

Trojice aplikací doplňuje vestavěný poznámkovník OneNote, jejich design se nese ve stejném duchu. Základem je pás karet, který je znám z běžných Office od verze 2007, verze uzpůsobená pro dotyk však nabízí ovládací prvky výrazně větší a to i v případě, že se nacházíte v prostředí plochy. Funkcí není pochopitelně tolik, jako u klasických Office pro plochu, pro základní použití ale postačí.

 

Všechny tři aplikace jsou v češtině, mají v sobě zaintegrován přístup k úložišti OneDrive, tudíž okamžitě vidíte, na jakém souboru jste naposledy pracovali. Je možné spolupracovat s více lidmi na jednom dokumentu, potěší také přítomnost funkce „řekněte mi, co chcete udělat“ – nemusíte hledat požadovanou nabídku, stačí napsat její název a bude vám nabídnuta.

  

U Wordu nechybí všemožné formátování textu včetně stylů, vkládání tabulek, obrazců, komentářů, záhlaví a zápatí, lze také pracovat s rozložením nebo používat revize. Nechybí kontrola pravopisu, v případě, že zrovna nepracujete je možné číst dokumenty ve speciálním režimu pro čtení.

    

Funkční výbavou neudělá ostudu ani Excel, tabulky lze formátovat jak barevně, tak volit jejich ohraničení, lze měnit formáty jednotlivých buněk, používat funkce, vkládat obrazce či různé typy grafů. Na jejich pokročilé formátování však zapomeňte, musíte si postačit s těmi v šabloně. I Excel umožňuje revidování dokumentů.

  

Pro vytváření prezentací tradičně slouží aplikace PowerPoint, vytvářené prezentace lze obohatit obrázky, tabulkami, obrazci, je možné přidávat různé přechodové efekty, zkrátka opět dostáváme základní paletu funkcí.

  

Snad se brzy po vydání preview Windows 10 pro smartphony v tomto měsíci dočkáme i nových Office aplikací pro tuto platformu. Pokud testujete Windows 10 Technical Preview, můžete si náhled nových Office aplikací stáhnout z následujících odkazů:

Word Preview

Excel Preview

PowerPoint Preview

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. janac_marek

    Ten „pás karet“ sa volá Ribbon.

  2. Vypadá to fajn.

    jen malá oprava. Insideři nepoužívají developer preview W10, ale technical preview :)

  3. Petr (neregistrovaný)

    umí ten excel otevřít a správně zpracovávat soubory s makry?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).