Cena:

Recenze Microsoft Universal Foldable Keyboard: Kompaktní kniha plná kláves

Chcete svůj tablet nebo smartphone využívat k psaní delších textů? Otestovali jsme Bluetooth klávesnici od Microsoftu, která se dá zavřít jako kniha a vejde se do každé brašny. A navíc si rozumí se všemi platformami.

Virtuální dotykové klávesnice se neustále učí nové věci, aby uživateli maximálně urychlily psaní – dokáží v jednu chvíli více vyhodnotit prstů, rozumí rozličným gestům a umožňují psaní tahem. I přes veškerou snahu ale málokdy dosáhnete ťukáním po displeji takové produktivity jako na klasické hardwarové klávesnici.

Z tohoto důvodu jsou dnes velmi populární kategorií tzv. „konvertibly“, které spojují to nejlepší z obou táborů – nabízí pohodlnou konzumaci obsahu přes dotykový displej a vytváření obsahu skrze hardwarovou klávesnici. A pokud ke svému tabletu či smartphonu přídavnou klávesnici nemáte, nemusíte zoufat, stačí zabádat mezi dostupným příslušenstvím a vybrat si ten správný model. V tomto testu se podrobněji podíváme na kompaktní klávesnici Microsoft Foldable Keyboard, která byla představena letos v březnu na MWC v Barceloně.

 

Obsah balení

 • klávesnice
 • nabíjecí microUSB kabel
 • uživatelská příručka

Přenášení je jedna radost

Microsoft není ve výrobě příslušenství žádným nováčkem, klávesnice a myši vyrábí již pěknou řádku let. V jeho portfoliu se nachází jak usedlé šedivé kousky do kanceláře, tak ergonomické periferie rozličných tvarů. Mezi ně patří i klávesnice řady Ergonomic Keyboard s vyvýšeným a rozděleným středem bloku kláves.

Na dvě poloviny je rozdělený i dnes recenzovaný model, v tomto případě však prázdný vertikální prostor přetínající blok kláves nezvyšuje ergonomii, ale mobilitu. Přes toto místo lze klávesnici přehnout jako papír, čímž se její délka zmenší z 295,1 mm na polovinu, a z jejího obdélníkového půdorysu se stane s přimhouřením oka čtverec. Tloušťka v uzavřeném tvaru je 11,5 mm, v rozloženém poloviční. Kapsu oděvu či zavazadla vám klávesnice neurve, váží pouze 179 gramů.

Klady (+)

 • povedený design
 • kompaktní rozměry
 • odolnost vůči vodě
 • možnost mít v jednu chvíli dvě spárovaná zařízení

Zápory (-)

 • vyšší cena
 • občasné problémy s párováním
 • různé chování v operačních systémech 

Hebká a voděodolná knížka

Vnější strana je potažena příjemným soft touch materiálem šedé barvy, který ale působí jako magnet na nečistoty, proto je na něj neradno sahat ušpiněnými prsty nebo jej pokládat na nečisté povrchy. Také máme (možná neoprávněně) strach z jeho ošoupání; testování ustál bez ztráty kytičky, ovšem chovali jsme se k němu jako k oltářní svátosti. Klávesnice je zvenku i zevnitř opatřena voděodpodivou nanovstvou, tudíž by podle Microsoftu měla přežít i lehký střet s kapalinou.

 

Slušně vybavená klaviatura

K otevření „knihy“ plné kláves je zapotřebí vyvinout lehkou sílu, náhodnému rozevření totiž brání magnety. Otevření v tomto případě zároveň znamená zapnutí, naznačí jej probliknutí dvou diod, které si popíšeme později. Až na samotný předěl v polovině není na rozložení kláves nic zvláštního, snad jen, že u nás prodávaná klávesnice nabízí rozložení česko-německé rozložení, takže kromě písmenek s háčky a čárkami obsahuje i písmena s přehláskami a klávesa CTRL se jmenuje STRG. Klávesy nejsou podsvícené, je jich celkem 77 a jsou upořádány do šesti řádků.

Horní řádek patří multimediálním klávesám, pod ním se nachází klávesy s čísly a zbytek je QWERTZ klasika rozdělená v půli. Vraťme se ale ještě k hornímu multimediálnímu řádku, do nějž jsou naskládány následující klávesy:

 • Esc s funkcí zpět                                                                                                                                
 • dvojice tlačítek pro párování a rychlé přepínání mezi dvěma zařízeními (s LED indikací)
 • změna hlasitosti či úplné umlčení zvuku
 • ovládání multimediálního přehrávače
 • hledání
 • uzamčení
 • výběr operačního systému (s podsvícenými logy Windows, Android, iOS)    

Poslední tlačítko je obzvláště důležité, neboť se klávesnice na různých operačních systémech chová jinak. Pokud ji například nastavíte na Android a připojíte ji k tabletu s Windows, nebude funkční tlačítko s domečkem, které jinak při správném nastavení otevře nabídku Start. Klávesnice systém nedokáže určit sama, proto je důležité to tímto tlačítkem udělat za ni.

Kompatibilita a párování

O komunikaci se stará úsporné Bluetooth 4.0, připojená zařízení musí podporovat standard HID (Human Interface Device). Oficiálně jsou podporovány následující platformy:

 • Windows 7, 8, 8.1 a 10
 • Windows Phone 8.1 Update 2, Windows 10 Mobile
 • Android 4.4.2. a vyšší
 • iOS 7 a vyšší

Párování se inicializuje dlouhým stiskem jedné ze dvou „párovacích“ kláves, pro potvrzení spojení je nutné zadat několikamístný číselný kód a potvrdit jej enterem. Připojit lze v jednu chvíli dvě zařízení s možností bleskurychlého přepínání mezi nimi.

 

Bohužel komunikace se spárovanými zařízeními není vždy nejspolehlivější, klávesnice je chvílemi poměrně sklerotická a zcela nepředvídatelně v minulosti uskutečněná spojení zapomene; mnohdy jí k tomu dokonce postačí pouhé zavření a otevření. V takových chvílích je zapotřebí provést celý párovací pokus znovu, což znamená odstranit staré připojení a inicializovat nové. Pokud přeskočíte první krok, budou se vám v seznamu Bluetooth zařízení hromadit nefunkční položky stejného jména.

Tento problém jsme měli jak na Windows 10, Windows 10 Mobile, tak na Androidu 5.1. Že se nejedná pouze o chybu našeho kusu, dokazuje řada negativních recenzí na Windows Store. Situaci by alespoň částečně mohl vyřešit NFC čip pro rychlé párování, tím však bohužel klávesnice nedisponuje. Neustálé vyhledávání zařízení a jeho znovu připojování vás tak brzy přestane bavit. Nutno podotknout, že tento jev se však nevyskytuje pokaždé.

Román nebo raději pouze kratší texty?

A jak se vlastně na Microsoft Universal Foldable Keyboard píše? Jako na každé klávesnici je to především o zvyku. Jednodušší to budou mít uživatelé, kteří ovládají psaní všemi deseti prsty a svislý předěl tak pro ně nebude na obtíž. Pokud však máte nějaké „zlozvyky“, můžete být nemile překvapeni – já například píši písmeno B ukazovákem pravé ruky, takže mi jeho poloha v levé polovině klávesnice znepříjemňovala psaní. Za to však klávesnici vinit nemohu.

Samotné provedení nízkoprofilových kláves bychom přirovnali k Type Coveru k tabletům Surface. Mnohý lékař by tenký plast jednotlivých kláves rozdrtil jedním šmahem, avšak běžný „psavec“ bude odměněn poměrně pohodlným psaním. Kvůli tloušťce pochopitelně není odezva nikterak silná, ale klávesnice zaznamená každý, byť letmý dotek, a ani silný stisk není doprovázen například zdvojením napsaného písmene.

Ten neumí to a ten zas tohle

Bohužel ne na všech platformách se klávesnice chová podle očekávání. Nejhůře je na tom asi systém Windows Phone 8.1 Update 2, na němž klávesnice poslouží pouze k psaní (emaily, SMS, Word), avšak nefunguje navigace v systému, vyhledávání, ani multimediální klávesy k ovládání hudebního přehrávače.

O poznání lépe je na tom Windows 10 i jeho mobilní verze. Navigace v systému funguje, multimediální klávesy také, dokonce nás na telefonu potěšila podpora klávesových zkratek jako například shift + šipky pro označování textu, ctrl + c/x/v pro práci s ním a dokonce funguje i Alt + Tab pro přepínání mezi aplikacemi. Potřebujete-li na počítačových Windows funkční klávesy F1, F2 apod., vyvoláte je kombinací tlačítka Fn a vybraného čísla.

 

Navigace v Androidu 5.1 fungovala bez problémů, stejně jako ovládání přehrávače či hlasitosti systému multimediálními klávesami, výtku však máme k psaní na testovaném LG G4 – klávesnice pracovala v anglickém rozložení a žádnou vyšší mocí jsme ji nedonutili psát česky. A to i přesto, že při horním okraji neustále svítilo CS a v notifikačním centru neustále visela pobídka pro vybrání rozložení.

Všechny pokusy o nastavení však selhaly, respektive aplikovaly se pouze na klávesnici softwarovou. Na Androidu dokonce nefungovalo podsvícení klávesy Caps Lock, přestože systém psal velká písmena. Situaci zachránil systém iOS 9, kde vše fungovalo dle očekávání.

Nabíjení a výdrž

O výdrž klávesnice se stará integrovaná baterie o neznámé kapacitě, která má zajistit až tři měsíce běžného používání. O nabíjení se stará microUSB port vpravo nahoře a kabel zakončený standardním konektorem USB běžné velikosti. Ten však skutečně slouží pouze k nabíjení, USB klávesnici si touto cestou z Microsoft Universal Foldable Keyboard nevyrobíte.

Nápady na vylepšení, aneb co nám chybělo

V této kapitole se krátce zamyslíme nad tím, co by mohlo používání klávesnice od Microsoftu zpříjemnit. Začněme tím nejskromnějším přáním, které jsme již jednou vyslovili – hodil by se NFC čip pro rychlé párování.

Větší ergonomii při psaní by přispěla možnost naklonění klávesnice směrem k uživateli, i když chápeme, že přídavné nožičky či jiné řešení by se negativně podepsalo na jednoduchém designu.


Srovnání s „velkou“ klávesnicí

Klávesnice také nenabízí žádnou možnost uchycení tabletu či smartphonu, kterým disponuje například rolovací klávesnice LG Rolly Keyboard. Pokud tedy vaše zařízení nedisponuje vlastním stojánkem, či pro něj nemáte takto vybavený kryt, budete neustále řešit, o jaký předmět tablet nebo smartphone opřít.

A když se vám přeci jen podaří vaše zařízení chatrně opřít, není příliš pohodlné jeho stabilitu narušovat dotýkáním se displeje. Touchpad by se do klávesnice kvůli jejím kompaktním rozměrům nevešel, avšak minimalistické řešení existuje – trackpad mezi klávesami. Pokud bychom byli v našich přáních hodně neskromní, dovedeme si představit, že celá vnitřní plocha (případně její část) by sloužila jako dotyková vrstva. To je ale zatím velmi utopická myšlenka.

Závěrečné hodnocení

Microsoft Universal Foldable Keyboard je bezesporu kvalitní kus hardwaru, který je kompaktní, designově zdařilý a zároveň velmi praktický. Náruživým pisálkům můžeme klávesnici doporučit, ovšem ještě před koupí doporučujeme vyzkoušet chování klávesnice s konkrétním zařízením. Chybějící české rozložení na LG G4 s Androidem 5.1.1 rozhodně nemusí budoucího majitele potěšit.

Náš testovací kus navíc trpěl drobným defektem – u kláves STRG a FN se nacházely vodorovné pruhy způsobené chybou laseru při „vypalování“ písmen do tlačítek. Na funkci však tato estetická vada neměla vliv, a je možné, že se týkala pouze našeho novinářského kusu, v záporech jsme ji tedy neuvedli. Jako kupující by nás ale tato drobnost nepotěšila, už jen vzhledem k ceně klávesnice.

 
Po složení je klávesnice skutečně kompaktní, což se skvěle hodí pro přenášení

A na kolik vlastně přijde? Její doporučená cena činí zhruba 2 300 Kč včetně DPH, což je poměrně vysoká částka. Některé e-shopy ji ale nabízejí zhruba o 500 Kč levněji. Nejlevnější konkurence vychází na pár stokorun, značkové Bluetooth klávesnice pak stojí okolo tisícovky. Nutno podotknout, že drtivou většinu nesložíte od kompaktního tenkého kvádříku, který se navíc pyšní voděodolností. Za to však mnohdy nabídnou alespoň stojánek pro váš tablet či smartphone. Je jen na zákazníkovi, kolik se rozhodne za „pouhé“ příslušenství k mobilnímu zařízení utratit.

U vyšších částek je na pováženou, zda raději místo tabletu a Bluetooth klávesnice nekoupit rovnou zařízení 2 v 1. Nejen, že klávesnice poslouží jako kryt displeje, ale mnohdy je vybavena přídavnými konektory, pevným diskem či baterií. Pokud ale potřebujete klávesnici ke svému stávajícímu zařízení, a jste ochotní do ní investovat více jak 2 tisíce korun, může být Microsoft Universal Foldable Keyboard žhavým kandidátem.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.