Microsoft ukázal Insiderům další novinky, které na podzim dostanou Windows 10

Windows 10 Insider preview

Vývoj systému Windows 10 momentálně probíhá na dvou frontách – jeden tým opravuje náhlou chybu, která pozdržela vydání jarního updatu, druhý tým připravuje novinky do updatu, který je plánovaný na podzim. Jeho funkce může testovat hrstka uživatelů přijímajících nová sestavení systému skrze kruh aktualizací Skip Ahead, od včerejšího večera si navíc mohou nainstalovat nejnovější build s číslem 17643 přinášející několik novinek.

Sets spolupracuje s balíkem Office

Pravděpodobně největší novinkou podzimního updatu bude funkce Sets, umožňující aplikacím běžět nejen v oknech, ale v záložkách napříč aplikacemi. Podpora Sets se stále omezuje na vybrané aplikace, ale jejich seznam se má postupně rozšiřovat; počínaje tímto sestavením do něj přibývají všechny desktopové win32 aplikace, které nemají jakýmkoliv způsobem modifikované záhlaví.

Kromě toho přichází podpora aplikací z kancelářského balíku Office 365, nutným předpokladem pro jeho testování je vlastnictví předplatného Office 365 a zároveň členství v programech Windows a Office Insider.

Poslední novinkou ve funkci Sets je možnost přetahovat záložky prohlížeče Microsoft Edge mezi jednotlivými sety; přetažení samostatného okna Edge do setů zatím nefunguje.

Kontrola roamingu

Pokud se ve vašem Windows zařízení nachází datová SIM karta, budete moci díky funkci Využití dat kontrolovat, kolik dat jste spotřebovali v roamingu. Pokud si data v roamingu nepřejete používat vůbec, je možné provést deaktivaci v Nastavení sítě.

Další drobnosti

Uživatelé využívající lupu mají možnost nastavit si, aby se kurzor myši u přiblížení vždy nacházet uprostřed obrazovky. Přibyly také nové úrovně zoomování.

Microsoft WebDriver v prohlížeči Microsoft Edge je nově funkce na vyžádání (FoD). WebDriver je možné aktivovat zapnutím vývojářského režimu nebo skrze instalaci doplňkových funkcí.

Známé chyby

Předchozí sestavení z podzimního updatu zatím příliš mnoho chyb nevykazovala, čím více se však Microsoft v systému „vrtá“, tím více jich vzniká. V tomto sestavení je potřeba smířit se s následujícími:

 • Microsoft stále nevyřešil problém s otvíráním odkazů v Nastavení vedoucích do Windows Store, např. při stahování nových fontů či témat.
 • Při probouzení počítače z režimu spánku může na obrazovce probliknout plocha ještě před přihlašovací obrazovkou
 • Aplikace Filmy a TV pořady se může hroutit, pokud jí umožníte přistupovat ke knihovně videí
 • U neaktivních záložek aplikace Word nefunguje práce s přichytáváním oken
 • Office Visual Basic Editor aktuálně pracuje v záložkách, nicméně v budoucnu tomu tak nebude
 • Otevření dokumentu Office, který již otevřený je, vede k neúmyslnému přepnutí na poslední aktivníj dokument
 • Lokální soubory, či soubory otevřené z jiného cloudu než je OneDrive, nebudou automaticky obnovovány a neobjeví se ani hláška o chybě
 • Uživatelské rozhraní funkce Sets u aplikací Office ještě není finální a bude se v průběhu testování měnit
 • Horní část některých oken Win32 aplikací se může po maximalizaci objevovat pod lištou záložek. Řešením je okno zmenšit a poté znovu maximalizovat
 • Zavřením jedné záložky může občas způsobit minimalizování celého setu
 • Ribbon v Průzkumníkovi Windows nemusí po restartu zůstat připnutý
 • Předčítač čte text i při vyvolání jiné aplikace skrze zkratku Alt + Tab
 • V Microsoft Edge se nelze pohybovat kurzorovými šipkami
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku