Domů » Bleskovky » Microsoft testuje alternativy za Intel. Příští Surfacy by mohly pohánět procesory od AMD a Qualcommu

Microsoft testuje alternativy za Intel. Příští Surfacy by mohly pohánět procesory od AMD a Qualcommu

Na konci roku 2016 představil Microsoft projekt Windows on ARM, který měl narušit neoficiální pakt Wintel a rozšířit tábor zařízení s Windows o nové produkty poháněné ARMovými čipsety. Objevilo se několik počítačů poháněných čipsety od Qualcommu, žádný z nich se ale hitem nestal, patrně kvůli nelichotivým recenzím první generace. Sám Microsoft se ke stvoření ARMového počítače zatím neodhodlal, avšak údajně o něm přemýšlí.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Excalibur: první Surface s ARMovým procesorem

Podle Zaca Bowdena ze serveru WindowsCentral pracuje Microsoft na zařízení s kódovým označením Excalibur, které by měl pohánět čipset Qualcomm Snapdragon 8cx. Tuto zprávu částečně potvrzuje i server Petri.com, který tvrdí, že Excalibur se jmenuje samotný čipset, na jehož vývoji Microsoft spolupracuje úzce s Qualcommem. Specifikace čipu si vymyslel prý sám Microsoft, aby lépe spolupracoval s Windows 10, a plánuje jej nasadit u nového referenčního zařízení, na jehož základech by mohly stavět i ostatní výrobci počítačů.

snapdragon

Server WindowsCentral tvrdí, že by tento ARMový čipset mohl pohánět některou z variant chystaného Surface 7 Pro společně s dalšími verzemi, které budou pohánět tradiční procesory od Intelu. Snapdragon 8cx se zatím nenachází v žádném prodávaném zařízení, podle Qualcommu se jedná o vůbec první Snapdragon, který se svým výkonem vyrovná procesoru Intel Core i5 pro notebooky.

Nový Surface Pro by měl dorazit už letos, avšak na spekulované změny v designu zřejmě nedojde; zařízení si údajně podrží design současného Surface Pro 6 (recenze) s několika drobnými změnami, např. konečně dostane USB-C konektor. Na zbrusu nový Surface Pro, který je vyvíjen pod kódovým označením Carmel, si prý počkáme až do příštího roku.

Microsoft koketuje i s AMD

ARMové počítače nejsou ale jediné, o čem Microsoft přemýšlí, podle Petri.com v Redmondu zvažují i nasazení 12m procesorů AMD Picasso u příští generace Surface Laptop. Představení nového hardwaru od Microsoftu očekáváme někdy na podzim, patrně v říjnu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. René (neregistrovaný)

    Tak nové ryzeny si o nasazení přímo říkají.

  2. „Microsoft koketuje i s AMD“ MS už koupil 100 mega APU od AMD??

  3. Carda (neregistrovaný)

    Intel začíná být nějaký nechtěný to by se mohlo konečně projevit na ceně :D

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *