Domů » Bleskovky » Microsoft testuje alternativy za Intel. Příští Surfacy by mohly pohánět procesory od AMD a Qualcommu

Microsoft testuje alternativy za Intel. Příští Surfacy by mohly pohánět procesory od AMD a Qualcommu

Na konci roku 2016 představil Microsoft projekt Windows on ARM, který měl narušit neoficiální pakt Wintel a rozšířit tábor zařízení s Windows o nové produkty poháněné ARMovými čipsety. Objevilo se několik počítačů poháněných čipsety od Qualcommu, žádný z nich se ale hitem nestal, patrně kvůli nelichotivým recenzím první generace. Sám Microsoft se ke stvoření ARMového počítače zatím neodhodlal, avšak údajně o něm přemýšlí.

Excalibur: první Surface s ARMovým procesorem

Podle Zaca Bowdena ze serveru WindowsCentral pracuje Microsoft na zařízení s kódovým označením Excalibur, které by měl pohánět čipset Qualcomm Snapdragon 8cx. Tuto zprávu částečně potvrzuje i server Petri.com, který tvrdí, že Excalibur se jmenuje samotný čipset, na jehož vývoji Microsoft spolupracuje úzce s Qualcommem. Specifikace čipu si vymyslel prý sám Microsoft, aby lépe spolupracoval s Windows 10, a plánuje jej nasadit u nového referenčního zařízení, na jehož základech by mohly stavět i ostatní výrobci počítačů.

snapdragon

Server WindowsCentral tvrdí, že by tento ARMový čipset mohl pohánět některou z variant chystaného Surface 7 Pro společně s dalšími verzemi, které budou pohánět tradiční procesory od Intelu. Snapdragon 8cx se zatím nenachází v žádném prodávaném zařízení, podle Qualcommu se jedná o vůbec první Snapdragon, který se svým výkonem vyrovná procesoru Intel Core i5 pro notebooky.

Nový Surface Pro by měl dorazit už letos, avšak na spekulované změny v designu zřejmě nedojde; zařízení si údajně podrží design současného Surface Pro 6 (recenze) s několika drobnými změnami, např. konečně dostane USB-C konektor. Na zbrusu nový Surface Pro, který je vyvíjen pod kódovým označením Carmel, si prý počkáme až do příštího roku.

Microsoft koketuje i s AMD

ARMové počítače nejsou ale jediné, o čem Microsoft přemýšlí, podle Petri.com v Redmondu zvažují i nasazení 12m procesorů AMD Picasso u příští generace Surface Laptop. Představení nového hardwaru od Microsoftu očekáváme někdy na podzim, patrně v říjnu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
René
Anonym
René
Offline

Tak nové ryzeny si o nasazení přímo říkají.

uni
Uživatel
uni
Offline

„Microsoft koketuje i s AMD“ MS už koupil 100 mega APU od AMD??

M
Anonym
M
Offline

Co to je APU?

uni
Uživatel
uni
Offline

Vlastně SoC.
GPU a CPU na jednom křemíku vedle sebe. Fakticky alternativa k iGPU, kde jsou grafické obvody součástí CPU, jako to dělá Intel, který ale má v nabídce také APU, s GPU od AMD, Inte G řada.

qéčko
Anonym
qéčko
Offline

To je tak, když se ptáš BFU. APU není SoC uni

uni
Uživatel
uni
Offline

qéčko (neregistrovaný): facepalm :/

locki
Uživatel
locki
Offline

uni SoC fakt není APU ty IT spamovací lamo! :P

[odkaz]
[odkaz]