Microsoft Surface: Nové tablety s Windows 8 a RT

Microsoft během úterní noci představil vlastní tablety s Windows RT a Windows 8 Pro a snaží se tak dohnat rozjetý rychlík konkurence. Stylově.

Redmondský gigant využil svých nemalých zkušeností s výrobou (nejen) počítačového hardwaru a kromě spoléhání na spolupráci s OEM výrobci se rozhodl sám ukázat, co si představuje pod pojmem „tablet“. Aby uspokojil poptávku konzumentů obsahu i pracovníků na cestách, nepředstavil jenom jedno zařízení, jak se hojně spekulovalo, ale hned dvě. První z nich postavené na platformě Nvidia ARM poběží na systému Windows RT a bude útočit na iPad a jeho konkurenci s Androidem. To druhé s Windows 8 Pro a chipsetem od Intelu bude sdílet trh spíše s ultrabooky. Potvrzují to i jejich ceny, ale o tom později.

Oba tablety se mohou pochlubit širokoúhlými displeji s úhlopříčkou 10,6 palců chráněnými sklem Gorilla Glass 2 a tělem z hořčíkové konstrukce, která má zajistit odolnost proti poškrábání a opotřebení při manipulaci. Velmi příjemná je přítomnost výklopného stojánku na zadní straně, který umožní pohodlné sledování filmů nebo psaní na připojené klávesnici. Tu bude možné připojit například pomocí portu USB host. V případě verze s Windows RT se bude jednat o klasické USB 2.0, jeho dražší bráška nabídne vysokorychlostní 3.0. Oba pak nabídnou port na microSD karty. Microsoft se chlubí dosud jedinečným využitím dvojice duálních antén, která má zajistit vynikající příjem signálu sítě Wi-Fi. Další známé možnosti konektivity najdete v tabulce níže.

Kolegové Steva Ballmera spolu s oběma přístroji představili také trojici příslušenství. V první řadě se jedná o dvojici krytů. Microsoft se očividně inspiroval Smart Coverem pro iPad, své produkty ale dokázal funkčně dovést ještě dál. Touch Cover a Type Cover v sobě totiž skrývají klávesnici a trackpad, které spolu s integrovaným stojánkem dokáží ze Surface vytvořit téměř plnohodnotný notebook. Jak již jejich název napovídá, klávesnice v obou krytech se liší svým provedením – jedna je dotyková s rozpoznáním tlaku prstů (tloušťka 3 mm), druhá je téměř klasické konstrukce (tloušťka 5 mm) s nízkým zdvihem.

Stejné rozdělení platí i pro tlačítka pod touchpadem. Touch Cover i Type Cover se budou vyrábět v celé řadě barevných provedení, přičemž některá se podle mě až příliš podobají barvám, ve kterých se dodávají telefony Nokia Lumia. Třetím představeným příslušenstvím je pak kapacitní pero, při jehož přiblížení přestane displej automaticky reagovat na dotyky prstů a rukou, takže si uživatel nebude při psaní nechtěně posouvat zobrazený dokument.

      

Microsoft zatím nezveřejnil, zda se bude příslušenství dodávat v balení s tablety, nebo je bude nutné dokoupit samostatně. Podobně nekonkrétní byl i v případě cen a dat dodání. Zatím jen víme, že Surface s Windows RT se bude cenově blížit současné tabletové konkurenci a přijde zhruba ve stejnou dobu jako operační systém Windows 8. Jeho výkonnějšího brášky s Windows 8 Pro bychom se měli dočkat cirka o tři měsíce později za cenu na úrovni ultrabooků. Tenhle tah se Microsoftu opravdu povedl a pokud se nic nepokazí, mají Surface tablety šanci na úspěch. A jak se tyto novinky líbí vám? Pořídili byste si je nebo dáte raději přednost iPadu či tabletu s Androidem?

Microsoft Surface Hands On!

 Zdroj: Microsoft

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku