Cena:

Microsoft: Surface Laptop nemá USB-C, protože…

Když Microsoft minulý týden představil Surface Laptop, mnozí se podivili nad některými rozhodnutími, které v Redmondu učinili. Proč po zařízeních jako Surface Pro, Surface Book a Surface Studio přišel Microsoft s docela „obyčejným“ notebookem? Proč jej pohání ořezaná Windows 10 S, přestože jeho cena začíná na 999 dolarech? A proč se Microsoft stále vyhýbá univerzálnímu konektoru USB-C? Na poslední otázku odpověděl v rozhovoru pro server TheVerge generální manažer týmu Surface Pete Kyriacou.Nepřehlédněte

Surface Laptop oficiálně: Takhle má podle Microsoftu vypadat studentský notebook

Důvodů pro zachování řešení magnetický Surface konektor + USB-A bylo hned několik. Prvním z nich je uzavřený dokovací systém, díky němuž je možné ze Surface konektoru vyvést čtyři USB, gigabitový ethernet a dva porty pro připojení externích monitorů. USB-C sice má podobné možnosti, ale může být pro uživatele matoucí, neboť ne všechny zdánlivě identické USB-C kabely jsou stejné, některé například nedokáží poskytnout takové napájecí schopnosti, aby vůbec Surface Laptop „utáhly“. Uživatelé by tak mohli kvůli neoriginálnímu příslušenství vinit Microsoft, což v Redmondu nechtějí dopustit.

Produktové video Surface Laptopu odhalilo, že v Microsoftu o USB-C přemýšleli
Surface Laptop s dvěma USB-C: pouze na prototypu v produktovém videu Microsoftu

USB-C má podle Kyriacou ještě před sebou nějaký čas, než se stane mainstreamovým standardem. Škoda, že v Redmodnu nenašli dost odvahy, aby se zařadili mezi ostatní pionýry, kteří již tento konektor do svých notebooků nasazují. Do těla Surface Laptopu by se určitě vešel po bok stávajících konektorů.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.