Domů » Bleskovky » Microsoft si snižuje provize. Vývojáři her budou v obchodě aplikací odvádět menší desátky

Microsoft si snižuje provize. Vývojáři her budou v obchodě aplikací odvádět menší desátky

Vývojářské studio Epic Games rozpoutalo v minulém roce válku s obchody aplikací, která vyústila v odstranění hry Fortnite z App Store a Play Store. Jádrem sporu byl především nesouhlas s výší provizí v těchto obchodech a celková uzavřenost App Store. Epic Games společně s dalšími firmami založil Koalici za férovost aplikací, skrze kterou chtějí zaběhnuté pořádky v digitálních obchodech změnit. A zdá se, že se jim to začíná dařit.

Microsoft si snižuje provize. Vývojáři dostanou z prodeje her 88 procent tržeb

Zatímco u většiny obchodů s aplikacemi se tržby mezi vývojářem a provozovatelem obchodu dělí v poměru 70:30, Epic Games Store nabízí poměr 88:12, díky čemuž je tento obchod s hrami čím dál populárnější. Na tento fakt nyní reaguje Microsoft, který bude od 1. srpna letošního roku uplatňovat ve svém obchodě aplikací nové podmínky; u her zaslaných do Microsoft Store bude rovněž dělit provize v poměru 88:12.

games

V oficiálním prohlášení stojí, že tento nový způsob dělení bude platit pouze v obchodě aplikací pro PC, ovšem z uniklého materiálu Microsoftu vyplývá, že stejná změna se chystá i v herním obchodě na konzolích Xbox. To by byla poměrně významná pobídka pro vývojáře, neboť na konkurenčních konzolích Sony PlayStation i Nintendo Switch vývojáři odvádějí provozovatelům digitálních obchodů 30 procent.

Podle uniklého dokumentu má Microsoft měnit dělení provizí v první polovině letošního roku, ovšem ještě to nemůžeme brát za hotovou věc. Na přímý dotaz serveru The Verge totiž mluvčí Microsoftu odpověděl, že dělení výnosů na konzolích v tuto chvíli není na pořadu dne. Buď tedy ještě není správná chvíle na to, jít s pravdou ven, nebo v Redmondu jednoduše změnili plány.

Dokument také hovoří o snižování provizí u streamovaného hraní. Zde by měl být rovněž podíl nastaven na poměr 88:12 za předpokladu, že by byla Microsoftu udělena práva na streamování.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. MS si to aspon môže dovoliť. Zamestnanci EPIC Games by vam ale povedali svoje. Tam je to čisté zderstvo

    • Spíše bych řekl, že je k tomu nucen, aby vůbec vývojáře udržel.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).