Domů » Bleskovky » Microsoft si patentoval samočistící dotykový displej

Microsoft si patentoval samočistící dotykový displej

V minulosti médii už několikrát proběhla „šokující“ zpráva týkající se četnosti bakterií na různých místech a zařízeních, která běžně používáme. Největší favorit této „soutěže“, záchodové prkénko, byl s přehledem převálcován počítačovými klávesnicemi a mobilními telefony. V případě těch posledně zmíněných se možná blýská na lepší časy, alespoň co se smartphonů týče. Microsoft si totiž nechal patentovat technologii, která má zajistit hygienickou čistotu dotykových displejů bez nutnosti zásahu uživatele.

-

Princip je v podstatě zcela jednoduchý, spočívá ve využití ultrafialového záření, které dokáže většinu běžných bakterií bez problému zahubit. UV zdroj bude integrován přímo v daném zařízení na stejném místě jako běžné diody určené pro podsvícení displeje. Aktivovat se bude pouze ve stanovených časových intervalech a vždy v nepřítomnosti uživatele (bude využívat tzv. „proximity sensor“, který je v mnoha mobilních telefonech již dnes). Podle přiloženého schématu se počítá i s využitím automatického krytu proti úniku UV záření. Tato vlastnost se ale zřejmě bude týkat především větších zařízení (bankomaty, informační kiosky apod.)

Kdy a v jakých konkrétních produktech se této technologie dočkáme, zatím není jasné.

Zdroj: Tom’s Hardware

Miroslav Havlíček

10 komentářů

 1. Farao (neregistrovaný)

  Dobrej napad – kdyz nekdy vidim ty zapra*ene bankomaty, abych si vzal rukavice. U toho by se nemusel pouzivat ani proximity, stacila by kamerka

 2. Je to fajn. Fakt fajn. Ale hrozne mi vadí, že sa na takéto dovolí patent.

  Takisto apple by nemal mať tiež kopec patentov (ako podsvietená klávesnica, alebo magnetický adaptér).

  Patenty by mali slúžiť na ochranu malých firiem, ale toto je boj gigantov :(

 3. Karel (neregistrovaný)

  To mas tezky, tak si MS zalozi malou firmu, pod kterou ty patenty povede…a jsme tam, kde jsme :)

 4. Souhlasím, firmy jako MS nebo Apple jsou společnosti které by díky kvalitě svých výrobků neměli být ohroženi levnou nekvalitní konkurencí, takže by tahle patentová pitomost odpadla. Mrzí mě že se z toho dneska dělá takový byznys, podle mě je to přežitek…

  A dlužím omluvu učitelce na výpočetku, dnes jsem poprvé využil svých těžce nabitých zkušeností s vývojovými diagramy :-)

 5. Tomu aspoň říkám patent (a pokrok). Ne jako Apple, který si nechává patentovat např. způsob pohybu objektů na displeji, způsob vypreparování kontaktních informací z textu (umí každý programátor už na SŠ), obecný průmyslový vzor apod.

  Holt někdo chce peníze z opravdového pokroku, někdo se zmůže na patentování krabičky s displejem.

  • souhlas

  • zmeteck (neregistrovaný)

   Přesně jak píšeš, aspoň se zbavíme té protivné e.coli :).

   Doufal jsem ale, že si přečtu o automatickém čistění displeje, od mastnoty (otisků), ale to by nejspíš museli udělat na tom skle nějakou nano-povrchovou úpravu :/…

  • To je pravda, ale zase nie len Apple má blbé patenty. IBM získalo patent na checkboc v označených ikonách… Proste katastrofa.

   Ale napríklad mi hrozne vadí, že magnetický elektrický adaptér je len na macbookoch a podsvietená klávesnica nie je tiež sranda inde zohnať :(

   Niektoré patenty proste brzdia rozvoj a neslúžia pôvodnému účelu.

  • janac_marek: A původní účel patentů je jaký? Rozdávat své nápady konkurenci zadarmo?

  • dwbmb: Chrániť malých vývojárov, podnikateľov pred obrami.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).