Domů » Bleskovky » Microsoft Research zkoumá 3D skenování pomocí fotoaparátu mobilního telefonu

Microsoft Research zkoumá 3D skenování pomocí fotoaparátu mobilního telefonu

Fotoaparáty v mobilních telefonech mají oproti svým dospělým kolegům nezanedbatelnou výhodu v přítomnosti gyroskopů, akcelerometrů, GPS modulů a dalších senzorů, s jejichž pomocí se lze při pořizování fotografií „vyblbnout“ dosystosti. Kromě toho, že je lze po pořízení okamžitě upravovat, je možné díky mnoha aplikacím provádět neobvyklé věci již při samotném pořizování – například spojovat snímky do širokoúhlých nebo rovnou 360° panoramat. Microsoft Research se nyní zabývá využitím fotoaparátu v mobilním telefonu pro skenování 3D objektů.

Své snažení vývojáři z Microsoftu demostrují na videu, v němž pomocí telefonu Nokia Lumia 920 a speciální aplikace pro Windows Phone skenují obličej figuranta, ten je pak následně zkompletován do jednoho 3D snímku. Tento vývoj však nesměřuje pouze ke skenování obličejů, ale rovněž pro využití v rozšířené realitě, například pro vytváření 3D modelů pro rozmísťování nábytku, 3D tisku nebo holografickém zobrazování. Cílem je především zvýšit uživatelský komfort při práci s 3D objekty pro běžné spotřebitele.

   

Jelikož je demonstrace prováděna pomocí aplikace pro Windows Phone 8 na současném telefonu, je možné, že její použití nebude podmíněno vlastnictvím některého z budoucích modelů. Prozatím však nevíme, kdy se do Windows Phone Store dostane, doufejme, že brzy. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Už nyní je možné z Windows 8 a WP 8 zařízení tisknout na 3D tiskárnách. A teď k tomu přidají ještě skenování 3D objektů?

  Velmi pěkné.

  • Jan (neregistrovaný)

   Poslednu dobu zacinam mat z niektorych sprav ohladom diania v MS celkom dobry pocit. Bal som sa, ze sa nedockam.

  • Microsoft výborně podchytil stoupající trend. Jenže on ty trendy umí odhadnout celkem často, ale nedokáže to prosadit… Pak někdo se zpožděním přijde, řekne, že to má jedno tlačítko a je to nejlepší a po MS už neštěkne ani pes…

  • Jan (neregistrovaný)

   No to si zase nemyslim. Doteraz MS len dobiehal. Ci uz sa to tyka tabletov, alebo telefonov. Win 8 je strasny koncept pokial ide o desktop a nie uplne stastne riesenie pre vacsinu uzivatelov tabletov. Je vlastne paradoxom, ze doteraz mal kvalitny skor HW, nez SW. Akurat tie vyvojarske nastroje a podpora su skutocne skvele :)

  • Práveže MS vždy predbieha svoju dobu, bohužiaľ potom nevie dotiahnuť koncepty do konca. Napr. tablety MS riešil už v 80. rokoch, keď o nich nebolo inde ani slychu, no vtedy to bolo ešte skoro, a potom už MS nevedel tak rýchlo zareagovať. Tiež mali funkciami nabitý Windows Mobile, no nevedeli udržať trend

  • fero (neregistrovaný)

   Vypadá to hodně luxusně :)

 2. Už kdysi na marketu WP7,5 byla(y) aplikace, se kterou jsem takhle skenoval 3D objekty. Ale i tak je to fajn věc :)

 3. Petr S. (neregistrovaný)

  my mame 3d skenovani na firme se skenerem 3D skener DAVID SLS-3 HD a bomba je to

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).