Domů » Bleskovky » Microsoft Research zkoumá 3D skenování pomocí fotoaparátu mobilního telefonu

Microsoft Research zkoumá 3D skenování pomocí fotoaparátu mobilního telefonu

Fotoaparáty v mobilních telefonech mají oproti svým dospělým kolegům nezanedbatelnou výhodu v přítomnosti gyroskopů, akcelerometrů, GPS modulů a dalších senzorů, s jejichž pomocí se lze při pořizování fotografií „vyblbnout“ dosystosti. Kromě toho, že je lze po pořízení okamžitě upravovat, je možné díky mnoha aplikacím provádět neobvyklé věci již při samotném pořizování – například spojovat snímky do širokoúhlých nebo rovnou 360° panoramat. Microsoft Research se nyní zabývá využitím fotoaparátu v mobilním telefonu pro skenování 3D objektů.

Své snažení vývojáři z Microsoftu demostrují na videu, v němž pomocí telefonu Nokia Lumia 920 a speciální aplikace pro Windows Phone skenují obličej figuranta, ten je pak následně zkompletován do jednoho 3D snímku. Tento vývoj však nesměřuje pouze ke skenování obličejů, ale rovněž pro využití v rozšířené realitě, například pro vytváření 3D modelů pro rozmísťování nábytku, 3D tisku nebo holografickém zobrazování. Cílem je především zvýšit uživatelský komfort při práci s 3D objekty pro běžné spotřebitele.

   

Jelikož je demonstrace prováděna pomocí aplikace pro Windows Phone 8 na současném telefonu, je možné, že její použití nebude podmíněno vlastnictvím některého z budoucích modelů. Prozatím však nevíme, kdy se do Windows Phone Store dostane, doufejme, že brzy. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.