Cena:

Microsoft v prvním čtvrtletí vydělával na cloudu a Office, prodej Surface klesá

microsoft surface pro 4

Microsoft zveřejnil finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku, které naznačují sílu společnosti ve službách a cloudu, zatímco o hardware meziročně klesl zájem. Microsoft vykázal tržby ve výši 22,1 miliard dolarů (asi 548 miliard korun) a čistý zisk 4,8 miliard dolarů (119,3 miliard korun), čímž předčil čísla ze stejného období v loňském roce.

Redmondští v minulém čtvrtletí zaznamenali nárůst příjmů z inteligentního cloudu i ze služby Office 365. Ta do kasy Microsoftu přinesla o 45 procent více peněz než v prvních třech měsících loňského roku, aktuálně si kancelářský balík předplácí 26,2 milionů spotřebitelů. Microsoft také zaznamenal 5% nárůst prodeje licencí Windows, o 8 % více vydělala reklama ve vyhledávači Bing, o 4 % více vydělala herní divize a o 8 %. Počet uživatelů služby Xbox live meziročně narostl z 46 na 52 milionů.

microsoft surface pro 4

Kde se Microsoftu v předchozím kvartále příliš nedařilo, byl hardware. Smartphony jsou již minulostí a překvapil i čtvrtinový pokles tržeb z prodejů zařízení Surface, a to i přesto, že na podzim byl představen nový all-in-one počítač Surface Studio a nová generace Surface Booku. Řada zařízení Surface by se nicméně měla letos dostat nových přírůstků, stejně tak přijde na trh nová kategorie zařízení, která budou konkurovat Chromebookům; na nich ale Microsoft zřejmě příliš vydělávat nebude.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.