Domů » Bleskovky » Microsoft představil svoji umělou inteligenci: Objedná pizzu a naučí vidět nevidomé

Microsoft představil svoji umělou inteligenci: Objedná pizzu a naučí vidět nevidomé

Úvodní přednáška vývojářské konference Microsoft Build 2016 nebyla pouze o Windows 10 (více informací), ale také o využití umělé inteligence a strojového učení v běžném životě. Microsoft uvedl hned několik příkladů, a poskytl vývojářům první sadu API, která jim umožňuje zahrnout vybrané funkce do vlastních aplikací.

Ještě chytřejší Cortana

Jakýmsi prostředníkem mezi uživatelem a počítačem či smartphonem s Windows je v současné době personální asistentka Cortana, která se snaží porozumět povelům uživatele a zpracovat je. S příštím updatem se naučí spoustu novinek (objednání taxi na základě údaje v kalendáři, nabídka oběda z okolních restaurací apod.) a integruje se do vybraných aplikací. Tyto aplikace budou ke stažení ve speciální sekci Windows Store. Cortana se také naučí hovořit novými jazyky;šance, že mezi nimi uvidíme češtinu, však nepovažujeme za vysoké.

Skype vám objedná hotel či pizzu

V přirozené komunikaci s počítačem má být podle ředitele Microsoftu Satya Nadelly budoucnost, z tohoto důvodu bude Cortana integrovaná i do aplikace Skype. S ní bude možné přirozenou cestou objednávat v rámci chatu pizzu, rezervovat místo v hotelu, letenku apod. Nad rámec schopností Cortany budou moci být ve skype integrovaní tzv. konverzační boti, kteří budou obsluhovat různé funkce (např. rezervace v hotelech).

Tito boti pak za vašimi zády provedou dialog s Cortanou, a ta vám následně nabídne jejich nabídku k odsouhlasení. Beta verze Skype s integrovanou umělou inteligencí je k dispozici již dnes pro platformy iOS, Android a Windows.

bot

Integrací botů do Skype to ale nekončí, Microsoft představil nový Bot framework, který mohou využít i vývojáři aplikací třetích stran a naučit své aplikace porozumět běžné řeči.

Strojové učení a umělá inteligence

Poslední kapitolou tiskové konference bylo představení 22 nových API, které díky dlouhodobému strojovému učení přidají aplikacím v lehké nadsázce lidské smysly. Jedná se o rozpoznávání řeči, obličeje, emocí a dalších atributů, které bude aplikace schopná zpracovat.

cognitive-apis

Nejpůsobivěji tyto schopnosti Microsoft demonstroval v aplikacích, které dokáží rozpoznat objekty na fotografii, ať už právě vytvořené, či vložené z internetu. Aplikace je schopná fotografii prohlédnout a lidsky popsat, co se na ní nachází (stádo krav pasoucích se na suché trávě, člověk dělající trik na skateboardu apod.). Tyto schopnosti by mohly v budoucnu výrazně usnadnit život nevidomým občanům, ostatně jeden z nevidomých inženýrů Microsoftu demonstroval chytré brýle, které vidí za něj.

Technologii rozpoznávání obrázků si můžete vyzkoušet na těchto stránkách, stačí nahrát libovolný obrázek a webová aplikace vám oznámí, co na něm vidí.

Microsoft to s umělou inteligencí myslí skutečně vážně, byť jeho nedávný pokus s chatovacím botem Tay příliš nevyšel – krátce se učil konverzačním způsobům s reálnými lidmi, ti z něj bohužel brzy udělali rasistu a fanouška Donalda Trumpa. Microsoft jej ale opět vypustil do světa, stejně jako boty do Skypu, tak snad se od nás umělá inteligence naučí i něco jiného, než stinné stránky lidské mysli.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Super, doufám, že svážou Cortanu se Skypem a odstřelí nás jako u ostatních funkcí z důvodu češtiny a nepodpory bingu v ČR :-D

  • Prepni si do anglicti a nekrafej.

  • pat (neregistrovaný)

   je to vazne problem zadavat jednoduche heslovite prikazy v anglictine ak uz to chcem pouzivat ????
   je napr na kazdu hru kazdy software preklad do cz ?

   • Johny (neregistrovaný)

    Na jednoduchý příkazy fakt nepotřebuješ ale „kortánu“ ;D Navíc Tade to fakt asi myslel jinak :D

   • Bože! Já budu klidně komunikovat s Cortanou v AJ, když k tomu budou relevantní výsledky vzhledem k ČR. Jenže pokud se něco nezměnilo, tak to jaksi stále stojí za h***o.

 2. Zaklinac

  Toto bol veľmi zaujímavý //build/. Ako niekto výstižne napísal na Twittri – zatiaľ čo ostatní laborujú s veľkosťou uhlopriečky, MS si stavia vlastný Skynet. Som veľmi zvedavý, kam to celé smeruje.

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Zatim je to s temi boty spis jeden pr*ser za druhym:
  http://mobile.reuters.com/article/idUSKCN0WW1Q5

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Nejtrefneji to popsal Jonathan Zdziarski na Twitteru: „It wouldn’t be a Microsoft product if it didn’t crash right after it booted up.“

   • Johny (neregistrovaný)

    Náhodou je to super :D Já bych jí nechal jet :DDD Microsoft sou sralbotky! :D
    http://i.imgur.com/OpNr0JA.png

   • Zaklinac

    Johny: Zjavne Tay formovali zarytí 9gageri. Stačí sa pozrieť na ľubovoľnú diskusiu tam :)

   • Johny (neregistrovaný)

    9gag je pro pochvy… 9gag neni žádná komunita, je to jen vykrádání obsahu, takže jestli zas někdo formoval něco, byl to 4chan nebo redit… 12ti letý děcka z 9gagu nezformujou ani frontu na záchod.

  • Krayzie

   Aky pruser? Stale ziadny nevidim. Tay sa ucil od ludi a to je ten problem. Ludia ho naucili sprostosti. Keby sa mal ucit od teba, tiez by nevedel nic ine ako hatovat.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Nevidis pruser? V tom pripade jsi na tom s inteligenci zhruba stejne, jako bot z clanku.

   • Nic ine som od teba ani necakal, kedze kazda diskusia s tebou konci tvojim ohananim sa inteligenciou toho s kym diskutujes. Esteze sa Tay neucil od teba, to by dopadlo.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Na me se nezlob, ten nesmysl napsals ty sam.

   • kropovez (neregistrovaný)

    Krayzie prosímtě z Arakina tady mají všichni akorát srandu :D

   • Petr (neregistrovaný)

    Kdepak, srandu tady maji vsichni z tebe a tvych fanatickych kamaradu.

   • kropovez (neregistrovaný)

    *který používá více nicků :D

 4. Oldřich Kornas (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  byl jsem uživatelem Windows 7 a po vaší nabídce jsem přešel na Windows 10 asi před 6 týdny, ale od té doby při psaní textu se mě netisknou některá písmena, číslice a mezery mezi slovy. Opravář mě řekl, že je klávesnice v pořádku a on s tím nemůže nic dělat-mám se obrátit na vás což tímto činím. Jinak jsem s příjmem na Windows 10 spokojený a tímto vás prosím o radu, jak tuto vadu odstranit. Děkuji a jsem s pozdravem Oldřich Kornas.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *