Domů » Bleskovky » Microsoft představil svoji umělou inteligenci: Objedná pizzu a naučí vidět nevidomé

Microsoft představil svoji umělou inteligenci: Objedná pizzu a naučí vidět nevidomé

Úvodní přednáška vývojářské konference Microsoft Build 2016 nebyla pouze o Windows 10 (více informací), ale také o využití umělé inteligence a strojového učení v běžném životě. Microsoft uvedl hned několik příkladů, a poskytl vývojářům první sadu API, která jim umožňuje zahrnout vybrané funkce do vlastních aplikací.

Ještě chytřejší Cortana

Jakýmsi prostředníkem mezi uživatelem a počítačem či smartphonem s Windows je v současné době personální asistentka Cortana, která se snaží porozumět povelům uživatele a zpracovat je. S příštím updatem se naučí spoustu novinek (objednání taxi na základě údaje v kalendáři, nabídka oběda z okolních restaurací apod.) a integruje se do vybraných aplikací. Tyto aplikace budou ke stažení ve speciální sekci Windows Store. Cortana se také naučí hovořit novými jazyky;šance, že mezi nimi uvidíme češtinu, však nepovažujeme za vysoké.

Skype vám objedná hotel či pizzu

V přirozené komunikaci s počítačem má být podle ředitele Microsoftu Satya Nadelly budoucnost, z tohoto důvodu bude Cortana integrovaná i do aplikace Skype. S ní bude možné přirozenou cestou objednávat v rámci chatu pizzu, rezervovat místo v hotelu, letenku apod. Nad rámec schopností Cortany budou moci být ve skype integrovaní tzv. konverzační boti, kteří budou obsluhovat různé funkce (např. rezervace v hotelech).

Skype Conversations Of The Future

Tito boti pak za vašimi zády provedou dialog s Cortanou, a ta vám následně nabídne jejich nabídku k odsouhlasení. Beta verze Skype s integrovanou umělou inteligencí je k dispozici již dnes pro platformy iOS, Android a Windows.

bot

Integrací botů do Skype to ale nekončí, Microsoft představil nový Bot framework, který mohou využít i vývojáři aplikací třetích stran a naučit své aplikace porozumět běžné řeči.

Strojové učení a umělá inteligence

Poslední kapitolou tiskové konference bylo představení 22 nových API, které díky dlouhodobému strojovému učení přidají aplikacím v lehké nadsázce lidské smysly. Jedná se o rozpoznávání řeči, obličeje, emocí a dalších atributů, které bude aplikace schopná zpracovat.

cognitive-apis

Nejpůsobivěji tyto schopnosti Microsoft demonstroval v aplikacích, které dokáží rozpoznat objekty na fotografii, ať už právě vytvořené, či vložené z internetu. Aplikace je schopná fotografii prohlédnout a lidsky popsat, co se na ní nachází (stádo krav pasoucích se na suché trávě, člověk dělající trik na skateboardu apod.). Tyto schopnosti by mohly v budoucnu výrazně usnadnit život nevidomým občanům, ostatně jeden z nevidomých inženýrů Microsoftu demonstroval chytré brýle, které vidí za něj.

Seeing AI 2016 Prototype - A Microsoft research project

Technologii rozpoznávání obrázků si můžete vyzkoušet na těchto stránkách, stačí nahrát libovolný obrázek a webová aplikace vám oznámí, co na něm vidí.

Microsoft to s umělou inteligencí myslí skutečně vážně, byť jeho nedávný pokus s chatovacím botem Tay příliš nevyšel – krátce se učil konverzačním způsobům s reálnými lidmi, ti z něj bohužel brzy udělali rasistu a fanouška Donalda Trumpa. Microsoft jej ale opět vypustil do světa, stejně jako boty do Skypu, tak snad se od nás umělá inteligence naučí i něco jiného, než stinné stránky lidské mysli.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments