Cena:

Microsoft představil Surface Laptop SE: studentský notebook za 6 500 korun

Surface Laptop SE 1

Microsoft včera večer uspořádal tiskovou konferenci, která se týkala výhradně vzdělání. Redmondským na tomto poli začal v posledních letech ujíždět vlak, neboť americké školství si postupně podmaňuje Google s Chromebooky a Apple s iPady. Z tohoto důvodu Microsoft potřeboval obohatit svoje portfolio o zařízení, které má za malý peníz vychovat nové uživatele systému Windows.

Surface Laptop SE2

Surface Laptop SE: levný studentský notebook se speciální verzí Windows

Nová studentská vstupenka do světa Windows se jmenuje Surface Laptop SE. Jedná se o malý počítač, který disponuje 11,6“ obrazovkou s rozlišením 1 366 × 768 pixelů, což znamená poměr stran 16:9. Tím se tento počítač významně liší od ostatních modelů Surface, které vsázejí na poměr stran 3:2. Displej Surface Laptop SE má tlusté okolní rámečky, na druhou stranu díky dostatečným půdorysným rozměrům mohl Microsoft do základny nasadit klávesnici běžné velikosti. Tělo počítače je kompletně vyrobené z plastu, váží 1,11 kg a v zavřeném stavu má tloušťku 18 mm.

Surface Laptop SE4

Pod kapotou počítače tepou základní procesory Intel Celeron N4020 nebo N4120, oba však disponují čipem TPM 2.0, takže na nich může běžet systém Windows 11. Paměť RAM dosahuje kapacity 4 nebo 8 GB, eMMC úložiště můžete dostat v kapacitách 64 nebo 128 GB.

Surface Laptop SE

Akumulátor v těle počítače má zajistit až 16 hodin běžného používání, o jeho dobíjení se stará proprietární kruhový konektor. Na magnetické nabíjení si bohužel musíme nechat zajít chuť. Portovou výbavu dále doplňuje jedno USB-A, jedno USB-C a sluchátkový konektor. Bezdrátovou konektivitu zastupuje Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0 LE. Při domácí výuce studentům pomůže 1Mpx kamerka a 2W reproduktory.

Speciální Windows 11 pro studenty

Surface Laptop SE běží na operačním systému Windows 11 SE, který je upraven na míru studentům a školním administrátorům. Systém je přednastaven tak, aby data na OneDrive vždy ukládal na disk, aby byla k dispozici i v offline režimu. Dále je zajištěna podpora aplikací třetích stran, včetně Zoom a Chrome, aby si školy mohly vybrat aplikace, které jim vyhovují.

Windows 11 SE

Administrátoři získávají nové funkce pro správu počítačů na dálku a pro bezpečnou a jednoduchou správu cloudu. Počítače s Windows 11 SE se také budou podle zásad Intune for Education aktualizovat potichu mimo vyučování.

Surface Laptop SE 1

Cena a dostupnost

Microsoft Surface Laptop SE nepůjde na běžný trh, je určen pouze pro „edu“ market. V USA se počítač bude prodávat za cenu startující na 249 USD (asi 6 500 korun s DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.