Microsoft představil miniaturní ARMový počítač. Připomíná Mac mini

Project Volterra 2

Včera večer byla odstartována výroční vývojářská konference Microsoft Build. Oproti nedávné Google I/O nenabídla úvodní keynote pro běžného spotřebitele příliš mnoho zajímavého, lidé z Microsoftu většinou hovořili přímo k vývojářům, kteří dokonce získají přístup k zajímavě vypadajícímu zařízení, kterým je ARMový minipočítač.

Project Volterra: Mac mini od Microsoftu?

Když Apple oznámil přechod na vlastní ARMové čipsety, připravil pro vývojáře testovací minipočítač, že kterého se půl roku poté vyklubal nový Mac mini. Podobný nástroj připravil pro tvůrce softwaru i Microsoft, byť v jeho případě jej nepohání vlastní čipset, ale blíže nespecifikovaný model od Qualcommu, pravděpodobně dosud nepředstavený Snapdragon 8cx Gen 3.

Project Volterra 4

Tento Snapdragon v sobě obsahuje nejen výkonný procesor, ale rovněž neurální jednotku, kterou vývojáři mohou využít k tvorbě aplikací využívajících umělou inteligenci. Pokud by vývojář potřeboval větší porci výkonu, může na sebe poskládat několik těchto minipočítačů a využít jejich souhrnnou sílu.

Introducing Project Volterra (Satya Nadella 2022 Build Keynote)

Samotný počítač vypadá jako tmavší Mac mini s logem Microsoftu na horní straně. Na té zadní se nachází tři USB-A, Ethernet port a DisplayPort, na boku pak dvojice USB-C. Tělo zařízení je vyrobeno z recyklovaného plastu vyloveného z oceánů.

Roli operačního systému plní ARMová verze Windows 11, pro kterou Microsoft připravuje spoustu nativních verzí vývojářských nástrojů včetně Visual Studio 2022, Visual Studio Core, Visual C++, .NET6, Java atd. Vývoj aplikací na ARMových strojích se tak konečně obejde zcela bez emulace.

Project Volterra 3

Vývojářský minipočítač od Microsoftu má být dostupný v průběhu letošního roku, stejně tak i sada nativních nástrojů. O verzi pro běžné spotřebitele se zatím nehovoří.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku