Domů » Bleskovky » Microsoft potvrdil ukončení projektu Astoria: Proč aplikace pro Android na Windows 10 nepřijdou?

Microsoft potvrdil ukončení projektu Astoria: Proč aplikace pro Android na Windows 10 nepřijdou?

Loni na vývojářské konferenci Build Microsoft představil čtveřici nových mostů, s jejichž pomocí mají vývojáři naplnit poměrně prázdný Windows Store. Jedním z mostů byl i project Astoria, který díky přítomnému Android subsystému dokázal ve Windows 10 Mobile spouštět aplikace pro Android, avšak pouze krátce v několika sestaveních Insider preview. Projekt byl na konci loňského roku uložen k ledu, a nyní Microsoft potvrdil jeho úplné ukončení.

caa_universal-windows-platform

Toto rozhodnutí údajně vzešlo z nasbírané zpětné vazby, podle níž bylo použití dvou různých technologií (převod aplikací s iOS a emulace aplikací pro Android) dosti matoucí, a tak se v Redmondu rozhodli zaměřit se pouze na project Islandwood, tedy převod aplikací z iOS na smartphony, počítače i Xbox One s Windows 10.

0b2_projectastoriaintroduction-960

Microsoft také na svém blogu oznámil pokroky v ostatních mostech, tedy převodu webových a win32 aplikací na univerzální Windows aplikace; tyto projekty společně s Islandwoodem nadále pokračují a již jsou používány vybranými vývojáři. Microsoft k těmto možnostem navíc ještě přikoupil pohodlné řešení Xamarin, které umožňuje vyvíjet univerzální Windows aplikace v jednom kódu, a ty pak následně portovat jako nativní aplikace pro iOS a Android (více informací).

Xamarin-Microsoft-1

Microsoft nabízí skutečně širokou paletu možností, jak vývojářům usnadnit tvorbu Windows aplikací, otázkou však je, zda se vývojáři těchto příležitostí chopí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
60 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments