Microsoft pohřbil Lumii 900 ještě před uvedením na český trh

Lumia 900 se teprve chystá na český trh, ale po premiéře Windows Phone 8 to bude mít hodně těžké. Nové verze mobilních Windows si totiž neužije, spokojit se bude muset pouze s Windows Phone 7.8.

Titulek možná zní trochu nadneseně, ale je tomu tak. Ve světě se sice Lumia 900 už několik týdnů prodává, ale v České republice bude oficiálně k dispozici až od 1. července za cenu okolo 14 500 Kč. Jenže kdo bude mít zájem o koupi, když ji Microsoft na dnešním Windows Phone Developer Summitu v San Franciscu doslova odpískal tím, že pro tento high-endový smartphone nebude dostupná aktualizace na novou verzi Windows Phone 8.

Lumia 900 se stejně jako jiné Windows Phone telefony dočkají updatu na verzi 7.8, která má přinést některé z klíčových novinek „osmiček“, ale to zřejmě většinu uživatelů neuspokojí. Na vině je odlišné jádro systému a optimalizace na výkonnější hardware (multi-core CPU, NFC…).

   
Nových Windows Phone 8 si uživatelé současných telefonů neužijí; dočkáme se až s třetí generací smartphonů

Microsoft už podruhé tak trochu napálil své příznivce a uživatelé mobilních zařízení. Poprvé se to stalo při ukončení podpory Windows Mobile, které nahradily právě Windows Phone. Uživatelé tento fakt překousli, ale nyní nastává téměř stejná situace a je zřejmé, že takhle si Microsoft nové přátele neudělá. Dostupnost aktualizace na Windows Phone 7.8 bude alespoň částečnou útěchou, ale z pohledu zákazníka zkrátka nebude vypadat dobře, když si koupíte vlajkovou loď Nokie se „starou“ verzí systému.

Je velmi pravděpodobné, že s příchodem „Apolla“ se zapojí uživatelská komunita a prostřednictvím Xda-developers budou buildy s Windows Phone 8 dostupné alespoň pro hrstku vyvolených zařízení (v čele s legendou HTC HD2). Neoficiálně to tedy možná půjde, ale to většinu zákazníků zřejmě zajímat nebude a Microsoft tak de facto na českém trhu odsoudil Lumii 900 k zániku ještě před jejím uvedením na trh. Tiskovka Nokie, která je naplánována na příští týden, se tak zřejmě ponese v úplně jiném duchu než bylo původně zamýšleno. Škoda.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku