Domů » Články » Microsoft pohřbil Lumii 900 ještě před uvedením na český trh

Microsoft pohřbil Lumii 900 ještě před uvedením na český trh

Lumia 900 se teprve chystá na český trh, ale po premiéře Windows Phone 8 to bude mít hodně těžké. Nové verze mobilních Windows si totiž neužije, spokojit se bude muset pouze s Windows Phone 7.8.

Titulek možná zní trochu nadneseně, ale je tomu tak. Ve světě se sice Lumia 900 už několik týdnů prodává, ale v České republice bude oficiálně k dispozici až od 1. července za cenu okolo 14 500 Kč. Jenže kdo bude mít zájem o koupi, když ji Microsoft na dnešním Windows Phone Developer Summitu v San Franciscu doslova odpískal tím, že pro tento high-endový smartphone nebude dostupná aktualizace na novou verzi Windows Phone 8.

Lumia 900 se stejně jako jiné Windows Phone telefony dočkají updatu na verzi 7.8, která má přinést některé z klíčových novinek „osmiček“, ale to zřejmě většinu uživatelů neuspokojí. Na vině je odlišné jádro systému a optimalizace na výkonnější hardware (multi-core CPU, NFC…).

   
Nových Windows Phone 8 si uživatelé současných telefonů neužijí; dočkáme se až s třetí generací smartphonů

Microsoft už podruhé tak trochu napálil své příznivce a uživatelé mobilních zařízení. Poprvé se to stalo při ukončení podpory Windows Mobile, které nahradily právě Windows Phone. Uživatelé tento fakt překousli, ale nyní nastává téměř stejná situace a je zřejmé, že takhle si Microsoft nové přátele neudělá. Dostupnost aktualizace na Windows Phone 7.8 bude alespoň částečnou útěchou, ale z pohledu zákazníka zkrátka nebude vypadat dobře, když si koupíte vlajkovou loď Nokie se „starou“ verzí systému.

Je velmi pravděpodobné, že s příchodem „Apolla“ se zapojí uživatelská komunita a prostřednictvím Xda-developers budou buildy s Windows Phone 8 dostupné alespoň pro hrstku vyvolených zařízení (v čele s legendou HTC HD2). Neoficiálně to tedy možná půjde, ale to většinu zákazníků zřejmě zajímat nebude a Microsoft tak de facto na českém trhu odsoudil Lumii 900 k zániku ještě před jejím uvedením na trh. Tiskovka Nokie, která je naplánována na příští týden, se tak zřejmě ponese v úplně jiném duchu než bylo původně zamýšleno. Škoda.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Subscribe
Upozornit na
guest
86 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments