Domů » Články » Microsoft oznámil zásadní restrukturalizaci: Čekají nás velké změny?

Microsoft oznámil zásadní restrukturalizaci: Čekají nás velké změny?

Microsoft před několika dny oficiálně oznámil zásadní restrukturalizaci, která by měla společnosti pomoci k efektivnější spolupráci. Nadále se bude hlavně soustředit na zařízení a služby, oproti softwaru v minulosti.

Microsoft minulý čtvrtek oficiálně oznámil velkou reorganizaci, o které se mluví již pár měsíců a dotkne se více než 90 tisíc zaměstnanců. Informace byla zveřejněna jménem CEO společnosti – Steva Ballmera. Poskytl tak podrobné informace o největší restrukturalizaci společnosti, program označil jako „Jeden Microsoft“. Pokračuje tak přesun od producenta softwaru ke společnosti zaměřené na „zařízení a služby“. 

 

Microsoft se do teď dělil na základě divizní struktury, stejně je dělena většina velkých společností. S reorganizací přijde posun ke struktuře založené na funkčním dělení, které užívá například firma Apple. Redmondský gigant tak bude více koherentním celkem a sám Steve Ballmer to okomentoval: „Budeme jednu strategii razit jako jednotná společnost – ne kolekce různých divizních strategii.“ Dotkne se tak každé části společnosti a posune výkonné zástupce do nových pozic. Oficiální složky společnosti nově jsou: Inženýrství (bude mít na starost dodavatelský řetězec a datová centra), Marketing, Obchodní rozvoj a „evangelizace“, Pokročilé strategie a vývoj, Finance, Lidské zdroje, Právní, COO (včetně podpory, obchodních operací a IT zázemí).

 
Sídlo společnosti v Redmondu

Microsoft rozdělí inženýrské týmy do čtyř různých oddělní: operační systém, aplikace, cloud a zařízení. Ballmer napsal, že společnost bude tímto upevňovat jednotu a jednotlivé týmy spolu budou více spolupracovat a nebudou rozptýleny do specifických divizí, jako tomu bylo doposud. Tato část reorganizace bude hotové nejdříve do konce letošního roku. Pokud se podíváme na personální změny, největší je přesun současné šéfky „Windows hardware a software“ Julie Larson-Green na pozici vedoucí Microsoft Devices and Studios Engineering group, což znamená, že převezme i pozici vedoucí vývoje herní konzole Xbox. Další důležitou změnou je přesunutí Terryho Myersona na pozici vedoucího operačních systémů. Dříve vedl pouze skupinu okolo Windows Phone, teď se bude starat o Windows pro všechny platformy.

 
Microsoft se chce do budoucna soustředit na zařízení a služby

Celkově tak společnost čekají velké změny, které mění strukturu a vedení v klíčových oblastech. Dokáží tak změnit soustředění společnosti na klíčové zájmy, kterými jsou zařízení a služby. Jednotlivé části budou více spolupracovat a ne svádět interní konkurencím boj, jako tomu bylo doposud. Na shrnutí restrukturalizace se můžete podívat v krátkém videu, které zveřejnil přímo Microsoft. Můžete si přečíst i oficiální vyjádření společnosti ke změně. Zajímavou poznámku k reorganizaci pronesel známý žurnalista Ed Bott: „Microsoft reorganizací neplánuje změnit společnost, jen formálně reflektuje to, jak již dnes pracuje.“

David Podzimek

12 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Pokud nejsme akcionáři, zaměstnanci, nebo nemáme s MS B2B vztahy nemusí nás tohle zajímat. Vlastnosti výrobků, které se běžně používáme se tím nijak měnit nebudou.

  • Já bych právě řekl, že budou. V tuto chvíli to v MS funguje tak, že pravá ruka neví, co dělá levá. MS má špičkové produtky – Windows, Windows Phone, Office, Skype, SkyDrive. různé hry a mnoho dalších. Problémem však je, že tyto produkty vzájemně nespolupracují.

   Pokud se jim restruktualizace povede, tak si od toho můžeme slibovat kvalitnější propojení služeb, lepší integraci služeb, lepší podporu, rychlejší vývoj.

   A to už jsou věci, které koncové zákazníky zajímají.

  • David Podzimek

   Jak píše @MCEZA pokud společnost dokáže lépe spolupracovat a fungovat jednotně. Bude to lepší i pro spotřebitele.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Nevím co myslíte tím, že: …Windows, Windows Phone, Office, Skype, SkyDrive… …že tyto produkty vzájemně nespolupracují…

   Můžete uvést konkrétní příklad?

  • No zrovna tento případ který jsi uvedl, je zcela zcestný… Zrovna tyto produkty spolu velmi úzce spolupracují…

  • Jakub Karásek

   O úzké spolupráci nemůže být řeč, nechápu proč je například ve Windows phone Skype a SkyDrive jako aplikace a ne jako součást systému. I facebook a twitter jsou zaintegrovány do WP mnohem lépe než Skype (který vlastní MS). Skydrive bych si představoval jako Průzkumníka souborů pro WP (samozřejmě pouze pro isolated storage), přičemž člověk bych si zvolil,které soubory a složky chce synchronizovat se SkyDrive, obdobně jako na PC. Takto by měl pořád v telefonu aktualizované soubory aniž by je musel dodatečně stahovat dodatečně např na místech bez mobilního připojení

  • Na Skydrive se synchronizují fotky, videa, dokumenty, onenote a nastavení systému.

   Co se týká isolated storage, asi správně nechápete, jak funguje – princip je takový, že každá jednotlivá aplikace má svůj prostor, a žádná jiná se do něj nedostane.

  • Tomáš Slavíček

   Konkrétní příklad: Windows Phone a Windows RT aktuálně dělají dva úplně rozdílné týmy. Vývojové nástroje nejsou sjednocené, nemůžete vytvořit společnou aplikaci pro obě platformy (natož např. aby běžela na Xboxu). Uvádění nových verzí také není sjednocené, stejnou funkcionalitu oni tvoří dvakrát, pokaždé trochu jinak… (viz např. mailový klient, nebo kalendář na WP vs. Win8). Občas aplikace od Microsoftu pro iOS vypadají lépe, než pro WP (Skype, Office 365).

  • Ano, je to o tom, mít a podporovat stejnou filozofii. A v neposlední řadě i nutnost kooperace, napříč celou firmou…

  • Vzhled musí být jiný, každá platforma má svoje standardy a jiné možnosti.

  • O tom Skype som minule presne rozmyslal… a neviem ci by to nahodou este viac neodradzalo operatorov od predaja telefonov kedze sa da takmer hned volat „zadarmo“ ked je tam integrovany pripadne ci by nejake monopolne urady niekde nepindali…

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Tomáš Slavíček: Konkrétní případ to není. Přečtete si ještě jednou výše uvedené.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).