Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7

Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7

Na dnešní den si redmondský gigant Microsoft naplánoval premiéru nové verze operačního systému Windows Phone 7, která se odehrála v New Yorku. Kromě samotné premiéry systému se odhalení dočkala i celá řada komunikátorů, mezi kterými převládaly ty s logem HTC ve znaku. Pozadu nezůstali ani další výrobci, jako LG či Samsung, které do vod nového operačního systému také vypustili své zástupce.

Úvodního slova na tiskové konferenci se ujal CEO Microsoftu Steve Ballmer, který neskrýval nadšení a opět nešetřil svými veselými pohledy. Pojďme se tedy podívat na ty nejdůležitější momenty z tiskové konference; hned na úvod prozradím, že žádné šokující odhalení nečekejte, protože většinu věcí, které dnes Microsoft prezentoval, jsme vám už v minulosti nabídli v našem zpravodajství. V současné době je k uvedení na trh připraveno 9 zařízení, ale ne všechny se dostanou do České republiky. Kromě HTC a Samsungu se v nabídce objeví i modely od LG či Dellu. Microsoft rovněž uzavřel smlouvy s 60 mobilními operátory ve více než 30 zemích světa. V České republice se vybrané komunikátory objeví nejen ve volném prodeji, ale také u dvou mobilních operátorů (O2 a T-Mobile), a to nejpozději do konce roku. Základem nového systému Windows Phone 7 je úvodní obrazovka, která je uspořádána do takzvaných Live Tiles (živé panely). Ty se samy průběžně aktualizují a uživatelům tak neustále poskytují aktuální přehled o zmeškaných hovorech, nepřečtených SMS/MMS zprávách a e-mailech nebo nadcházejících schůzkách. Každý si navíc může úvodní obrazovku přizpůsobit svým potřebám.

- - -

Z hlavní obrazovky je možné rychle přistupovat i do Hubů, kterých je celkem šest. Jde o tematicky zaměřené sekce s funkcemi, které uživatelé používají nejčastěji. Jeden hub v sobě například zahrnuje kontakty z adresáře i Facebooku, druhý umožňuje hraní her, třetí přehrávání hudby a videa, čtvrtý je zaměřen na obrázky, pátý na stahování nových aplikací a poslední umožňuje prohlížet, upravovat, sdílet i synchronizovat dokumenty Office. Mezi další funkce systému Windows Phone 7 patří například rychlé vyhledávání na webu i v samotném telefonu přes vyhledávač Bing, mobilní verze Outlooku, přehledný kalendář, mobilní prohlížeč Internet Explorer nebo aplikace pro pořizování fotografií a videí.

- - -

Po Ballmerově výrazném úvodu se na pódiu objevuje  Joe Belfiore z Microsoftu, který předvádí, co všechno Windows Phone 7 umějí. Joe znovu zdůrazňuje, že s novou verzí systému bude sdílení informací, fotografií a dalších dat velice snadné. Kromě toho vyzdvihuje mobilní balík kancelářských aplikací Office Mobile, který je oproti verzi známé z Windows Mobile 6.x značně vylepšený a jakmile se mi do rukou dostane nějaký telefon s finální verzí Windows Phone 7, podívám se mu podrobněji na zoubek. Pokud vás zajímá, zda budete moci při práci v systému používat funkci „Copy & Paste“, tak zatím to možné nebude, nicméně Microsoft slibuje, že tuto funkci do systému přidá na začátku příštího roku formou aktualizace přes Windows Update. Operační systém Windows Phone 7 rovněž nebude disponovat českou lokalizací a chybět bude i možnost nákupu placených aplikací v mobilním Marketplace. Snad ale nebudeme muset čekat příliš dlouho a Microsoft tyto funkce pro náš trh zpřístupní.

- - -

Operačnímu systému Windows Phone 7 jsme se již podrobně věnovali v těchto článcích:
Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
Windows Phone 7: Další střípky k multitaskingu, kopírování textu a Marketplace
Microsoft představil službu Xbox Live pro Windows Phone 7: Přes 60 herních titulů
Marketplace ve Windows Phone 7: Konečná podoba kategorií

Jak již bylo zmíněno v úvodu, telefony s Windows Phone 7 začnou v Česku postupně nabízet čtyři výrobci, společnosti HTC, LG, Samsung a Dell. Do své nabídky je plánují do konce roku zařadit i dva mobilní operátoři – T-Mobile se chystá svou nabídku rozšířit o zařízení Samsung Omnia 7, společnost Telefónica O2 plánuje do svého portfolia zařadit jeden z modelů HTC. Pokud se o systému Windows Phone 7 chcete dozvědět více, zavítejte do nové sekce v diskuzím fóru.

- - -

Zdroje: Engadget, tisková zpráva

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

51 komentářů

 1. trancewave01 (neregistrovaný)

  Copy & Paste, dostupné až příští rok, podivný „multitasking“ aplikací 3. stran. No prostě samé průlomové věci. Bravo Microsofte, bravo!

 2. uni (neregistrovaný)

  K tomu nedostupnost placených verzí (zde bych rád slyšel implicitně dostupnost aspoň freeware, toto bohužel nemusí být samozřejmostí!), nemožnost pro českého vývojáře vydat aplikaci (podobně jako u Androidu), nemožnost shellů,… Také tleskám stačí vzít nejhorší vlastnosti iOS a Androidu a udělat nový OS, 3x hurá.

 3. asahi (neregistrovaný)

  Ale je tam prece facebook, takze si to urcite hodne lidi koupi. :D

 4. uni (neregistrovaný)

  btw. na Zune si samozřejmě také můžeme nechat zajít chuť. Takže situace stále stejná, Apple tvrdí muziku. Ti co dávali naději do MS (já aspoň pro tento rok rozhodně ne), že bude lepší než ten zlý Apple… docela smolík.

 5. lop456 (neregistrovaný)

  negativa:
  Copy & Paste – nejspíše příští rok
  multitasking aplikací třetích stran není
  není lokalizace CZ – nejspíše příští rok
  není možné stahovat FREE aplikace z marketu – nejspíše příští rok
  není možné stahovat placené aplikace – kdy…?jestli vubec nejake vzniknou
  čeští vyvojáři nemohou umisťovat na market ani FREE ani placené aplikace – kdy bude povoleno?
  zařizení s pamětí pouze 8GB a 16GB, bez možnosti rozšíření paměťových karet
  nepropojení na ZUNE…

  pozitivum:
  update WP7 přes Windows update, sjednocení od výrobce to je opravdu dobrý krok

  Opravdu mi to nepripada jako nejvyladenejsi pri uvedeni na trh:)je to takove stihani iPhonu, ale o nejaky ten rok opozdene..

 6. lop456 (neregistrovaný)

  a dale…
  No system-wide file manager
  No videocalling
  No Bluetooth file transfers
  No USB mass storage mode
  Too dependent on Zune software for computer file management and syncing
  No music player equalisers
  No Flash or Silverlight support in the web browser
  No sign of free Bing maps Navigation so far
  No DivX/XviD video support
  No internet tethering support

 7. borixeus (neregistrovaný)

  Takže dražší hloupé telefony definitivně přesedlaly na dotykové ovládání a začínáme jim říkat „chytré“. Pro chytré telefony se ukončují vývoje OS, takže postupně úplně vymizí. Je nějaká šance, že by se ještě udržel nějaký plnohodnotný OS, který by odolal trendu omezování možností a funkcí a bylo by zde možnost změnit více než jen barevné schema a doinstalovat něco jiného než hry, blbůstky a multimedia? WM 6.x umírá a bojím se, že android se brzy vydá také směrem totálního zjednodušování. Vím, že je to jen pro 3% lidí, ale něco by existovat mělo.

 8. KVARK (neregistrovaný)

  borixeus:
  Ano, přesně tak. Bojím se toho samého. Každý se akorát kouká na prodejní grafy. Bohužel lidí, kteří by raději opravdu chytrý OS je menšina. Jsem zvědav na Android 2.5…

 9. Paulos (neregistrovaný)

  Kolují tady opravdu neuvěřitelná negativistická lidská stvoření a někdy i mystifikace a bludy (netuším, jestli záměrné). I když vím, že je snadné plivat na WP7, nemyslíte, že se stejně plivalo i na iPhone v začátcích? Věřím, že Windows Phone 7 je na tom z hlediska funkcí velmi podobně a je jen otázkou času, kdy některé funkce přibudou – jako např. ten zmiňovaný copy&paste.

  lop456: Odkud máte tu informaci o počáteční nedostupnosti Free marketu v ČR? Nejen že je to podle mého totální nesmysl, byla by to naprostá sebevražda Microsoftu, když už se u nás budou tyto telefony prodávat.
  Navíc mám pocit, že lidi ve WP7 vidí nový Android, kterým opravdu není a zjevně ani nebude. To ale není chyba MS!
  Ještě drobná výtka: aktualizace firmwaru by myslím měly probíhat přes Zune, ne Windows Update.

  borixeus: Android je odpověď, kterou hledáš. Otevřenější systém si už dnes nemůžeš přát.

 10. Kulík (neregistrovaný)

  Ty negativní komentáře jen svědčí o nezralosti a neznalosti jejich autorů. Český trh je tak malý, že nemůže být zahrnutý do první vlny uvedení nového systému, pokud bude lokalizace a market dostupný v příštím roce, je to nejrychleji ze všech producentů mobilních OS, jen si zavzpomímejte jak to dlouho trvalo Applu a Androidu, Android market s placenými aplikacemi je dostupný jen pár dní, a kdypak jsme tu měli uvedení Androidu? Nový systém MS má bezpochyby velký potenciál, pro náš malý český rybníček ale ještě ne :-).

 11. asahi (neregistrovaný)

  Mozna nekdo proste doufal, ze to nakonec bude trochu jinak a bude to podobnejsi starym dobrym win 6.x.
  Android je mozna odpoved, kdyby alespon jednoduse umel synchronizovat s outlookem…

 12. janac_marek (neregistrovaný)

  to Kulík:
  Presne tak. Konečne jeden rozumný názor.
  WP7 má v sebe obrovský potenciál. Ja sa na neho teším a verím, že bude stále lepší a lepší.
  Aktualizácia softu cez sync nástroj je geniálna. Našťastie to nepatrí už len Applu, ale konečne aj niekomu ďalšiemu. Možno sa časom pridá aj Android.
  Som rád, že sa konečne vody v mobilných OS pohli dopredu, pretože to, čo predvádzal WM bolo tackanie sa na mieste a len postupné krôčiky dopredu.
  Potom prišiel iOS. V prvej verzii takmer nepoužiteľný pre IT-čkárov. Apple svoj mobil a systém zlepšoval a naďalej zlepšuje. Ak pôjde MS touto cestou, je to cesta úspechu.

  Ja len najviac nerozumiem tým, čo stále píšu, aké je to škaredé. Čo je na tom škaredé? Je to iný prístup ako má iOS a Android a to je len dobre. Ja som za Live Tiles vďačný.

  Mimochodom v jednoduchosti je sila. Nech sa niektorí bránia ako chcú, je to tak. Aj na pracovné účely.
  Mimochodom neviem ako vy, ale ja som mal veľa kolegov aj na facebooku. Neviem ako vy, ale ja som si nikoho z nich nefotil aby som videl fotku, keď mi niekto volá. Vďaka WP7 bude prepojenie s facebookom doslova geniálne vyriešené a konečne sa nemusím starať o fotky mojich známych a načíta a nahrá ich na môj exchange server automaticky. Email komunikácii to pomôže tiež.

 13. sikula05 (neregistrovaný)

  Koho v roce 2010 zajímá potenciál nějakého operačního systému??Pokud nepřijdeš s odladěným a konkurence schopným softem-jednoduše smolík:-(Srovnávat to s dobou kdy na trh přišla první verze iPhonu je totálně mimo…kolik v té době bylo konkurence??

 14. Martynet (neregistrovaný)

  … už teď je to mrtvá záležitost. jsem zvědavej jak tam ty dlaždice budou svištět až tam člověk bude mít 300 aplikací… Jestli jich vůbec tolik někdy bude :-D

 15. Martynet (neregistrovaný)

  z bláta (WM 6.5) do louže

 16. janac_marek (neregistrovaný)

  to sikula05:
  Neporovnávam, len dávam na vedomie ako ten OS vyzeral. Chceš mi tvrdiť, že je dnes dokonalý? Že mu nič nechýba?
  Live Tiles má MS riešené geniálne toto Applu chýba.
  Synchronizácia s Exchange je na najlepšej úrovni zo všetkých OS (to je jasné dopredu aj bez recenzií) a Exchange mnoho ľudí používa.
  Nie je limitovaný na jedno tlačidlo atď… atď…
  V súčasnosti každý z troch dominantných OS WP7, iOS a Andorid (symbian a ostatné ja do top neradím) má nejaké výhody aj nevýhody. Mne osobne najlepšie pripadá iOS nasledovaný Androidom a potom WP7.
  Viem, že vývoj WP7 nekončí, ale začína. Prečo by ma nemal zaujímať jeho potenciál? Nie som zaslepenec. V súčasnosti o neho záujem nemám (hlavne kvôli market place a malej pamäti). Stanem sa asi majitelom jedného iPhone 4 a jedneho Adnroida. O rok však môžem meniť práve na WP7, pretože verím, že MS bude na vývoji usilovne pracovať. Ináč si predsa vykope hrob.
  Osobne verím, že nás čaká ešte veľa zmien k lepšiemu. Hlavne v oblasti multitaskingu (teraz sa dá prepínať tlačidlom back len na predošlé app, ale nie je možnosť prepnúť na nasledovné app). Takisto budú iste spravené aj také detajly ako je landscape mod hlavnej obrazovky atď.

 17. janac_marek (neregistrovaný)

  to Martynet:
  Prečo si myslíš, že každá aplikácia potrebuje Live Tiles?

 18. borixeus (neregistrovaný)

  Nerad bych, aby můj předchozí příspěvek někdo chápal tak, že bych chtěl odsuzovat WP7. Celkem mu fandím, ale je to pro jinou skupinu – je jasné, že pokud chtějí konkurovat iPhonu, nemohlo to mít s WM6 moc společného. Tyto telefony jsou primárně zaměřeny na lidi, kteří by si (kdyby nebyl iP, WP7 ..) koupili běžný dumb-telefon.
  Zajímala by mě ale jedna věc. MS tvrdí, že bude WM6.5 dále vyvíjet. Bude nějaké podpora výrobců starých WM? Docela bych ocenil, kdyby se ještě objevilo nějaké zařízení s 3,5´´+ displejem, qwerty a procesorem 1GHz. Je tohle už jen sen?

 19. marek1 (neregistrovaný)

  Nebojte sikovne rucicky z XDA urcite vymysli jak na 3th party multitasking a dalsi veci, takze v klidu :-)

  Jinak zde je dukaz, ze nektere zarizeni budou podporovat vymenu pamet.karet.
  DIVX staci kdyz nekdo z developeru udela poradny prehravac jako je TCPMP.
  A bude po problemech, jak bych to tak cerne nevidel.

 20. TomasNM (neregistrovaný)

  Dufam,ze snom o starych WM to nekonci.
  Pochopil som jednu vec: PocketPC bola platforma,ktora bola pre beznych ludi nieco extradrahe a preto tie funkcie vyuzivali hlavne manazeri. Ti na to mali a preto sa cela platforma sustredila na pracu. Z toho MS cele roky ryzoval a bol lidrom v tomto segmente. Akurat si po prichode iP niekto uvedomil,ze tento segment je maly a treba ist dalej,lebo knowhow na to ma. Teraz,ako uz je z nazvu jasne,jedna sa o Telefon,ktory je trocha chytrejsi ako dumby a ten nazov Windows myslim ze prebrali uz iba z principu,lebo koren celeho MS je prave OS Windows. Naopak Windows Mobile bola skutocne platforma,ktora principom bola blizko velkych Windowsov a prave preto bola zavrhnuta „beznymi“ uzivatelmi. ALE! Je to mozno neuveritelne,ale niekto v MS rozmysla. Preto klasicke Windows Mobile premenovali na Windows Embedded Handheld pre enterprise komunitu a prave toto je nastupca WM tak,ako ho pozname. Je predsa hovadina po 12 rokoch vyvoja zahodit vsetko,co kto kedy naprogramoval.
  Samozrejme zase sa vraciame k tomu malemu segmentu managerov a pre beznych ludi je tu WP7. Kedze teraz je toto tu novinka,cely svet je na to zamerany,aby sa o tom dozvedelo co najviac ludi. Verim,ze coskoro HTC vyda nejaku bombu s WEH,ale pre beznych uzivatelov to nebude podstatne,lebo ohrnu nad tym nos,ze je to prezleceny kabatik zastaraleho systemu.
  Vid. Motorola ES400… http://www.engadget.com/2010/06/17/microsoft-outs-windows-embedded-handheld-platform-motorola-es40/ Schvalne,kto z vas si tento clanok pred casom vsimol?

 21. borixeus (neregistrovaný)

  TomasNM: Díky za dobré zprávy.

 22. uni (neregistrovaný)

  Zajímavé, že pro Apple se malý český rybníček s App Store vyplatí… A jak jsem psal již na začátku, také bych rád slyšel IMPLICITNĚ dostupnost freeware marketu, toto opravdu není samozřejmost. Ono je to dohromady ale jedno, pro nás je tenhle systém teoreticky aktuální až někdy v průběhu příštího roku a to ještě v závislosti uchycení se obecně….

 23. NeoPlex (neregistrovaný)

  to UNI: odkdy cesky vyvojar nemuze v Androidu vydat aplikaci? Ale samozrejme ze muze… Prestan vsude, kde muzes hatit cokoliv, co nema neco spolecneho s Apple, je to uz nuda.

 24. uni (neregistrovaný)

  Samozřejmě placené, pardon.

 25. lop456 (neregistrovaný)

  to Paulos: ad Maraket – opravdu pro Čechy nebude, viz. např článek na mobil.cz/idnes
  nemám nic proti WM7, jen to přijde jako jeden velky mega pruser, protoze jestli budou lide s nakupem vahat na lepsi verzi, tak uz by se ji pro neuspech ani nemuseli dockat.

 26. NeoPlex (neregistrovaný)

  ted si nejsem jisty, jestli cesky vyvojar muze vydavat placene apps nebo ne, ale proc by nemohl, kdyz uz je v CR moznost nakupovani placenych apps na Marketu?

 27. janac_marek (neregistrovaný)

  to borixeus:
  „Tyto telefony jsou primárně zaměřeny na lidi, kteří by si (kdyby nebyl iP, WP7 ..) koupili běžný dumb-telefon.“

  A tu robíš najväčšiu chybu v uvažovaní. Bežný človek moc nevie, čo je to. Nevravím, že si to nekúpi, ale fakt nevie možno ani to, aký je tam OS.
  Ja pokladám tieto mašinky za najlepšie na trhu (iOS a WP7 do budúcna), pretože ponúkaju genialne jednoduché ovládanie priamo od výroby a HLAVNE plynulosť a rýchlosť. A že nemôžem meniť karty? No ak tam mám 32GB alebo 64GB, tak je mi to jedno.
  Samozrejme ak tam dávajú len 8GB až 16GB, tak je to veľmi málo.

  Mne takisto vadilo pred tým, že sa aplikácie nebudú dať inštalovať zvlášť cez PC, mimo marketplace.
  Nakoniec som ale veľmi rád, pretože tým klesne cena app a ich vyhľadanie a nainštalovanie bude veľmi jednoduché.

 28. Trapper John (neregistrovaný)

  to janac_marek:nevim jestli jsi slepy nebo zaplaceny od MS, ale pokud v dnesni konkurenci si MS dovoli vydat OS, ktery neumi copy&paste tak je proste hoden kritiky. Zvlast pokud predchozi verze tohle umeji.Co se tyce market place, nikdo kdo se ve svete mobilu nejaky ten patek pohybuje nenapise proc CR hned nema k dispozici placene aplikace. Jsme proste maly trh. A ted k hlavnimu budu a tim jsou tve roztomile live tiles. nic horsiho a odpudivejsiho uz v operacnich mobilnich systemech asi nevznikne. Absolutne neprehledny, plytvani mista a otresne zpracovani jak z dob 386tek je proste trestuhodny. Pokud a hned na uvodni obrazovce nemam vsechny informace, ktery jsou pro me dulezity tak je to jen kopie dementniho iDebila(cti iPhone). podivej se na cookie home tab a snad i ty pohopis co my narocnejsi a ty nejvic kritizujici nove WP7 chceme od operacniho systemu

 29. borixeus (neregistrovaný)

  to janac_marek:

  Ale ano, v něčem se shodujeme. Tyto uzavřené dumb-sytémy jsou opravdu v pořádku, většina lidí chce vzít a používat a rozhodně si nepotřebuje telefon složitě přenastavovat apod. a stačí jim, co jim telefon nabízí. Je mi jasné, žespousta omezení WP7 a ostatních je kvůli rychlosti, ale v podstatě to mění PPC na běžný hloupý telefon s dotykovým ovládáním, který má i některé vlastnosti smartů. Jen tomu proboha všichni neříkejte smartphony – samozřejmě, že i na hloupé telefony se dají instalovat aplikace – nejčastěji java, teď iOS a budou další – ale nejčastěji jde stejně jen o multimedia, hry a jiné blbosti na zabíjení času. Jen mě trošku dráždí, když pak uživatelé těchto telefonů machrují nad lidmi, kteří z nějakého důvodu používají plnohodnotný OS, že ten jejich křáp je pomalej, neintuitivní a ošklivej :-).
  Až tento sytém nabídne plnohodnotlný multitaking, půjdou na diplej načmárat rychlé poznámky, půjde úvodní stránka naprosto přizpůsobit dle mého (výpis několika událostí kalendáře a úkolů, stavy a události atd. aniž bych musel něco otvírat), bude dobrá navigace, nějaký prográmek na náhledy dwg + pár drobností, rád si nějaké zařízení s qwerty pořídím.
  V současném stavu mi to nestačí a zůstanu zatím u složitých, pomalých a překonaných WM6.x.
  Ale jinak WP7 držím palce. Manželce se chystám kopit nějaký k vánocům (doufám, že už budou dostupné).

 30. uni (neregistrovaný)

  NeoPlex: vydat placené aplikace nešlo, nejde a snad někdy půjde. V současné době došlo k rozšíření možnosti stažení placených aplikací pro ČR, nikoli však vystavení. Divím se, že tobě, takovému nadšenci do Androidu, který má potřebu mi všude oponovat toto ušlo. BTW. u MS jsou restrikce pro ČR ještě drsnější… WP7 je opravdu min. po dobu jednoho roku (do aktualizace OS-funkce, přeložení do češtiny, zpřístupnění aspoň základních on-line služeb) zcela nepoužitelné zařízení pro několik nadšenců-geeků.

 31. NeoPlex (neregistrovaný)

  nejsem vyvojar aplikaci, nehraju si na vseznalce a kdyz neco nevim, tak to priznam a zeptam se. Tobe velmi casto oponuji prave z duvodu, ze tve prispevky jsou casto velmi provokativni. Vim ze s tim nebudes souhlasit, kazdopadne v tuhle chvili nejsem jediny moderator co jsi toho vsiml, takze na tom asi neco bude.

 32. uni (neregistrovaný)

  Ale já s tím souhlasím:-) Nicméně z 95% předkládám fakta, která se některým prostě nehodí do krámu a dotýká se jejich božstva (zařízení, OS, výrobce..) je jejich problém, ne můj.

 33. NeoPlex (neregistrovaný)

  to mas pravdu, ale musis koukat na to, kde tva fakta maji prinos do debaty a naopak, kde tva fakta ocividne vyvolaji flame. V druhem pripade je to potom poruseni pravidel fora, ale nebudeme to tu dale resit. Tohle sem nepatri.

 34. bkf1 (neregistrovaný)

  Pokrok prisel do nasich telefonu…

 35. bkf1 (neregistrovaný)

  TO TomasNM:
  Jeste bych k WEH doplnil, jak to vlastne MS planuje dal. WEH je skutecne primarne urcen pro ten „maly segment uzivatelu“ (manageru) ALESPON ve sve prvni verzi, kdy WEH=stare Windows Mobile 6.5.3. Zajimave to ale zacne byt v jeho druhe verzi, kdy bude WEH postaveno na jadre Windows Embedded Compact 7, coz je v podstate OS vyvinuty na tablety (protoze klasicke Windows 7 proste moc zerou :o) a melo by nabizet vyspele prostredi jak graficky (viz screeny na netu), tak technologicky. Tato druha verze ma byt take kompatibilni (co se tyce programu) s Windows Pocketpaskvil 7, coz je rozhodne dobra zprava. Mno uvidime v druhe puli 2011, coz je datum kdy udajne (i kdyz zname MS) ma druha verze WEH vyjit…

 36. radospol (neregistrovaný)

  Je skoda,ze WEH neprichadza spolocne s wp7. Uz sme sa tu mohli bavit o uplne niecom inom:)

 37. r4in (neregistrovaný)

  S tím WEH bych zrovna moc nejásal. Podle všeho ji MS plánuje jenom na „dožití“ WM platformy, což asi znamená pár let života pro zombie navíc – MS ji patrně moc pozornosti věnovat nebude a to samé bude asi platit i pro ostatní vývojáře, kteří od WM houfně odcházejí a nezdá se mi, že by se chtěli někdy vracet. Každopádně pozitivum je, že by měla fungovat na současných WM zařízeních!

 38. TomasNM (neregistrovaný)

  Jo,to je fakt. Ta verzia s WinCE7 by bol iny masaker. Videl som zopar shotov a vyzeralo tost dobre. To,ze vyvojari odchadzaju,je pravda,lebo tak dlhy prestoj ako je rok nikto zo vzduchu neprezije. Ono je sice pekne,ze to pobezi aj na starych masinach,ale aj tak ma to nijako netesi,lebo sucasny hardware stoji za prt. Takze asi dozijem s TouchPro,pac nic rozumnejsie odvtedy nevyrobili.

 39. bkf1 (neregistrovaný)

  TO r4in:
  Mno to je pravda o prvni verzi WEH (postavene na WM6.5.3) ale NE o tech dalsich, ktere budou postaveny na WEC7!!! Podle me se bude MS snazit vytvorit dva OS na stejnem jadre (s kompatibilitou programu), ale budou mit rozdilne rozhrani. Tim uspokoji jak obycejne uzivatele tak pokrocile, pritom zadny z nich neprijde vyhody aktualnich programu (a zrejme i her).

  TO TomasNM:
  WEC7 = WinCE7 ;o) A WEH budou postavena na WEC7 ;o)

 40. Algeroth (neregistrovaný)

  Hmm, jak vidím, hrůza se příliš nijak nezměnila. Když výše čtu to, co nebude WP7 umět/podporovat, tak jsem jen utvrzován v tom, že toto do pracky nikdy nechci. A docela nechápu lidi, co tak vychvalují ty příšerné barevné bloky. Neje, že to je dosti ošklivé (mi to připadá jako návrat k prvním barevným displejům) ale naprosto nepraktické. To jako opravdu lidé potřebují takto velký čtverec na to, aby viděli počet nových SMS nebo ztracených volání? Vždyť dříve tomu stačila malá ikonka a číslo. Stejně tak panel kontaktů. Na to mi stačí nějaké tlačítko a ne opět zbytečně velký blok s náhledem pár malých fotek.

 41. r4in (neregistrovaný)

  A už je někde něco potvrzené, že vůbec bude WEH postavené na WEC7? Tp, že se chystá WEC7 je pravda. To že bude WEH (postavená na starém jádře) je taky pravda. Ale o WEH na WEC7 jsem nic konkrétního neslyšel a spíš mi to připadá jako zbožné (byť oprávněné) přání fanoušků.

 42. bkf1 (neregistrovaný)

  TO r4in:
  Vse je v tiskove zprave MS:
  „An updated Windows Embedded Handheld platform based on Windows 7 technologies (Windows Embedded Compact 7) will be released in the second half of calendar year 2011“

 43. Paulos (neregistrovaný)

  Aha, tak reaguju na svůj příspěvek, kde jsem uvedl, že prozatimní nedostupnost Free Marketu v ČR je jen pouhá báchorka. Bohužel to teda Microsoft potvrdil. A ještě jedna drobná oprava: aktualizace se do telefonu dají dostat buď přes integrovanou součást – Windows Phone Update, nebo přes Zune.

 44. r4in (neregistrovaný)

  @bkf1

  Super. Teď ještě, jestli se někomu bude chtít ten rok čekat a co z toho nakonec bude.

 45. TomasNM (neregistrovaný)

  >bkf1:
  Jasne,diky za doplnenie. Osobne viem,co je WinCE a WM a tudiz aj to,ze VCW je jadro a system s GUI podobnym Win05. WM je GUI+nejake modifikacie pre zariadenia beznych uzivatelov(PDA,SP). WinCE sa pouziva v embedded aplikaciach(cize „jednoucelove“ zariadenia),ako napr.navigacky,skladove systemy,rozne terminaly,priemyselne operacne panely a dokonca som cital aj o sijacej masine s WinCE. No a WinCE7 ma byt zaklad,na ktoreho jadre bude postavene WEH,akurat zmenia GUI na nieco,pre konzumentov prijemnejsie.

 46. TomasNM (neregistrovaný)

  Opravy: VCW malo byt WinCE,Win05=Win95,jo a WinCE7=Windows Embedded Compact7=WEC7. Ach,tie zanvy a tma…

 47. bkf1 (neregistrovaný)

  TO TomasNM:
  Pochopil spravne ;o) Jinak kdyz jsme u tech vlastne zakladnich funkci WinCE/WEC7, tak na webu jsou i videa/screeny WinCE/WEC7 z palubky nejakyho Fordu ;o)

 48. janac_marek (neregistrovaný)

  to Trapper John:
  V prvom rade musím napísať, že WP7 neobhajujem. Len mu držím palce a páči sa mi myšlienka Live Tiles. Je to lepšie riešenie ako na Androide, starom WM6 a lepšie ako na iPhone (uvidíme s čím príde 5ka, 4ka nemá ešte nič na today).
  Dovolím si ťa citovať:
  „Pokud a hned na uvodni obrazovce nemam vsechny informace, ktery jsou pro me dulezity tak je to jen kopie dementniho iDebila(cti iPhone). podivej se na cookie home tab a snad i ty pohopis co my narocnejsi a ty nejvic kritizujici nove WP7 chceme od operacniho systemu“
  Tvôj príspevok a názor je ťažko brať ako triezvy vďaka slovným spojeniam, ktoré používaš. Ak nemám niečo rád, ok. Môžem uviesť dôvody. Ale dávanie prezývok typu iDebil nevedú k ničomu a len spôsobujú, že mnoho userov tvoj príspevok ignoruje a iní zase flameujú.
  Ja mám WM6 doteraz ale už žiadne nechcem. Viem veľmi dobre, čo od mobilu potrebujem. Potrebujem aby mi slúžil a dal mi informácie, ktoré potrebujem. Toto mi WM dokáže splniť, ale je to pomalé. V reakcii na ďalšieho usera sa budem venovať tiež tejto téme.

  to borixeus:
  Skôr ako napíšeš, že iPhone a WP7 nie je smartphone, tak si to over.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Smartphone#The_rise_of_the_iPhone_and_Android
  Mne je jasné, že vôbec nejde o OS, ktorý je na rovnakej úrovni. Tie úrovne sú rôzne. WP7 a iPhone je na jednej úrovni a na druhej je Android a Staré WM. Samozrejme klasifikovať to len na dve úrovne je blbosť, môže byť mnoho medzi úrovní.
  Presne ako píšeš, aplikácie na pozadí sú potlačené a sú freezed. Multitasking teda nie je plnohodnotný a priznám sa, aj mne to trošku prekáža (hneď vysvetlím prečo) ale zároveň si myslím, že je to tak lepšie, ako keď si app nekontrolovane môžu bežať na pozadí.
  Mám WM6x a viem aké má výhody a nevýhody plnohodnotný multitasking. Výhoda je pre mňa tá, že ľahko nájdem app, ktorá mi nahráva hovory, ktorá ma upozorňuje na zmeškané hovory, … Toto na iPhone a WP7 nenájdem. Toto je to, čo mi prekáža a verím, že MS aj Apple prejdú na iný typ multitaskingu. Prepínať medzi app sa dá na iPhone aj teraz, takže toto je super. Problémom je len istý druh špecifických app. Nechcem plnohodnotný multitasking, pretože výkon OS by išiel dole a to je hlavná výhoda iPhone a WP7, ktorej sa Android s kopcom app nevyrovná pri rovnakom železe.
  Ide o to, že vývojári sú svine. Nie všetci, ale väčšina. Ak to šľape na novom železe, neoptimalizujú to. Krásnou ukážkou je kopec aj jednoduchých app, ktoré mi na starom iPode sekajú a nie su nijak náročné. Ak by som mal mať na Androide niekoľko app na pozadí vyvíjaných takýmto štýlom, odozva systému by šla dole a ja chcem výkon čo najvyšší.
  Preto by som bol rád, keby sa prešlo na nejakú multitasking takého typu, že app na pozadí by mali nízku prioritu a z CPU by nedostávali maximum a zároveň by im nebolo dovolené CPU dlhodobo využívať.
  Pre mňa je priorita mať rýchly a prehľadný systém a nie možnosť si ako na WM nahádzať kopec vecí na today ako Wisbar alebo SPB Pocket plus, diary atď…. Kde všade je pidi písmo a keď niečo chcem musím vyberať stylus. Ja chcem chytiť telefón, na Live Tiles vidieť pár najbližších udalostí a prípadne po kliknutí na Live Tiles vidieť viac. Pre mňa je to lepšie ako krkolomné o čítanie malého písma a zložité nahliadanie na detaili cez stylus. Prst mám hneď po ruke.

  PS: Mnoho ľudí používa neoficiálnu ROM. Prečo majú aj tak problém s iPhone a jailbreakom, kde im potom ide plnohodnotný multitasking + customizovateľná úvodná obrazovka?

 49. _Ja (neregistrovaný)

  Prostě MS vytvořil paskvil, který je takřka nepoužitelný. S láskou budeme vzpomínat na WM 5 a 6. Ani ve snu mě nenapadlo, že bych v mobilu měl jiný op.systém než WM, ale s tím už je konec. Další komunikátor asi bude s Androidem. Ach jo!!!!!

 50. borixeus (neregistrovaný)

  to janac_marek:

  Dobrý den, nemám čas se podrobně rozepisovat. Řekl bych, že se názorově až tak moc nerozcházíme. Jen chci poznamenat, že to, co je napsáno ve wikipedii opravdu nezle brát jako axiom. Je tam velká spousta chyb a nepřesností např. autokolimátor…
  Když vezmete telefon na platformě A200 (není smartphone) a iPhone (údajně je smartphone), tak by definice smatphonu musela být: smartphon = dotykové ovládání… ale ono to nakonec dopadne, že se definice opravdu takhle zjednodušší.

 51. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Případné další komentáře a názory na WP7 prosím směřujte do našeho fóra, kde má systém svou vlastní sekci http://smartmania.cz/forum/viewforum.php?f=143

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel