Domů » Články » Microsoft na MWC představil svoji vizi do budoucna v rodině operačních systémů a mobilních zařízení

Microsoft na MWC představil svoji vizi do budoucna v rodině operačních systémů a mobilních zařízení

Microsoft pracuje na sjednocení uživatelských zkušeností napříč všemi svými produkty, které spolu mají blíže spolupracovat. Nejdůležitější aktualizace přijdou již letos na jaře.

Microsoft dnes uspořádal v rámci veletrhu Mobile World Congress Microsoft Press Event pro novináře. Na něm představil svoji vizi do budoucna v oblasti systému Windows a zároveň odhalil nové partnery pro výrobu Windows Phone zařízení.

 
Na pódiu se nejprve objevil Joe Belfiore, viceprezident Microsoftu pro Windows a Windows Phone a hovořil o vývoji operačních systémů Winodows, zejména o jejich postupném sjednocování. Jelikož většina současných zařízení od mobilních telefonů, přes tablety a počítače, až po Xbox sdílí společné jádro Windows, je tato myšlenka rozhodně krokem kupředu. Dalším společným prvkem všech systémů má být cloud, který umožňuje sdílet důležitá data napříč všemi zařízeními a díky novým aplikacím umožňuje měnit zařízení a pokračovat v započaté práci přesně tam, kde jste ji na předchozím zařízení ukončili. To ze systému Winodws 8.1 vytváří celistvý ekosystém.

   

Samozřejmě nesměla chybět ani čísla. Microsoft prodal 200 milionů licencí Widnows 8, denně uživatelé stáhnou z Windows Store 4 miliony aplikací. Windows 8, respektive 8.1 má již nyní větší tržní podíl, než všechny verze Apple OS X dohromady. Na americkém kontinentě je již 40 % zařízení s Windows 8 dotykových a jak se Joe Belfiore vyjádřil, dotyk bude nadále pro Microsoft prioritou. Nicméně Microsoft nezapomíná ani na uživatele nedotykových zařízení, pro které především bude určena jarní aktualizace Windows 8.1, která přinese širší propojení desktopového prostředí s Modern UI. Ta má také přinést lepší optimalizaci pro slabší hardware, minimální požadavek pro bezproblémový běh Windows 8.1 bude nově 1 GB RAM a 16 GB diskového prostoru. Ostatní změny jsou nám díky leakům poměrně dobře známé z dřívějška.

   

Druhá část vystoupení patřila mobilnímu systému Windows Phone. Ten je v řeči čísel třetím nejrozšířenějším systémem na chytrých telefonech, v roce 2013 zaznamenal 91 % růst a předehnal tak BlackBerry. Na deseti trzích světa se dokonce prodalo více telefonů s Windows Phone, než iPhonů, největší růst Microsoft zaznamenal v Evropě. Nejprodávanějším telefonem byla dle očekávání Nokia Lumia 520, v prosinci byla dokonce třetím nejprodávanějším smartphonem ve Velké Británii. Windows Phone Store aktuálně obsahuje 240 tisíc aplikací, uživatelé si již stáhli 4 miliardy jejich kopií. Tolik k číslům, nyní se podíváme, jaké novinky nás čekají ve světě Windows Phone v nejbližších dnech.

     

Jako první byla zmíněna aplikace Facebook Messenger, což můžeme brát jako nepřímé potvrzení toho, že integrace Facebooku bude skutečně v nadcházející verzi systému odstraněna. Další důležité aplikace mají přijít v příštích týdnech, stejně tak i podpora podnikových funkcí (S/MIME emaily, VPN nebo firemní Wi-Fi sítě), která bude zahrnuta v jarní aktualizaci Windows Phone. Ta má přinést i podporu nového hardwaru, spíše však v oblasti low-endu. Díky nové možnosti instalovat aplikace na paměťové karty můžeme očekávat příchod telefonů s vnitřní pamětí 4 GB, procesorem Snapdragon 200/400/400 LTE a 512 MB RAM.

   

Nově také bude upuštěno od nutnosti hardwarových tlačítek a to jak pod displejem, tak v případě hardwarové spouště fotoaparátu. Uvidíme, jaký vliv bude mít snížení požadavků na prodeje Windows Phone telefonů. Další novinkou bude podpora dual-SIM telefonů, každá SIM karta bude mít na hlavní obrazovce vlastní dlaždici pro hovory a pro zprávy, přičemž bude možné je textově odlišit, například Osobní a Pracovní. Tuto funkčnost představil Belfiore na referenčním zařízení od Qualcommu.

    

Na tomto referenčním návrhu budou moci od nynějška stavět všichni výrobci telefonů. Díky nové službě Windows Hardware Partner Portal budou moci navrhovat jednoduše nová Windows Phone zařízení, která budou moci běžet na jakémkoliv hardwaru, na kterém aktuálně beží systém Android. K aktuálním výrobcům telefonů s Windows Phone – Nokia, HTC, Samsung a Huawei se mají přidat Lenovo, ZTE, LG, Foxconn, Xolo a Karbonn a několik dalších. Vyjmenované společnosti představují 56 % dodávek smartphonů po celém světě. Mezi vyjmenovanými společnostmi chyběla kupříkladu firma Sony, o níž se dříve spekulovalo jako o možném výrobci Windows Phone telefonů.

   

Poslední část prezentace se týkala otázek a odpovědí, z těch zajímavějších padla otázka ohledně budocnosti Windows RT, na kterou Joe Belfire vyhýbavě odpověděl, že jarní aktualizace se bude týkat jak Windows 8.1, tak Windows RT. Na otázku, co si myslí o spekulované Nokii s Androidem odpověděl, že Microsoft má s Nokií velmi dobré vztahy, ale je možné, že finský výrobce vytváří věci, ze kterých nejsou v Redmondu zcela nadšení.

 

Podle posledního vyjádření může být patrné, že Nokia je prozatím stále zcela autonomní a na žádných nových produktech s Microsoftem nespolupracuje. Budeme zvědaví na její zítřejší prezentaci, zejména na to, zdali se dočkáme nových Windows Phone telefonů a nebo dojde pouze na Nokii X „Normandy“, kterou Joe Belfiore dnes nepřímo potvrdil. Více o novinkách ve světě Windows a Windows Phone se dozvíme až na dubnové konferenci Microsoft Build.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

67 komentářů

 1. Milan (neregistrovaný)

  Je docela nemocný ptat se na Nokii X a odprostit se od otázek kdy MS představí první várku Lumií… Názor na Nokii X asi pro moc lidí nebude mít vypovídající hodnotu. A pokud se první Lumie budou dál a dál zdržovat a Nokia se už na nástupce Lumií 920 a 820 vykašle bude to řádnej pr*ser :/

 2. To znižovanie požiadaviek na HW u WP sa mi nepáči. Hlavne tá spúšť fotoaparátu a tlačidlá pod displejom. To boli podľa mňa vhodne zvolené podmienky.

  • vlada (neregistrovaný)

   Chteji umoznit vyrobu levnejsich telefonu. I Apple se vydal cestou snizovani prumerne prodejni ceny.

  • pes (neregistrovaný)

   jenze…. pochybuju ze naroky na vyrobu tlacitka spouste a senzorovych tlacitek jsou tak obrovske… a uzivatelska konfort snimi je nekolikanasobne versi:)

  • VLADA (NEREGISTROVANÝ) čo sa týka výkonových nárokov, to beriem, ale prečo uberajú tlačidlá? tie sú tam podľa mňa pre mobil v ideálnom počte.

  • vlada (neregistrovaný)

   Cim mene hyblatek, tim mensi sance na rozbiti a reklamaci. Kvuli senzorovym tlacitkum musi pridavat podsvetleni a dotykovou vrstvu.

  • Odstranění povinnosti HW klávesy pro fotoaparát beru jako další z chyb MS. S HW klávesou je daleko snadnější focení a podobně. Byla to jedna mála z věcí, která se mi na WP líbila.

  • Stanley (neregistrovaný)

   Shagy2301: Ten důvod je zřejmý. Umožnit výrobcům vzít svůj android telefon a bez velkých nákladů do něj nainstalovat WP. Nic víc, nic míň.

   Jinak osobně to považuji za krok správným směrem. Co se týká hw tlačítek, tam to, pravda, není jednoznačné a dalo by to na dlouhou diskusi, ale dotyková tlačítka nemají žádné výhody ani smysl a jako takový relikt minulosti měli zaniknout už dávno.

  • akoze vysvetli mi niekto k comu je dobre mat senzorove tlacidla na telefone, aby kazdu chvilu som ich nechtiac stlacil a kvoli nim nemohol poriadne drzat v ruke mobil??? chyba je v tom ze vyrobca nevie napsiat spravne system, aby potreba tak primitivnych veci ako senzorove tlacidla nebolo potreba…hw tlacidlo na prechod do home je celkom logicka funkcia ale naco je otravne sw tlacidlo, ktore moze byt jednoducho nahradene lepsie optimalizovanym systemom??

 3. Tony (neregistrovaný)

  Machrovať tým ako sa WP8 darí je ako keby HTC machrovalo svojími finačnými výsledkami. :D

  • Nekteří už 3 roky tvrdí, že WP je mtvý systém a že mu dávají měsíc, maximálně dva…

  • vlada (neregistrovaný)

   Podivej se z druhe strany. Je WP zivotaschopny? MS definoval bod zlomu 50 milionu prodanych telefonu za rok.

   [odkaz]

  • Není tajemstvím, že MS dotuje velmi ztrátový WP z příjmů z patentových poplatků v Androidu.

  • Už jsi s tím trapný, jak se furt opakuješ a uklidňuješ se s tím jedním furt dokolečka mcenzíku :D

  • TONY: no porovnávať MS a HTC… hovorí sa, že keby si ostal ticho, ostal by si múdry ;)

  • není trapný to že to Mceza s tím zastáváním se WP přehání to musí vidět každý a to to říkám jako velmi spokojený uživatel Nokie s WP, ale trapný v tom to není. velké množství lid zde i na jiných českých webech neustále hlásá jak W končí že ho nikdo nechce. Tak proč má 91% růst o proti předchozímu roku?

  • Protože na tak malém celkovém vzorku to rychle naskakuje i při malých změnách, např. změna z původních 2% na 4% za jeden rok je 200% růst, přitom v celkových číslech se jedná o nicotné číslo.

   WP žije jen díky tomu, že jej produkuje MS a dotuje jej ze ziskovějších projektů, jako výběr licenčních poplatků za patentované technologie.

   Kdyby WP vyvíjela většina ostatních firem, tak by dnes již pravděpodobně neexistoval.

  • Zapomněl jsem, na „machrování“ nad vlastními výsledky nevidím vůbec nic špatného, naopak – dělají to navíc všichni. Horší je, když firma o své kondici mlčí nebo mlží, to většinou znamená neúspěch…

  • Tony (neregistrovaný)

   Zaklinac: čo je na tom zlé? WP(nie MS) sa nedarí a je neúspešný, HTC sa nedarí a sú neúspešní.

  • Nezapomeňte, že i Android, který drží přes 80% celosvětového trhu je také pro Google ztrátový…

  • SMISEKCZ: MS nikde nezveřejnil saldo výroby WP, takže tvrdit, že je dotuje je jenom cucání z prstu.

   U firmy s tak širokým portfoliem služeb se nedá přesně určit, která činnost je sama o sobě zisková nebo ztrátová.

   Pomáhá tomu jenom rozdělení na divize, ale to je spíše účelově uděláno tak, aby nevykazovaly velké ztráty a nedráždily akcionáře.

   Mimochodem, výroba iOS je mimořádně ztrátová, protože ho Apple dává zadarmo k nějakým telefonům a tabletům a nic z něj nemá.

  • Mimochodem, výroba iOS je mimořádně ztrátová, protože ho Apple dává zadarmo k nějakým telefonům a tabletům a nic z něj nemá… A to, že ho dává pouze do svého železa a rejžuje je jen detajl, že :D

  • TONY: len to, že HTC neznamená prakticky nič, sú to len skladači súčiastok a MS je najväčšou SW firmou na svete. Len toľko. A že je WP neúspešný by som rozhodne netvrdil.

  • Tony (neregistrovaný)

   Ale ja neporovnávam či je MS väčšia firma alebo nie, ja som len to ich machrovanie prirovnal, že to je ako keby HTC machrovalo svojími finačnými výsledkami, nič viac.

  • vlada (neregistrovaný)

   smisekCZ : 2% -> 4% je 100% rust :)

  • Android je branou pro prodej aplikací, her, hudby, knih, filmů, seriálů (ne vše je v ČR dostupné), a také pro případné zobrazování reklamy v „aplikacích zdarma“.

   Dále dostává Google peníze za své aplikace, které používají externí výrobci ve svých mobilech s Androidem.

   Google právě žije z prodeje služeb a tím se mu náklady na vývoj Androidu jistě mnohokrát vrátí.

  • VLADA: Díky, překlep ;) Stane se :D

  • V prvním odstavci předposledního postu mi vypadlo, že je branou pro Google.

   Mimochodem, proč nemůže registrovaný uživatel editovat své komentáře? :(

  • SMISEK: Trošku tě opravím. Google nežije z prodeje služeb, ale primárně z prodeje reklamy. Vzhledem k míře warezu u Androidu by ho prodej aplikací, her, hudby, knih, filmů a seriálů neuživil.

  • Já jsem ji tam zmínil taky, nejprve jsem se soustředil na ekosystém, ze kterého má také příjmy. Je pravda, že pro Google je nejzásadnější reklama, což se o něm ví. Míru pirátství neznám, osobně ani nepirátím, a to jak v mobilu, tak v PC.

  • Nic nevíš, ale na všechno máš názor na pět odstavců.

  • smisekCZ v první řadě sprostě lže.

  • smisekCZ: Ale je zase dobré, že nejsi na tom tak špatně, že neurazíš a nenadáváš, což se o některých komicích říct nedá :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Jestli se tu už mnohokrát ukázal někdo jako lhář, tak seš to ty, mceza.

  • Johny: +1 :D

  • Nenapadá mě důvod, proč by měl uživatel Androida nebo iOS psát komentáře k WP, které viděl jenom z rychlíku. Totéž platí o problematice byznysu, UX, programování, bezpečnosti atd.

   Ale pravda je, že hloupost a omezenost a neznalost je mnohem častější, než opravdová vědomá lež.

  • Ano, komunisté taky každému říkali, co mají a nemají dělat. Chvála bohu, že už nejsou u moci…

  • STEELSPACE: +1

  • Komentáře psát mohou, proč ne. Jenže když se sejdou trollové jako je Peete nebo hlupáci jako je Johny nebo smisekCZ, tak pak to není diskuze, ale odpad…

  • Paffel (neregistrovaný)

   Svatá pravda, dnes si můžě každý dělat co chce a podle toho to tady také tak vypadá…

  • mceza: +1

  • MCEZO: Ty jsi přesně ten typ Hulánovce, mazal by jsi všechno co se Ti nehodí do noty typu WP a MS je božský, Google a Apple jsou 100 let za opicemi, přitom právě pro Vás je slovo Troll stvořené :D bye lásko :-*

  • Mě se líbí, jak mi tu někteří omezenci stále vkládají do úst, co jsem nikdy neřekl, nikdy nenapsal…

   Peete si neustále vymýšlí, Johny kritizuje vše, co má na sobě logo MS, aniž by o tom něco věděl a

   smisekCZ tu vede jen super odborné řeči o ničem, protože ničemu nerozumí…

   Pak mě neřkne z lhaní a šíření hoaxů a když ho vyzvu, aby ukázal, kde lžu, tak nereaguje…

   Tak tu klucí nikoho nemoralizujte, sami se podívejte na vlastní práh…

  • Tady pod článkem je 5 komentářů od PEETE a ani jeden není k věci. Asi se jedná o potlačovanou lásku k MCEZA a diskuze o mobilech jsou jenom zástěrka.

  • STEELSPACE: Tak kdo to tu čte pravidelně, tak se nemůže nebavit jakýho má MCEZA věrnýho pejska, co za ním celé měsíce pořád usilovně běhá a ňafá :-) Akorát, že na rozdíl od jiných mopslíků nedostane chudáček za tu usilovnost ani kus buřta :-)

  • fo-ol (neregistrovaný)

   mcz: v cem konkretne myslis ze smisek lze? to, ze MS je firma „stareho obchodniho modelu“, ktera vyviji software, prodava ho lidem, a z toho zije, zatimco Google je firma „noveho obchodniho modelu“, ktera vyviji software, dava ho lidem „zadarmo“, prodava ty lidi (==cpe jim reklamu) a z toho zije, tak skutecne je…

  • smisekCZ mě několikrát nařknul z lhaní a šíření hoaxů. Po dotázání na důkaz prostě jen přestane reagovat. Pro mě je to lhář.

 4. Ked tam da nokia ten shitdroid, okamzite switchujem na iphone…jediny co si drzi znacku aj OS…

  • Když tam da Nokia ten shitdroid, tak to vzhledem k novym nizkym pozadavkum WP Microsoft do pul roku zarizne a zítra predstavena zarizeni budou dopředu mrtva…

  • Nokia pracuje i na drazsich telefonech s Androidem. MS nakonec prizna svou posetilost, sklopi usi a WP9 bude zalozeny na Androidu :-)

  • Aarone a jedná se o tu samou Nokii, které už tolik let předpokládáš, že padne do měsíce?

   Aby nakonec ta Nokie s Androidem nebyla kachna…

  • Nokia uz padla pred pul rokem. Nedokazali dal hazet prachy do cerny diry a bremeno predali Microsoftu. Jen se podivej na ty zlomene postavicky. [odkaz] [odkaz] . Proste to podelali pasici.

  • o MS ani nokiu strach nemam…tie tvoje predpovede su prd vo vetre…MS ma stratu par milionov a bill zarobi 14 miliard za rok ako sukromna osoba…kde to este MS zisky celkovo…da jeden prevod na ucet a WP bude zit dalsich 20 rokov…o to strach naozaj nemam a nemal by mat ani VVYRON teda aaron…tieto priania su iba mokre sny tinedzerov…co mi skor vadi ze nokia s wp bol jeden dalsi androshitom a zelenym prizdimuzikom neovplyvneny system…ked sa votrie aj tam…u mna konci

  • Kamen, ktery tahl ke dnu Nokii, ted potahne MS. Za Elopovi ery prisla Nokia o 2/3 zamestnancu a nyni se bude muset udrzet jako vyrobce infrastruktury. Interni odhady hovori o dalsich propadech v NSN divizi, proto se o Nokii obavam i nadale.

   Omyl, MS nema ztratu. A vysoke vydelky Gatese neznamenaji, ze pochazi z MS nebo ze je bude do MS vkladat. Gates svuj podil neustale snizuje [odkaz]

   Jen si komol muj nick, alespon vidime, jak moc te situace stve, a ze se sklonis i takovym traparnam :-D Mas zavidenihodny charakter :-)

  • stratu MS som myslel vo WP alebo XBOX divizii…tam myslim ze stale je…alebo ak je zisk tak velmi maly…jj situacia ma stve nechcel som tam zeleneho trollika do tejto modelovej rady resp do nokia znacky…tymto u mna viacmenej skoncila…nokiu si necham az kym nezdochne samotny divajs a inak idem do ajfouna (ked bude novy)

  • fo-ol (neregistrovaný)

   JUPIII :) ty si vazne hodne zhrzely, to me bavi ;-) sem zvedav jak dlouho ti to vydrzi :)

  • dlho uz nie…teraz bude zas sucho a potom maju prist nejake nove lumie…ale ziaden flagship vyzera to ze 1520 bude zatial maximum…a tam uz trollovat nehodlam ;) sice…mozno trochu…predpokladam ze 930 a 929 (dajme tomu ze sa tak budu oznacovat) budu po predstaveni zas par mesiacov nedostupne…a to ma stvalo uz aj ako byvaleho fanusika :) teraz sa na tom ale budem bavit…

 5. Ze zprávy mě zaujala řada nových partnerů pro WP, v prvé řadě pak Lenovo. Zajímalo by mě, jak konkrétní dohody to jsou a jsem zvědav, jak se to projeví v praxi.

  • Já čekám na něco outdoorového a voděodolného s WP. Když se ukázalo, že Sony to nejspíš nebude, tak Lenovo je další šance.

  • Hlavně Lenovo je firma, která věřím, že když se rozhodne, může vstoupit do WP velmi sebevědomě a nabídku náležitě rozšířit. Pochybuju, jestliže jsou rozhodnutí přijít s telefony pro WP 8.1, že to bude nějaký nesmělý neviditelný pokus. Pro mě je to to nejzajímavější na celé zprávě.

  • Lenovo prislibilo jakousi ucast, protoze se jedna o nejvetsiho producenta PC na svete. MS ma na Lenovo dost velke paky, ale vysledkem klidne muze byt situace podobna Samsungu. Jeden zastaraly telefon aby se nereklo. Nedelejte si falesne nadeje.

  • Ak z tych 10 tich firiem vytvori kazdy po jednom kuse a vsetko to budu len take kopie nokiacich mid-endov…tak to sa nemusi ani vobec predavat…okrem toho…na lumiach su najzaujimavejsie vsetky tie veci od nokie…WP si bez toho ani neviem predstavit ved to by bola polovica systemu

 6. fero (neregistrovaný)

  Pod každým článkem o WP se tu většina hádá jak je WP ztrátový a k ničemu … a jen pár příspěvků je tu k věci. Jste celkem už trapní … Nebýt WP tak by tu nebyla žádná konkurence.

  • Tak hlavně to kontrastuje s jejich neutuchajícím zájmem o nové čtivo :-)

  • Clanek o budoucnosti WP vyvolal diskuzi o bilancovani dosavadnich uspechu resp. neuspechu s vyhledem do budoucna. Nechapu, co vas prekvapuje.

  • fo-ol (neregistrovaný)

   aaron: no titul bavice tydne vyhravas uplne bezvyhradne :) cimz tedy nemyslim konkretne tento suchy prispevek… ale jinak thumbs up, fakt’s pobavil! zhrzeny fanatik je vic nez jenom obycejnej fanatik!

  • fool a tvoj oblubeny smartfonik je co ? ked uz tu kazdemu nadavas do zhrzenych fanatikov ? :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).