Domů » Bleskovky » Microsoft možná zruší požadavek na hardwarová tlačítka u telefonů s Windows Phone

Microsoft možná zruší požadavek na hardwarová tlačítka u telefonů s Windows Phone

Nedávno jsme vás informovali o možném konci hardwarové klávesy Zpět u příští generace telefonů s operačním systémem Windows Phone 8.1. Server The Verge nyní ale přinesl zprávu, podle které se Microsoft s její funkcionalitou rozhodně nechce rozloučit. Po vzoru Androidu prý zvažuje možnost využití virtuálních (softwarových) tlačítek ve spodní části displeje.

 

Redmondský gigant si prý v současné době pohrává s myšlenkou zrušení požadavku na hardwarová tlačtíka u smartphonů s Windows Phone. Zřejmě tak touží navázat na úspěch modelu Nokia Lumia 520 a umožnit výrobu co nejlevnějších zařízení při zachování určitého standardu v rychlosti a výkonu. Zároveň si to ale Microsoft nechce rozházet u vývojářů a uživatelů, kteří na nedávné zvěsti o úplném zrušení hardwarových tlačítek reagovali velice negativně.

Snaha o snižování nákladů ale nemusí být zdaleka jedinou motivací pro zavedení podpory virtuálních kláves. Softies údajně již dříve požádaly HTC, aby nabízelo některé své telefony běžící na Androidu také s Windows Phone. Pokud by ani jeden z obou systémů nevyžadoval hardwarové klávesy pod displejem, a tedy ani potřebu přepracování hardwaru, měl by tchaj-wanský výrobce o důvod méně, proč s nabídkou Microsoftu nesouhlasit.

Miroslav Havlíček

22 komentářů

 1. Royce (neregistrovaný)

  Já bych naopak radši všechna 3 tlačítka hardwarová a to opravdu mechanická.. ne dotyková..

 2. Vojta (neregistrovaný)

  Ja bych to nedelal. je to na prvni pohled definujici o jaky telefon se jedna a i funkcne (mimo lupy) jsou ty HW tlacitka supr.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Bude to na vybere vyrobcu. MS len pridava dalsiu moznost.

  • Bude pekny chaos v aplikacich, ktere nejsou uzpusobeny jinym rozmerum viditelne plochy. Zase dalsi fragmentace.

 3. To je úplne jasné. Ak chce dostať WP na „železá“ s Androidom. Tam sa tlačítka nenosia.

  • Pusobilo by to smesne mit dualoboot Androidu/WP a tel s windowsovym tlacitkem. Vir se musi maskovat :-)

 4. Rezza (neregistrovaný)

  Po dlouhých letech s telefony, které k ovládání tlačítka nepotřebují se ptám, jaký důvod je vede k tomu, že je nezruší úplně ;-). Teda krom rozpoznávacího znaků, co je psáno výše.

  • Ovládání tlačítky nepotřebují? Je jedno, zda jsou ta tlačítka součástí displeje nebo ne, ale i na těch tvých skvělých systémech tam jsou.

   Osobně mi velmi vyhovuje stávající stav a velmi nerad bych si kupoval telefon, který to má jinak.

   Navíc WP je koncipován tak, že by tam ta tlačítka musela svítit stále – tak není lepší nezabírat si displej neproměnlivou věcí?

  • hint: gesta? :-)

  • Gesta? Je to ne! Skryté a neintuitivní funkce opravdu ne!

  • Taky jsem za zachovani soucasneho stavu, nicmene pokud by mel byt dual boot tam bych udelal asi vyjimku. Ciste WP telefony by zustali, tak jak jsou jen by to tlacitko lupy slo programovat.

  • Gesta ala MeeGo bych uvital,lepsi reseni nez tlacitka.

  • mceza: Což o to, gesta jsou intuitivní, snad na každém přístroji se snažím dělat zpět jak na iPadu s iOS7, ale také nejsem úplně zastánce nějakých zásadních změn za pochodu. iOS je od počátku bez HW tlačítek, ok, ale WP je na tom přeci jen jinak a místo toho, aby zlepšovaly jejich funkčnost (viz. potřeba u hledání), tak je takhle mršej. Android to samé. Ach jo.

  • Nedovedu si představit intuitivní cesto v panorama aplikaci nebo třeba v mapové aplikaci…

  • jarda (neregistrovaný)

   Tak to by se ti hodil mobil od jolly.:-)

  • mceza: Protože nemáš dostatečné user experience napříč systémy:-) Tedy, iOS akceptuje gesta, která mají „počátek“ mimo displej, přesněji, detekuje, že je gesto prováděno od samotného okraje displeje. Takto např. funguje od iOS6 notifikační menu (Samsung zkopíroval), nyní i ovládací menu ze spodu a zpet/vpřed z leva/prava. Toto gesto je pak registrováno nad aplikací, tedy je na něm nezávislé (tedy děláš gesto, ale neposouváš fotografií nebo mapou). Funguje to velmi dobře. U tabletu je pak zpět/dopředu z kraje úplně geniální, nemusíš vůbec měnit držení a přesto děláš gesto a nemusíš honit čudlíky někde okolo.

  • iOS6 a notifikační centrum jsem chtěl uvést, v celoobrazovkovém režimu aplikace. Kdy samotná lišta není přítomná, přesto je možné ji vysunout.

 5. opravdu bych je ponechal akorát bych zúžil proužek. kdyby místo toho dali nějaká gesta bál bych se plynulosti systému

 6. žbrenda wolš (neregistrovaný)

  Keď ovládanie dotykom, tak doslova a do písmena. Aspoň sa nevymačkajú tie prcgumy vo vnútri tých tlačidieľ. U takého iphonu je výmena home buttonu doslova likvidačná…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).